Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Portiera blocata

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru initiator ASTA este problema. Nu toti avem acasa scule specifice pentru asemenea operatii. Dar sfaturi stim sa dam cu totii. Si mai ales inutile.
@arg
"si ai zi tu cum faci asta cu usa inchisa si blocata?"
Ei uite ca nu eu am zis ca pot. pentru ca la mine (e drept a mea e un golf 3)bancheta din spate, nu are nici o legatura cu partea de jos a usii care se afla chiar deasupra pragului. si a ornamentului din interior

Edited by myshyk, 24 December 2018 - 20:24.


#20
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 myshyk, on 24 decembrie 2018 - 19:54, said:

Cela doua suruburi de jos, asa cum a scris si initiatorul NU sunt accesibile din cauza pragului, nu din cauza banchetei. Cititi  ce a scris initiatorul, uitati-va bine la clip si mai puten discuta cu portiera inchisa. Nu-l mai periati degeaba pe al, doar fiindca da sfaturi bune pe alt forum. N-am nimic cu el, chiar daca-i tafnos degeaba.


Imi pare rau ca te dezamagesc, dar ai reparat vreodata(daca ai vazut) Moskvich 403? Pobeda? Warsava? Ca eu cam de pe vremea alora am tot carpit la masini.

Eu ziceam sa citesi pe vwforum nu sa vezi cate sfaturi bune da, ci si poate te prinzi cu ce se ocupa atunci cand nu da sfaturi bune pe forumuri.


Ce nu ai inteles cu calculatorul de usa? E chestia aia neagra prinsa pe reductorul macaralei unde e cuplat si motorasul. Da o cautare pe google si te lamuresti, eventual poate il rogi pe @AlBundy sa-ti trimita schema electrica a inchiderii centralizate si sigur ai sa intelegi.
Intrebare ajutatoare: Stii cum se face ca de pe usa soferului poti ridica/cobora geamurile din spate?

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vezi ca esti oftopic, sa nu te-alegi cu niscai bube. Nu cu mine ai treaba, ci cu initiatorul daca stii sa-l ajuti, bine?
On initiator, vezi daca poti accesa clipul de aici, din raspunsul lui Klaudiu 17 din data de 18 marie 2010. pagina 2. Poate, poate,......
https://vwforum.ro/t...blocata/?page=2
LE. Nu contest meritele lui Al pe alte forumuri, ma  refer strict la problema ridicata de initiator.

Edited by myshyk, 24 December 2018 - 20:56.


#22
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Pai am spus la inceput ca am incercat cu acea tija metalica exact ca in acel videoclip. Am reusit sa trag de partea aceea mobila din interior dar tot nu s-a deschis. Poate nu am tras suficient de tare, o sa mai incerc. Oricum ma astept sa desfac tot pe interior.

#23
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Nu mai trage ca rupi ceva.
Golf 4 are doua tipuri de incuiere:

1 Cand din telecomada de pe cheie faci o sigura apasare, se cheama incuiere safe.
In acest mod nu mai poti iesi din masina daca te incuie cineva. Daca masina e dotata cu alarma din fabrica acesta se activeaza. Ledul din butonul de pe usa soferului palpaie.
2. Cand faci doua apasari succesive (ca sa incui masina)  - o persoana aflata in masina astefel incuiata poate iesi facad doua trageri succesive de parghia de pe usa (la prima se ridica butonul la a doua se descuie usa). Daca ai alarma nu se activeaza, ledul din butonul de pe usa soferului nu palpaie.

Porobabil la tine au ramas usile spate incuiate in mod safe si actionarea parghiei nu are efect.

Daca ai geamuri electrice pe spate acestea pot fi coborate/ridicate din consola usii soferului?

Edited by dicdobre, 24 December 2018 - 21:33.


#24
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Da geamurile spate merg coborate de pe consola de la sofer. Cu modul asta safe nu stiu ce sa zic. Nu trebuiau sa se blocheze amandoua sau toate? Ele s-au blocat pe rand.

#25
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Nu, ele au ramas blocate pe rand si din cauza unei defectiuni care a intervenit pe rand au ramas blocate in mod safe.

Faptul ca geamurile inca mai merg inseamna ca inca exista alimentarea calculatoarelor din usi, si inca mai exista comunicare intre acestea.

Problema ramane in actuatorul din broasca.

Atat cat a scris @AlBundy a zis si cam ce te asteapta.

Acum modul safe functioneaza dar doar la usile din fata, daca te duci la masina ai sa vezi ca se intampla cum am descris daca apesi o data sau de doua ori pe butonul incuiere al cheii.

(sper ca ai inchiderea centralizata din fabrica si nu altceva)

Edited by dicdobre, 24 December 2018 - 21:32.


#26
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Am inteles. Da are inchiderea centralizata din fabrica plus alarma pe claxon. Am sa incerc maine treaba asta, nu am stiut pana acum.

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 myshyk, on 24 decembrie 2018 - 19:25, said:

Mai baieti, ia uitati-va aici si spuneti cum se scot cele doua suruburi din partea de jos a usii cu portiera blocat

    Mai baieti, el nu vrea sa demonteze broasca, vrea doar sa deschida usa.

 myshyk, on 24 decembrie 2018 - 20:16, said:

Pentru initiator ASTA este problema. Nu toti avem acasa scule specifice  pentru asemenea operatii.
    Prin scule specifice intelegi o surubelnita cu capete multiple ?

#28
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Pai poate ca a inteles asta:
""PASUL 3: cu un clichet si un torx de 20 mm desfaceti cele doua suruburi de pe fata de usa (in partea de jos)"Posted Image

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mai nene nici la roti nu se foloseste torx de 20mm.

#30
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cel care a facut clipul nu stie ca "T20" nu acelasi lucru cu "de 20mm" iar cei care il dau ca exemplu nu baga de seama. Asta poate fi iertat.

#31
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Singura metoda de deschidere a usii este cea explicata de al bundy ro . Un torx T20 incape sigur printre ornamentul pragului si capitonajul usii pentru a desface cele doua suruburi. Problema este ca dupa demontarea panoului interior nu prea ai ce face decat sa spargi cu o surubelnita mai tare partea electrica a broastei de usa (partea neagra de plastic) pentru a putea debloca broasca.

#32
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 AndreiSssss, on 24 decembrie 2018 - 21:41, said:

Ai fost cumva recent cu masina la spalatorie ? Blocarea usi a coincis cu mersul la spalatorie ? Daca da, atunci ai putea sa astepti citeva zile sa se mai incalzeasca afara si poate ca se va deschide singura.

Si eu am probleme cu usa dreapta spate, de foarte multi ani si de regula problema se manifesta iarna, a doua zi dupa spalarea masini. Uneori se "deblocheaza" singura dupa 2-3 zile, alteori merg toata iarna cu ea blocata. Intr-un an a ramas blocata 4-5 luni si-mi tot storceam creieri cum sa o "sparg" ca sa am cit mai mici pagubele. La Skoda mea am 2-3 suruburi dedesubt si 2-3 suruburi pe laterala, dar care sint "paralele" cu fata de usa. Asa ca la mine nici o sansa sa bag ceva ca sa ajung la suruburile alea.
Am tot zis ca dau jos "electronica" broastelor, ca sa refac lipiturile si sa le schimb microintrerupatoarele, insa cu "zisul" am ramas. Pina intr-o zi cind o sa-mi ramiana permanent blocata :D

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 arg, on 25 decembrie 2018 - 04:56, said:

mai nene nici la roti nu se foloseste torx de 20mm.
Attached File  torx de 20 mm.JPG   109.73K   35 downloads
Asta este celebrul "calculator de usa"
Attached File  calculator de usa.JPG   67.07K   39 downloads
si pentru acest surub, trebuie demontata bancheta din spate:
Attached File  bancheta.JPG   55.38K   39 downloads

Edited by calinkgb, 26 December 2018 - 22:16.


#34
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Deci am desfacut fata de usa, si am ajuns la broasca. Mai departe ca sa o deschid ce ar trebui sa fac?

#35
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Eu nu am gasit alta metoda de deblocare decat spargerea efectiva a partii electrice (partea de plastic neagra), apoi scos tot din ea si actionarea manuala a pârghiei de siguranta.

#36
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Se poate sa fie de la partea electrica de pe masina cumva? Am observat alta problema la masina. Deci:
1. De fiecare sata cand incuiam/descuiam masina din telecomanda se aprindeau si semnalizarile ca si confirmare. Acum se mai aprind doar cand o descui. Cand o incui nu se mai aprind.
2. Mai am rareori o problema ca nu mai functioneaza luminile de la interior, iar cand nu functioneaza imi apare in bord ca am usile deschise, ele fiind inchise.
Sa fie in legatura cu usile? Sa am alta problema pe instalatie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate