Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

telefon buget 1200 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostLauCalin, on 26 decembrie 2018 - 22:48, said:

Înțeleg ce spui. Dar totuși cu ce îl afectează concret pe el treaba asta, mai ales când vorbim de un buget limitat?
Lasă ai aibă un ecran mai bun, o cameră mai buna, o autonomie și un semnal ok. Eu ultima data mă uit la procesor. Recunosc că nu sunt "vitezoman". Posted Image
N-as baga mana in foc pentru o camera mai buna sau un ecran mai bun.

Edited by Demon000, 26 December 2018 - 22:54.


#38
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Nu le poți avea pe toate. Tre să găsești cel mai bun echilibru. Ok, și acest echilibru e subiectiv.
Am postat pe forum acum câteva luni o poza făcută cu un P10 Lite. Multi au rămas impresionați. Deși telefonul nu e chiar de top pe partea foto. Ok, nu e de top in general. Dar îl consider un echilibru bun, raportat la preț. Așa și în cazul de față.

#39
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View PostDemon000, on 26 decembrie 2018 - 22:43, said:


Vorbim de SD625 vs SD845. Sunt 100% sigur ca se simte. De altfel, daca nu gresesc, A2 lite-ul are stoacarea pe eMMC pe cand Pocophone o are pe UFS. Si asta se simte. Pe langa asta, DDR3 vs DDR4?
este snapdragon 835 nu 625

Edited by Aladin66, 26 December 2018 - 23:02.


#40
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013

View PostLauCalin, on 26 decembrie 2018 - 22:37, said:

Bine, recunosc că după scandalul cu Huawei, m-aș feri o perioada de terminalele lor în special și de terminalele chinezești in general . Așa ca revin la A8. Posted Image

E strict un razboi economic intre China vs. SUA + aliatii din Asia. Daca e "Made in China" dar cu sigla Samsung sau Apple, atunci e bun! Posted Image

#41
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostAladin66, on 26 decembrie 2018 - 23:00, said:

este snapdragon 835 nu 625
Asa-i. Comparatia mea initiala era intre Mi Mix 2 si Pocophone. Ma incurcasem in idei si am ajuns sa compar Pocophone cu A2 lite. Greseala mea.

Edited by Demon000, 26 December 2018 - 23:06.


#42
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

View Postcristian-p, on 26 decembrie 2018 - 23:01, said:



E strict un razboi economic intre China vs. SUA + aliatii din Asia. Daca e "Made in China" dar cu sigla Samsung sau Apple, atunci e bun! Posted Image

E mai mult decât atât. SUA nu e singura țară care îi acuza pe cei de la Huawei de spionaj. Sunt mult mai multe țări, care nu sunt la nivelul lui Congo. Sa nu uitam cine sunt marii prieteni ai chinezilor. În fine, nu despre asta e vorba și nu vreau sa fiu off topic.

#43
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
o sa las topicul sa doarma cateva zile.  o sa revin dupa 1 ianuarie pentru decizia finala. sper sa mai fie ceva oferte atunci. ma bazez pe voi băieți.🙏

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Mi mix 2 are snap 835, insa are camera naspa, este f. casant, si are latenta foarte mare ( motion blurr devastator) la ecran.

Ecranul arata f. bine imagini statice, dar are latenta enorm de mare.

Mi Mix 2S a rezolvat problema camerei, are si snap 845, are in continuare un ecran care reda f. fain imagini statice, insa are in continuare latenta enorm de mare, 56 ms grey to grey.
Si mi mix 2s are spate de ceramica casant.

La o testare rapida in magazine, alte telefoane nu par decat putin mai bune, redau blur de miscare foarte puternic si alte varfuri cu IPS de 4 ms, ba chiar si AMOLED-uri de top cotate unele si cu 0,8 ms. La asta contribuie si sistemul de operare, driverele, posibil si parti din hardware, insa unele se comporta mult mai bine in unele jocuri si alte programe care acceseaza ecranul mai direct, dar pt asta trebuie testate mai amanuntit ca sa vezi diferenta - care poate sa fie enorma.

La xiaomi inca nu a fost rezolvata nici problema software pt redarea HD si FHD pe netflix si alte siteuri care folosesc software similar.
La modelele xiaomi cu procesor mai slab de adreno 660 e si o problema hardware, insa chiar si 660, 835, 845, 710 care nu au suport hardware in procesor, tot nu redau decat maxim 540p, o idee mai bine decat SD dar tot mult sub 720p sau 1080p. In plus, in f de tehnologia ecranului, la scalare calitatatea redata poate sa fie mult mai slaba decat ar arata 540p pe un CRT...
Sunt probleme si cu NFC, respectiv unele servicii precum google pay nu recunosc protocoalele de securitate pe xiaomi si nu functioneaza. Sunt si furnizori de astfel de servicii bancare care accepta xiaomi, insa nu toate.

Legat de performanta, teoretic adreno 630 si chiar si 540 sunt performante, ca si CPU-ul, chiar daca ecranul nu poate sa redea bine asta, insa si ele la xiaomi sunt variante mai slabe.
In general mi mix 2s-ul e destul de performant, fiind in top, are si o interfata foarte rapida cu memoria, insa in unele teste one plus 6 si 6T reusesc un nr de FPS constant de pana la 2,5X mai mare !!! - aceasta diferenta maxima apare atunci cand se folosesc de ex. compilatoare in timp real pt jocuri vechi de PC sau/si console.

Edited by loock, 26 December 2018 - 23:59.


#45
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
modificare de de buget. sa zicem ca as plusa pana la 1500 ce as putea alege. m-am tot uitat pe emag si am văzut ceva oferte azi

#46
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Urmareste preturile si ai rabdare pana dupa ianuarie.

#47
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
ce parere aveti de mi note 3 la 1350 lei?

#48
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
Mi Note 3 are un design cam invechit cu ecran cu aspect ratio 16:9 si margini late sus si jos.
Ca pret e apropiat de de Pocophone F1, iar ca specificatii de Note 6 Pro https://www.pcgarage...1599194,1742416

#49
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in bugetul alocat si cu doleantele avute recomandarea mea ar fi poco f1.

#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Chiar vrei sa iei un telefon chinezesc, conceput si produs in China? O parte din useri iti recomanda modelele doar pentru ca dau bine pe foaie.

#51
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Nu inteleg de ce recomandati samsung a8 care are un amoled de toata jena la fel ca si a6+. Orice ips full hd se vede lacrima in comparatie cu amoledul ala cu culori palide. Astia au trecut de la culori suprasaturate la culori sterse. Unii lauda aceste ecrane ca superbe, dar ele sunt penibile.

#52
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
E părerea ta. Mie mi se pare că se vede bine, motiv pentru care îl recomand. E o problema?

#53
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Am comparat astăzi A8-ul meu cu un Nokia 6.1, care are ecran IPS.
Samsungul meu se vedea mult mai bine.
Eu nu regret alegerea făcută.

#54
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Ai ales tocmai Nokia care nu e un etalon in domeniu.
Daca vrei sa compari cu un IPS compari cu unul de la Huawei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate