Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Portiera blocata

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Icearca sa urmaresti vreun tutorial pe aici, poate reusesti sa intelegi cum se procedeaza, fara sa spargi ceva:
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

#38
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007

View Postmyshyk, on 26 decembrie 2018 - 12:20, said:

Attachment torx de 20 mm.JPG
Asta este celebrul "calculator de usa"
Attachment calculator de usa.JPG
si pentru acest surub, trebuie demontata bancheta din spate:
Attachment bancheta.JPG
Iar la intrebarile puse de al bundy, la #8, mai lipseste intrebarea: "Tu stii cine e tatal meu?"Posted Image
LE Faptul ca m-ati raportat, nu schimba situatia de fapt: cu meseria pe care o cunoasteti, nu l-ati ajutat pe initiator sa-si rezolve singur problema.  Pozele de mai sus, infirma cam tot ce ati sustinut voi.

NU, nu ala este calculatorul usii din spate, aia este broasca. Care, la initiator, este blocata in SAFE si de asta nu se poate deschide mecanic.
Calculatorul de usa este corp comun cu motorasul de gfeam si acesta comanda broasca. IAr asta denota cam care sunt cunostintele tale si se vede clar ca este doar bagare in seama
Si eu ce am spus cu demontarea SEZUTULUI banchetei spate ?
Pozele de mai sus arata ca am dreptate in tot ceea ce am spus.

NU inteleg ce ai cu familia mea, m-am luat eu cumva de a ta ?

Si TU cu ce l-ai ajutat ?


LE: Na ca am raspuns, cu toate ca am zis ca nu o mai fac.

@ initiator:
motorasul din broasca este mort, chiar daca reusesti sa-l resuscitezi alimentandu-l cu 12-14V si lovind cu palma in usa in zona broastei si reusesti sa deblochezi yala sfatul meu este sa o schimbi deoarece in timp, se v-a bloca din nou.
Si il alimentezi pe pinii 7 si 17 din mufa de la calc de usa, si apoi schimbi polaritatea si o sa auzi , intr-un final cum se deblocheaza. DAr daca broasca este blocata de ceva timp, sansele sunt mici.

Edited by al bundy ro, 26 December 2018 - 15:18.


#39
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Multumesc, o sa incerc si varianta asta cu alta alimentare inainte sa ma apuc de spart.

#40
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Mare lucru ar fi sa se mai deblocheze electric prin alimentare pe direct. Oricum broasca e compromisa, asa ca nu ai nimic de pierdut, tot trebuie schimbata.

#41
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Am resusit sa descui usa pe stanga, prin bataie in broasca si apasat pe cheie in acelasi timp. Am dat broasca jos, si am desfacut partea electrica. Am incercat sa alimentez motorasul pe direct dar nu a mers. Ala sa fie problema?

#42
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Da. Se schimba broasca cu totul sau doar motorasul daca ai de unde sa-l iei.

Edited by campary, 27 December 2018 - 18:15.


#43
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Am gasit problema, e din motoras. L-am desfacut. Din cauza ca s-au tocit carbunii nu mai face contact cum trebuie. Incerc sa vad daca pot sa il fac pe asta, sa ii apropii periile.

#44
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Scuze pentru double post, nu merge edit. Am reusit sa repar motorasul. L-am curatat si a avut un fir rup de la una din infasurari si nu pleca decat in anumite pozitii. L-am lipit si am rezolvat problema. Multumesc pentru ajutor. Mai am doar o usa si am terminat problema.

Attached Files



#45
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Si n-ai spart nici o broasca asa cum ai fost sfatuit de meseriasi? Pai de ce n-ai spart-o?Posted Image

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ia vezi tu cine i-a spus cum sa "resusciteze" motorasul...

#47
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Eh intrebam si eu de curiozitate,...
Attached File  spargere..txt   433bytes   19 downloads

#48
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Acea portiera s-a deschis prin bataie. In urma vibratiilor produse de bataia in broasca, axul rotorului motorului s-a pozitionat cu colectoarele functionale pe, perii( adica cele 2 infasurari inca functionale, a 3 infasurare fiind intrerupta). Asa am reusit fara sa distrug broasca. La cealalta portiera sunt nevoit sa distrug broasca deoarece nu s-a mai deschis decfoarte mult timp si nu va merge prin bataie.

#49
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

View Postwagmich, on 28 decembrie 2018 - 12:03, said:

Si n-ai spart nici o broasca asa cum ai fost sfatuit de meseriasi? Pai de ce n-ai spart-o?Posted Image
Stai sa vedem cat tine carpeala.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postwagmich, on 28 decembrie 2018 - 17:03, said:

Eh intrebam si eu de curiozitate,...
Attachment spargere..txt
ideea este ca oamenii care stiu meserie si dau sfaturi bune e bine sa nu-i alungam.

#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcampary, on 28 decembrie 2018 - 19:52, said:

Stai sa vedem cat tine carpeala.
Tine. Depinde de calitatea manoperei.

#52
diBrescia

diBrescia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2019
Buna seara. Am si eu o asemenea masina si tot asa mi-a ramas blocata portiera din dreapta spate. Ma intereseaza daca in final initiatorul a reusit sa deblocheze portiera cealalta fara sa sparga broasca.Ca sa stiu sa ma ma apuc de treaba sau sa cumpar din start o broasca noua.

Edited by diBrescia, 12 January 2019 - 19:50.


#53
electry2k

electry2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2013
Salutare colegi,
Am incercat sa scriu ieri dar din pacate a disparut mesajul meu inainte ca acesta sa fie aprobat de un moderator.... asa ca scriu din nou pe scurt problema cu care ma confrunt.
Mentionez ca am citit acest topic de la cap la coada s nu am gasit solutionare momentan.
Am usa spate blocata la un VW Bora 1,6 FSI din noiembrie 2003.
Usa este blocata si nu o pot deschide sa scot yala pentru inlocuire. Nu as vrea sa ajung in situatia colegului de mai inainte cu Skoda, cel care a taiat pe la aripa/contra aripa locul unde este prinsa gaica de pe stalp pe caroserie pentru a putea deschide usa.
Am incercat sa deschid usa in felul urmator: am demontat fata usii prin interior.
-  demontat panou usa intermediar, cel din tabla cu macaraua geamului electric - actionat butoane cheie telecomanda concomitent cu incercarea de a deschide yala din cablurile si parghiile aferente - nici un rezultat
-  Batai in usa cu cioican de cauciuc in zona yaley concomitent cu actionat telecomanda inchis deschis + cablurile si parghiile yaley ----la fel nici un rezultat
-  Batai usoare in corpul yalei concomitent cu actionare telecomanda inchis/deschis si cabluri + parghii ---- tot fara rezultat
-  Incercat sa bag o surubelnita subtire pentru a bloca ''limba Yalei'' de pe gaica caroseriei pentru a deschide usa, concomitent cu actionare cabluri + parghii.....de asemenea fara rezultat
-  Incercat mutare comutator pentru siguranta copiilor in toate pozitiile si incercat din nou actionarea din cabluri + parghii si nu a avut rezultat
-  Scos mufa de alimentare/comanda a yalei si lovit mai tare in corpul yalei + actionare cabluri si parghii.... nici un rezultat.... la acest pas am produs bdaune yalei  si nu mai poate fi folosita  / reparata.
Am  lucrat sambata 8 ore pentru a rezolva aceasta problema, insa fara nici un rezultat...
Am studiat si principiul de functionare al yalei noi pentru a putea invata sa o deschid pe cea blocata insa nimic nu functioneaza...
Va rog sa ma sfatuiti in ce mod sa distrug corpul yalei din interiorul masinii pentru a putea ulterior sa deblochez usa pentru schimbarea yalei.
Revin asupra faptului ca nu as decupa cu flexul si apoi sa sudez la loc acea bucata din caroserie pe care este fixat suportu in care intra limba yalei...... Sunt disperat deoarece am discutat cu un amic care are service si el zice ca nu s-a mai intalnit cu aceasta situatie si nici nu are vreo yala pe care sa o putem demonta in scopul de a observa ce trebuie distrus in asa fel incat sa putem deschide usa...
Mentionez ca am yala de schimb insa nu pot sa deschid usa pentru a o demonta pe cea existenta, am geamurile electrice...daca are vreo relevanta.
Masina este adusa din germania si cred ca sistemul de inchidere centralizata este cel original, modelul fiind Bora Pacific (limuzina).
Am urmarit tutorialele de pe youtube si sfaturile de aici, insa nu-i dau de cap.
Va rog, daca se poate sa imi explicati pas cu pas ce am de facut pentru a nu produce alte daune masinii cand scot yala.
O sa mai incerc sa iau legatura cu meseriasii din Alba Iulia, poate gasesc pe cineva sa ma ajute.... Daca cunoasteti pe cineva din zona mea va rog dati-mi un numar de contact.
Va multumesc anticipat si va doresc spor in toate! O zi faina sa aveti!

Cu stima / Best regards
Ing. / BEng. Radu-Lucian Urs

#54
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Faci ca mai sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate