Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Viteza scazuta SHDD si SSD dupa reinstalare windows!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare!
Tocmai am facut un fresh install de windows10 deoarece foloseam windows clonat si m-am gandit ca e mai "sanatos" sa fie fresh. Dupa instalarea windows-ului vitezele de scriere/citire la SSD au scazut un pic, insa la SHDD imi arata cu vreo 30MB/s mai putin la citire/scriere. Daca iau un fisier de pe SSD si il copii pe SHDD scrie cu 100MB/s insa in teste e mai putin si nu inteleg de ce.
Am atasat un print cu rezultatele din crystaldisk( in stanga e inainte de instalare windows si in dreapta e dupa) rezultatele sunt la SSHD.
Astept o parere de la cei care s-au confruntat cu asa ceva sau care sunt mai experimentati.
Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poate acum descarca si instaleaza windows update, e nitel ocupat.

#3
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
probleme/ incompatibilitate de drivere

e posibil si ca os-ul sa-si faca update si sa tina hdd-ul ocupat cu alte prostii

poti verifica in task manager

Edited by truthwarrior, 24 December 2018 - 16:05.


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai verifica daca isi face updateuri, iar daca dupa 2-3 zile tot asa merge, dezactivaza niste chestii de prin windows, cauta pe goolge optimizare windows 10 sau ceva de genu, daca nu scrie hdd sta la 100% in windows 10 si iti apar niste articole care iti recomanda sa dezinstalezi niste chestii si totul o sa mearga bine apoi.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Bagă driverele de chipset. Vezi în device manager dacă folosești driverul generic sau cel proprietar la ide/ata/atapi controllers. Dacă apare Microsoft standard AHCi controller e cel de la ms, dacă apare altceva e cel de la Intel/AMD (dar AMD nu mai livrează driver proprietar cu chipseturi noi, ci îl folosesc pe cel MS).

#6
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posttruthwarrior, on 24 decembrie 2018 - 16:00, said:

probleme/ incompatibilitate de drivere

e posibil si ca os-ul sa-si faca update si sa tina hdd-ul ocupat cu alte prostii

poti verifica in task manager
Nu e ocupar cu nimic, SO-ul e pe SSD.

View Postxeleron, on 24 decembrie 2018 - 16:11, said:

Bagă driverele de chipset. Vezi în device manager dacă folosești driverul generic sau cel proprietar la ide/ata/atapi controllers. Dacă apare Microsoft standard AHCi controller e cel de la ms, dacă apare altceva e cel de la Intel/AMD (dar AMD nu mai livrează driver proprietar cu chipseturi noi, ci îl folosesc pe cel MS).
Multumesc de raspuns,
Intradevar, e standard AHCI controller din 2006, am instalat intel rapid storage driver and management ce l-am gasit pe site-ul producatorului, SSD-ul a sarit in vitezele care trebuiau peste 500MB/s dar SSHD-ul tot acolo a ramas cu vitezele. Eu cand am instalat windows-ul am decontectat SSHD-ul ,  e posibil ca o conexiune imperfecta cu placa de baza sa aiba impact asupra vitezelor? E doar un cablu panglica care vine pus in slot-ul de pe placa de baza iar deasupra un fel de suport care il tine in loc .
HDD sentinel spune ca SSHD-ul e in stare perfecta, am intrat si in parametrii smart si nu vad sa fie probleme....

Attached Files


Edited by maladetz, 24 December 2018 - 16:43.


#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Ce placa de baza ai? Posted Image

#8
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005

View Postmaladetz, on 24 decembrie 2018 - 15:51, said:

Daca iau un fisier de pe SSD si il copii pe SHDD scrie cu 100MB/s insa in teste e mai putin si nu inteleg de ce.
De pe SHDD pe SHDD tot cu 100MB/s scrie ?

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmaladetz, on 24 decembrie 2018 - 15:51, said:

Astept o parere de la cei care s-au confruntat cu asa ceva sau care sunt mai experimentati.
Mie cand mi s-a intamplat, am instalat linux apoi in dual-boot, si asa am determinat ca era o problema de hardware.

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postpcezar, on 24 decembrie 2018 - 16:37, said:

De pe SHDD pe SHDD tot cu 100MB/s scrie ?
Acum am testat a inceput cu 100MB/s dar a coborat si se mentine intre 21-26MB/s...., la o a doua incercare a scris intre 40-46MB/s, chiar nu inteleg de ce asa variatii...

View Postxmanyacs77, on 24 decembrie 2018 - 16:27, said:

Ce placa de baza ai? Posted Image
Este un laptop Dell 7567

Edited by maladetz, 24 December 2018 - 16:55.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
AI rabdare. Inteleg ca SSHD-ul e plin de fisiere.
Windows-ul e nou, Are de lucru cateva zile - de pe SSHD va trebui sa indexeze tot continutul. Asta ia timp. Mai ales ca SSHD-ul de laptop e o pocnitoare la 5400 rpm.
Am doua SSHD Seagate de 1 Tb si pana la urma le-am pus in carcase externe si le folosesc pe USB. N-am vazut ceva mai lent decat astea pana acum.

Poti eventual daca nu folosesti Windows Search Sa Dai click dreapta pe SSHD si SSD in This PC si la Properties - jos sa debifezi indexarea continutului, si apoi sa dezactivezi Windows Search in Servicii.

#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posteiffel, on 24 decembrie 2018 - 17:40, said:

AI rabdare. Inteleg ca SSHD-ul e plin de fisiere.
Windows-ul e nou, Are de lucru cateva zile - de pe SSHD va trebui sa indexeze tot continutul. Asta ia timp. Mai ales ca SSHD-ul de laptop e o pocnitoare la 5400 rpm.
Am doua SSHD Seagate de 1 Tb si pana la urma le-am pus in carcase externe si le folosesc pe USB. N-am vazut ceva mai lent decat astea pana acum.

Poti eventual daca nu folosesti Windows Search Sa Dai click dreapta pe SSHD si SSD in This PC si la Properties - jos sa debifezi indexarea continutului, si apoi sa dezactivezi Windows Search in Servicii.
SSHD-UL are două partiții una cu vechiul windows de 100gb(il mai las în caz de ssd-ul imi face vreo fenta) și o partitie pentru stocare , cred ca am vreo 450gb ocupați deja.  Totusi în task manager imi arata 0% utilizare pe sshd deci teoretic n-ar trebui să afecteze viteza. E adevarat ca sunt lente , asta a fost motivul pt care am pus SSD însă pt stocare si jocuri e ok, chiar am instalat pe ssd GTA5 și n-am prea observat diferenta, poate a încărcat cu cateva secunde mai rapid și atât.


#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postmaladetz, on 24 decembrie 2018 - 17:50, said:

chiar am instalat pe ssd GTA5 și n-am prea observat diferenta, poate a încărcat cu cateva secunde mai rapid și atât.
Si nici n-o sa observi diferenta la asemenea chestiune (in jocuri, fps....) :) :) :) :)
Doar la incarcare mai rapida joc / niveluri....

#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbuyonevideo, on 24 decembrie 2018 - 18:01, said:

Si nici n-o sa observi diferenta la asemenea chestiune (in jocuri, fps....) Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Doar la incarcare mai rapida joc / niveluri....
Nici la incarcare nu m-a dat pe spate, probabil 5 hai maxim 10secunde, insa cu windows10 sshd-ul e sufocat complet.

#15
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Acum am doar dilema vitezei sshd-ului și bănuiesc că poate contactul cablului de sshd nu e perfect cu mufa de pe placa de baza, deși dacă ar fi asa ar trebui să am parte și de ceva erori nu?

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Oare SSHD este pe duca? Posted Image

#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postxmanyacs77, on 24 decembrie 2018 - 20:05, said:

Oare SSHD este pe duca? Posted Image
Are cateva luni de cand e in utilizare nu are cum sa se duca chiar asa.
Am rulat toate testele seagate si le-a trecut, acum se comporta ca un hdd normal de 5400rpm. Singura chestie pe care o pot face e sa remufez cablul in slotul de pe placa de baza, poate nu face contact perfect....

Edited by maladetz, 24 December 2018 - 21:08.


#18
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Posteiffel, on 24 decembrie 2018 - 17:40, said:

AI rabdare. Inteleg ca SSHD-ul e plin de fisiere.
Windows-ul e nou, Are de lucru cateva zile - de pe SSHD va trebui sa indexeze tot continutul. Asta ia timp. Mai ales ca SSHD-ul de laptop e o pocnitoare la 5400 rpm.
Am doua SSHD Seagate de 1 Tb si pana la urma le-am pus in carcase externe si le folosesc pe USB. N-am vazut ceva mai lent decat astea pana acum.

Poti eventual daca nu folosesti Windows Search Sa Dai click dreapta pe SSHD si SSD in This PC si la Properties - jos sa debifezi indexarea continutului, si apoi sa dezactivezi Windows Search in Servicii.
Omule, multumesc de raspuns.
Coincidenta sau nu dar dupa doar doua zile viteza SSHD-ului a crescut la valori peste cele din trecut cu vreo 20-30%.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, chiar mi-au fost de real folos.
Datorita oamenilor ca voi forumul softpedia a ajuns o comunitate superba , multumesc softpedia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate