Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Intabulare mostenire

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Da, asta mi-a spus un notar ca in orasul meu este notarul ala si la el sa merg ca el cunoaste mai bine orasul(zona).
Problema e ca ala ii mai scump si am gasit altii mai ieftini, am chiar la mine in oras un notar dar e la inceput si cam nu imi inspira siguranta astia aparuti noi pe piata.

Pe urma inginerii, am nevoie de pe acum de niste ingineri la succesiune si am alti baieti din alt oras dar am si la mine in oras si sa nu fie probleme daca ii iau pe altii ca am inteles ca astia de la mine din oras is mana in mana cu primarul si chestii.

Pana la urma pot sa merg unde vreau, nu?Nu cred exista nici o regula ca trebuie sa faci in oras la tine ca sunt legaturi sau sa merg la un notar mai scump care acelasi lucru imi va face.

Edited by smiley2, 15 February 2019 - 13:14.


#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 smiley2, on 15 februarie 2019 - 13:04, said:

Nu cred exista nici o regula ca trebuie sa faci in oras la tine ca sunt legaturi sau sa merg la un notar mai scump care acelasi lucru imi va face.
Ba trebuie să mergi la un notar din orașul tău, asta ți-a spus:

 sfantu.dracu, on 15 februarie 2019 - 12:54, said:

  tot ce contează este ca imobilul este să fie în raza teritorială a cabinetului notarial.

În principiu n-ar trebui să conteze la care notar te duci. Unul tânăr (sau mai nou în zonă) poate avea onorarii mai mici ca să-și atragă clientela, nu pentru că n-ar face ce trebuie.

#39
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pana acum oamenii mergeau la notari intr-un oras mai mare din zona mea ca nu erau astia de la mine din oras.

Acum poate vor creste si astia dar pot sa dea faliment sau ceva de acest gen, apoi nu voi avea si eu probleme?
Intabularea o voi face mai tarziu, prima data succesiunea vreau sa o am facuta.

Din cate stiu toate actele se fac prin stat, la prefectura judetului sau cum o fi deci nu ar fi o problema cred daca as face la mine in oras?

Edited by smiley2, 15 February 2019 - 13:31.


#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Repet, că să nu existe confuzii: nu am studii juridice.
Tot ceea ce scriu aici se bazează doar pe interacțiunea mea cu cei ce au asemenea studii. Și profesează în domeniu.


Poate nu am fost destul de clar.
Dacă tu locuiești în localitatea X, dar imobilul este în localitatea Z, trebuie să folosești serviciile unui notar din localitatea Z.
Nu știu cum se face când sunt imobile în localități diferite, dar, cel mai probabil, vor fi implicați mai mulți notari. (Asta e doar o supoziție.)

Și nu trebuie să mergi la notarul din Z pentru că el știe mai bine zona, ci pentru că fiecare are drept de practică doar pe o anumită rază teritorială.

#41
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
E in acceasi zona unde locuiesc si unde se afla imobilul.
Drept de practica au si notarii din urmatorul oras de langa mine, dar daca a aparut si la mine in oras recent un notar nou astia vor cunoaste mai bine zona si se au mai bine cu primarul si primaria(sper).
Dar totusi vad ca oamenii de la mine din oras merg in celalalt oras sa faca ceva la notar, chiar daca is mai scumpi acolo.(Nu stiu de ce.)
Acum nu stiu pe care sa ii aleg sa fie mai bine, pe urma trebuie sa aleg si inginerii dar si aia sunt si in oras dar si aici la primarie la mine din cate am inteles.
Ce preturi au inginerii de cadastru astia de la mine din oras nu stiu, m-am interesat doar in alta parte.
Cred ca toti inginerii de cadastru ar trebui sa masoare de acum cu GPS-ul, nu cred ca mai sunt din aia invechiti care masoara cu ruleta...astia de la mine din oras nu am vazut sa masoare cu GPS-ul iar cand vedeam ca masoara niste ingineri de cadastru la oameni care vroiau sa faca niste acte erau mai mult din celalalt oras, nu pe cei de la primarie.

Edited by smiley2, 15 February 2019 - 14:19.


#42
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ok, am alta nelamurire.
Am inteles ca pot da prin tribunal si as iesi mai ieftin(poate), dar alte persoane mi-au spus ca poti umbla si 4-5 ani prin tribunal pana rezolvi cu un avocat.
Cum ar fi mai bine si as iesi mai ieftin, vreo idee?
E mai ok printr-un notar?Vad ca si aia au fel si fel de preturi si propuneri ca acolo nu e ceva in regula, s-au facut mai demult niste acte incorecte si fiecare notar gaseste in alta parte problema.Unul vede acolo problema, altul in alta parte la extravilan ca e antecontract de vanzare cumparare care nu valoareaza mai nimic.

Toti au decedat, doar nu se intorc aia sa le mai trebuiasca averi dar asa e in Romania, nu stiu daca si in alte state.
Am inteles ca o sa faca astia gratuit din 2023 intabularile si succesiunile, sau poate doar aia din primarii o sa isi faca lor gratuit Posted Image)
Toata chestia e ca atunci cand o sa vreau sa construiesc ceva pe terenul ala intravilan va trebui sa umblu sa fac acte si va dura.

Edited by smiley2, 25 March 2019 - 18:09.


#43
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
BUMP!

#44
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Din ce spun alti oameni prin notar as putea iesi de 2 sau 3 ori mai scump decat printr-un avocat.
Ar putea sa coste 5 succesiuni 8000 lei prin notar iar prin avocat sa rezolv cu 2000 lei?

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Alți oameni or fi avut probleme cu ceilalți moștenitori și au ajuns în instanță, sau vorbesc din auzite. Plus că 2000 de lei o fi doar onorariul avocatului. Un astfel de proces are multe alte costuri.

Tu ești unic moștenitor și rezolvi la notar. De când tot întrebi strângeai banii ăia :)

#46
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Stiu si oameni care nu au avut probleme cu alti posibili mostenitori si au ajuns in instanta sa faca succesiunea.Mai multe detalii nu am, nu cunosc doar sa ma interesez de la acei oameni cum si ce.
Posibil sa fie doar onorariul la avocat 2000 lei, dar ala nu e pretul final si atunci cum la notar s-a interesat cineva si il costa 6000 lei iar in instanta printr-un avocat 2000 lei?

Nu e vorba de bani, dar daca as putea sa platesc mai putin acelasi serviciu de ce nu as face?
E ceva corect sa platesti la un notar un pret iar prin avocat sa fie de 2-3 ori un pret mai mic?
M-am interesat la mai multi notari iar diferenta de pret cu aproximatie nu ar fi, dar dupa ce ar fi gata succesiunea pretul ar putea fi mai mare asa ca nici la notar nu pot sti unde ar fi mai ieftin, ar putea fi si o diferenta de 1000 lei.

Edited by smiley2, 30 May 2019 - 07:50.


#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 smiley2, on 30 mai 2019 - 07:50, said:

Nu e vorba de bani, dar daca as putea sa platesc mai putin acelasi serviciu de ce nu as face?
E ceva corect sa platesti la un notar un pret iar prin avocat sa fie de 2-3 ori un pret mai mic?
Tu ești turc? Posted Image Succesiunile se dezbat ca să obțină moștenitorii acte de proprietate, iar asta se poate doar la notar.

Avocații reprezintă moștenitorii care ajung în instanță, deci iau bani de la ei doar pentru reprezentare (ca să dea din gură, pe înțelesul tău).
După ce instanța decide care sunt cotele, moștenitorii tot la notar se duc. Acolo se finalizează succesiunea. Nu ai cum să sari notarul din schemă.

 smiley2, on 30 mai 2019 - 07:50, said:

Stiu si oameni care nu au avut probleme cu alti posibili mostenitori si au ajuns in instanta sa faca succesiunea.
Asta nu cred, ceva nu știi din poveste sau ai înțeles greșit.

Edited by althea, 30 May 2019 - 08:18.


#48
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
De inteles gresit sigur nu, pentru ca mai multi oameni mi-au spus ca au procedat astfel.
Stiu ce inseamna succesiune, dar din spusele altora rezulta altele.
Si nu, nu au mai fost acei oameni din instanta la notar...au rezolvat toate treburile prin instanta.
Cum spun ei, toata treaba au rezolvat-o "prin" avocat, nu e spus corect asa pentru ca nu avocatul are aceasta functie ci se face prin instanta.
Tot auzeam ca au facut altii prin notar si au platit destul de mult, dar eu as putea incerca pe alta cale si probabil as iesi mai ieftin, iar apoi am inteles ca ar fi mai bine sa discut cu un avocat, ca prin instanta nu stiu.
Imi spunea cineva ca l-ar fi costat 200.000 lei doar succesiunea, ca a fost si in instanta sau la notar si cum a rezolvat nu a mai spus.
Daca e asa sau nu am zis sa intreb aici poate m-ar putea lamuri cineva cum sta treaba, dar se pare ca tot notarul ramane singura solutie chiar daca ar fi mai scump.

Edited by smiley2, 30 May 2019 - 08:36.


#49
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,938
  • Înscris: 24.04.2013
Mai conteaza si cand au fost procesele de care a auzit initiatorul. Stiu un proces inceput in 2006 cand era o taxa de timbru fixa si foarte mica, ulterior taxa s-a modificat si acelasi proces ar fi costat MULT mai mult (procent din valoarea bunurilor).

#50
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu am discutat prea multe cu acei oameni asa ca nu am multe detalii, doar am inteles ca s-ar putea rezolva prin instanta succesiunea.Cum?N-am de unde sa ghicesc.

Dar daca spuneti ca oricum va trebui sa merg la notar si sa platesc onorariul nu vad ce as cauta in instanta.
Prin instanta chiar daca s-ar putea, nu ar fi multa umblatura si bataie de cap?
Cam cat ar putea dura o succesiune in care exista unic mostenitor?Parca mi-a spus un notar ca poate dura cam 2 saptamani pana se face succesiunea.

#51
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
@sags
Orice ar fi auzit, a înțeles prost - probabil pentru că nici cine i-a spus nu a știut cum să explice.
Ce nu pricepe el e că în instanță nu se finalizează succesiuni, ci doar se stabilesc cotele. E foarte posibil să găsească un avocat dispus să-i ia banii dacă tot insistă cu chestia asta.

Pun un link pentru tine, smiley2, citește ce scrie. Explică mai detaliat decât ai tu nevoie dar poate te ajută să înțelegi.
https://www.bnpadiac....ro/succesiune/


Cu asta am terminat, te-am lăsat în pace. Succes.

Edited by althea, 30 May 2019 - 11:36.


#52
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Salut, nu stiu daca mai e de actualitate acest topic dar as avea o intrebare pentru cei care se pricep. Intrebarea estea urmatoarea: Se poate face intabularea pe numele fiului care a ramas in locuinta parinteasca, daca actul de proprietate  e pe numele tatalui decedat sau trebuie facuta intai dezbaterea mostenirii?
Sa va explic si de ce intreb acest lucru. As vrea sa-mi racordez locuinta la reteaua de gaze, pentru asta,am nevoie de urmatoarele documente, plan de incadrare in zona si plan de situatie. Din ce am citit pe net, ca sa poti obtine planul de incadrare in zona, trebuie neaparat sa ai facuta intabularea, sa ai numarul cadastral al locuintei, ei bine, casa nu e inscrisa in cartea funciara, nu are numar cadastral din simplul motiv ca a fost construita acum peste 100 de ani si atunci din cate am citit, prin regiunea Moldovei,  la tara, nu se facea carte funciara, intabulare etc. Tata a dobandit locuinta prin testament de la o matusa care o avea mostenire de la parintii ei.. Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate