Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hemoroizi vs altele

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
merlucius77

merlucius77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.12.2018
Salut, primul post pe forum, am doar o intrebare. Inainte de ea, un mic istoric:
-28 de ani, de la 14 ani m.am.imprietenit cu un mic hemoroid. Eu am crescut, la fel si el, s.a transformat într.o colonie. Am mai avut perioada de ma durea, etc.
Acum 4 ani, prima sangerare dupa scaun. Panica, m.am dus direct la gastro: mi.a pus diagnostic dupa un tuseu rectal, hemoroid trombo-bla-bla, am luat crema, a trecut "văpaia".
A mai sangerat asa la misto la cateva luni, s.a potolit etc. De durut nu ma prea doare spre deloc, nu mai am crizele de acum ceva ani, simt doar un usor disconfort după daca stau mult pe vc (cu telefonul 😀).
Acum cateva saptamani, m.a pus necuratu' sa cites c chestii pe net. Stiti voi ce gasim pe net: n.o sa.ti vina sa crezi ce boala seamana cu... Sau: confuzia pe care multi o fac etc. M.a luat instant ipohondria. Direct: sunt la gastro. No, ma duc la om, ii zic ce am si incepe sa imi dea sfaturi. Eu eram atata de panicat (nu stiu de ce), ca n.am mai intrebat nimic. In fine, imi da un medicament care cica ii face mai elastici, ceva cu a...ix, (poate stie cineva ca eu nu inteleg scrisul) si ATATA. FARA consult, fara tuseu rectal, fara sa se uite, fara nimic. M.a crezut pe cuvant ca am hemoroizi. Am plecat de acolo prost efectiv. Vreau sa ma programez iar, dar pana atunci, as fi și eu curios, ca netu' seamana doar panica: care sunt DIFERENTELE dintre hemo si alte panici nefondate? Stie cineva sa zica exact? Gen: ba, daca nu esti constipat si nu ai diaree, sunt hemoroizi.
Va multumesc pentru raspunsuri, sper sa nu mai cad in viitor in capcana citirii simptomelor pe internet.

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si intre ce? sau e ghicitoare?

#3
merlucius77

merlucius77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.12.2018
Sper sa fiu iertat daca am postat inainte sa citesc prin istoric. Dar credeti.ma, la cate tampenii citesc de cateva zile parca nu mai duc...

Cancere, evident :). Acolo e panica maxima

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu zic sa stai calm si sa te speli intotdeauna la cwr dupa "treaba mare".

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cand o sa ai zile intregi fara scaun atunci îi bai. ca sa stai liniștit fa ti o clonoscopie. ai antecedente in familie cu cancere?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Ce cauti la Gastro?
Exista atatea cabinete specializate pe Hemoroizi, cu aparatura de diagnostic, iar tu mergi la tuseu ? Iti place?

#7
merlucius77

merlucius77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.12.2018
Nu am antecedente. Sincer ma gandeam ca un medic gatro se ocupa asa ceva. Sa merg si la o clinica de genu'? (ca si paranteza, vizita la gastro de acum cateva zile a fost la clinica PROCTO***, ma gandeam ca e destul de sugestiv).
Iar ca si proctolog, in sibiu e o singira clinica privata specializata pe asa ceva. Deci la proctolog trebuie sa merg? Ma.gandeam ca, facand colonoscopii si altele, un gastrolog face diferenta intre lucruri

@pasilla, ironic sau nu, de 10 ani dupa nr.2 ma spal exclusiv la cwr. Daca nu sunt acasa, sau nu am posibilitatea asta, nu fac :))

Si totusi ceva diferente, nimeni nimeni?

#8
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018

 pasilla, on 20 decembrie 2018 - 20:31, said:

Eu zic sa stai calm si sa te speli intotdeauna la cwr dupa "treaba mare".
Deci vorbesti prostii.Este dovedit stintific ca spalatul slabeste imunitatea organismului.
Pana acum 50 de ani nimeni nu se spala pe cur dupa treaba mare,si nu se imbolnaveau asa de des ca si acuma. Si atunci erau barbati adevarati nu ca si acum.
Corpul trebuie mentinut murdar ca sa se caleasca.
Daca il obisnuiesti cu spalatul il faci mai sensibil si atunci normal ca te imbolnavesti in fiecare zi

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

 kalu4u, on 20 decembrie 2018 - 20:41, said:

Pana acum 50 de ani nimeni nu se spala pe cur dupa treaba mare,si nu se imbolnaveau asa de des ca si acuma.

Aha, acum stiu de ce sunt atat de rezistent.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 merlucius77, on 20 decembrie 2018 - 20:40, said:

Daca nu sunt acasa, sau nu am posibilitatea asta, nu fac Posted Image)
In cazurile astea se pot folosi servetele umede.

#11
merlucius77

merlucius77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.12.2018
Da, am cateva salvate pt asa ceva :))

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
fa ti clonoscopie si te eliberezi de griji. sa te speli, nu te lua dupa @kalu.

#13
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 kalu4u, on 20 decembrie 2018 - 20:41, said:

Deci vorbesti prostii.Este dovedit stintific ca spalatul slabeste imunitatea organismului.
Pana acum 50 de ani nimeni nu se spala pe cur dupa treaba mare,si nu se imbolnaveau asa de des ca si acuma. Si atunci erau barbati adevarati nu ca si acum.


[ https://pbs.twimg.com/media/DA64y1dXoAAnHzW.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
merlucius77

merlucius77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.12.2018
Pai si oare la un simplu tuseu dinala rectal nu se vede diferența?

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu, trebuie să ti bage furtunu ala pana la capătul intestinului gros sa vada tot. vezi ca te umfla înainte.

#16
merlucius77

merlucius77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.12.2018
Pai faza e urmatoarea: la primul medic mi s.a facut doar tuseu rectal, iar al doilea nici macar nu s.a uitat. Nu cred ca o sa.mi faca niciun al treilea colonoscopie, iar o sa zica, ca sunt tanar si bla bla. Si chiar daca insist e degeaba. De aia am.apelat la forum pt lamuriri. Trebuia eu sa il intreb diferentele da am uitat :)

Nici nu se uita la tine, zic ca esti ipohondru (si probabil ca sunt, nu neg asta)

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
te duci la privat dai 400 si ti face si fortat, daca ai 800 iti face si doua, bani sa ai.

vezi ca o sa incerce sa te îmbrobodeasca cu hemoroizi ca trebuie să ții lege ei cu elastica sa cada singuri ca altfel ii pericol ca o sa faci chiar si cancer.. bla bla.. nu pune botu la ce spune ei ca altfel te face de bani multi..

#18
merlucius77

merlucius77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.12.2018
La privat am fost de ambele dati. 😔. Nu merg niciodata la ala de stat, mi.e groaza de cozi

:)). La ultimul (cel cu poveștile) i.am zis eu de banda si a zis ca nu imi face asa ceva


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate