Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Cānd ați renunțat la telefonul fix?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu visam că în căminele studenţeşti vor exista centrale cu interior şi că dacă vei dori să suni pe cineva, îţi va face paznicul legătura. Dar s-au schimbat vremurile (cine îşi închipuia pe vremuri că la mobil vom avea convorbiri aşa de ieftine?). Aşa cum nici C.D.-urile nu mai sunt la modă.
Telefoanele cu disc sunt telefoane de D.J.   Posted Image
Ah, nu aruncaţi vechile cărţi de telefon. Caut aşa ceva   Posted Image

Edited by djl, 21 December 2018 - 11:57.


#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Am fix pe UPC, ma rog, terminalele sunt fara fir in doua camere diferite, dar am telefon fix. Si se vorbeste zilnic la el. Chiar si eu cand sun acasa sun de obicei pe fix pentru ca mobilul nevestei stiu ca sunt sanse mari sa fie prin geanta si sa nu-l auda, la fix insa sunt sanse mai mari sa raspunda cineva (daca nu nevasta-mea, macar fiica-mea). Costul e nesemnificativ (e in planul tarifar de TV + net + fix), asa ca nu ma incurca cu nimic, ba e chiar util in anumite cazuri.

Edited by utopium, 21 December 2018 - 12:05.


#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
djl, numai ca tu fiind bucurestean, nu ai avut cum sa locuiesti in camin studentesc. Nici eu, ca am vrut la gazda.

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am avut ocazia, dar am mai mai fost prin aşa ceva.
utopium, bine ai zis-o. Dacă ai mai multe fixuri în casă sunt şanse să fie auzite. Uneori nici eu nu iau mobilul cu mine, dar fixul nu am cum să nu-l aud.
Nici o sonerie polifonică nu se compară cu soneria clasică a unui fix din ăla în carcasă de metal. Românii (dar asta la telefoanele din plastic) din economie ajunseseră să le fac din fier. Alea adevărate au şi bronz.
Mi-aş dori şi teleimprimator, însă costă mult modemul ăla, că adio centrală telex în România (telexul folosea +60/-60 Volţi, nu 48 de Volţi precum linia telefonică).
Telefoanele fixe pentru sistem clasic merg oriunde în lume, afară de Suedia şi Australia.

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008

View Postdygey, on 21 decembrie 2018 - 11:51, said:

nu le mai da si tu idei, ca deja le-am dat eu si nu stiu daca a fost cea mai buna chestie...

LE: mai bine "cand ati bagat prima data mana in chilotii si-n decolteul fetelor". na, ca nu
putui sa ma abtin. Posted Image
ar face,dar nu cred ca a facut treaba asta pana acum,altfel nu se explica aceste mizerii de subiecte

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
La "fix" nu se termina bateria, nu trebuie pus la incarcat.
Mai am la casa parinteasca. 33 lei/ luna cu 200 min oriunde si CATV de la T. Nelimitat voce in T.
E ieftin 33 lei voce+TV.

#25
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Nu am renuntat. Ala e telefonul mamei, mobilul ei fix. Cat timp a fost numarul la Romtelecom abonamentul a fost pe numele ei, din 1973 de cand ne-am pus telefon. De cand am portat numarul pe Digi e la gramada cu internetul, cablul digital si mobilul lui taica-miu toate pe o factura pe numele meu. Dpdv costuri merita, e 2 euro abonamentul, nelimitat in orice retea fixa (in care vorbeste majoritatea) + 100 minute "nationale" adica mobile. Reteaua Telekom mobila are tarifare de fix deci nu consuma din cele 100 de minute.
Pentru batrani care stau acasa majoritatea timpului si vorbesc cu alti batrani, si ei posesori de telefon fix, sau cu diversi comercianti, institutii, etc. tot cu numere fixe e clar ca merita. Pentru mine care vin acasa doar ca sa dorm evident ca nu.
Cartelele nu sunt asa ieftine, daca vrei sa vorbesti adica un plan tarifar decent, iti trebuie 5 euro/luna. Daca doar primesti atunci 5 euro la 2 luni. Mai ieftin e doar la Digi, abonamentul de 2 euro.

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 21 decembrie 2018 - 12:12, said:

Nu am avut ocazia, dar am mai mai fost prin aşa ceva.
utopium, bine ai zis-o. Dacă ai mai multe fixuri în casă sunt şanse să fie auzite. Uneori nici eu nu iau mobilul cu mine, dar fixul nu am cum să nu-l aud.
Nici o sonerie polifonică nu se compară cu soneria clasică a unui fix din ăla în carcasă de metal. Românii (dar asta la telefoanele din plastic) din economie ajunseseră să le fac din fier. Alea adevărate au şi bronz.
Mi-aş dori şi teleimprimator, însă costă mult modemul ăla, că adio centrală telex în România (telexul folosea +60/-60 Volţi, nu 48 de Volţi precum linia telefonică).
Telefoanele fixe pentru sistem clasic merg oriunde în lume, afară de Suedia şi Australia.
Ia mai fax, da-l dreaq de teleximprimator.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzzhunt, on 21 decembrie 2018 - 11:31, said:

Ultima ora am folosit telefonul fix acum vreo 5 ani

Nu am renuntat. Parintii au telefon fix si numarul care le-a fost alocat prin 1978 daca nu ma insel...+400 min nationale (in pachetul Telekom).
Acelasi numar din 1978, numai ca se formeaza cu prefixul in fatza acum.

Edited by rosix, 21 December 2018 - 12:40.


#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
la romtelecom de mult timp,
dar pe cel de la rds il am si acum.

#29
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Puteam sa jur ca topicul asta e fćcut de djl! :lol:

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Si eu.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu nici nu am mai verificat, am mers la sigur....

Edited by arg, 21 December 2018 - 13:09.


#32
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018
Astept topic cu "cand ati renuntat la telefonul mobil?"

#33
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Chiar azi am fost la RDS sa rezolv unele probleme. Doamna de acolo mi-a spus ca daca fac prelungire de contracte pentru doi ani am 50% reducere timp de patru luni. Printre contractele prelungite este si cel de telefonie fixa.

Edited by Gaby_M, 21 December 2018 - 13:11.


#34
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Eu am 2. Fix de la telekom pe care-l am instalat in casa parintilor si fix de la upc pe care l-am luat la 2 lei lunar mai mult pentru terminal si l-am folosit de 2-3 ori.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNeaceasca85, on 21 decembrie 2018 - 12:38, said:

Ia mai fax, da-l dreaq de teleximprimator.

Are farmecul lui   Posted Image   Unii vor crede că e maşină de scris (dar stai să vezi ce s-a ofensat unul când l-am întrebat dacă cineva cu siguranţă are teleimprimator, nu maşină de scris).
Ce ar fi să facem schimb de numere de fix cei care au fix. Să ne trecem în carneţele numerele de telefon, aşa cum făceam pe vremuri   Posted Image
Mie îmi pare rău că s-a închis firma aia unde se găseau ieftin caller I.D.-uri pentru telefonul fix   :(   La un moment dat avuseseră şi telefoane "Western Electric" 2500, dar nu am ştiu că au... şi cică erau vreo 20 Lei   :crybaby:  Am unul, dar ar fi fost mişto să am de rezervă.

Edited by djl, 21 December 2018 - 13:27.


#36
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 06.11.2014
Il folosesc lunar, cand dau indexul la Eon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate