Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Calibrare imagine TV Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#37
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostCamataru10, on 25 decembrie 2018 - 15:55, said:


Cat e peak brightness la Samsung 40J5100?

Chiar nu as putea sa iti zic asta... E un televizor medium-low end si la genul asta de TV-uri nu prea face nimeni reviews.

370 nits cat are televizorul tau actual e o luminozitate adecvata pentru o camera semiobscura ca s avezi orice detaliu.

Eu cred totusi c atu esti confuz in terminologie:". La acest televizor, 40mu6402 nu pot sa fac imaginea alba, alba, ceata-ceata alba, "

Din asta inteleg ca tu nu ai o problema cu luninozitatea....ai o problema cu definitia scenelor intunecate.

In cazul asta ar trebui sa ii faci calibrarea cum ti-am spus printre primele post-uri.

In primul rand verifica sa nu ai TV pe setare DINAMIC ...sa fie pe movie/natural si apoi  calibreaza-l. Daca contrastul e dat prea tare culorile apropiate de negru vor deveni....negre.

Mai sunt si alte setari specifice anumitor modele de TV gen "enhanced contrast" si chestii de astea pe la setarile advanced pe care nu pot eu sa le ghicesc fara sa vad meniul la tv

Edited by -Jinx-, 25 December 2018 - 16:46.


#38
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Meniul la televizorul meu se poate vedea in acest clip, incepand cu minutul 2.20. E acelasi, numai ca al meu e in limba romana.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cM3UnkEbBVY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am specificat in posturile mele ca am incercat pe toate modurile sa setez imaginea: si pe film si pe natural si pe standard si pe dinamic si rezultatul e cam acelasi: negrul e prea negru, tot ce este filmat in lumina slaba sau contine negru este prea intunecat, prea intens. Orice setare i-as face e la fel! Si nu pot sa-i mai dau luminozitate. Am incercat si calibrarea din videoclipul postat de Darko si tot nu ma ajuta. Imaginea la filme, in special dar si la stiri sau alte emisiuni cand sunt scene filmate pe negru sau in lumina scazuta, este prea intunecata, nu se distinge cum trebuie.
Contrast enhanced l-am dezactivat, nu e nici pe ridicat si nici pe scazut, e dezactivat!
O sa mai incerc si o calibrare ca cea din primele posturi. Sper sa ma descurc si sper sa iasa mai bine....

Edited by Camataru10, 25 December 2018 - 17:58.


#39
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Dar intrebarea mea este: la calibrarea imaginii cu ajutorul unui soft(program) se poate regla intensitatea culorii negru, chiara daca televizorul nu are in meniu reglaj special pentru negru? Sau se poate da un contrast enhanced mai mic decat cel care exista in meniul televizorului? Cu alte cuvinte, cu ajutorul softului de calibrat poti sa setezi si alte chestii decat ce e in meniul televizorului ?

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu poti - in meniul de service, dar... doar sa-l faci mai inchis sau sa faci culorile diferite - mai corecte.
Daca aia e luminozitatea sa maxima - adica lumina emisa de LED-urile DIN SPATELE ( SAU LATERALELE - depinde de constructie )panelului, tu nu poti jongla decat cu panelul cu cristale lichide. Lumina LED-urilor mai mult de maxim nu poate fi data cu nimic.

Inchipuieste-ti ca te uiti la un diapozitiv de pe vremuri - lampa de proiectie e echivalentul luminii LED-urilor, iar filmul e panelul LCD.

#41
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostCamataru10, on 25 decembrie 2018 - 18:16, said:

Dar intrebarea mea este: la calibrarea imaginii cu ajutorul unui soft(program) se poate regla intensitatea culorii negru, chiara daca televizorul nu are in meniu reglaj special pentru negru? Sau se poate da un contrast enhanced mai mic decat cel care exista in meniul televizorului? Cu alte cuvinte, cu ajutorul softului de calibrat poti sa setezi si alte chestii decat ce e in meniul televizorului ?
si ti s-a raspuns, nu se poate prin calibrare obtinerea unei luminozitati mai mari.
Nu ai raspuns ce tv e cel din seria 5 la care zici ca esti multumit.

Un tv cu panel IPS te-ar putea multumi mai mult, incearca si un LG cu IPS, si il returnezi pe cel care nu iti place.
Cumpara de la emag un resigilat (ca sa nu returnezi unul nou aiurea) si fa comparatii

#42
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Deci negrul nu pot sa-l fac mai deschis? Doar mai inchis? deja e prea inchis, prea intunecat...

View Postunbrutus, on 25 decembrie 2018 - 18:46, said:

si ti s-a raspuns, nu se poate prin calibrare obtinerea unei luminozitati mai mari.
Nu ai raspuns ce tv e cel din seria 5 la care zici ca esti multumit.

Un tv cu panel IPS te-ar putea multumi mai mult, incearca si un LG cu IPS, si il returnezi pe cel care nu iti place.
Cumpara de la emag un resigilat (ca sa nu returnezi unul nou aiurea) si fa comparatii
Am raspuns ca este 40J5100 mai sus..Multumesc.

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostCamataru10, on 24 decembrie 2018 - 16:15, said:

Acum nu sunt acasa. Ideea e ca luminozitatea ar fi ok daca as putea sa reglez intensitatea culorii negre. Dar nu are setare separata pentru negru. Balans de alb are ca reglaj in 2 puncte si in 20 puncte  Dar acest balans de alb zice ca imbunatateste albul, nu regleaza culoare negru. Am umblat peste tot si nu am gasit nimic pentru negru.
negrul este marele punct slab al televizoarelor cu LCD/LED

Gandeste-te ca ai in spate niste becuri care lumineaza si vrei sa obtii intuneric... e o contradictie. Ca idee generala.

Asta ca teorie. In practica, asa cum ai spus si tu, anumite modele se comporta mai bine ca altele. Cheia sta in detalii. E greu sa nimeresti un TV care sa te satisfaca. Unii vor culori aprinse chiar daca nu sint naturale, unii vor luminozitate, altii miscare fluida. Vezi recomandarile mele mai sus

View PostCamataru10, on 24 decembrie 2018 - 17:32, said:

Nici nu se compara cu un alt Samsung din anul 2015-2016 in ceea ce priveste luminozitatea.
zi omule care-i ala... e secret?

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. Iti iei un TV dintr-o clasa superioara - eventual OLED. Dar cel mai bine verifici cum se vede inainte sa-l cumperi - sunt destule magazine care le au expuse.

#45
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Ai reglat si Gamma la +1 say +2?

Nu am cum sa ma uit pe youtube acum.o sa ma uit mai tarziu

Nu exista soft de calibrat in sensul in care vorbesti tu despre el....prin urmare nu...nu iti va calibra alte setari decat cele din meniu.

Uite o explicatie a ce inseamna calibrare profesionala.  Practic iti face acelasi lucru numai ca in loc sa foloseasca ochiul tau  sa detecteze temperaturile culorilor foloseste un colorimetru....dar tot din meniul tv se schimba setarile

https://www.google.r...nnel=new&espv=1

#46
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostCamataru10, on 24 decembrie 2018 - 19:02, said:

Repet, negrul nu-l pot seta ca nu are nimic in meniu pentru reglajul acestei culori.
negrul nu e culoare

#47
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
De returnat nu pot sa-l returnez ca l-am cumparat de la Auchan si politica acestei firme nu permite returul produselor. Mi-au zis sa merg cu televizorul intr-un service Samsung, cei de acolo sa-mi elibereze un document stampilat din care sa rezulte ca are defect si mai apoi sa merg inapoi la Auchan sa-mi-l schimbe sau sa-mi returneze banii. Acum e Craciunul dar o sa merg si la service-ul Samsung sa-şi dea şi ei o parere. Nu ştiu daca va fi considerat un defect....e mai degraba o nemultumire de a mea de faptul ca e vizibil si evident mai slab in luminozitate decat majoritatea televizoarelor si ca trebuie sa-l tin cu setarile la maxim ca sa fie cat de cat acceptabil, dar si asa, cu setarile la maxim, la scenele intunecate tot nu se vede corespunzator, in sensul ca negrul e prea intens si da impresia ca e noapte si ca nu se vede mai nimic.....Deci negrul e prea negru si nu are lumina suficienta imaginea..

Televizorul cu care-l comparasem este 40J5100!

View Post-Jinx-, on 25 decembrie 2018 - 18:51, said:

Ai reglat si Gamma la +1 say +2?

Nu am cum sa ma uit pe youtube acum.o sa ma uit mai tarziu

Nu exista soft de calibrat in sensul in care vorbesti tu despre el....prin urmare nu...nu iti va calibra alte setari decat cele din meniu.

Uite o explicatie a ce inseamna calibrare profesionala.  Practic iti face acelasi lucru numai ca in loc sa foloseasca ochiul tau  sa detecteze temperaturile culorilor foloseste un colorimetru....dar tot din meniul tv se schimba setarile

https://www.google.r...nnel=new&espv=1


Gamma am reglat-o la +3, adica la maxim.

Edited by Camataru10, 25 December 2018 - 18:55.


#48
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostCamataru10, on 25 decembrie 2018 - 10:46, said:

Samsungul despre care spuneam mai sus este  seria 40J5100. Are luminozitate dubla decat la 40mu6402, in schimb, claritatea imaginii e mai buna pe acesta din urma.
si 40J5100 tot panel VA are, ciudat. Poate asta nou e defect.
Referitor la claritate, stiu ca o sa ma contrazici, insa e imposibil sa fie imaginea mai clara... ambele sint fullhd, nu are cum sa fie imaginea mai clara.
Totul se rezuma la culori si nuante diferite

#49
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostCamataru10, on 25 decembrie 2018 - 18:47, said:

Deci negrul nu pot sa-l fac mai deschis? Doar mai inchis? deja e prea inchis, prea intunecat...


Am raspuns ca este 40J5100 mai sus..Multumesc.

Ma omule...tu refuzi sa intelegi si mai esti si lenes pe deasupra.

NU EXISTA NEGRU PREA NEGRU!!!  ... Baga bine la cap. Singurele TV la care negru e negru absolut sunt AMOLED.

Ti-am dat link in primele pagini cu explicatie mura-n gura cum sa calibrezi tv acasa si nici nu te-ai uitat....pur si simplu repeti aceleasi prostii in continuu

Eu am iesit de oe topicul asta...

#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post-Jinx-, on 25 decembrie 2018 - 18:56, said:

Ma omule...tu refuzi sa intelegi si mai esti si lenes pe deasupra.

NU EXISTA NEGRU PREA NEGRU!!!  ... Baga bine la cap. Singurele TV la care negru e negru absolut sunt AMOLED.
stii care e treaba, cand ai mai multe televizoare unul langa altul si faci comparatii cu ochii tai, teoriile nu mai conteaza chiar deloc.

Stii ca si eu iti spuneam ca pe LG cu IPS am contrast mai bun ca pe samsung cu VA si nu prea ma credeai.

Si initiatorul nostru se afla in situatia asta, are cu ce compara, si de aici apar problemele. Cand nu ai cu ce compara, esti multumit, cand ai cu ce insa... lucrurile se complica.

Se stie ca an de an calitatea TVurilor scade. De fapt, daca e sa ne legam de calitatea imaginii, in ultimii 20 de ani suferim mult la capitolul asta, TVurile alea vechi cu tub reproduceau culori perfecte, in timp ce modernitatile astea de acum nu sint in stare sa afiseze un negru decent... sa nu mai vorbim de problemele cu afisarea imaginilor in miscare, se misca camera un pic stanga dreapta, gata, te ia ameteala si totul e in ceata. Si asta si la TVuri scumpe. OLED e recent aparut si mai rezolva ceva, dar aduce alte probleme, similare cu cele ale plasmelor.

Deci omul spune ce vede si atat... ca nu intelegem noi e partea a 2 a. Nici nu avem cum cat nu sintem in situatia lui, cu el in camera si cu ecranele in fata

#51
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Daca nu exista negru prea negru, atunci cum se numeste cand cineva care are imbracat un sacou negru se vede mult prea intunecat???? nu vad conturul hainei ci doar disting faptul ca e imbracat in negru care e prea inchis.....o nuanta prea inchisa, prea intensa.....

#52
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Pune doua poze: una cu o imagine oarecare, una cu setarile imaginii.

#53
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Acum nu pot ca sunt plecat de acasa dar maine o sa pun. Si o sa incerc sa fac si setarile de calibrare despre care vorbeau jinx si unbrutus. Stiu ca pentru voi pare ca ce spun eu e ciudat dar...practic astea sunt nemultumirile mele si cu astea ma confrunt iar daca voi vreti sa ma ajutati nu pot decat sa fiu decat recunoscator.Multumesc.

View Postunbrutus, on 25 decembrie 2018 - 18:51, said:

negrul este marele punct slab al televizoarelor cu LCD/LED

Gandeste-te ca ai in spate niste becuri care lumineaza si vrei sa obtii intuneric... e o contradictie. Ca idee generala.

Asta ca teorie. In practica, asa cum ai spus si tu, anumite modele se comporta mai bine ca altele. Cheia sta in detalii. E greu sa nimeresti un TV care sa te satisfaca. Unii vor culori aprinse chiar daca nu sint naturale, unii vor luminozitate, altii miscare fluida. Vezi recomandarile mele mai sus


zi omule care-i ala... e secret?
Eu nu intuneric vreau sa obtin, vreau ca negrul sa fie mai deschis, mai gri, daca se poate. Scuze tuturor daca nu pot sa ma fac inteles!

Edited by Camataru10, 25 December 2018 - 19:12.


#54
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postunbrutus, on 25 decembrie 2018 - 19:02, said:

Stii ca si eu iti spuneam ca pe LG cu IPS am contrast mai bun ca pe samsung cu VA si nu prea ma credeai.

1 Ma confunzi... Nu refin sa fi discutat pe aria asta a forumului pana recent.
2. Tu nu vezi ca el se plange ca are negru prea intunecat....la un TV ieftin el se plange de negru prea intunecat.

Eu ma pregatesc sa dau 4000 de euro pe un QLED FALD sa am negru cat mai negru si contrast cat mai mare si el vrea negru mai luminos.

Ori nu stie sa explice...ori nu stie  cum trebuie sa arate corect o imagine.

Dar nu cu asta am o problema...ci cu faptul ca i-am dat link sa download imaginile de test cu indicatii scrise ca pt incepatori acolo pe site si a ignorat complet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate