Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Poti sa folosesti Xbox One-ul ca pe un PC?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Am observat ca pentru pretul pe care il are, Xbox One-ul ofera o configuratie hardware destul de performanta. Este posibil sa convertesti Xbox-ul intr-un PC, adica sa instalezi pe el o versiune full de Windows 7 sau 8, sa conectezi un mouse si tastatura si sa rulezi apoi toate aplicatiile si jocurile de Windows?

Edited by PopaXXX, 24 December 2018 - 10:46.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Nu.
Teoretic se poate, dar practic e locked si nu ai drivere.

#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Asta am fost si eu curios.
Pe youtube arata un fel de varianta de google chrome si teoretic poti naviga pe net cu el dar cum sta cu multitasking...

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Din cate am inteles Xbox One avea initial o versiune speciala de Windows 8, apoi a trecut la 10, nu se pot rula totusi aplicatii standard si jocuri de Windows in el?
https://en.wikipedia...system_software

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Pai el este consola de jocuri, la ce vrei sa instalezi windows ca apoi sa rulezi jocurile de windows pe el ?

#6
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cred ca mai mult se gandeste daca poate sa il foloseasca pentru navigat, youtube.
Emulatoare este o alta discutie.

Edited by Argent, 24 December 2018 - 11:09.


#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postmodoran, on 24 decembrie 2018 - 11:05, said:

Pai el este consola de jocuri, la ce vrei sa instalezi windows ca apoi sa rulezi jocurile de windows pe el ?
Vreau sa le rulez si pe alea de Windows pe langa alea native de Xbox, sunt multe jocuri mai vechi sau strategii care nu au versiune de Xbox. Vreau sa am practic un sistem 2 in 1 - si PC si consola.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPopaXXX, on 24 decembrie 2018 - 10:46, said:

Am observat ca pentru pretul pe care il are, Xbox One-ul ofera o configuratie hardware destul de performanta. Este posibil sa convertesti Xbox-ul intr-un PC
Nu, e custom. Poti folosi youtube sau aplicatii de acest gen din xbox dar atat.

Edited by andreic, 24 December 2018 - 11:42.


#9
Woltaire87

Woltaire87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.11.2018
Xbox e un fel de PC al saracului ca sa o luam asa.  :D

#10
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Tu stiai ca in Romania sunt saraci cu Xbox, PS4 , 2 Desktopuri si 3 laptopuri de brand ? :D

#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
PopaXXX , chinezii sau gandit la ce vrei tu si au scos o consola hybrid , se numeste - Subor Z Plus - https://forum.softpe...ri-chinezeasca/
Poate rula atat ca pc cu win 10 , cat si ca , consola de jocuri cu win 10 personalizat
Si se poate bate de la egal la egal cu un PS4 pro , de fapt in threadul dedicat acestei console hybrid ai sa gasesti si ceva comparatii intre aceasta noua consola hybrid chinezeasca , ps4 si desktop
Are totusi o configuratie hw de top , de ultima generatie , acum nu stiu in ce masura jocurile de pc sau xbox sunt compatibile , teoretic - DA , practic - trebuie sa te documentezi mai mult pe net despre aceasta noua consola hybrid vis-a-vis de jocurile suportate
Pana la urma si xbox one x are implementat win 10 , insa e personalizat/dedicat/optimizat doar pt jocuri si mai putin restul
Totusi e o consola de jocuri cu o directie bine definita , pc-ul insa e mai versatil atat pe partea de soft cat si pe partea de hw

Edited by wather, 24 December 2018 - 13:03.


#12
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postwather, on 24 decembrie 2018 - 13:01, said:

Pana la urma si xbox one x are implementat win 10 , insa e personalizat/dedicat/optimizat
Nu, Sistemul de operare al Xbox este un sistemul de operare prorpriu instantiat de catre o masina virtuala care foloseste Windows Foundation.
Win 10 este un sistem de operare pt Desktopuri instantantiat de catre o masina virtuala care foloseste tot Windows Foundation. Insa instantele de masini virtuale sunt complete separate si n-au legatura
directe intre ele.

#13
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostBraviaAmpero, on 24 decembrie 2018 - 13:07, said:

Nu, Sistemul de operare al Xbox este un sistemul de operare prorpriu instantiat de catre o masina virtuala care foloseste Windows Foundation.
Win 10 este un sistem de operare pt Desktopuri instantantiat de catre o masina virtuala care foloseste tot Windows Foundation. Insa instantele de masini virtuale sunt complete separate si n-au legatura
directe intre ele.

L-ai lamurit Posted Image

Stii vb aia..."and now again in english"...asa si noi....acum in romana

Edited by -Jinx-, 24 December 2018 - 13:55.


#14
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostBraviaAmpero, on 24 decembrie 2018 - 13:07, said:

Nu, Sistemul de operare al Xbox este un sistemul de operare prorpriu instantiat de catre o masina virtuala care foloseste Windows Foundation.
Atunci nu s-ar putea cumva modifica aplicatiile sa ruleze pe versiunea asta de Windows a Xbox-ului?

#15
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai atunci nu ar mai fi cele doua device-uri diferite :
- consolele dedicate pt jocuri si pe langa ele mai poti face mici chestii
- pc-urile care sunt foarte diversificate ( comparativ cu consolele ) si de aici apar si diferentele
Pc-urile nu sunt dedicate doar jocurilor si de aici anumite jocuri de pe pc nu sunt optimizate asa cum sunt pe console

#16
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postwather, on 24 decembrie 2018 - 16:49, said:

Pai atunci nu ar mai fi cele doua device-uri diferite :
- consolele dedicate pt jocuri si pe langa ele mai poti face mici chestii
- pc-urile care sunt foarte diversificate ( comparativ cu consolele ) si de aici apar si diferentele
Pc-urile nu sunt dedicate doar jocurilor si de aici anumite jocuri de pe pc nu sunt optimizate asa cum sunt pe console
Pai tocmai ca in ultimii ani consolele au devenit din ce in ce mai asemanatoare cu PC-urile - au hard-disc, au porturi pentru conectat periferice, au sisteme de operare tot mai sofisticate care suporta si diferite aplicatii, pe unele Playstation-uri(2 si 3) mergea sa instalezi in mod oficial Linux de pilda dar apoi au inlaturat aceasta optiune fara prea multe explicatii.
https://en.wikipedia...r_PlayStation_2
https://en.wikipedia.org/wiki/OtherOS

#17
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Vrei sa intelegi ce ti-am raspuns cu toti bine , nu....... e treaba ta
Deocamdata ti-am raspuns ca doar chinezi au ceva cam cum ti-ai dori tu , insa fiind un produs nou si nu stiu sa o fi cumparat careva din RO sa ne scrie un review despre ea
Era vorba ca acum la sfarsitul anului vor scoate si varianta de win 10 customizata pt jocuri , astfel ca la boot-are poti sa alegi intre :
- a te juca pe o consola cu hw de ultima generatie sau
- a o folosi pe post de pc cu hw de ultima generatie , fiind mai versatil decat o consola
Deci pana si chinezi nu folosesc aceasi versiune/build de windows 10 in ambele situatii

Pe pc am windows 10 build 17763.195 64bit s.o
Pe xbox one x am windows 10 build 17763.3066 rs5 release xbox dev

Deci vezi ca fiind vorba de acelas sistem de operare - windows 10 - in schimb nu e aceasi varianta si de aici apar diferentele
Nu intru prea mult in detalii ca BraviaAmpero

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwather, on 24 decembrie 2018 - 17:34, said:

... ca doar chinezii au ceva  ...
[...]
.... si chinezii nu folosesc ...
[...]

Asa e din ciclul "Sa invatam sa scriem romaneste cu ro_explorer".
Poate ca am plecat din Romania de ceva ani dar inca stiu sa fac acordurile necesare si ma zgarie pe ochi lipsa acestora. Putin respect pentru limba voastra natala nu strica.

In rest, continuati va rog, e interesant.

Edited by ro_explorer, 24 December 2018 - 19:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate