Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

intrebare privind incasare dividende BVB

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
trader2019

trader2019

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.12.2018
Intrebare pentru investitori  BVB: Daca incasez dividende pe un simbol ex. TLV , sa zicem 10 ron pe an , intermediaru i-a un comision  de 8 lei la incasarea dividendelor ,mai raman cu 2 lei ...
Trebuie sa ma duc la Anaf sa declar ca am avut venit pe anu xyz in cazul asta ?

Sau de exemplu daca reinvestesc aia 2 lei pe alte actiuni etc... ma mai duc la Anaf sa declar ca am avut venit si in cazu asta ?


Ca daca ma duc pentru fiecare chicita la anaf ,apai cand naiba mai am timp de problemele mele ,ma costa si benzina sau mijlocu de transport , si asfel astea imi distrug mica mea investitie ...

Vreau sa deschis un cont sa pun bani pentru pensie si vad ca nu este rentabil nici la bursa ,iar depozitele bancare ofera o dobanda de 3-4 % sub rata inflatiei de 5-7%...

Edited by trader2019, 25 December 2018 - 15:46.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu trebuie sa mergi la ANAF, o poti face online...la etajul 2.

#3
trader2019

trader2019

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.12.2018

 pasilla, on 25 decembrie 2018 - 15:52, said:

Nu trebuie sa mergi la ANAF, o poti face online...la etajul 2.
Deci este clar astea isi bat joc de oameni daca trebuie sa stai dupa ei sa declari 2 lei ...Vina nu e a lor ,vina e a noastra ca refuzam sa ne educam si suntem prea individualisti ,ma refer la toti care avem buletin de Romania ... Vai de curu oamenilor care o sa iasa la pensie in Romania de acum in colo  , in Romania fratilor nu trebuie sa se mareasca salariile si pensiile ,in Romania trebuie sa creasca PUTEREA DE CUMPARARE ...Astea care aveti studii in domeniu ,faceti o fapta buna si invatati oamenii ce inseamna PUTEREA DE CUMPARARE. Craciun fericit tuturor !

#4
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Nu e vorba de declarat 2 lei. Dacă ai doar 2 lei inseamnă că o poţi lăsa baltă. Ăia care au făcut legea nu s-au gândit că unul cu 2 lei vrea să jongleze pe acolo.
Legea e făcută să se declare ălea ptr că alţii au miliarde şi jonglează, de fapt ptr ei e făcută treaba nu ptr cei cu 2 lei care în mod normal ar trebui să nu se bage la aşa ceva.

#5
trader2019

trader2019

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.12.2018

 cipri2bau, on 25 decembrie 2018 - 16:47, said:

Nu e vorba de declarat 2 lei. Dacă ai doar 2 lei inseamnă că o poţi lăsa baltă. Ăia care au făcut legea nu s-au gândit că unul cu 2 lei vrea să jongleze pe acolo.
Legea e făcută să se declare ălea ptr că alţii au miliarde şi jonglează, de fapt ptr ei e făcută treaba nu ptr cei cu 2 lei care în mod normal ar trebui să nu se bage la aşa ceva.

Inteleg ce zici , dar in pana mea macar sa retina la sursa si sa isi i-a ce are de luat de la intermediar ,nu de la mine care investesc 10000-20000 ron , economiile mele pe viata , ce naiba ma baga pe mine sau pe altu ca mine in aceeasi oala cu aia care investesc si au furat miliarde ... in SUA este planul ala 401k ,bagi bani acolo ,ii investesti la bursa ,nu te freaca nimeni la cap ,unde si cum investesti banii daca nu ii scoti inainte de varsta de pensionare din contu respectiv ... de ce nu au facut si aici asa ? Astea zic ca suntem o tara democrata si capitalista ... apai crede-ma creca jumatate din tara este bolnava de stres si depresie din cauza nenorocitilor astora care fac legi si guverneaza ( indiferent de partid toti sunt la fel ) .  Si  din cauza lipsa educatiei se intampla toate astea ... si nu ma refer la educatia din scoli sau cea de acasa , ma refer la educatia care o obtii singur(a) prin carti ,informatii de la biblioteca sau librarie . Daca te duci in orice colt  al tari sa cauti  o carte in librarie despre cum funtioneaza bursa sau ce este o analiza fundamentala si cum sa o faci nu gasesti sau gasesti rar ,nici macar carti stiintifice sau tehnice nu prea gasesti ,da in schimb librariile sunt pline de carti gen Suge-o Romana sau de carti Paulo Cohelio etc ....Norocu meu a fost ca mi-a placut limba engleza si inteleg ce scrie in cartile scrise in aceasta limba ...altfel vai de viata mea ...eram inca unu din asistatii sociali ai Romaniei. Acu o luna am fost in capitala cu niste treaba ,am fost la un magazin si am cerut sa imi dea cel mai citit ziar din Bucuresti . Iar omu mi-a dat "Libertatea" cu fata de la pagina 5 .

Asta este societatea ... Sper ca un politician mai cu capu pe umeri sa citeasca ce am scris si sa propuna un 401k in parlament ...

Edited by trader2019, 25 December 2018 - 17:24.


#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 trader2019, on 25 decembrie 2018 - 15:29, said:

...Daca incasez dividende ... sa zicem 10 ron pe an ....

Insemna ca 5% din astia 10 lei, va trebui sa-i dai la stat. Ca mai dai si comisioane cuiva, nu-i treaba statului. Este fix problema ta ce faci cu bani tai :D Pentru stat este simplu: Tu ai cistigat 10 lei si astia 10 lei sint impozitabili. Sa fi bucuros ca-s putini, ca altfel dadeai si 10% la CASS. Aproape ca te trezeai ca mai trebuie sa duci si bani de acasa Posted Image

Edited by florin71_skoda, 25 December 2018 - 22:56.


#7
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Dividendele (din România) se impozitează prin reținere la sursă (și nu trebuie declarate). Impozitul este 5%.

Pe de altă parte dacă ai un venit care trebuie declarat, trebuie să îl declari, fie că e 2 lei sau 20,000 lei. Legea este pentru toată lumea, cred că e o abordare rezonabilă.

Edited by yndy, 31 December 2018 - 08:27.


#8
trader2019

trader2019

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.12.2018

 yndy, on 31 decembrie 2018 - 08:26, said:

Dividendele (din România) se impozitează prin reținere la sursă (și nu trebuie declarate). Impozitul este 5%.

Pe de altă parte dacă ai un venit care trebuie declarat, trebuie să îl declari, fie că e 2 lei sau 20,000 lei. Legea este pentru toată lumea, cred că e o abordare rezonabilă.
Pai daca se retine impozitu la sursa la ce mai trebuie sa declar ? Ca sa cheltui bani pe transport aiurea ? Care-i scopu ? Orice se retine la sursa nu e problema omului care a generat venitu.

#9
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
si eu stiam ca venitul din dividende se impoziteaza la sursa si nu trebuie declarat.
daca venitul depaseste plafonul de 12 salarii minime pe economie mai platesti sanatate 10% si automat aici declari
oricum daca impozitul de 5% nu se retine la sursa, o sa-ti trimita anaf instiintare la un moment dat cu suma de plata
colegul de mai sus se referea la venit in forma generalizata, orice venit indiferent de suma se impoziteaza conform legislatiei fiscale

cazul tau concret: ai facut mai mult de 22.800 lei anul asta din dividende? daca nu, stai in banca ta. daca da, mai decartezi 2280 lei la stat pana in 15 martie anul viitor.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De la 1 ianuarie se plateste impozit de 10 % pe veniturile din vanzarea de criptomonede. Nu se ia in calcul daca ai profit, sau nu.

Edited by pasilla, 31 December 2018 - 20:28.


#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Sursa?

#12
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015

 trader2019, on 25 decembrie 2018 - 17:21, said:

in SUA este planul ala 401k

Din cate stiu eu Pilonul III de pensii e similar cu 401K. Partea mai proasta in Romania e ca ceea ce se face seamana cu bancul de vremuri cand rusii facusera un avion Tupolev dupa planurile furate ale avionului franco britanic Concorde. Partea proasta era ca din diferite motive Tupolev-ul se cam prabusea. Unii mai hatri de felul lor spuneau ca rusii sarisera cateva pagini cand au copiat planurile. In cazul Pilonului II si III din Romania eu daca as fi fost as fi facut ca sa fie conturi individuale desemnate in acest scop si fiecare sa investeasca in ceea ce crede de cuvinta. Daca vroia putea fi depozite la termen, sau actiuni, sau obligatiuni de stat, etc.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 trader2019, on 25 decembrie 2018 - 15:29, said:

Intrebare pentru investitori  BVB: Daca incasez dividende pe un simbol ex. TLV , sa zicem 10 ron pe an , intermediaru i-a un comision  de 8 lei la incasarea dividendelor ,mai raman cu 2 lei ...
Trebuie sa ma duc la Anaf sa declar ca am avut venit pe anu xyz in cazul asta ?

Deci, hai s-o luam pe rand.  Daca tu ai actiuni TLV in portofoliu la broker, iar banca iti vireaza dividende pentru actiunile alea, in contul deschis la broker, nu ai obligatie de declarare - impozitul se retine la sursa (adica la BT) si se declara de ei la ANAF pana la 31.01.2019.  ANAF-ul face calculele daca ai ceva de plata. Intrucat impozitul s-a retinut deja de BT inainte sa-ti plateasca dividendele, nu vei avea nimic de plata doar pentru aceasta alocare de dividende.

Ai insa obligatie de declarare, de calcul a impozitului si de plata pentru toate castigurile realizate in contul de la broker, adica, daca din suma aia de dividende cumperi actiuni, pe care le si vinzi, realizand un castig, trebuie sa declari acel castig pana la 15 martie 2019 si sa platesti impozitul de 10% respectiv si CASS daca depasesti plafonul de 12x salarii minime brute.  Idem pentru celelalte castiguri realizate strict din actiuni in contul de la broker... Acesta iti va elibera la final de an Fisa de portofoliu care contine castiguri sau pierderi si trebuie depusa declaratie pana la 15 martie 2019 si platit daca e ceva de plata in 60 de zile de la emiterea deciziei de impunere de catre ANAF.

Castigul sau pierderea in contul de la broker se inregistreaza doar cand vinzi actiunile ca atunci, practic, inregistrezi un castig sau o pierdere, nu cand le cumperi.. Cand le cumperi si stai cu ele, nu ai niciun castig sau pierdere decat pe hartie.

Edited by rosix, 10 January 2019 - 10:11.


#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
ANAF nu mai emite decizii de impunere. Termenul de declarare și plată pentru veniturile de anul trecut e 15 martie anul acesta.

#15
trader2019

trader2019

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.12.2018

 radunic, on 10 ianuarie 2019 - 15:58, said:

ANAF nu mai emite decizii de impunere. Termenul de declarare și plată pentru veniturile de anul trecut e 15 martie anul acesta.
de asta mie si frica sa imi bag economile pe bursa , mai degraba mie frica sa pierd banii din cauza statului roman decat de riscul de pe piata bursiera ...randamentul este prea mic pentru riscul sistematic mare pe care il avem ,depozitele bancare ar trebui sa aiba o dobanda undeva la 7-10% ,titlurile de stat undeva la 5% , mai degraba imi cumpar un teren agricol il arendez sau o garsoniera si o inchiriez ...stiu sigur ca am un randament de 3-10% aproape risk free in cazul terenului sau garsonierei.Evitati bursa,bancile si sa imprumutati statu roman ... parerea mea .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate