Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

PVC vs aluminiu (concret)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Tomason

Tomason

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.10.2005
Am de schimbat mai multe geamuri.
Dilema majora o am la unul din ele.


Inaltime  = 1470 mm
Lungime = 4690 mm, impartit in 4 => 700+1645+1645+700

Cele doua de 1645 raman fixe (fara deschidere).
Orientarea sud, deci in plin soare toata ziua.

Intrebare pentru profesionisti Posted Image

Pot sa iau in calcul tamplarie PVC sau doar aluminiu, pentru acest geam?

La ce trebuie sa fiu atent in special cu acest geam?


Craciun Fericit!

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013
Maestrul Digix te poate ajuta: https://forum.softpe...r/137105-digix/

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Tamplarie Aluminiu.

PVC-ul trebuie ranforsat cu armatura de otel. La diferente masi de temperatura, gen fereastra pe Sud, ai dilatare termica diferentiala intre PVC si otel, care iti poate crea probleme.

Aluminiul nu sufera de problema asta. Cel putin nu la dimensiunile astea. Sufera si aluminiul cu bariera termica, dar la alte dimensiuni, mult mai mari.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asa ai observat matale la marile vitrine de la magazine?Posted Image Posted ImageOmul a pus o intrebare practica, nu-l intereseaza filozofia de terasa.

Edited by myshyk, 24 December 2018 - 18:01.


#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
In magazin nu dormi noaptea ca sa te deranjeze zgomotele din dilatare termica diferentiala. Daca ai somnul greu, merge si in apartament.

Si doar in Romania, Bulgaria, Turcia am vazut magazine cu fatade din tamplarie PVC.

Edited by abac, 24 December 2018 - 18:07.


#6
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca pvc este lucrat ca la carte nu exista probleme referitor la dilatatie.Asta inseamna ca ar trebui date gauri de dilatatie,ceea ce la 80% din ce se produce in RO nu se face.Ca si info la o latime pe toc de 2600mm culoare gri antracit teoretic ar trebui sa existe o dilatatie de 4-5 mm.Asta in cazul in care exista aceste gauri.In cazul in care nu sunt date valoarea este mai mare.In conditia in care pvc este lucrat bine nu ar trebui sa fie probleme la dimensiunea asta
Referitor la aluminiu cu bariera termica unii producatori au eliminat dilatarea diferita(interior-exterior) prin producerea asa numitului ''efect bimetal"-bariera de ebonita gliseaza pe partile de aluminiu impiedicand deformarea
n.b.produc pvc dar in sufletul meu sunt fan aluminiu pacat ca in Ro nu prea sunt clienti pentru asa ceva

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postabac, on 24 decembrie 2018 - 18:02, said:

In magazin nu dormi noaptea ca sa te deranjeze zgomotele din dilatare termica diferentiala. Daca ai somnul greu, merge si in apartament.

Si doar in Romania, Bulgaria, Turcia am vazut magazine cu fatade din tamplarie PVC.
Si la nemti. Du-te in magazinele  Netto, Penny,....... Sau la unguri.

Edited by myshyk, 24 December 2018 - 18:19.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011
Zgomote la ramele din pvc ???!!! :scratchchin:

#9
Tomason

Tomason

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.10.2005

View Postbogumilandia, on 24 decembrie 2018 - 18:03, said:

Daca pvc este lucrat ca la carte ...
la o latime pe toc de 2600mm

Exact asta e problema.


... si la o latime de 4690mm


Pot sa inteleg ca daca aleg PVC exista un mare risc ca in termen mediu / lung sa am probleme (deformare) si cu aluminiu rescul e semnificativ mai mic?

Ceva recomandari pentru un PVC "ca la carte"?

#10
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
La latimea aia ti-as recomanda sa il faci din 2-3 piese(in functie de configuratie),atat pe aluminiu cat si pe pvc.Desi recunosc ''la cererea publicului'' am facut si lucrare la dimensiuni apropiate si nu am fost chemat la reglaje.Bine este posibil ca clientul sa fi vandut apartamentul Posted Image .
Ca sa putem da o recomandare ar trebui sa ne dai locatia unde este lucrarea

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
PVC. Aluminiul e prost izolator si fonic si termic.
Acum mai conteaza si calitatea/marca.
Daca nu iti place albul "clasic" exista PVC cu tot felul de imitatii de tot felul de culori. Alea de calitate imita foarte bine inclusiv lemnul.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007

View PostTomason, on 24 decembrie 2018 - 17:21, said:

Pot sa iau in calcul tamplarie PVC sau doar aluminiu, pentru acest geam?

Eu zic că merge și PVC, de preferat alb. Vezi balcoanele de 7000-9000 X 1500.

View Postxmanyacs77, on 24 decembrie 2018 - 17:23, said:

Maestrul Digix te poate ajuta: https://forum.softpe...r/137105-digix/
Mulțumesc de recomandare!

View Postabac, on 24 decembrie 2018 - 17:24, said:

PVC-ul trebuie ranforsat cu armatura de otel.

Cam tot PVC-ul e ranforsat cu armătură.

View Postmyshyk, on 24 decembrie 2018 - 18:00, said:

Asa ai observat matale la marile vitrine de la magazine?
Nu prea vezi vitrine mari cu PVC și nici nu prea e în regulă. Doar dacă au un arhitect mai "truli".

View PostTomason, on 24 decembrie 2018 - 20:51, said:

Pot sa inteleg ca daca aleg PVC exista un mare risc ca in termen mediu / lung sa am probleme (deformare) si cu aluminiu rescul e semnificativ mai mic?
Exact asta e problema la PVC. Dilatarea mare.

View PostFriskey, on 25 decembrie 2018 - 00:29, said:

PVC. Aluminiul e prost izolator si fonic si termic.
Asta era acum 20 de ani. Singura calitate a unui profil PVC bun în comparație cu un aluminiu bun e prețul.

Edited by Digix, 25 December 2018 - 14:59.


#13
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012

 bogumilandia, on 24 decembrie 2018 - 18:03, said:

Daca pvc este lucrat ca la carte nu exista probleme referitor la dilatatie.Asta inseamna ca ar trebui date gauri de dilatatie,ceea ce la 80% din ce se produce in RO nu se face.Ca si info la o latime pe toc de 2600mm culoare gri antracit teoretic ar trebui sa existe o dilatatie de 4-5 mm.Asta in cazul in care exista aceste gauri.In cazul in care nu sunt date valoarea este mai mare.In conditia in care pvc este lucrat bine nu ar trebui sa fie probleme la dimensiunea asta
Referitor la aluminiu cu bariera termica unii producatori au eliminat dilatarea diferita(interior-exterior) prin producerea asa numitului ''efect bimetal"-bariera de ebonita gliseaza pe partile de aluminiu impiedicand deformarea
n.b.produc pvc dar in sufletul meu sunt fan aluminiu pacat ca in Ro nu prea sunt clienti pentru asa ceva
Unde se dau gaurile de dilatatie? O poza  cu un exemplu, va rog

#14
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Asta e una.Cand ajung la calc mai pun

Attached Files



#15
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
da, m-am lamurit. Multumesc! Intr-adevar, 80 %, daca nu chiar 90,  din producatori nu dau

#16
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Da, noroc ca undeva la 50/60% daca nu si mai mult din tamplaria de pe piata este produsa de ceilalti 10/20%.

Firme mari cu investitii de milioane de euro, firme in care acele gauri in discutie nu depind de “Dorel”. Iar “Dorel” nu poate face nimic in fata unui utilaj setat sa dea acele gauri si altele in functie de specificatiile producatorului de profil, la distanta care trebuie si la dimensiunea care trebuie.

De asta eu nu recomand cumpararea tamplariei PVC de la producatori mici cu cativa angajati, pe langa altele.

#17
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Buna asta cu utilajul care face si drege.Am montat ceva de la o MARE firma ,cu pretentii si beshini de strutz in cap.Maciuca gauri de dilatare,ventilatie.Ca sa nu mai spun ca nici banalele gauri de drenaj nu erau strapunse.A trebuit amaratul asta sa le dea la fata locului.
Nu dau nume dar vorbim de o firma cu peste 500 de angajati si o cifra de afaceri de kam 25 mil de euro
Asa ca mai usor cu pianul pe scari.

#18
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
in lipsa acestor gauri, profilele se pot curba, inteleg.  in special cele colorate.  Intrebare: daca se dau ulterior, e posibil ca proflele sa-si revina? si inca ceva, gaurile de decompresie se dau si in deschideri?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate