Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intabulare mostenire

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Am nevoie de niste sfaturi ce ar trebui sa fac pentru a intabula un teren, tatalui meu i-a ramas o mostenire iar apoi vreau sa intabulez pe mine.
Nu stiu sigur pe cine era cladirea si terenul trebuie sa vad ce actele, pe bunici cred ca era facuta succesiunea apoi mai avea un fiu care a decedat iar tata e singurul urmas.
Acum as vrea sa stiu ce trebuie facut, succesiunea stiu ca trebuie facuta.
Prima data trebuie sa rezolv la primarie sa faca succesiunea, nu?Apoi cu succesiunea trebuie sa merg la notar, notarul face intabularea si ce mai trebuie sa faca?
Pe langa acestea, succesiune si intabulare mai trebuie ceva de facut?
Este un timp ca de la decesul ultimului membru al casei trebuie facuta succesiunea la primarie?
Stiu ca notarul ma va lamuri, dar am inteles ca sunt si fel si fel de notari care iti pot lua banii si nu rezolva nimic.
Inainte vreau sa stiu ce trebuie facut si cat m-ar costa.Am auzit fel si fel de vorbe, dar nu ma iau dupa vorbe.Sa fie asa mare diferenta pentru o intabulare de la 3000 lei la 20000 lei toata treaba asta?Acum stiu ca depinde de valoarea cladirilor, de partaj dar aici nu e cazul de asa ceva.
Nu e vorba de bani dar as vrea sa stiu ce acte trebuie de facut si de unde sa incep.
Exista pe vreun site oficial ce e succesiunea, ce e intabularea si ce acte mai trebuie de facut?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu poti sa intabulezi nimic pe tine mai omule
Intabularea inseamna cu totul si cu totul altceva

Pentru succesiune nu ai absolut nici o treaba cu primaria - notarul se ocupa de toata treaba

Daca tatal tau are toate actele in regula (mostenirea este deja pe numele lui) va prezentati la notar si spui acolo ce vrei sa faci
Daca tatal tau NU are actele in regula - trebuie sa se prezinte la notar

Toate drumurile duc la notar
NU exista notari care NU rezolva nimic - cine ti-a spus gogomania asta ?

Cat costa afacerea ? Nu stiu - ar fi nevoie in amanunt de absolut toate detaliile  
Tot la notar afli si costul total.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 smiley2, on 21 decembrie 2018 - 11:06, said:

Am nevoie de niste sfaturi ce ar trebui sa fac pentru a intabula un teren, tatalui meu i-a ramas o mostenire iar apoi vreau sa intabulez pe mine.
Nu stiu sigur pe cine era cladirea si terenul trebuie sa vad ce actele, pe bunici cred ca era facuta succesiunea apoi mai avea un fiu care a decedat iar tata e singurul urmas.

Trebuie sa discuti cu un notar (la notar se face totul) si numai daca tatal tau a facut succesiunea (tot la notar) si are toate documentele in regula.
Pune un ban deoparte ca e costisitoare operatiunea (atat rezolvarea succesiunii pentru tatal tau, cat si un transfer ulterior catre tine).

Nu se lucreaza cu Primaria ci cu Oficiile de cadastru si publicitate imobiliara (OCOT) care au experti in determinare de suprafete si intocmire de schite.  Fara ele nu ajungi la notar, ca nu poate determina limitele proprietatii.

Gasesti detalii aici:
https://adevarul.ro/...aa5d/index.html
http://avocatfrancu....rea-mostenirii/
http://www.ziare.com...ecesare-1471531

Intabularea e ultima etapa, dupa ce ai toate documentele clare si proprietatea figureaza pe numele tau.

Edited by rosix, 21 December 2018 - 11:25.


#4
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Exista pe vreun site oficial aceste date pe care trebuie sa le fac?
Pana la notar vreau sa ma interesez cat ar costa fiecare acte in parte, nu e problema de bani dar vreau sa fiu in regula.
Tata are actele si e singurul mostenitor, deci succesiunea pe el trebuie facuta apoi pe mine.
Inca ceva la care nu am raspuns, e un termen limita in care dupa decesul ultimului membru legitim am proprietatii trebuie facuta succesiunea?
Intreb pentru ca nu a facut nimeni pana acum aceste operatiuni si nu am de unde sa stiu, de intabulat nu a fost intabulat niciodata terenul si cladirea.
Cei care va pricepeti sau ati facut asta lamuriti-ma si pe mine unde gasesc ceva oficial ce reprezinta succesiunea, intabularea si alte acte de proprietate?Ar trebui sa existe niste legi sau care e procedura pe un site oficial de unde ma pot documenta.

Cat despre notari, asa se spune ca sunt unii care te poarta mult si cheltui multi bani pe cand cu altii de incredere poti rezolva mult mai repede.Pana la urma tot rezolvi dar problema e ca te poarta.

Edited by smiley2, 21 December 2018 - 11:31.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Omule
Succesiunea se deschide prin moarte
Asta inseamna - Doamne Fereste ! - ca tatal tau trebuie sa moara mai intai si abia dupa aia poti face succesiunea
Vezi aici detalii
https://notariat-tin....net/succesiune

#6
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu cred ca ai inteles ce am precizat deja mai sus.
De ce ar trebui sa moara tatal meu, daca a murit bunica?
Bunica era titularul proprietatii respective, ce treaba are moartea tatalui cu succesiunea?
Tata meu trebuie sa faca acum succesiunea pe el si apoi sa trec pe mine proprietatea.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Naijax incearca sa iti spuna ca tu nu poti dobandi bunul prin succesiune daca proprietarul e in viata.
Bunul poate ajunge la tine prin vanzare-cumparare sau donatie. Folosesti incorect termenii juridici.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 smiley2, on 21 decembrie 2018 - 11:39, said:

Nu cred ca ai inteles ce am precizat deja mai sus.
De ce ar trebui sa moara tatal meu, daca a murit bunica?
Bunica era titularul proprietatii respective, ce treaba are moartea tatalui cu succesiunea?
Tata meu trebuie sa faca acum succesiunea pe el si apoi sa trec pe mine proprietatea.

Omule
Tu nu poti face nici o succesiune atata timp cat tatal tau este in viata
Daca proprietatea respectiva este pe numele tatalui tau CU TOATE ACTELE IN REGULA, atunci va trebui (daca asta doreste) sa iti cedeze proprietatea prin contract notarial. Se pare ca asta vrei de fapt

Inca o data - Mergi la notar. Acolo te vei lamuri pe deplin

#9
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pai asta era si intrebarea mea, ca tata inca nu a facut nici un act ca proprietatea respectiva e a lui.
Cred ca la succesiune trebuie sa traga si de pe fratele lui mai mic ca el trebuia sa fie urmatorul mostenitor.
E inca pe bunica facuta succesiunea dupa decesul bunicului(cred), trebuie sa ma uit prin acte.
Nu am spus ca vreau sa fac succesiunea pe mine, tatal meu trebuie sa faca succesiunea ulterior sa treaca pe mine sa fiu cu toate actele in regula cand voi construi ceva acolo.
De asta intreb care sunt toti pasii, poate cineva de aici a fost in cazul asta.
Pana la notar vreau sa ma lamuresc de ce acte e nevoie, care sunt pasii, cat ma costa, ce e obligatoriu(din cate am inteles nu e obligatorie nici succesiunea) dar totusi nu vreau sa am probleme ca nu sunt proprietarul sau alte probleme de genul acesta care pe mine m-ar pune pe drumuri.
Totusi am citit ca dupa 2 ani daca nu faci succesiunea si o faci pe urma vei plati impozit la stat 1% din valoarea masei succesiunii.

Edited by smiley2, 21 December 2018 - 12:07.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Mai omule, pricepe ca notarul este cel care te lamureste cu pasii aia.
Deci pasul 1 e sa te duci la un notar.

Edited by AlexEn, 21 December 2018 - 12:07.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 smiley2, on 21 decembrie 2018 - 12:04, said:

Pai asta era si intrebarea mea, ca tata inca nu a facut nici un act ca proprietatea respectiva e a lui.
Cred ca la succesiune trebuie sa traga si de pe fratele lui mai mic ca el trebuia sa fie urmatorul mostenitor.
E inca pe bunica facuta succesiunea dupa decesul bunicului(cred), trebuie sa ma uit prin acte.
Nu am spus ca vreau sa fac succesiunea pe mine, tatal meu trebuie sa faca succesiunea ulterior sa treaca pe mine sa fiu cu toate actele in regula cand voi construi ceva acolo.
De asta intreb care sunt toti pasii, poate cineva de aici a fost in cazul asta.
Pana la notar vreau sa ma lamuresc de ce acte e nevoie, care sunt pasii, cat ma costa, ce e obligatoriu(din cate am inteles nu e obligatorie nici succesiunea) dar totusi nu vreau sa am probleme ca nu sunt proprietarul sau alte probleme de genul acesta care pe mine m-ar pune pe drumuri.
Totusi am citit ca dupa 2 ani daca nu faci succesiunea si o faci pe urma vei plati impozit la stat 1% din valoarea masei succesiunii.

Vezi aici ceva despre costuri
https://notariat-tin...lti-de-la-deces

REPET - nimeni nu poate sa-ti spuna acum cat te costa mai omule

Care sunt pasii ?
1 - Inchizi calculatorul
2 - Iesi pe usa
3 - Ajungi la notar
4 - Pui intrebari

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 smiley2, on 21 decembrie 2018 - 12:04, said:

Cred ca la succesiune trebuie sa traga si de pe fratele lui mai mic ca el trebuia sa fie urmatorul mostenitor.
E inca pe bunica facuta succesiunea dupa decesul bunicului(cred), trebuie sa ma uit prin acte.
1. Fratele mai mic nu e următorul moștenitor, are dreptul exact la cât are și tatăl tău.
2. Nu poate fi succesiune făcută doar pe bunica. Dacă au făcut-o după bunicul există deja un certificat de moștenitor și mai e dezbătut doar succesiunea după bunica, asta însemnând că ar fi mai puțin de plătit.

Nu te putem ajuta nici măcar aproximativ cu suma la care se poate ajunge pentru că depinde câte succesiuni aveți de dezbătut (una sau două) și de valoarea moștenirii,  plus că e posibil să plătiți și impozit dacă nu au făcut lucrurile în termenele cât erau scutiți de el.

Edited by althea, 21 December 2018 - 13:02.


#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 smiley2, on 21 decembrie 2018 - 11:06, said:

iar tata e singurul urmas.
cum  ai ajuns la aceasta concluzie???

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
@tioopedi

 smiley2, on 21 decembrie 2018 - 11:06, said:

apoi mai avea un fiu care a decedat iar tata e singurul urmas.
Acum am recitit primul mesaj, a scris foarte încâlcit și m-am pierdut pe drum.
Dacă fiul nu era căsătorit și nu avea copii da, tatăl e singurul moștenitor.

 smiley2, on 21 decembrie 2018 - 12:04, said:

Cred ca la succesiune trebuie sa traga si de pe fratele lui mai mic ca el trebuia sa fie urmatorul mostenitor.
Trebuie să tragă și de pe fratele mai mic... Ce avea fratele mai mic de trebuie să tragă și de pe el?

Edited by althea, 21 December 2018 - 14:08.


#15
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
De unde stiu ca tata e singurul urmas?Atunci cine ar fi, vecinul sau?Ca nu inteleg ironia asta.

Fratele mai mic nu cred ca avea nimic tras pe el, totul era pe bunica probabil.Succesiunea stiu ca a facut-o cand a decedat bunicul, restul nu mai stiu.
Si da, nu era casatorit si nu avea copii.Imi spunea ca averea respectiva mie imi va ramane.
Ceva sa mai treaca de pe fratele mai mic nu trebuie?Traia in aceeasi casa cu bunica dar nu avea trecut pe el, cel putin nu sunt acte.

Edited by smiley2, 21 December 2018 - 14:22.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 smiley2, on 21 decembrie 2018 - 14:17, said:

De unde stiu ca tata e singurul urmas?Atunci cine ar fi, vecinul sau?Ca nu inteleg ironia asta.
Nu-i ironie, e consecința faptului că nu ai dat detaliile de care era nevoie și ai scris alambicat.

#17
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Esti singurul nepot?
Nu cumva ai si un frate? sau o surioara? Indiferent de varta lor???

#18
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
@althea, da ce-i drept m-am grabit si nu am asezat ideile in ordine iar pentru asta trebuie sa citesti tot nu sa sari peste randuri.
Era mult de explicat si imi vin ideile intre timp.

@tioopedi, singurul nepot sunt, singur la parinti nici o obligatie Posted Image
PS. Problema ii sa ma casatoresc acum sa am urmasi ca va ajunge strainilor si degeaba am muncit atat.

Edited by smiley2, 21 December 2018 - 15:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate