Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

dezbatere despre transmisia in eter..

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
eu nu am sa inteleg niciodata de ce nu lasa in paralel si dvbt1 si dvbt2 chiar si analogicul.Care ar fi problema?Adica eu sunt de principiu sa "traiasca" si sa se bucure toti nu doar unii.Pai in Germania care este considerat motorul Europei acolo de ce inca se emite in eter si in analogic,pe langa dvbt2 si 5g.Programele care se prind acolo si sunt la liber le si stiu pe de rost sunt: zdf,rtl,rtl2,prosieben,ard si toate sunt pe 576 linii respectiv 400 rezolutie PAL.Adica neamtu' e mai prost decat noi sau restul Europei daca a lasat si transmisia analogica in eter pe langa cea dvbt2?De ce am trecut noi la un standard dvbt2 cand inca nu este de noi acest standard,nu avem scule pt asa ceva.Cineva care are instalat tuner dvbt2  in masina a spus ca l-a testat prin Romania,Bulgaria, Grecia, Macedonia, Albania, Serbia si din toate tarile testate a ajuns la concluzia ca in Romania se vede cel mai prost. SI spre marea surpriza a unora sunt unele tunere dvbt2 cu care nu prinzi mai nimic,sau mult mai putine canale decat cu altele.Din cate stiu majoritatea antenelor in lunetele masinilor sunt cu polarizare orizontala iar cele pt. dvbt2 din ce am inteles ar fi cu polarizare verticala si de aici rezulta o receptie proasta.
Eu as vrea sa ramana si dvbt1 chiar si transmisia analogica in paralel cu dvbt2, asa ar fi corect sa se bucure toata lumea.Nu toti vrem "hd,uhd ,4k" in masina,uni ne multumim si cu calitatea mai slaba pt. pretentii de masina
Vreau si eu pareri de la voi.Voi ce parere aveti?
multumesc,

Edited by gordon93, 25 December 2018 - 14:28.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Nu cred ca aia cu antene in luneta si tv-uri in masina sunt asa multi incat sa conteze, nici macar la nivel de statistica.

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

 slai, on 25 decembrie 2018 - 14:31, said:

Nu cred ca aia cu antene in luneta si tv-uri in masina sunt asa multi incat sa conteze, nici macar la nivel de statistica.

Asa este, ai dreptate, dar e o mare magarie.

De ex.poate si eu as vrea sa am cateva posturi TV (de sport de ex.) via DVB-T(2) si nu prin Internet 4G. Momentan, tocmai datorita mentalitatii (perfect adevarate, dar gresite) mentionate de @slai, ajungem unde ajungem ...

Daca vrem 4K -> alegem nisa respectiva: televizoare UHD, monitoare, etc.

Intotdeauna, cand apare ceva nou, cel putin in Romania uitam rapid de tehnologiile precedente. Vrem sa fim cat mai "actualizati", chiar daca asta nu inseamna, intotdeauna, solutia optima. Unei tehnologii ii poate lua chiar si 5-10 ani ca sa devina "matura" ..

Edited by Rhesus, 25 December 2018 - 14:53.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tehnica evolueaza. N-are sens sa pastrezi analogicul la TV sa ocupe 8Mhz cu numai un canal cand poti pune 10 in acelasi spectru. Apoi o tehnologie cand o implementezi, o pui pe ultima, peste timp vei fi dorit asta. Iar frecventele eliberate se mai realoca altor servicii, cei mai multi doresc acum internet mobil si se aloca aici.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca vorbim si de costuri.
Poate vorbesc prostii, dar stiu ca tara e impanzita de radio-relee, care consuma resurse.
De ce sa platesti acele resurse pentru cativa insi ce traiesc in trecut?

Nu e fezabil financiar.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Analogicul e vetust și trebuie să moară . Ocupă inutil frecvente .

#7
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 GingisHan2015, on 25 decembrie 2018 - 15:19, said:

Analogicul e vetust și trebuie să moară . Ocupă inutil frecvente .
Daaa...mai ales in tara unde dvb-t e de domeniul sf...

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Unora le mai place Kabuki! Majoritatii noutatea. Cel putin tehnologic.

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010

 neagu_laurentiu, on 25 decembrie 2018 - 14:51, said:

Iar frecventele eliberate se mai realoca altor servicii, cei mai multi doresc acum internet mobil si se aloca aici.

Chiar asa crezi ca merge, ca la piata? na doua mere, da 3 pere?
Puneti mina pe reglementarile si alocarile de frecvente data de ANCOM ca`s publice si dupa aia vorbiti.
Mai vedeti care este randamentul energetic al unui emitator in analogic, clasa AB2 fata de cele ce transmit DVB-T si mai trageti o concluzie.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Ion_Bumbu, on 25 decembrie 2018 - 16:30, said:

Puneti mina pe reglementarile si alocarile de frecvente data de ANCOM ca`s publice si dupa aia vorbiti.
Exact. Pune mana pe documentul de la ANCOM unde propune spre dezbatere realocari de frecvente din spectrul tv.

Edited by neagu_laurentiu, 25 December 2018 - 16:35.


#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, lasa zona de 780Mhz +, acolo n`are DVBT nici o treaba, vecinii nostri ne dau probleme!

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ba coboara pana la 700 MHz la 5G.
Mai nou se aloca si la noi pentru DAB din FIF.

Edited by neagu_laurentiu, 25 December 2018 - 16:46.


#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010
Nu spatiul era marea problema, daca ati fost intr`o statie RTv ati fi vazut 2-3 emitatoare Tv de puteri pina`n 20KW la unele, imagine + sunet, sint emitatoare separate.
La DVB-T veti vedea un singur emitator de pina`n 2-4KW care poate transmite pina la 8 canale.
Eficienta energetica a unei astfel de statii este cu peste un ordin de marine fata de a uneia analogice, undeva 4-8KWA putere fata de peste 80-100KWA la o statie analogica cu 2-3 canale.
Aici este pina la urma marele cistig.
Ca spectru, raminea destul pentru alte aplicatii, mai ales ca tendinta este de reducere a numarului de canale terestre.

Edited by Ion_Bumbu, 25 December 2018 - 17:51.


#14
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
Nu stiu de ce am vaga impresie ca daca ma urc in masina asta si ma duc acum in Germania o sa prind toate posturile alea enumerate de mine mai sus pe dvbt-1. Eu cred ca la nemti inca merge in paralel si dvbt-1 chiar daca au trecut la dvbt-2.Oare sa ma insel?
Chiar o sa intreb un neamt pe un forum nemtesc daca la ei inca mai merge si dvbt1 sunt tare curios.

Edited by gordon93, 25 December 2018 - 23:31.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ei au trecut mai demult in sistem digital, noi abia recent. Ce am avut in T1 a fost un experiment in RO.
Apoi in tari diferite avem dezvoltari ale unor tehnologii in mod diferit, noi dupa '89 am dat navala pe cablu (comunismul a tinut terestrul doar ca sa fie) si greu s-a mai putut dezvolta altceva cand lumea a asociat ani buni antena cu lipsurile.

Edited by neagu_laurentiu, 25 December 2018 - 23:38.


#16
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
uite frate Tara Lalelelor dvbt-1/dvb-h/dvb-s.Deci este exact ca am anticipat eu.Dupa ce ca suntem vai mama noastra vrem si dvbt-2.Noi nu avem bani sa trecem strada dar vrem tehnologii de ultima ora,de asta urasc io tara asta...
The Netherlands now has three major forms of broadcast digital television. Terrestrial (DVB-T/DVB-H), Cable (DVB-C), and Satellite (DVB-S). In addition IPTV services are available.
Digital television in the Netherlands

https://en.wikipedia..._country#Europe

Edited by gordon93, 25 December 2018 - 23:55.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cablu, satelit si IPTV n-au ce cauta in discutia asta (plus ca le ai si in RO). Pana la urma te incurca doar faptul ca nu ai un tuner DVB-T2 dar ai T1? Sau ca n-ai continut variat in transmisia terestra indiferent de tehnologie la noi?

Edited by neagu_laurentiu, 26 December 2018 - 00:36.


#18
gordon93

gordon93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.12.2018
ma incurca doar faptul ca nu exsista diversitate in Romania si ca trebuie mereu si mereu si mereu sa mergi cu valul de multime inainte indiferent ca e bine sau nu,doar atat,in rest nimic nu ma incurca.Cata dreptate au avut cei care au afirmat faptul ca din cauza comunismului suntem in urma cu 150 ani....In Romania daca nu te conformezi majoritatii esti considerat ciudat si ca traiesti in trecut.Nu spune nimeni sa ne raportam la trecut dar noi romanii ne raportam mereu la viitor,in loc sa ne raportam la prezent....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate