Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Control Windows Virtual

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salutări.

Spuneți-mi și mie, vă rog frumos, există vreun VPS pentru a controla un sistem de operare Windows de la distanță care să fie activ 24/24?

Să vă dau ca exemplu - Virtual Box, prin care se instalează pe o mașinărie virtuală un windows și se poate folosi exact ca un al doilea windows.
Ei bine, eu caut ca sistemul virtual să fie activ 24/24 și nu știu exact de ce am eu nevoie dintre VPS sau Remote Desktop Control.

Și dacă mi-ați putea oferi și numele host-urilor, v-aș fi recunoscător.

(În prezent am o licență de Cloud VPS SS2 pe Linux Ubuntu de aici: https://www.ovh.ie/vps/vps-ssd.xml)
Aveți idee dacă ceea ce am eu pot transforma în cele descrise mai sus?

Mulțumesc frumos!

Edited by asdfa34, 25 December 2018 - 05:47.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Poti controla o masina cu windows folosind protocolul RDP. Mai bine spune exact ce vrei sa faci.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
TeamViewer?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postasdfa34, on 25 decembrie 2018 - 05:45, said:

Salutări.

Spuneți-mi și mie, vă rog frumos, există vreun VPS pentru a controla un sistem de operare Windows de la distanță care să fie activ 24/24?

Să vă dau ca exemplu - Virtual Box, prin care se instalează pe o mașinărie virtuală un windows și se poate folosi exact ca un al doilea windows.
Ei bine, eu caut ca sistemul virtual să fie activ 24/24 și nu știu exact de ce am eu nevoie dintre VPS sau Remote Desktop Control.

Și dacă mi-ați putea oferi și numele host-urilor, v-aș fi recunoscător.

(În prezent am o licență de Cloud VPS SS2 pe Linux Ubuntu de aici: https://www.ovh.ie/vps/vps-ssd.xml)
Aveți idee dacă ceea ce am eu pot transforma în cele descrise mai sus?

Mulțumesc frumos!

Vad ca pentru Windows trebuie sa iti cumperi un VPS din seria Cloud ( https://www.ovh.ie/vps/vps-cloud.xml ).

Edited by MembruAnonim, 25 December 2018 - 09:51.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ai nevoie de

1. un calculator care sta mereu aprins
2. un windows care ruleaza pe acel calculator
3. RDS


Daca pentru 1. folosesti un VPS sau nu e treaba ta. Calculatorul respectiv poate fi orice, server sau PC.

Daca pentru 2. folosesti VBox sau direct pe hardware iar e treaba ta, nu conteaza pentru rezolvarea problemei asa limitat cum ai descris-o tu.

View Postasdfa34, on 25 decembrie 2018 - 05:45, said:

(În prezent am o licență de Cloud VPS SS2 pe Linux Ubuntu de aici: https://www.ovh.ie/vps/vps-ssd.xml)
Aveți idee dacă ceea ce am eu pot transforma în cele descrise mai sus?
Prea putina putere de calcul pentru a tine activ un windows in VBox pe acel VPS.

Dar depinde ce vrei sa faci. Care e problema de fapt. Cati bani faci daca rezolvi problema? In functie de cati bani faci te gandesti apoi cat poti investi in rezolvare.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
RDP (Remote desktop din Windows) iti face legatura direct intre instante, nu mai trece pe la terti ca TeamViewer. Apoi, cum s-a zis, depinde foarte mult ce vei rula/face pe acel sistem. Sper ca nu intentionezi sa te joci prin remote desktop.

Cloudul lui Microsoft iti poate oferi masini virtuale cu Windows de toate dimensiunile, bani sa fie.

Edited by dani.user, 25 December 2018 - 11:50.


#7
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostAdm, on 25 decembrie 2018 - 08:21, said:

TeamViewer?
poate cel cu licenta ca ala free nu-ti cripteaza conexiunea

#8
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salutări. Ideea este de a închiria și de a controla 24/24 alte calculatoare de la distanță.

View Postmodoran, on 25 decembrie 2018 - 08:00, said:

Poti controla o masina cu windows folosind protocolul RDP. Mai bine spune exact ce vrei sa faci.

E de-ajuns  să-ți spun că doresc conexiunea altui PC care nu îmi aparține și care se închiriază. E ca și cum tu îmi oferi calculatorul 24/24 cu acces limitat la anumite programe. Acel sistem doresc să-l utilizez la orice oră.
Exact ca și cum mi-ai oferi Team Viewer și mi-ai permite 24/24 să-ți utilizez calculatorul.

View PostAdm, on 25 decembrie 2018 - 08:21, said:

TeamViewer?
Calculatorul nu îmi apraține, nu pot folosi Team Viewer.

View Postaddelin, on 25 decembrie 2018 - 09:50, said:

Vad ca pentru Windows trebuie sa iti cumperi un VPS din seria Cloud ( https://www.ovh.ie/vps/vps-cloud.xml ).
Da, însă nu sunt sigur dacă se poate folosi la modul liber windows-ul. Am impresia că se bazează tot pe comenzi dintr-o consolă, exact ca în linux. Ai idee?


View PostOriginalCopy, on 25 decembrie 2018 - 11:31, said:

Ai nevoie de

1. un calculator care sta mereu aprins
2. un windows care ruleaza pe acel calculator
3. RDS


Daca pentru 1. folosesti un VPS sau nu e treaba ta. Calculatorul respectiv poate fi orice, server sau PC.

Daca pentru 2. folosesti VBox sau direct pe hardware iar e treaba ta, nu conteaza pentru rezolvarea problemei asa limitat cum ai descris-o tu.


Prea putina putere de calcul pentru a tine activ un windows in VBox pe acel VPS.

Dar depinde ce vrei sa faci. Care e problema de fapt. Cati bani faci daca rezolvi problema? In functie de cati bani faci te gandesti apoi cat poti investi in rezolvare.

Bun. Deci să-nțeleg că dacă voi cumpăra un VPS pe windows, voi putea să-l utilizez exact ca și cum aș intra cu Team Viewer la o persoană în calculator?


View Postdani.user, on 25 decembrie 2018 - 11:47, said:

RDP (Remote desktop din Windows) iti face legatura direct intre instante, nu mai trece pe la terti ca TeamViewer. Apoi, cum s-a zis, depinde foarte mult ce vei rula/face pe acel sistem. Sper ca nu intentionezi sa te joci prin remote desktop.

Cloudul lui Microsoft iti poate oferi masini virtuale cu Windows de toate dimensiunile, bani sa fie.

VPS Cloud pe Windows ar fi alegerea potrivită? Bani sunt, am nevoie de un sfat doar, să nu cumpăr ceva și să nu mă pot folosi.


Pe scurt, ca să se înțeleagă cerința mea: să pot închiria un alt calculator cu Windows pe care să-l pot folosi 24/24 exact cum se poate folosi Virtual Box, doar că în PC-ul propriu. La virtual box am o problemă care nu mă lasă să instalez nicio versiune de Windows sau Linux pe 64, și nici pe 32. Probabil voi face un topic pe tema asta.


Vă mulțumesc tuturor pentru răspuns și apreciez promptitudinea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate