Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Procura cu de toate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Exista momente când am nevoie de acte din România, servicii sau alte prostii și ai mei n-au cum sa ma ajute pentru ca peste tot le trebuie procura. Și ori merg eu sa fac actele la consulat, ori merg sa fac o procura la consulat, tot aia e.

Și dacă tot ma duc in Ianuarie la consulat sa rezolv niște chestii ma gândeam sa le fac alor mei o procura “cu de toate”. Procurile notariale sunt gratuite la consulat. Au valabilitate legală 3 ani și pot conține mai multe atribuții (deci nu trebuie sa fac câte o procura pentru fiecare chestie). De ex

a) închiderea unui cont bancar (sunt deja împuterniciți pe ăla dar nu îl pot Închide ei, in caz ca ma supăra BT prea tare)

b) pentru obținerea certificatului de naștere de la starea civilă (asta îl fac eu acum la consulat, dar just in case îl pierd)

c) deschiderea unui cont bancar (u never know)

d) ?


Cam orice chestie care poate interveni in 3 ani. Doar sa nu ma însoare fără sa știu :lol:

Alte idei?

Pentru conturi am găsit un model interesant aici
https://notariat-tin...a/procura-banca

Dar aia ar însemna o procura separată însă cuprinde cam orice s-ar putea întâmpla cu o banca. Sau cu una noua. Etc.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru certificatul de naștere nu merge o astfel de procură, trebuie procură specială în care scrie că X e împuternicit să depună actele+să ridice certificatul iar Starea civilă o reține, n-o mai dă înapoi.

Poate dacă ai face-o în două sau mai multe exemplare...? Faptul că mai sunt și alte obiecte ale mandatului nu are cum să deranjeze, dar probabil n-ar mai gratis dacă vrei mai multe exemplare.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pe econsulat ma lasă sa cer mai multe exemplare

Sau as putea face mai multe procuri câte una pentru fiecare situație (pot face multiple procuri in aceiași cerere ) folosind un template

Pentru ca ma gândesc ca in multe locuri rețin procurile și mno, just in case as putea face câte 2 exemplare pentru fiecare situație

Dar sa-mi vina idei :/

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu poți obține procuri generale pentru ceva just in case, trebuie să scrie pe ele în legătură cu ce te reprezintă. Generală nu vine de la orice, ci de la împuternicirea deplină într-o anume situație, când tu nu ești prezent.

Edited by althea, 23 December 2018 - 20:39.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLex404, on 23 decembrie 2018 - 20:25, said:


Sau as putea face mai multe procuri câte una pentru fiecare situație

Poti sa faci o procura generala dar trebuie sa specifici foarte clar si distinct in ea pentru ce se aplica.
Nu peste tot trebuie procura in original, merge direct copie.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Generală cred ca pot face doar pentru bănci.

Însă îmi trebuie idei pe tru restul. Cred ca fac mai multe și aia e.

#7
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Salut, Lex!

Acum ceva timp am fost într-o situație similară. Soluția pe care am folosit-o a fost să închei un contract de asistență juridică, astfel împuternicind avocatul să mă reprezinte în fața autorităților și instituțiilor publice.

Așa cum a spus Althea, nu trebuie să confundăm învestirea cuiva cu puteri nelimitate cu destinația procurii, care trebuie să fie specifică.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Is gratuite deci cred ca fac cate una separata....

Nu am avocat in RO...

#9
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Am apelat la avocat pentru că a fost o situație mai complexă și astfel mi-am acoperit mai bine toate posibilitățile. În plus, nu am vrut să-mi pun părinții pe drumuri.

Să nu uiți să incluzi eliberarea și suspendarea cardurilor atașate conturilor, ca să nu fie probleme. Nu m-aș baza pe fapul că "administrarea contului" implică și operațiunile astea.

Mult succes în călătorii! Sper să nu ai parte de evenimente neplăcute. Posted Image

Edited by A10Warthog, 23 December 2018 - 23:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate