Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viitoarea autostradă Târgu Neamț – Iași - 6,3 euro / autoturism

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Momentan nu avem nici autostrada...
Si nu poti sa iei rovigneta si taxa de autostrada, dar ce sa le ceri PSDistilor.
Eu le-as impune taxa PSDistilor pe respiratie, si as face un cost atat de mare incat sa fiu sigur ca o sa crape toti.
Nu inteleg de ce trebuie sa aibe drept la viata astfel de starpituri ?

Edited by notrust, 24 December 2018 - 16:04.


#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,041
  • Înscris: 23.09.2005
Hahaha!

Asta zice bine:

[ https://i.postimg.cc/V6brQwms/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017

View PostGingisHan2015, on 24 decembrie 2018 - 14:48, said:

Stam calmi .Nu e inca gata .Mai dureaza ! Posted Image
hai că tu o iei pe câmp direct cu dac 665t, nu te feri să spui

Nu cred că ai nevoie de autostradă ptr şenilele tale care iubesc solul accidentat.

#22
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sa fim optimisti: taxa e in euro, si nu in ruble.

#23
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 05.08.2007

View Postandreic, on 24 decembrie 2018 - 15:58, said:

Nu ca vigneta nu este pentru autostrazi in general ci pentru orice drum, se va adauga taxarea la autostrada e in plan deja.

Cred ca glumesti... Niciunde nu se taxeaza dublu. Ori vigneta pentru toata reteaua(incluzand autostrazile), ori taxa pe autostrazi sub forma de vigneta sau plata pe km/sectiune (caz in care reteaua de drumuri nationale e utilizata fara taxe). Pe bune, s-a discutat de n ori subiectul asta.

#24
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Bun, înainte să spun că e prea scump am nevoie de niște informații. M-am apucat să citesc studiul de fundamentare. Cred că o să am nevoie de pastiluțe, dar promit că-l termin.

Mă interesează următoarele:

- De unde au venit cifrele respective? Breakdown și instrumentele de estimare folosite.
- Criteriile de selecție pentru partenerul privat.
- Cum facem să vedem dacă partenerul privat e capabil să livreze? În afaceri se poate întâmpla să ajungi de la plus două miliarde la minus două miliarde destul de repede. Ce se întâmplă dacă partenerul privat ne lasă cu 15 km făcuți și o dă de gard?
- Cum ne asigurăm că banii investiți de către partenerul privat există și nu provin din vândut droguri? Facem un audit înainte de a încheia licitația? Dacă, da, cine îl face? Mă interesează foarte mult, aș fi fericit să achiziționez noul M8 ajut. Posted Image

La prima vedere, nu pot să ignor lipsa cuprinsului, "deasemenea", "vis-a-vis", "intarzaierile", "neiindexat" și alte elemente care trădează faptul că cei care au lucrat la document sunt niște semidocți. Vreți să le scriem celor de la CNSP un e-mail în care să le zicem că limba română are diacritice? N-ar strica să le semnalăm și faptul că angajații care s-au ocupat de redactare probabil au trecut în CV "competenție office" la mișto.

Edited by A10Warthog, 24 December 2018 - 17:38.


#25
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Să se facă și autostrada lui klaun  joshannis, dar doar după ce se termină autostrada Constanța-Sibiu , să moară holenderii de ciudă și bocitoarele  progresiste de grija multinaționalelor!

#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posthpavictor, on 24 decembrie 2018 - 17:36, said:

Să se facă și autostrada lui klaun  joshannis, dar doar după ce se termină autostrada Constanța-Sibiu , să moară holenderii de ciudă și bocitoarele  progresiste de grija multinaționalelor!
Nu cred că poți să ne spui ce ai vrut să spui aici.

Chiar, crezi că poți fi mai explicit?

#27
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Posthpavictor, on 24 decembrie 2018 - 17:36, said:

Să se facă și autostrada lui klaun  joshannis, dar doar după ce se termină autostrada Constanța-Sibiu , să moară holenderii de ciudă și bocitoarele  progresiste de grija multinaționalelor!

Tu ai gasit prajiturele d-alea bune sub brad, si in loc sa i le lasi lu' Mosu le-ai halit tu!

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
https://www.digi24.r...riculos-1028723

Acum îl înțeleg pe Livache.
”O facem, dar nu cum vreți voi. O facem de o să regretați că ați cerut-o.
Adică vă folosește la dezvoltare, ca ajutoarele sociale și mila electorală să nu mai aibă valoare?
Nu cât sunt eu la butoane!
Vă dau autostradă de nu puteți duce!”

La doar 6 euro și ceva petecul ăla, pentru că nu-l pot numi tronson, sau autostradă.

Păi băi votantule pesedist din zona Moldovei, în Germania nu plătesc nici vignetă, nici taxă de autostradă, și nici limită de viteză nu am.
Și ține cont de prețurile carburanților, cam ca la noi, diferență de ceva cenți.
Uneori țn favoarea lor. De exemplu motorina e mai ieftină țn Germania decât benzina.

Ideea e că votând în continuare cu PSD, sigur ne vom alinia cu imperiile Romulan, vulkanian și klingonian.
Spun asta pentru că pe planeta Pământ, noi chiar suntem ”pământ”.

#29
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@ericmario

Tin sa te corectez, pamint este o chestie coeziva, din care cu putin talent poti realiza cite ceva.
Noi sintem praf si pulbere, ne sufla vintul unde vrea.

Edited by dan78rom, 24 December 2018 - 19:59.


#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ho ba...

Ca pana e gata portiunea aia de autostrada ajunge si Romania la salariile actuale ale Italiei... de 6 EUR va fi ok

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostLex404, on 24 decembrie 2018 - 22:45, said:

Ho ba...

Ca pana e gata portiunea aia de autostrada ajunge si Romania la salariile actuale ale Italiei... de 6 EUR va fi ok
Nu mai amăgii oamenii, Lexule.
Salariile din România nu vor ajunge niciodată la 6 euro/oră.

Asta e o blasfemie pentru guvernul Dragnea/Veorica.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pana se termina autostrada aia... mai dureaza 20-30 de ani.

Iliescu ramane, dar dracnea si Tampicila se duc

Edited by Lex404, 24 December 2018 - 23:28.


#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSef-chenko, on 24 decembrie 2018 - 14:04, said:

Era de asteptat ca cel mai primitiv sistem de taxare, cu bariere, sa fie implementat in cea mai primitiva tara din Europa.
in germania nu exista nici un sistem de taxare.
si nici vigneta nu au

ce=i drept, germanii nu au decat 13.000 km de autostrazi. Acest numar crescand continuu, si de multe ori au cate 4 beni pe sens.

Intrebare: o autostrada nemteasca cu 4 benzi pe sens de 10km e tot cat una cu 2 benzi pe sens romaneasca si cu gropi?
in statistici da... 10km au ambele

View PostMikeSpike, on 24 decembrie 2018 - 14:12, said:

Acum am verificat To-Milano
as prefera sa nu invatam de la italia, una din cele mai corupte tari din lume (mafia)
as prefera sa invatam de la retardatii de nemti

View Postpaultt, on 24 decembrie 2018 - 14:30, said:



De ce sa intre la taxare? Se va renunta cumva la vigneta?
de ce platesti pe autostrada soarelui? de zeci de ani platesti si acolo si vigneta si aciza carburanti si taxa drum

View Postericmario, on 24 decembrie 2018 - 19:54, said:

în Germania nu plătesc nici vignetă, nici taxă de autostradă, și nici limită de viteză nu am.
vine acum unu repede si ne zice ca nemtii sint niste nazisti si ca acolo e rau si de fapt libertate e aici la noi. si la unguri.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpaultt, on 24 decembrie 2018 - 17:24, said:

Cred ca glumesti... Niciunde nu se taxeaza dublu. Ori vigneta pentru toata reteaua(incluzand autostrazile), ori taxa pe autostrazi sub forma de vigneta sau plata pe km/sectiune (caz in care reteaua de drumuri nationale e utilizata fara taxe). Pe bune, s-a discutat de n ori subiectul asta.
Si in Franta ai vigneta si road toll... la noi se va taxa fara probleme, oricum sunt companii diferite si fiecare se va impune pe zona lui. Sunt taxe diferite chiar daca sunt legate de sosea. Cum e de ex taxa de pod care va ramane si ea iti dai seama, deci platesti pe 100km autostrada si podul ca sa ajungi la mare Posted Image
Planurile sunt facute insa s-au intarziat din motive electorale, probabil le vor da la gramada ca si cu ordonanta asta penibila...

Edited by andreic, 25 December 2018 - 00:42.


#35
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Unbrutus,de accord.Oameni de onoare(asta-I termenul) da ceva palpabil exista.  Cel putin in Nord-It.  La noi avem mafioti,fara onoare, si nici restul!

#36
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Stiu ca sunt sarbatorile in aceasta perioada, da' voi mai credeti in minuni ? Cat timp nu dispar din Romania coruptia si hotia (adica pesedeaua) nu se va construi nimic fizic, totul va fi doar pe hartie. Promisiunile tin loc de orice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate