Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

La "variante" creste pretul

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Nu inteleg logica:

- masina e de vanzare la un pret
- in anunt precizeaza ca pentru schimburi / "variante" e un pret mai mare.

Dar daca e cu "variante", nu sunt "variante" de ambele parti? Si nu cresc ambii pretul?

Sa zicem ca ai un BMW si vrei 5000 euro. Pentru schimb, "evaluezi" masina la 6000 euro. Iti propune unul cu Logan de 3000 euro un schimb. Nu creste pretul si cel cu Logan la 4000? Sau e mai prost si nu intelege ca schimbul se face intre doi?

P.S.: Exemplul e teoretic si mirarea e teoretica, nu caut sa fac un schimb. Doar citesc aceasta ciudatenie in anunturi si ma mir.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005
ce e asa ciudat?
omul vrea sa vanda masina, vrea banu' jos... daca tu vii cu variante, el se alege cu o alta masina pe cap, pe care trebuie sa caute s-o vanda iar, o masina care poate sa fie si teapa pentru el

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
In primul rand - cei care vand masini cu "variante" sunt samsari deci, ar cam fi de preferat sa te feresti de ei.
Care e logica ?
Simplu - samsarul trebuie sa se ocupe dupa aia de vanzarea masinii luata la schimb iar asta poate dura ceva timp.
In acest timp masina respectiva se devalorizeaza putin cate putin iar samsarul nu vrea sa piarda bani.

#4
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Nici voi nu pareti a intelege. Schimbul e de ambele parti. Cum adica, unul creste pretul ca e destept si altul nu-l creste, ca e mai prost? Nu e valabil pentru ambii, ambii raman cu o masina pe cap pe care ulterior trebuie sa o vanda?

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005
Tu nu pari a intelege. Sunt doua parti, unul e vanzator si celalalt e cumparator. Vanzatorul, chiar daca samsar, se considera ca iti face o favoare acceptandu-ti harbul tau de maisna ca schimb. Nu el te cauta pe tine, tu te duci la el sa ii propui schimbul respectiv.

#6
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Multumesc ca mi-ati lamurit logica. E ceea ce intuiam, unul se crede destept si-i considera pe ceilalti prosti. Ma intreb daca cineva vreodata a facut astfel de schimburi, adica in mod deliberat sa plateasca mai multi bani pe o masina decat pretul de vanzare.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Louisy, on 20 decembrie 2018 - 18:05, said:

Nici voi nu pareti a intelege. Schimbul e de ambele parti. Cum adica, unul creste pretul ca e destept si altul nu-l creste, ca e mai prost? Nu e valabil pentru ambii, ambii raman cu o masina pe cap pe care ulterior trebuie sa o vanda?

Pai vanzatorul - samsarul - are nevoie de bani dar, pentru ca esti baiat super-simpatic si deja te place foarte mult, accepta sa-ti ia cazanul la schimb.
Desigur, pretul "bijuteriei" lui creste un pic dar - HEI - ti-a facut o favoare nu-i asa ?

Intre timp - el ramane cu cazanul tau pe care il scoate la vanzare
Aici repet ce am scris mai sus - samsarul trebuie sa se ocupe dupa aia de vanzarea masinii luata la schimb iar asta poate dura ceva timp.
In acest timp masina respectiva se devalorizeaza putin cate putin iar samsarul nu vrea sa piarda bani.

#8
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Naijax, on 20 decembrie 2018 - 18:15, said:

Pai vanzatorul - samsarul - are nevoie de bani dar, pentru ca esti baiat super-simpatic si deja te place foarte mult, accepta sa-ti ia cazanul la schimb. Desigur, pretul "bijuteriei" lui creste un pic dar - HEI - ti-a facut o favoare nu-i asa ?
Asa crede. Dar si lui i s-a facut aceeasi favoare: cineva i-a luat masina. Ca daca se inghesuiau cumparatorii, nu facea nici el schimb.

 Naijax, on 20 decembrie 2018 - 18:15, said:

Intre timp - el ramane cu cazanul tau pe care il scoate la vanzare
Si tu ramai cu cazanul lui si trebuie sa-l scoti la vanzare. Din nou simetrie de ambele parti.

#9
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da, man, nu e chiar prosteala. Asa se face la orice. Vrei upgrade la placa video? Pai o dai pe a ta mai slaba si o diferenta de bani, ceva mai mare decat daca ai vinde tu separat placa ta video si ai cumpara alta apoi. E practic un serviciu in plus, care se taxeaza. Nu trebuie sa te mai duci tu sa te ocupi de vanzarea a ce ai deja pentru a obtine bani sa cumperi ce vrei.

Sa ne intelegem - tu esti cumaprator, ai o masina mai putin valoroasa si vrei una mai buna, ok? Tu nu faci schimb pentru a cumpara o masina mai scumpa si apoi sa o vinzi pentru ca asta nu are nici o logica. Tu o iei pe aia scumpa sa o tii pentru tine.

Altfel ce sens are ca doi samsari sa schimbe masini intre ei?

Edited by Bylly00, 20 December 2018 - 18:22.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Louisy, on 20 decembrie 2018 - 17:39, said:

Sa zicem ca ai un BMW si vrei 5000 euro. Pentru schimb, "evaluezi" masina la 6000 euro. Iti propune unul cu Logan de 3000 euro un schimb. Nu creste pretul si cel cu Logan la 4000? Sau e mai prost si nu intelege ca schimbul se face intre doi?


Să zicem că vinzi un BMW și face 6000 de euro. Tu ca să îl dai repede pui preț 5000 cash.
La variante crește prețul adică dacă e pe schimbat e prețul real că nu mai iei 5000 în mână ci iei vreo coajă plus niște bani.

Asta e logica nu e vorba de sămsăreală aici.

Tu dacă dai la schimb vreun Astra G din 2000 și ăla consideră prețul BMW ului la 6000 este perfect corect.

Ca să înțelegi că nu e țeapă, DĂ-I 5000. Și nu mai crește nici un preț.

Edited by waterman, 20 December 2018 - 18:25.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Louisy, on 20 decembrie 2018 - 18:20, said:

Asa crede. Dar si lui i s-a facut aceeasi favoare: cineva i-a luat masina. Ca daca se inghesuiau cumparatorii, nu facea nici el schimb.
Si tu ramai cu cazanul lui si trebuie sa-l scoti la vanzare. Din nou simetrie de ambele parti.

Acum ceva timp am avut un schimb de replici cu un samsar
El - Sefu', masina costa 1000 EUR si la variante o dau cu 1500
Eu - Mare sef. A mea costa tot 1000 EUR dar la variante o dau cu 2000 deci, tre' sa-mi mai dai 500

A ramas masca. Pur si simplu i-am inchis gura  Posted Image

#12
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 Bylly00, on 20 decembrie 2018 - 18:21, said:

Sa ne intelegem - tu esti cumaprator, ai o masina mai putin valoroasa si vrei una mai buna, ok? Tu nu faci schimb pentru a cumpara o masina mai scumpa si apoi sa o vinzi pentru ca asta nu are nici o logica. Tu o iei pe aia scumpa sa o tii pentru tine.
Poate vrei sa faci downgrade, ce legatura are valoarea?

 Bylly00, on 20 decembrie 2018 - 18:21, said:

Altfel ce sens are ca doi samsari sa schimbe masini intre ei?
Asta intreb si eu. Cei care dau astfel de anunturi cred ei ca cineva e atat de tampit incat sa le dea pe masina mai mult decat cer in anunt?

 Naijax, on 20 decembrie 2018 - 18:24, said:

Acum ceva timp am avut un schimb de replici cu un samsar. El - Sefu', masina costa 1000 EUR si la variante o dau cu 1500
Eu - Mare sef. A mea costa tot 1000 EUR dar la variante o dau cu 2000 deci, tre' sa-mi mai dai 500
Mi se pare perfect logic. Pentru a face "o varianta" e obligatoriu nevoie de doi. Deci ambii participa la "varianta", asa ca nu inteleg cum cineva ar putea crede ca numai lui i se cuvine sa mareasca pretul?

#13
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
sunt și civili care vând mașini cu "variante", nu doar samsari.
un vecin a dat un X3 pe un golf mai nou, că voia mașină mai mică și mai nouă. nici ăla care a luat-o nu era samsar.

#14
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 vali, on 20 decembrie 2018 - 18:43, said:

sunt și civili care vând mașini cu "variante", nu doar samsari.
Din cate stii, oare negocierea s-o fi desfasurat asa:

- Boz, eu vreau 10.000, tu cat vrei?
- 8000, shef
- Bine, uite, pentru ca eu sunt destept si tu prost, pe a mea o schimbam la 12.000, deci mai imi dai 4000.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Louisy, on 20 decembrie 2018 - 18:05, said:

Nici voi nu pareti a intelege. Schimbul e de ambele parti. Cum adica, unul creste pretul ca e destept si altul nu-l creste, ca e mai prost? Nu e valabil pentru ambii, ambii raman cu o masina pe cap pe care ulterior trebuie sa o vanda?

Gogule, eu imi scot X5-ul la vanzare cu 10000euro, vreau bani, nu imi trebuie alte masini. Daca cineva doreste sa imi dea un golf 4 + diferenta, nu accept decat daca ies in castig, ca altfel nu merita cu atatea pe cap (revanzarea golfului + cine stie ce defecte ascunse + ca poate golful nu a fost evaluat corect la pretul pietei). Deci tu cum ai proceda in acest caz ? Nu ai cere si tu 1000e in plus la X5 ca sa ai de unde "sa scazi" pretul la golf ca sa-l vinzi mai repede ?

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să zicem că vinzi un BMW și face 6000 de euro. Tu ca să îl dai repede pui preț 5000 cash.
La variante crește prețul adică dacă e pe schimbat e prețul real că nu mai iei 5000 în mână ci iei vreo coajă plus niște bani.

Asta e logica nu e vorba de sămsăreală aici.

Tu dacă dai la schimb vreun Astra G din 2000 și ăla consideră prețul BMW ului la 6000 este perfect corect.

Ca să înțelegi că nu e țeapă, DĂ-I 5000. Și nu mai crește nici un preț.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
ala scrie asa in anunt ca sa sugereze ca el vrea bani cash iar schimburi doar daca sunt in avantajul lui.

acu conditiile in care se bate palma pt a face schimbul depind de multi factori: de cat de interesanta i se pare varianta ca i-o propui, cat esti de bun negociator, cat de bine se muleaza pe nevoile lui ce-i propui tu daca nu-i samsar, daca considera ca are client sau nu la ce-i propui tu in cazul in care-i samsar etc. nu-i catusi de putin obligatoriu sa se tina de ce a scris in anunt.

Edited by Fane, 20 December 2018 - 20:55.


#18
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 waterman, on 20 decembrie 2018 - 20:06, said:

Să zicem că vinzi un BMW și face 6000 de euro. Tu ca să îl dai repede pui preț 5000 cash.
La variante crește prețul adică dacă e pe schimbat e prețul real că nu mai iei 5000 în mână ci iei vreo coajă plus niște bani.
La prima vedere pare ca ar fi un rationament valabil. Totusi e o contradictie: daca stabilesti un pret atractiv, sub pretul pietei, dispare necesitatea "variantei", pentru ca ar trebui sa se vanda repede.

Anunturile pe care le vad par sa urmeze alta regula: mai intai, ideea de "variante" apare la masinile greu vandabile. Apoi, pretul cash, de regula, in partea superioara a pretului pietei, adica e pretul de la care ar putea incepe negocierea, in jos. Iar pretul pentru "varianta" e o aberatie.

Un exemplu dintr-un anunt real:

Quote

***Pret REDUS 6999 euro!***

[bla, bla, agramatisme]

Variante auto/moto/imobiliare dar pun mașina la cu totul alta suma(10000)!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate