Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Când ați avut prima adresă de e-mail?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
illegal89

illegal89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.01.2019
Yahoo prin anul 2000

#92
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 03 ianuarie 2019 - 20:51, said:

Dar te conectai la un server din România care avea legătură cu străinătatea sau sunai în afara României?   Posted Image  Că am văzut tarife din 1997 şi te omora la internaţional Posted Image
O fi existat modemuri şi pentru linie telex?   Posted Image
cel puțin în București erau furnizori de servicii locali. Nici vorbă să suni măcar interurban, mai ales internațional. Chiar și la tarifele loco tot te omora factura.
Modemurile ”adevărate”, adică alea cu DSP intern puteau fi făcute să meargă pe orice fel de sârmă, cu sau fără ton de apel. Deci bănui că puteau fi făcute să meargă și pe o linie telex. Personal n-am încercat.

Edited by DaculScoril0, 03 January 2019 - 21:01.


#93
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
1999 ... pe "excite.com" ... googleul acelor vremuri .... anul urmator am avut si pe gmx.net ... chiar foarte faina ptr acele tipuri dar la care am renuntat in 2001 cand nu mai ofereau suport decat limba germana. Au urmat apoi clasicile hotmail, yahoo si gmail

#94
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
@ Dacul : telexul folosea +60/-60 Volţi. Linia telefonică clasică foloseşte 48 de Volţi. De asta eram curios... 12 Volţi în plus pot dăuna.

#95
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 03 ianuarie 2019 - 21:17, said:

@ Dacul : telexul folosea +60/-60 Volţi. Linia telefonică clasică foloseşte 48 de Volţi. De asta eram curios... 12 Volţi în plus pot dăuna.
după cum am spus: habar n-am. Sigur se putea face un circuit de cuplaj la linie dacă țineai morțiș. E posibil ca modemurile USRobotics alea profi să fi mers, aveau partea  de analog foarte bună. Caută și tu specificațiile de la USR Courier dacă ești curios.
LE: USR = US Robotics Posted Image

Edited by DaculScoril0, 04 January 2019 - 00:28.


#96
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Se pare că nu au produs... nu am găsit aşa ceva. Probabil pentru că pe linia telex se puteau trasnmite numai carcatere, nu cred că a existat şi sunet. Dar unele teleimprimatoare puteau fi conectate la computer.
Ca f.d. termentul de baud/bit provine din telegrafie. Câte caractere poţi trasmite per secundă.
Existau şi modemurile alea cu furcă telefonică, precum are băiatul din "WarGames/Jocuri de război" (1983).

Edited by djl, 04 January 2019 - 01:16.


#97
Cordial

Cordial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 24.05.2003
Prin 1994 sau 1995 la pcnet. ro
Apoi după vreun an la k.ro
Pe yahoo cam din 1996 și încă o folosesc zilnic
Ce vremuri... Era BBSurilor ca web-ul nu exista inca

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate