Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Previziuni imobiliare 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
874 replies to this topic

#757
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
Against modern football and open bucatarie! :-)
Bucataria, chiar dotata cu hota performanta, produce fum/abur/miros(uri). Consider ipocrita replica "pai ce, ba...miroase a mancare, nu a cacat!" Si va pun o problema simpla: ati mai calca in vreo carciuma, oricat de basinoasa ar fi ea, daca bucataria ar fi deschisa spre salon si ati adulmeca tot mix-ul de mirosuri? Ca doar...miroase a mancare, nu a cacat...

Fiecare incapere are "specializarea" sa. Buda, bucataria, sufrageria, dormitorul. E indicat sa ramanem in zona traditionala, si sa nu amestecam functionalitatile. Ca sa nu ajungem sa ne cacam in dormitor, sa mancam in baie, sau...sa gatim in sufragerie.

Daca fantezia suprema e sa socializezi cu persoana care gateste in timp ce te uiti la televizor, amenajezi bucataria de asa natura.
Si...spun cele de mai sus avand experienta locuitului intr-un apartament comunist cu bucatarie inchisa, intr-un apartament post-revolutionar cu bar intre bucatarie si sufragerie, dar cu zona de zi separate cu usa de zona de noapte, intr-o casa "moderna" cu parter open-space de urca mirosul nestingherit pana in mansarda...Toate experientele astea m-au facut sa locuiesc acum intr-o casa cu bucatarie inchisa, dar generoasa, dotata cu canapelute.
Daaaar...si de m-as intoarce MAINE intr-un apartament ceausist cu doua camera, apartamentul ala ar fi cu bucatarie INCHISA

#758
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

Majoritatea încă gătesc mâncăruri împuțite gen peste gras, ceafa, cartofi prăjiți, piftie, caltaboș, etc.

Acum se pot gati și alte rețete de mâncare mult mai gustoase și sănătoase care nu îți impute toată casa, acum găsim fructe de mare, o doradă, legume oricând etc.
https://jurnalulbucu...ur-si-nu-numai/
https://www.csid.ro/...e-mare-15834807
Pofta buna!

#759
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Sa stii ca sunt anumite restaurant care chiar pe asta mizeaza :)

#760
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu ma mir... sincer. A ce miroase cand intri intr-un bloc comunist de craciun ?

A sarmale!

Si toate blocurile comuniste au bucataria inchisa ;)

Case closed :)))!


Toti amicii mei care si au facut casa au bucatarie deschisa si se bucura pt alegerea facuta. Iar finutii mei care stau in titan la bloc comunist au spart pereti spre hol si bucatarie si au facut un mare living :)

Am fost in multe tari in vile si toate au bucataria deshisa... absolut toate

#761
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Am mancat sambata seara la Curtea Berarilor, au avut pana de curent la bucatarie si nu le-a mers hota, in plus s-au tot fatait pe usa aia de la bucatarie sperand sa resolve cumva, s-a facut fum ca s-a declansat alarma de incendiu.Hainele au devenit inutilizabile, trebuia sa le cer despagubiri.

#762
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 alexandrupope, on 13 martie 2019 - 14:09, said:

Majoritatea încă gătesc mâncăruri împuțite gen peste gras, ceafa, cartofi prăjiți, piftie, caltaboș, etc.
Mancarea gustoasa se face cu grasime, asa e toata bucataria frantuzeasca, de aia e foarte buna.

concluzii:
- Mananci fara gust (sa protejezi livingu', ala deschis Posted Image ),
- Traiesti fara gust, in cub alb (nu pun tablouri, vreau 'minimalism', ca ma reprezinta Posted Image),
- Vin nu bei (energizantu' si cola iti dau si iau tremuratu', necesar supravietuirii zilnice)
- De futut, nu futi  (nu ai de ce, oricum e over-rated, scrie pe net Posted Image )

Ce plm de viata mai e asta?


(nu m-am referit la tine personal, ci in general)

Edited by Quantum, 14 March 2019 - 16:38.


#763
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
Front - carciumile despre care vorbesti tu mizeaza pe faptul ca ASISTI (in sensul ca vezi, privesti) la procesul de preparare, nu ca MIROSI toate miresmele din bucatarie, unde se prepara mai multe feluri de mancare IN ACELASI TIMP.
Daca dupa ce iesi dintr-o carciuma hainele tale sunt carte de bucate olfactiva, sfatul meu este sa nu mai intri acolo, indifferent de cat de gustoase sunt bucatele...

#764
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa nu uitam, conducatorii de bmw vor sa epateze ;) si sa ascunda problema din pantaloni :)

Cum zicea un amic mai sus ... scriu cam multi campioni la laba pe aici...

#765
rtbk

rtbk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.06.2017
Salut, urmaresc cu interes discutiile voastre desi nu particip activ.

Legat de diferentele intre bucatarie deschisa si inchisa, cred ca s-au punctat ideile esentiale. Insa nu stiu cum e la voi, dar chiar si cu o bucatarie inchisa daca faci ceva cu adevarat grav ( nu neaparat mirositor, dar poate arzi ceva in cuptor si se umple casa de fum ) nu prea mai conteaza.

Nu am vazut hota pana acum sa faca treaba ok, insa eu am rezolvat problema mirosului din casa ( chit ca vorbim de mancare, chit ca vorbim de fum de tigara ) cu un purificator de la xiaomi, deobicei variaza intre 400-600 ron deci nu este o investitie care sa dea gaura in buget.

P.s. cand aud " nu e aiurea sa stai pe canapea in timp ce nevasta gateste "... e cel mai mare BS... garantat exista momente cand unul din cei 2 nu are chef / e obosit / bolnav / random reason si doar unul o sa faca treaba in bucatarie, unde deobicei sunt niste scaune prea incomode daca pur si simplu vrei sa lenevesti. Nu stiu exact cu ce va incanta sa aveti holuri imense, cum am vazut la un complex de langa Lacul Morii - apartament 46 mp utili, hol 7mp ( wtf?! pentru ce? )

#766
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 rtbk, on 14 martie 2019 - 19:00, said:

eu am rezolvat problema mirosului din casa ( mancare,  fum de tigara ) cu un purificator de la xiaomi
Daca esti multumit de el, poti te rog scrie numele modelului respectiv?

#767
rtbk

rtbk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.06.2017
xiaomi mi air purifier 2, asta e modelul pe care il am eu.

#768
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008
Cateva discutii despre piata imobiliara:

https://adevarul.ro/...e929/index.html

#769
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Open space e fain, dar trebuie luate niște precauții. Hainele trebuie să aibă dulap, nu cuier deschis și să fie închise ușile la camere când gătești ceva cu miros mai puternic. Pdap aventajele bat dezavantajele la mare distanță.

#770
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Dracu stie ce mincaruri puturoase fac unii :lol:

#771
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A trecut si 29 martie si brexit lula...

Mai crede cineva ca ies ăștia?

#772
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Am zis din prima că nu vor ieși.

#773
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
De iesit, vor iesi.Insa probabil fie vor ramane in customs union, fie in single market.

Edited by paulokaziii, 20 April 2019 - 22:24.


#774
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu cred că va mai fi un referendum. Altfel vedem și Scottxit și Irxit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate