Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Cānd ați renunțat la telefonul fix?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#37
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postheinz, on 21 decembrie 2018 - 13:01, said:

Puteam sa jur ca topicul asta e făcut de djl! :lol:

Adică ce numai el are voie cu curiozități?



#38
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Eu am telefon fix Panasonic, d-ala DECT, deci la priza (pt. baza unde il pui si se incarca). Asa ca, in caz de dezastre naturale e fix pix, daca pica curentu'. A, daca era d-ala clasic cum am avut inainte, care venea direct de la stalp, atunci da.

#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Costă mult unul normal?   :)

#40
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
in 2004.

#41
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Devenise chiar aşa de ieftin mobilul?   :huh:

#42
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006

View PostPopaXXX, on 21 decembrie 2018 - 11:49, said:

Niciodata, fixul o sa existe si dupa ce telefonia mobila o sa dispara, in caz de dezastre, catastrofe, razboie, mobilul o sa fie primul care o sa pice, fixul e aproape imposibil de distrus.
Vise. La ninsoarea din Valea Jiului fixul a fost cel mai mult timp picat si nici acum nu e restabilit integral, multe fire rupte. Pe cand la mobil e mai usor de restabilit/mai greu de distrus.

#43
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Īncć folosesc fix-ul, am 3 dect-uri Panasonic, provider fiind UPC.

#44
64-bit

64-bit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 19.12.2018
2008

#45
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
EU nu am renunțat

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,787
  • Înscris: 14.10.2008

View Posttoto_riina, on 21 decembrie 2018 - 15:57, said:

Eu am telefon fix Panasonic, d-ala DECT, deci la priza (pt. baza unde il pui si se incarca). Asa ca, in caz de dezastre naturale e fix pix, daca pica curentu'. A, daca era d-ala clasic cum am avut inainte, care venea direct de la stalp, atunci da.
Valabil si pentru faxuri. Asa ca DECT-urile si Faxurile se preteaza mai mult la fibra optica. Oricum abia astept desfiintarea TDM-ului, cica de aia a bagat Romtelekom fibra la blocurile din Slatina, in 2016 la 7 ani dupa RDS, ca sa desfiinteze centralele ce au devenit nerentabile dupa plecarea abonatilor.

In Slatina incepand cu 2005 au plecat in masa de la Romtelecom la RDS. Si oricum aici internet a insemnat intotdeauna RDS.

#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Ce-i aia T.D.M.?   :blink:

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,787
  • Înscris: 14.10.2008
Un alt acronim pentru dragostea ta-telefonia fixa clasica prin cablu de cupru intre centrala si telefonul abonatului.

TDM-PSTN-POTS, cam astea ar fi.

#49
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Oricât m-aş chinui, nu reuşesc să pricep ce ai cu telefonia prin cablu de cupru. Cu ce ţi-a greşit, cu ce îţi dăunează de nu o mai vrei? (tu ai fibră optică, aşa precum ţi-ai dorit, deci nu te mai afectează).

#50
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostRebelGun, on 21 decembrie 2018 - 13:11, said:

Astept topic cu "cand ati renuntat la telefonul mobil?"
Si eu astept....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 December 2018 - 18:21.


#51
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postdjl, on 25 decembrie 2018 - 12:14, said:

Oricât m-aş chinui, nu reuşesc să pricep ce ai cu telefonia prin cablu de cupru. Cu ce ţi-a greşit, cu ce îţi dăunează de nu o mai vrei? (tu ai fibră optică, aşa precum ţi-ai dorit, deci nu te mai afectează).
Problema lui, ca si a mea si a multora de altfel, ii cu Romtelecomul care ne-a facut sa ne pierdem noptile si ne-a golit buzunarele pe vremuri cand singura optiune de internet era dial-up. A ramas celebru sentimentul de ura si dorinta de faliment fata de aceasta companie distrugatoare de tinereti :) .

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,787
  • Înscris: 14.10.2008
Apoi cand sa scapam de ADSL-ul lor si sa trecem la fibra GPON a RCS & RDS, ne legau de contracte cate 2-3 ani la nesimtire, djl are dintotdeauna net de la o retea de cartier si nu stie ce era aia.

Dial up mi s-a parut o gluma proasta si nu prea am folosit, din 2006 odata cu primul meu HFC cu modem Webstar Scientific Atlanta am inceput sa ma dau pe net, apoi la Bucuresti modem tot din ala dar la UPC, apoi ADSL acasa pana in 2012, apoi si niste RDS FTTB la Bucuresti, FTTB la magazin (2009), FTTH acasa (2012).

#53
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vrei internet îţi pui cablu separat şi gata. Eu vreau telefonie de siguranţă, aşa că îmi doresc cablu de cupru.

#54
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,787
  • Înscris: 14.10.2008
Vrei si pentru ca ai praf bateria de la mobil. Eu am acum o baterie la Huawei Mate 10 Pro, se incarca in 90 de minute si tine 2 zile daca nu-l frec mult, poate chiar 3. Nu trebuie sa iau incarcator sau Power Bank dupa mine.

Si poate ti-e frica de cutremur, dar acolo mai degraba ai mobilul langa tine decat fixul. Eu nu am fix in camera, sa nu-mi strice somnul, mobilul il dau pe do not disturb, adica dorm si cand ma trezesc arunc un ochi la ecran, sun inapoi daca a sunat cineva, sau daca e urgenta suna si pe fix, care se aude discret din living. Daca suna fixul stiu ca e de rau, iau repede mobilul si sun la apelul ratat de pe el.

In 30 de minute se incarca 50% din bateria mea de mobil acum, e cu super charge, un fel de incarcare urgenta, foarte rapida, nu am de ce sa iau caramizi de genul Power Bank; Power Up.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate