Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Când ați vorbit prima dată la telefonul mobil (celular)? Când ați văzut ultimul telefon public cu monede?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
erau niste cabine de telefon in fata postei aici in oras....stia un cunoscut numarul la ele , stateam pe banca si dadeam de la departare bip-uri.....daca mai raspundea cineva o bagam pe aia cu SRI-ul, "esti cautat de SRI pentru  o misiune extrem de importanta ..."

#20
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Prin 1998.

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In vara lui 2001. Eram intr-o excursie cu liceul (treceam clasa a X-a). Retin anul intrucat am mai ramas o noapte in plus din cauza autocarului: i se stricase pompa de carburant.

Nu stiu cum se facea, dar in fiecare excurise/tabara se intampla ceva de ne intarzia la final si de fiecare data era altceva problema, ceva nou Posted Image)

Edited by Pololica, 21 December 2018 - 11:07.


#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011
Cred ca prima si prima oara am vorbit la telefonul fix de acasa inainte de anii 2000 cu siguranta. Si acum imi aduc aminte de prefixul 0745 xxx dupa care il modificasera cu prefixul Bucurestiului 021 xxx. Pana prin anii 2006-2007 am tot avut telefon fix.

Sa va spun un lucru haios, cand eram copil vedeam mereu cabine de telefoane si eram fascinat de ele pentru ca le vedeam in filmele americane si ma gandeam "wow ce chestie tare", dar niciodata in viata mea nu am intrat intr-una sau sa vorbesc prin telefonul respectiv si nici pana acum nu stiu de ce :))

Edited by business11, 21 December 2018 - 11:11.


#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,557
  • Înscris: 13.06.2004
@ Pololica: În 2001 ai vorbit pentru prima dată la mobil (celular)?   Posted Image
În Bucureşti am intrat în cabină. Inclusiv în anii '80. La Americani existau şi cărţi de telefon în cabină. Mai reuşeai să găseşti şi întregi. La noi le-ar fi făcut pe toate praf imediat.

Edited by djl, 21 December 2018 - 11:11.


#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 jimi91, on 21 decembrie 2018 - 10:51, said:

alzheimer?

n-ai sa vezi asa ceva la el Posted Image)
Nu la el, breee, el e cu plimbarile in parc, era vorba de subiecte repetate  din varii motive,..... Am omis sa diferentiez raspunsurile.....Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 21 December 2018 - 11:13.


#25
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 karax, on 21 decembrie 2018 - 11:04, said:

erau niste cabine de telefon in fata postei aici in oras....stia un cunoscut numarul la ele , stateam pe banca si dadeam de la departare bip-uri.....daca mai raspundea cineva o bagam pe aia cu SRI-ul, "esti cautat de SRI pentru  o misiune extrem de importanta ..."

Imi amintesc ca erau in gara niste statii la care puteai vorbi si se auzea in toata gara si imprejurimi. Cred ca erau pt impiegati sau ceva.

La alea pot spune ca am vorbit prima data. :))

Si ca ne alerga polita TF si fugeam printre vagoanele de marfa stationate.

#26
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Primul telefon mobil l-am avut in 1997 in mai, iar prima convorbire de la un celular cred ca am efectuat-o in 1996 sau chiar 1995. Despre telefonul cu fise nu-mi aduc aminte, probabil inainte de 2000, apoi au aparut cele cu cartela.

#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Decembrie 1999, Ericsson 1018 sau ceva de genul, o caramida.

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 djl, on 21 decembrie 2018 - 11:09, said:

@ Pololica: În 2001 ai vorbit pentru prima dată la mobil (celular)?   Posted Image
În Bucureşti am intrat în cabină. Inclusiv în anii '80. La Americani existau şi cărţi de telefon în cabină. Mai reuşeai să găseşti şi întregi. La noi le-ar fi făcut pe toate praf imediat.


Da, era telefonul unei colege de excursie. Mi-am anuntat parintii ca mai stam o noapte prin Rm Valcea. Primul meu telefon mobil a fost prin 2006 (initial imprumutat de la sora-mea pentru o saptamana), apoi mi-a ramas mie.

LE: telefonul care a ramas la mine a fost un Motorola C115, culoarea blue marin cu lumina albastra.

LLE: in telefoanele publice am intrat mai des in anii 90. Adevarul e ca am vorbit mai mult la cele cu fise decat la cele cu cartela (telefoane la care ultimele apeluri le-am in jurul anului 2000).

Edited by Pololica, 21 December 2018 - 11:23.


#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,557
  • Înscris: 13.06.2004
Ce băftos colegule KLMN, să vorbeşti la telefon pe vremea N.M.T.-ului. Aş fi vrut şi eu s-o fac. Dacă mai există pe undeva sistemul, poate am să folosesc şi eu aşa ceva de curiozitate (cică în Rusia ar mai fi). Dacă nu, poate îmi fac de chestie o reţea, deşi nu e aşa de uşor precum ai conecta un teleimprimator la modem şi să-l foloseşti la linia telefonică sau la internet.
Tramvaiu' 34, mai există difuzoarele alea în gări. Deşi e aiurea că au automatizat anunţurile şi uneori anunţă trenuri care nu circulă în ziua respectivă şi zici că e tren fantomă (cel puţin aşa e în Gara de Nord din Bucureşti).

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
la vreo 2-3 luni dupa ce a introdus Dialog prepay. nu mai tin minte data.

[ https://img.mobileunlock24.com/4424-thickbox_default/deblocare-motorola-d160.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 business11, on 21 decembrie 2018 - 11:09, said:

Cred ca prima si prima oara am vorbit la telefonul fix de acasa inainte de anii 2000 cu siguranta. Si acum imi aduc aminte de prefixul 0745 xxx dupa care il modificasera cu prefixul Bucurestiului 021 xxx. Pana prin anii 2006-2007 am tot avut telefon fix.
Te lauzi.
In 2000 nu erau numere cu 0745
Erau cu 095
Eu aveam numarul 0955xx si de multe ori nu mergea tasta 0 si se forma la politie 955

@KLMN in ce tara? In 1995?

#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tin minte ca Motorola primit il avea sora de doi ani si l-am mai folosit si eu vreo 2 fara schimbari (baterie) si tinea aproape o saptamana.

#33
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 dorin_2k, on 21 decembrie 2018 - 11:25, said:



@KLMN in ce tara? In 1995?
In Romania. Era reteaua Telemobil cu numere incepand cu 018xxxxxx. Nu avea acoperire decat in Bucuresti si probabil in alte cateva orase mari. Apoi cred ca s-au transformat in reteaua Zapp.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,557
  • Înscris: 13.06.2004
@ dorin_2k Probabil în România.
N.M.T. 450 a existat în perioada Apr. 1993 - Dec. 2002, deci vreo 9 ani şi 6-7 luni. Din păcate nu au reuşit să treacă de 20.000 de abonaţi (deşi sperau la 50.000 în 1996 sau 1997), iar după ce a apărut G.S.M.-ul s-a dus în jos. Unii ar fi fost dispuşi să plătească mai mult pe convorbiri şi terminale ca să aibă semnal acolo unde nu avea G.S.M.-ul, dar problema era că se puteau clona telefoanele şi vorbeau alţii în contul tău   Posted Image      (nu aveau cartele; deci nici pre pay nu exista).
Văd că a răspund colegul KLMN între timp. Asta era acoperirea în 1997: https://forum.softpe...ost__p__8503621
"Telefónica" România => "Telemobil" => "SunTel" =>  'Zapp' (firma de fapt tot "Telemobil" se numea, 'Zapp' fiind marca comercială). La 'Zapp' unii se sunau de pe alt telefon (în general cel de servici) ca să primească credit.

Edited by djl, 21 December 2018 - 11:36.


#35
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Nu-mi aduc aminte cand am vb prima data la mobil dar imi aduc aminte (partial) primul telefon mobil. Ceva Motorola, cu butoane mici subtiri de cauciuc.
L-am primit mok, cu tot cu cartela in el. Cred ca la Conex era ?
Si tinea o zi bateria (era cu NiMH).
I-am luat alta baterie si tinea... tot o zi. Indiferent ce faceam, o zi maxim tinea.
Asa ca am considerat ca l-am primit defect si mi-am luat alt telefon.

Dupa ani si ani, cand inca mai imi aminteam modelul, am citit pe net despre el : bateria era facuta sa tina o zi. HA HA.

ps - avea totusi ecranul ceva gen patrat, nu d-ala cu un rand sau 2; avea si jocuri pe el
ps2 - anul.... ? '96 ? '97 ? am uitat....

#36
RebelGun

RebelGun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 19.12.2018
Ok, recunosc.......prin 2003.
Era o gioarsa de Nokia.

Edited by RebelGun, 21 December 2018 - 11:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate