Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cand ati baut prima oara cu un pai?

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cam cat de nefericita sa fie copilaria cuiva, astfel incat folosirea pentru prima data a unui pai sa reprezinte un eveniment atat de important incat sa fie tinut minte pana in ziua de azi?

Edited by don_dannielo, 24 December 2018 - 21:07.


#38
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdon_dannielo, on 24 decembrie 2018 - 20:58, said:

Cam cat de nefericita sa fie copilaria cuiva, astfel incat folosirea pentru prima data a unui pai sa reprezinte un eveniment atat de important incat sa fie tinut minte pana in ziua de azi?
Copilăria lui Gonthar nu a fost nefericita, vezi posturile lui cu mamica farmacista la care venea lumea cu ploconu'. Și ce se umfla pipota în el când era băgat în seama asa ca fiul numărul unu. Dar pe urma veni rivulutia

#39
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009
Eram sigur ca e al lui Popaxxx...un al doilea Djl, dar bazat pe topicuri inutile si aiurea.

#40
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Deci un "om al muncii" la CFR avea bilete de concediu gratuit în Poiana Braşov, staţiune renumită pe vremea aia pentru concentraţia ridicată de turişti străini + băieţi cu ochii albaştri?

Măi nene, mai taie din ele, dă-le-n spanac... erau vremuri în care era foarte greu ca soţ şi soţie să obţii concediu în aceeaşi perioadă, ce spui tu e de domeniul fantasticului!

Edited by Yoda, 24 December 2018 - 22:50.


#41
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostKokoshmare, on 24 decembrie 2018 - 20:51, said:

Tu de atunci nu ai mai fost în ni iun concediu? Sau măcar ieșit din casa?
Pai unde sa mai iesi si cu ce bani?

View Postdon_dannielo, on 24 decembrie 2018 - 20:58, said:

Cam cat de nefericita sa fie copilaria cuiva, astfel incat folosirea pentru prima data a unui pai sa reprezinte un eveniment atat de important incat sa fie tinut minte pana in ziua de azi?
Copilaria a fost fericita, dar atunci erau vremuri in care orice lucru marunt era foarte apreciat - un pai, o portocala, o jucarie, copiii in ziua de azi nici n-au idee cat de bine o duc si totusi fac imediat crize daca nu au ultimul model de smartphone sau mai stiu eu ce. Pe vremea mea nici nu se pomenea asta, de-aia a fost comunismul bun, pentru ca te facea sa apreciezi micile placeri ale vietii, acum avem de toate, dar degeaba pentru ca suntem nefericiti.

View PostYoda, on 24 decembrie 2018 - 22:49, said:

Deci un "om al muncii" la CFR avea bilete de concediu gratuit în Poiana Braşov, staţiune renumită pe vremea aia pentru concentraţia ridicată de turişti străini + băieţi cu ochii albaştri?
Măi nene, mai taie din ele, dă-le-n spanac... erau vremuri în care era foarte greu ca soţ şi soţie să obţii concediu în aceeaşi perioadă, ce spui tu e de domeniul fantasticului!
In fiecare an mergeam cu familia la munte, era ceva firesc, dupa ce a venit revolutia nu am mai fost, ca de unde bani?

Edited by PopaXXX, 25 December 2018 - 08:26.


#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Oricum, vremurile se schimba.
Paiele de baut din plastic vor fi interzise.
Vom bea cu paie de hartie.

Edited by don_dannielo, 25 December 2018 - 08:34.


#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Intrebarea ar fi.. ce ati baut prima data cu paiul?
[ https://66.media.tumblr.com/f18d67b1f18327a7d65a702c222a5ec6/tumblr_pk629ieAyJ1vaskkeo1_500.gifv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că pe vremea lui Ceauşescu, dar nu sunt sigur.
Oricum, mi se părea mişto să beau cu paiul, Probabil din cauză de filme, reclame.

#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostPopaXXX, on 24 decembrie 2018 - 16:15, said:

Toti oamenii muncii primeau concedii la munte sau la mare. Noi mergeam la munte pentru ca stateam la mare, am fost la Sinaia, Poiana Brasov, Busteni, Predeal, peste tot am fost, dupa revolutie nu ne-am mai dus nicaieri, ca cu ce bani?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cPCRbrUVSHI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu ''primea'' nimeni concedii la mare sau la munte, draguta, asa te tromboneau poate ai tai! Sau poate aveau functii de la prim secretar de judet in sus, ori diverse orane ce detineau case de odihna in unele statiuni, asta e posibil, dar nu pentru oamenii obinuiti geb, muncitori, ingineri, doctori sau profesori! Pentru ei, veneau bilete prin sindicat, muuult sub numarul de doritori sau se puteau cumpara prin ONT sau BTT!

View PostPopaXXX, on 25 decembrie 2018 - 08:25, said:

Pai unde sa mai iesi si cu ce bani?

....................

In fiecare an mergeam cu familia la munte, era ceva firesc, dupa ce a venit revolutia nu am mai fost, ca de unde bani?
Sa va duceti la munca nu v-a dat prin cap?

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Si pe vremea impuscatului paiul era natural, cred ca din tulpina de grau, 100% biodegradabil. Azi se genereaza deseuri din plastic pentru un banal suc baut cu "paiul".

#47
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostPopaXXX, on 25 decembrie 2018 - 08:25, said:

Pai unde sa mai iesi si cu ce bani?

Copilaria a fost fericita, dar atunci erau vremuri in care orice lucru marunt era foarte apreciat - un pai, o portocala, o jucarie, copiii in ziua de azi nici n-au idee cat de bine o duc si totusi fac imediat crize daca nu au ultimul model de smartphone sau mai stiu eu ce. Pe vremea mea nici nu se pomenea asta, de-aia a fost comunismul bun, pentru ca te facea sa apreciezi micile placeri ale vietii, acum avem de toate, dar degeaba pentru ca suntem nefericiti.


In fiecare an mergeam cu familia la munte, era ceva firesc, dupa ce a venit revolutia nu am mai fost, ca de unde bani?

Cei care înainte de '89 îşi permiteau să vadă gratis anumite staţiuni, cu familie cu tot, iar după aceea nu şi-au mai permis, nu erau plătiţi pentru meseria practicată "în acte". Chiar vrei să-ţi spun mai în clar decât atât de ce ai ajuns tu să bei Pepsi cu paiul în Poiana Braşov?

#48
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostYoda, on 25 decembrie 2018 - 20:16, said:

Cei care înainte de '89 îşi permiteau să vadă gratis anumite staţiuni, cu familie cu tot, iar după aceea nu şi-au mai permis, nu erau plătiţi pentru meseria practicată "în acte". Chiar vrei să-ţi spun mai în clar decât atât de ce ai ajuns tu să bei Pepsi cu paiul în Poiana Braşov?
Eu stiu ca ne descurcam inainte si nu ne lipsea nimic. Greul a venit dupa caderea comunismului.

#49
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Pentru ca erati tatuci. In fine. Ce tema ai ales pentru urmatorul topic? Sa stiu sa te trec la ignore sau nu.

#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPopaXXX, on 25 decembrie 2018 - 20:55, said:

Greul a venit dupa caderea comunismului.
Puteam sa jur ca a postat Dragnea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate