Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

manelistii mint

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postkarax, on 21 decembrie 2018 - 14:04, said:

o muzica buna nu e neaparat  una culta de genul opera dar o muzica buna e cel putin civilizata
Dar majoritatea manelelor sunt civilizate. E un cliseu ca sunt despre "dusmani, bani si femei", majoritatea sunt de dragoste sau de alte chestiuni de viata, cu versuri foarte ok.

Ia vezi aici versuri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TxehtfjIeMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce gasesti rau sau gresit la aceasta muzica, respectiv aceste versuri? Nimic. Doar asocierea cu rromi a ritmurilor respective ii face pe unii sa deteste astfel de melodii.

Edited by TruthHurts, 21 December 2018 - 14:14.


#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbusiness11, on 21 decembrie 2018 - 14:09, said:


si ce poti sa le faci, sa le pui filtre de cautare pe telefon si laptop?

Cand sunt la scoala vin colegii "bai ionel i-ai vazut pe astia de la 5gang? ce cool sunt". Ce naiba sa faca parintii.
las bai ca pe vremea noastra iti  luai un cd pirat cu toate prostiile si le vedeai la calculator la vecinu'. Sau daca e sa o luam din  anul 1900, pe vremea aia  te duceai pe deal cu toti bagabontii si vorbeai tot felul de prostii. Nimic nu e nou numai mijloacele de informare sunt mai diverse ...
dar stii ceva ...astazi ai posibilitatea la un click distanta sa aflii cine sunt metallica sau banica junior sau gica petrescu sau cine vrea muschiul tau sa vezi

#21
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postbusiness11, on 21 decembrie 2018 - 14:09, said:


si ce poti sa le faci, sa le pui filtre de cautare pe telefon si laptop?

Cand sunt la scoala vin colegii "bai ionel i-ai vazut pe astia de la 5gang? ce cool sunt". Ce naiba sa faca parintii.
Sa ii invete de mici sa fie culti.

#22
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Muzica cultă, savantă sau (mult mai des întrebuințat) clasică cuprinde totalitatea realizărilor muzicale proprii reprezentanților culturii înalte.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B_jvGUrKxZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postkarax, on 21 decembrie 2018 - 14:02, said:

da ce e aia muzica  buna?

Buna intrebare :). Atunci, de ce te deranjeaza ca si manelistii mananca la gura lor o paine si un BMW :)?

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostTruthHurts, on 21 decembrie 2018 - 14:11, said:

Dar majoritatea manelelor sunt civilizate. E un cliseu ca sunt despre "dusmani, bani si femei", majoritatea sunt de dragoste sau de alte chestiuni de viata, cu versuri foarte ok.

Spre exemplu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TxehtfjIeMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce gasesti rau sau gresit la aceasta muzica, respectiv aceste versuri? Nimic. Doar asocierea cu rromi a ritmurilor respective ii face pe unii sa deteste astfel de melodii.
care alte chestiuni de viata? subiectele sunt fix aceleasi..banii, puterea, valoarea, femeia si cam atat
vrei sa auzi o manea foarte necivilizata ? uite aici :
o manea dizgratioasa , maneaua pe care o ascultau toti interlopii si infractorii din zona asta de tara , oltenia....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RaBGC0OyJ4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
care ar fi trebuit interzisa , dar cna-ul nu stie d'astea

#25
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postkarax, on 21 decembrie 2018 - 14:11, said:

Si aici este o muzica mai electrizanta :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PBvwcH4XX6U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wLoYIBEZEfw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Glu9wA4HjE0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta muzica, nu manelele tale Posted Image

Edited by diegodanny, 21 December 2018 - 14:19.


#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdiegodanny, on 21 decembrie 2018 - 14:12, said:

Sa ii invete de mici sa fie culti.
pai si la scoala sau pe strada ce ii faci copilului? il pui ca pe aia in bubble ball? ca sa nu auda nimic? daca trece  un smecher cu o manea dizgratioasa in masina? daca la scoala un coleg pune melodia asta pe telefon? daca la un bar cineva canta o melodie din asta dizgratioasa? cat de izolat poti tine un copil? ce va crede un copil daca cineva se ia de el? nu va intelege ca e vorba despre  putere? uite asa din  orice intamplare se pot invata  lucruri gresite ....

#27
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postkarax, on 21 decembrie 2018 - 14:17, said:

pai si la scoala sau pe strada ce ii faci copilului? il pui ca pe aia in bubble ball? ca sa nu auda nimic? daca trece  un smecher cu o manea dizgratioasa in masina? daca la scoala un coleg pune melodia asta pe telefon? daca la un bar cineva canta o melodie din asta dizgratioasa? cat de izolat poti tine un copil? ce va crede un copil daca cineva se ia de el? nu va intelege ca e vorba despre  putere? uite asa din  orice intamplare se pot invata  lucruri gresite ....
Daca este invatat de mic sa fie cult nu va lua in seama toate rebuturile Posted Image
Si ce este ala un "smecher" ?

Edited by diegodanny, 21 December 2018 - 14:21.


#28
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postkarax, on 21 decembrie 2018 - 14:15, said:

care alte chestiuni de viata? subiectele sunt fix aceleasi..banii, puterea, valoarea, femeia si cam atat
vrei sa auzi o manea foarte necivilizata ? uite aici :
o manea dizgratioasa , maneaua pe care o ascultau toti interlopii si infractorii din zona asta de tara , oltenia....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RaBGC0OyJ4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
care ar fi trebuit interzisa , dar cna-ul nu stie d'astea
Tu trollezi aici? Ai ascultat naibii ce ti-am dat? Esti in stare sa emiti o critica pertinenta, logica? Tu chiar nu iti dai seama ce aberatii spui? (probabil nu, asa esti nu, nu e prima oara cand o faci)

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
vorbim sa nu adormim, ca noi cand eram mici si ne spuneau parintii sa nu fumam, sau alte rahaturi parca nu vroiai sa mai incerci asa ceva. Exact atunci cand le interzici ceva ei fac acest lucru. Si eu nu vad nimic rau in faptul ca se uita la tampenii de genul asta, mai bine asa decat cu droguri, tigari si alte rahaturi de la varste fragede.

Asta este, generatia noua ce poti schimba. Macar apar noi joburi in industrie.

#30
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postdiegodanny, on 21 decembrie 2018 - 14:20, said:

Daca este invatat de mic sa fie cult nu va lua in seama toate rebuturile Posted Image
Nu se poate asa ceva din doua motive: 1. este intr-o mare masura subiectiv ce e cult 2. nu exista vreo necesitate de a fi asa zis "cult", majoritatea oamenilor nu sunt

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPiscopescu, on 21 decembrie 2018 - 14:14, said:

Buna intrebare Posted Image. Atunci, de ce te deranjeaza ca si manelistii mananca la gura lor o paine si un BMW Posted Image?
ma deranjeaza ca tinerele generatii invata niste prostii...si seara te trezesti agresat de cine stie ce imbecil de copil care a ascultat manele si vrea sa fie smecher... pai de ce sa le permitem asa ceva ? Eu am fost agresat la scoala si pe strada cand eram mic , asta vrem sa se  intample si in viitor?

#32
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postbusiness11, on 21 decembrie 2018 - 14:21, said:

vorbim sa nu adormim, ca noi cand eram mici si ne spuneau parintii sa nu fumam, sau alte rahaturi parca nu vroiai sa mai incerci asa ceva. Exact atunci cand le interzici ceva ei fac acest lucru. Si eu nu vad nimic rau in faptul ca se uita la tampenii de genul asta, mai bine asa decat cu droguri, tigari si alte rahaturi de la varste fragede.

Asta este, generatia noua ce poti schimba. Macar apar noi joburi in industrie.
Pai uite ca eu nu am fumat niciodata Posted Image iar despre bautura beau doar la ocazii in cantitati mici, un pahar poate doua Posted Image , trebuie sa ii inveti de mici ce este bun si ce nu Posted Image
Sunt nascut in '94 , ca sa nu ma confuzi ca sunt mai batran Posted Image

Edited by diegodanny, 21 December 2018 - 14:24.


#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdiegodanny, on 21 decembrie 2018 - 14:16, said:

Si aici este o muzica mai electrizanta :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PBvwcH4XX6U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wLoYIBEZEfw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Glu9wA4HjE0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta muzica, nu manelele tale Posted Image
pe rammstein nu i-am suportat niciodata .... mai bine  manele decat rammstein ...de ce zic asta? pentru ca eu sunt o fire sensibila si imi place cel mult trap-ul ca e pozitiv si este o muzica ce "da putere"....spre deosebire de rammstein care e parca facut sa te sperie...

#34
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postkarax, on 21 decembrie 2018 - 14:24, said:

pe rammstein nu i-am suportat niciodata .... mai bine  manele decat rammstein ...de ce zic asta? pentru ca eu sunt o fire sensibila si imi place cel mult trap-ul ca e pozitiv si este o muzica ce "da putere"....spre deosebire de rammstein care e parca facut sa te sperie...
Dar laibach sau ordo rosarius equilibro ?

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdiegodanny, on 21 decembrie 2018 - 14:20, said:

Daca este invatat de mic sa fie cult nu va lua in seama toate rebuturile Posted Image
Si ce este ala un "smecher" ?
n-ai fost niciodata in cartier si nu stii cum stau lucrcurile. daca ai sta in cartier , cum am stat eu, ai intelege ca cine are putere se impune. Sunt parinti care nu reusesc sa tina in frau bagabontii, sunt unii cu tupeu care se iau de tine in vazul lumii pe strada, daca ai fi trait  in cartier ai fi inteles ca si politia e degeaba atata timp cat pune botul la bani. Deci cine sa aiba forta sa schimbe ceva in cartier? Daca insusi institutiile sunt de partea incultilor. Ai intelege ca totul se rezuma la forta si la bani.... pana si politia daca nu o platesti indeajuns nu iti ia partea in conflictele cu smecherii ....

#36
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
topicul asta poate ajunge la 5000 postari si 0 concluzie. fiecare o sa intre si o sa zica ca celalalt e tolomac ca nu ii place melodia x. sa asculte fiecare ce vrea. dar 5Gang astia chiar nu pot fi numiti cantareti

View Postkarax, on 21 decembrie 2018 - 14:27, said:

n-ai fost niciodata in cartier si nu stii cum stau lucrcurile. daca ai sta in cartier , cum am stat eu, ai intelege ca cine are putere se impune. Sunt parinti care nu reusesc sa tina in frau bagabontii, sunt unii cu tupeu care se iau de tine in vazul lumii pe strada, daca ai fi trait  in cartier ai fi inteles ca si politia e degeaba atata timp cat pune botul la bani. Deci cine sa aiba forta sa schimbe ceva in cartier? Daca insusi institutiile sunt de partea incultilor. Ai intelege ca totul se rezuma la forta si la bani.... pana si politia daca nu o platesti indeajuns nu iti ia partea in conflictele cu smecherii ....
ba tu ce fumezi? traiesti in favelas?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate