Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Facultatea de Electronica.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Flav8989

Flav8989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2018
Buna!Eu sunt in clasa a 12a la un liceu tehnologic,profil Electronica automatizari si as vrea sa continui mai departe pe ce am facut la liceu,adica pe electronica deoarece ma pasioneaza mult.
Dar oare ma voi descurca avand in vedere ca nu am fost pe mate-info?Voi fi persecutat de colegi/profesori?Imi va fi greu cu matematica si cu fizica,avand in vedere ca anul trecut am avut media 8 la matematica si 8.50 la fizica,chiar daca fac M2 la liceu?.In bac ma astept sa iau un peste 9 la matematica si 9-9.50 la fizica.
Am o cultura generala destul de bogata avand in campul electronicii,ba chiar ma pricep sa montez calculatoare,asta datorita modulelor pe care le fac la liceu cat si datorita tatalui meu,care e radioamator.
As avea o sansa sa intru sau sa termin facultatea avand in vedere ca sunt la profil electronica si automatizari?As vrea sa dau la UTCN sau la Politehnica Timisoara.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,063
  • Înscris: 01.12.2001
Daca in 8 minute ai uitat ca ai deschis un topic identic, te vor persecuta din alt motiv. Nu din cauza matematicii.

#3
Flav8989

Flav8989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2018

 dorin_2k, on 23 decembrie 2018 - 17:34, said:

Daca in 8 minute ai uitat ca ai deschis un topic identic, te vor persecuta din alt motiv. Nu din cauza matematicii.
Scuze,insa am un internet varza.

#4
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

 Flav8989, on 23 decembrie 2018 - 17:18, said:

Buna!Eu sunt in clasa a 12a la un liceu tehnologic,profil Electronica automatizari si as vrea sa continui mai departe pe ce am facut la liceu,adica pe electronica deoarece ma pasioneaza mult.
Dar oare ma voi descurca avand in vedere ca nu am fost pe mate-info?Voi fi persecutat de colegi/profesori?Imi va fi greu cu matematica si cu fizica,avand in vedere ca anul trecut am avut media 8 la matematica si 8.50 la fizica,chiar daca fac M2 la liceu?.In bac ma astept sa iau un peste 9 la matematica si 9-9.50 la fizica.
Am o cultura generala destul de bogata avand in campul electronicii,ba chiar ma pricep sa montez calculatoare,asta datorita modulelor pe care le fac la liceu cat si datorita tatalui meu,care e radioamator.
As avea o sansa sa intru sau sa termin facultatea avand in vedere ca sunt la profil electronica si automatizari?As vrea sa dau la UTCN sau la Politehnica Timisoara.
Dacă notele alea despre care spui sunt „pe bune” și dacă iei bacul, poți sta liniștit, te descurci. Oricum, nu te va persecuta nimeni pentru că ai făcut M2 și un liceu tehnic. Dimpotrivă, ai să vezi că ce ai învățat tu la liceu îți va da un avantaj față de ceilalți.
Succes, mai întâi la bac și apoi la facultate! :)

#5
Flav8989

Flav8989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2018

 stancosty, on 23 decembrie 2018 - 17:52, said:


Dacă notele alea despre care spui sunt „pe bune” și dacă iei bacul, poți sta liniștit, te descurci. Oricum, nu te va persecuta nimeni pentru că ai făcut M2 și un liceu tehnic. Dimpotrivă, ai să vezi că ce ai Ă®nvățat tu la liceu Ă®ți va da un avantaj față de ceilalți.
Succes, mai Ă®ntâi la bac și apoi la facultate! :)
Multumesc!

#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 Flav8989, on 23 decembrie 2018 - 17:18, said:

Buna!Eu sunt in clasa a 12a la un liceu tehnologic,profil Electronica automatizari si as vrea sa continui mai departe pe ce am facut la liceu,adica pe electronica deoarece ma pasioneaza mult.
Dar oare ma voi descurca avand in vedere ca nu am fost pe mate-info?Voi fi persecutat de colegi/profesori?Imi va fi greu cu matematica si cu fizica,avand in vedere ca anul trecut am avut media 8 la matematica si 8.50 la fizica,chiar daca fac M2 la liceu?.In bac ma astept sa iau un peste 9 la matematica si 9-9.50 la fizica.
Am o cultura generala destul de bogata avand in campul electronicii,ba chiar ma pricep sa montez calculatoare,asta datorita modulelor pe care le fac la liceu cat si datorita tatalui meu,care e radioamator.
As avea o sansa sa intru sau sa termin facultatea avand in vedere ca sunt la profil electronica si automatizari?As vrea sa dau la UTCN sau la Politehnica Timisoara.
Sfatul meu calduros si sincer este ca, daca nu cumva ai ceva in vedere concret (vreo oaza de invatamant de calitate), sa aplici direct in afara. Invatamantul in Romania este o pierdere de vreme, vei constata asta fie pe pielea proprie dupa cativa ani (pierduti, adesea), fie de la altii (pe care nu ii vei crede, poate). Unora (multora) le e jena sa spuna.

Ce stii de electronica? In ce domenii ai vrea sa lucrezi (auto, embedded etc etc).

Ajung la concluzia ca special nu exista orientare profesionala, ture de facultati (ziua usilor deschise) pentru ca studentul, fara nicio perpsectiva adesea (nu stie sa caute dupa facultati, nu stie limbi) sa aplice la ce e mai aproape. Pur si simplu, NU MERITA.

Matematica pe care o faci la scoala are putina legatura cu ceea ce vei face in meserie. Pe o scara de la 1 la 10, are legatura intre 2 si 6, 6 fiind cel mai bun caz (probabil daca vei continua cu cercetare in afara tarii, adica ajungi unde te-am trimis de la bun inceput. Pentru marea majorutate a joburilor, nu se folosesc acele abilitati (rezolvare de integrale etc). Sa nu mai spun ca industria electronica e slab dezvoltata si ca mare lucru nu se face in Romania (dincolo de chestii auto, automatizari pe la tramvaie, lifturi, taxiuri si altele asemenea). Sper ca intelegi ca ma refer la ceva dincolo de astea.

Edited by aaaa4567, 23 December 2018 - 18:59.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Trebuie sa te asiguri mai intai ca ai banii necesari pentru a urma o facultate.
     Daca nu te sponsorizeaza nimeni e complicat.

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă te ții de treabă nu vei avea probleme; poate intri pe loc fără taxă.

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Inițiator, din toate "grijile" tale, uită de partea de persecuția de către colegii de la mate-info.
Odată intrat, o să fii într-o comunitate variată de colegi din toate colțurile țarii și avînd background-uri diferite, și nu o să mai conteze istoricul tău.

Pe de altă parte te avertizez că nivelul la care ești acum (că știi ce este un tranzistor, o diodă) este foarte departe de nivelul la care vei fi supus la facultate. Acolo vei fi bombardat cu mate și fizică la greu, iar despre tranzistoare și diode vei face mai ales modele matematice care-ți permit să calculezi funcționarea circuitelor respective.

Prin urmare, dacă vrei să intri și să faci față, sfatul meu este să te concentrezi cît mai mult pe matematică, fă cît mai multe probleme, lasă în plan secundar fizica (trebuie și aia,evident, dar mate în primul rînd, pt. că și la fizică pt a rezova problemele tot de matematică e nevoie).

Altfel, dacă nu te descurci ***bine*** la mate de liceu, o să te cam omoare matematica din facultate, care e mult mai grea și mai ales e făcută pe repede înainte, ți se predau foarte multe concepte noi cu puțin timp lăsat pt a "rumega" aplicații pînă cînd înțelegi. Avantajul matematicii de liceu e că se fac f. multe aplicatii (probleme), practic este o matematică aplicată așa cum ar tb să fie. La facultate însă, este o matematică mai teoretică, se insistă mai mult pe demonstrații decît pe rezolvarea problemelor.... din păcate !

Și încă ceva... nu-mi place cu gîndești la partea cu meditațiile (că vezi doamne e o problemă de bani, că doar colegii cu bani își permit, deci ai face și tu dar nu ai bani etc). Există facultăți precum Arhitectura la care tb neapărat meditații ca să intri, pt că materia de admitere nu se face în liceu. Dar, pt politehnică ai toate manualele și mai ales culegerile de probleme necesare ca să te descurci singur. Mai important decît atît, odată intrat, dacă nu ești obișnuit să te descurci cu materialele scrise, ești pierdut, nu are cine să te mediteze în timpul facultății.

Ai deja un profesor la matematică, care oricît ai considera tu că este de prost, este totuși profesor, ai materiale scrise, ai internet, ai tot ce-ți trebuie ,nu-ți tb. DOI PROFESORI (cel de la clasă și meditatorul) ca să înveți. Este o tîmpenie și o aberație bazată în esență pe foamea de bani a unora, care a dus la acest sistem imbecil, prin care să devină un obicei să faci meditații și lumea chiar să creadă că este nevoie de ele, că cine nu face este rămas în urmă !!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate