Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sistemul ingheata aleator in Windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

Quote

event 41, kernel-Power  "The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.",
Ce ai tu nu este o problema hardware.Ce ai tu mai sus este panica de kernel care se datoreaza accesului unei terte aplicatii care incearca sa modifice anumiti parametrii ai ueif-ului sau incearca sa scrie intr-o zona protejata sau incearca sa acceseze firmware-ul unei componente hardware fara autorizarea kernelului si atunci
kernelul isi da shutdown singur.Partea a doua a mesajului vine de la acel mecanism care a decuplat sistemul de sursa de tensiune. Chestia asta n-ai cum sa stii doarece sunt niste loguri la care userul obisnuit nu are acces.

Fie iti instalezi Linux fie iti cumperi o licenta de Windows si ti-ai rezolvat problema. Hai pa!

Edited by BraviaAmpero, 25 December 2018 - 12:35.


#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostBraviaAmpero, on 25 decembrie 2018 - 12:25, said:

Ce ai tu nu este o problema hardware.Ce ai tu mai sus este panica de kernel care se datoreaza accesului unei terte aplicatii care incearca sa modifice anumiti parametrii ai ueif-ului sau incearca sa scrie intr-o zona protejata sau incearca sa acceseze firmware-ul unei componente hardware fara autorizarea kernelului si atunci
kernelul isi da shutdown singur.Partea a doua a mesajului vine de la acel mecanism care a decuplat sistemul de sursa de tensiune. Chestia asta n-ai cum sa stii doarece sunt niste loguri la care userul obisnuit nu are acces.
Care este legatura intre licenta si ce ai enuntat in fraza de mai sus? Chestia de care povestesti cu aplicatia third party se poate intampla si cu licenta si fara. Esti obsedat de licente? Btw, daca citeai posturile ai fi aflat ca omul are licenta la Windows.

#21
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 10.02.2011
Mai repede are legatura cu vreun pin rupt/indoit de la procesor care poate intra usor in socket fara sa-ti dai seama la genu asta de procesoare, cu placa video sau cu HDD-ul, chiar daca hardul e schimbat. Poti sa nimeresti si 3 harduri la rand cu baduri daca ai ghinion. Cu sursa sau placa de baza nu, ca daca ar fi de la vreun condensator din sursa sau de pe placa de baza atunci sistemul doar s-ar restarta, nu s-ar bloca. Eventual cel mult mai poate fi de la compatibilitatea dintre procesor si placa de baza, sau ram si placa de baza. Nu are nici o legatura cu licenta, mai ales ca omul a zis ca a testat sistemele de operare si pe alte calculatoare si merg fara probleme. Chit ca are licenta la windows. Asa e, mai exista si oameni obsedati de licenta.

Edited by Motanu13, 25 December 2018 - 21:26.


#22
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

Quote

Care este legatura intre licenta si ce ai enuntat in fraza de mai sus?
Cunostiinte pe care tu ne le poti intelege.

View Postjm2010, on 25 decembrie 2018 - 20:08, said:

ca omul are licenta la Windows.
Nu are, are windows 10 piratat apoi a incercat cu un windows 8 tot piratat.

Edited by BraviaAmpero, 26 December 2018 - 12:02.


#23
SorinMT

SorinMT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.08.2008
Windows 10 n-a vazut vreo data calculatorul meu. B_A. poate imi spui si ce alte programe software mai am instalate pe calculatorul meu fara licenta Posted Image  . Conform situatiei 3 de pe site-ul Microsoft se confirma ca eroarea este hardware https://support.micr...d-without-clean . PIn rupt sau indoit nu am observat cand am montat procesorul pe placa de baza, Astazi am modificat turatia la coolerul procesorului, iar frecventa blocarilor a scazut foarte mult (2,3 pe zi).

#24
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Conform acelui mesaj, daca eu scot stecherul din priza si pc-ul nu mai are curent este "eroare hardware", insa nu este nici o eroare in realitate.
Ia uite ce mai zice pagina data de tine :
"Un eveniment 41 este utilizat pentru a raporta că s-a întâmplat un eveniment neașteptat care a împiedicat Windows să se închidă corect."
Asta inseamna mai pe direct ca sunt o multitudine de cauze  fie software , fie hardware fie mixte care au dus la situatia asta. Adica nici MS nu stie concret.

Instaleaza de exemplu un Linux si vezi daca iti mai face asa . Desi eu sunt sigur ca nu o sa-ti faca deloc.Ci iti face asa numai la Windows piratat in functie de ce incearca crackul ala se modifice prin
sistem de intra in conflict cu securitatea kernelului de Windows.

#25
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Bravia, esti obsedat de licente. Las-o asa ca macane. Poate stiu altii ce se intampla, nu mai insista atata cu licenta ta :)

#26
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

View PostSorinMT, on 26 decembrie 2018 - 21:36, said:

Windows 10 n-a vazut vreo data calculatorul meu.
Nasol..........poate este timpul sa-l incerci............zic si eu !

#27
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postjm2010, on 27 decembrie 2018 - 09:32, said:

Bravia, esti obsedat de licente. Las-o asa ca macane. Poate stiu altii ce se intampla, nu mai insista atata cu licenta ta Posted Image
Punem pariu ca daca isi pune Linux (care nu are nevoie de hack/crack) nu-i mai face asa si sistemul devine stabil ?

#28
SorinMT

SorinMT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.08.2008

View PostChemTeacher, on 27 decembrie 2018 - 13:53, said:

Nasol..........poate este timpul sa-l incerci............zic si eu !
Lucrez cu 10 de mult timp la serviciu si-l cunosc, nu am aceasi impresie ca tine.

Problema s-a rezolvat prin inlocuirea placii video.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate