Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Portiera blocata

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Salut am un golf 4 an 2001 si am portiera spate dreapta blocata/incuiata de ceva vreme. Azi a ramas incuiata si pe stanga. Nu merge in nici un fel sa le descui. Masina are inchidere centralizata din fabrica. Am incercat cum am vazut pe youtube cu o tija metalica indoita la capat sa bag pe langa maner si am simtit la mana ca am tras de partea mobila. Dar nu s-au deschis. Sa dau fetele de la usi jos nu pot, pentru ca au cate 2 suruburi exact dedesubt si nu pot sa ajung la ele de prag. Cum pot sa le deschid fara sa fac pagube mari?

#2
aditomadii

aditomadii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.01.2008
Incearca sa apesi pe butonul de deschidere din interior si in acelasi timp trage si de maneta de la usa blocata. Eu asa am reusit la un polo 9N.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Intra in interior, in spate. Sa ai telecomanda la indemana.
In timp ce apesi pe butonul pentru deblocare din telecomanda, incearca sa tragi si de clapeta de deschidere a usii. Fa operatiunea asta de cateva ori.
Am intalnit problema asta la un Audi...se blocase usa. Am facut asa cum ti-am spus, si s-a deschis.

#4
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
se scoate sezutul de la banchete din masina.
se desfac cu un torx cele 2 suruburi plus restul si se scoate fata de usa.
se demonteaza panoul interior de tabla ce sustine macaraua.
apoi se deblocheaza broasca, in majoritatea cazurilor se ajunge la distrugerea ei.
Se inlocuieste broasca cu una noua OEm (preferabil ) sau cu una sh in stare buna.

#5
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Tioopedi trebuie luat la misto? Omu a reusit sa deschida portiera in acel fel, era normal sa incerc. Nu vad rostul reply-ului tau, pentru ca nu ma ajuta cu nimic.

Edit: Cu telecomanda si cu trasul de maner am incercat de foarte multe ori. Fara succes.
O sa incerc sa desfac fata de usa, daca pot.

Edited by AndreiSssss, 24 December 2018 - 17:20.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@al bundy ro
Vezi vreo legatura intre cele doua sublinieri?
"au cate 2 suruburi exact dedesubt si nu pot sa ajung la ele de prag."
"se scoate sezutul de la banchete din masina."

Edited by myshyk, 24 December 2018 - 17:56.


#7
nelu-1961

nelu-1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.01.2012
La fel am patit si eu cu usa st spate VW polo,am incercat toate variantele descrise mai sus dar fara rezultate,rezolvarea a fost urmatoarea: Pe stalpul din mijloc unde este un manson de cauciuc se afla o fise care face legatura cu firele din usa.Separi fisele,si la fisa care vine de la usa cauti firele care vin de la motorasul de la centralizata,operatie care necesita ceva cunostinte de electrica,si alimentezi aceste fire cu o tensiune putin mai mare 14,5v,in cazul meu ,de la un acumulator de bormasina filetanta,alimentarea se face pe o perioada mica de timp,pina se deblocheza,succes

#8
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 myshyk, on 24 decembrie 2018 - 17:51, said:

@al bundy ro
Vezi vreo legatura intre cele doua sublinieri?
"au cate 2 suruburi exact dedesubt si nu pot sa ajung la ele de prag."
"se scoate sezutul de la banchete din masina."

Tu chiar crezi ca scriu ca sa ma aflu in treaba ?
Tu chiar crezi ca scriu din auzite ?
CAm cate portiere crezi tu ca am deblocat? CAm la cate am desfacut acele suruburi prim pasii de mai sus?


HAi sa ne bagam in seama, nu ?

 nelu-1961, on 24 decembrie 2018 - 17:57, said:

La fel am patit si eu cu usa st spate VW polo,am incercat toate variantele descrise mai sus dar fara rezultate,rezolvarea a fost urmatoarea: Pe stalpul din mijloc unde este un manson de cauciuc se afla o fise care face legatura cu firele din usa.Separi fisele,si la fisa care vine de la usa cauti firele care vin de la motorasul de la centralizata,operatie care necesita ceva cunostinte de electrica,si alimentezi aceste fire cu o tensiune putin mai mare 14,5v,in cazul meu ,de la un acumulator de bormasina filetanta,alimentarea se face pe o perioada mica de timp,pina se deblocheza,succes
la tine a mers asa, dar la el nu merge, deoarece broasca este comandata de calculatorul de usa, nu vine direct din modulul de confort, ca la tine.

#9
AndreiSssss

AndreiSssss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.12.2018
Multumesc pentru sfaturi, o sa incerc toate variantele spuse de voi. Revin cu un post daca am rezolvat ceva, dupa Craciun probabil.

#10
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Ziceti ce vreti dar @al bundy ro chiar stie ce vorbeste!
Am facut si eu operatiunea dar pe usa din fata.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai baieti, ia uitati-va aici si spuneti cum se scot cele doua suruburi din partea de jos a usii cu portiera blocata?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jmeISXFZk_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si inca unul, cu explicatii clare si la obiect:
https://www.servicet...tta-25-de-pasi/
"PASUL 3: cu un clichet si un torx de 20 mm desfaceti cele doua suruburi de pe fata de usa (in partea de jos)"
Ca sa nu mai vorbesc de "calculatorul de usa".

Edited by myshyk, 24 December 2018 - 19:29.


#12
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Si ce e sa greu de inteles?
Daca nu ai banchetele de jos, cu o "surubelnita" torx poti prin fortare sa o introduci in acele canale ale suruburilor si desfaci.
Dupa ce ridici fata de usa tragi de sufa.
Dar totusi, e sarita sufa din suportul manerului?sau din broasca?
Altfel nu imi dau seama de ce nu poti debloca usa, fiindca e actionare mecanica.Chiar daca e dus switchul din broasca sa zicem....

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

 myshyk, on 24 decembrie 2018 - 19:25, said:

Mai baieti, ia uitati-va aici si spuneti cum se scot cele doua suruburi din partea de jos a usii cu portiera blocata?
si ai zi tu cum faci asta cu usa inchisa si blocata?
al  a spus ca se scoate sezutul de la bancheta din spate, altfel nu ai acces la ce le doua suruburi de jos.

 al bundy ro, on 24 decembrie 2018 - 18:31, said:

VEzi, de asta nu o sa mai raspund aici, ma limitez pe vwforum. Macar cei de acolo stiu ca ceea cespun este la obiect, nu ca toti bagatorii in seama de pe aici.
lasa ca-i exlicam noi cum e treba...

oricum sfaturile tale sunt ok si le apreciem.

#14
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 myshyk, on 24 decembrie 2018 - 19:25, said:

Mai baieti, ia uitati-va aici si spuneti cum se scot cele doua suruburi din partea de jos a usii cu portiera blocata?
din fata calculatorului clar ca nu se poate, tre sa te apleci, sa transpiri, sa stai inghesuit, sa rabzi frig, sa injuri, sa suporti toate mirosurile, parul de caine si mizeriile pe care le au unii prin masini

ti-o spun din experienta usilor de masini deblocate, chiar daca nu modelul asta-n particular, da cine le mai stie, poate-o fi fost si vreuna de asta

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cela doua suruburi de jos, asa cum a scris si initiatorul NU sunt accesibile din cauza pragului, nu din cauza banchetei. Cititi  ce a scris initiatorul, uitati-va bine la clip si mai puten discuta cu portiera inchisa. Nu-l mai periati degeaba pe al, doar fiindca da sfaturi bune pe alt forum. N-am nimic cu el, chiar daca-i tafnos degeaba.

 dan210, on 24 decembrie 2018 - 19:49, said:

din fata calculatorului clar ca nu se poate, tre sa te apleci, sa transpiri, sa stai inghesuit, sa rabzi frig, sa injuri, sa suporti toate mirosurile, parul de caine si mizeriile pe care le au unii prin masini

ti-o spun din experienta usilor de masini deblocate, chiar daca nu modelul asta-n particular, da cine le mai stie, poate-o fi fost si vreuna de asta
Imi pare rau ca te dezamagesc, dar ai reparat vreodata(daca ai vazut) Moskvich 403? Pobeda? Warsava? Ca eu cam de pe vremea alora am tot carpit la masini.

Edited by myshyk, 24 December 2018 - 19:57.


#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 myshyk, on 24 decembrie 2018 - 19:54, said:

Ca eu cam de pe vremea alora am tot carpit la masini.
nu se prea vede, nu prea ai atitudine de mecanic, mai repede de gica contra sau ala/aia din poveste care l-a luat pe nu in brate

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

 myshyk, on 24 decembrie 2018 - 19:54, said:

Cela doua suruburi de jos, asa cum a scris si initiatorul NU sunt accesibile din cauza pragului, nu din cauza banchetei.
tu ai postat filmul, o sa vezi ca suruburie sunt in masca nu in afara ei. studiaza mai bine.

#18
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 myshyk, on 24 decembrie 2018 - 19:54, said:

Cela doua suruburi de jos, asa cum a scris si initiatorul NU sunt accesibile din cauza pragului, nu din cauza banchetei.
asta-i cea mai mica problema

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate