Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Se scumpeste GPL mai mult ca benzina?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

 rex, on 20 decembrie 2018 - 18:18, said:


oricum nu va puneti GPL, lasati-ne pe noi sa mergem pe gaz. cu cat suntem mai putini, cu atat cererea e mai mica ptr gaz si pretul va ramane jos.
Buna tare.......asta!!!

#20
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 XTH, on 20 decembrie 2018 - 18:20, said:


Nu are nici pe dracu, are supape de blocheaza tot in  caz de ...doamne fereste.Si daca sta in flacara deschisa ,trebuie sa reziste, acum...,ca bubuie cind da pompierul cu apa pe ea....soarta!Nimic nu'-i sigur pe pamint.

Intocmai! Stiu caz real, vazut epava cu ochii mei...taximetrist, masina a luat foc in trafic, bineinteles ca flacara ajunsa la rezervorul de benzina a provocat un bum, masina arsa complet dar butelia de gaz nici nu a fasait.

#21
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Baga Dragnea o acciza, se scumpesc si gazul si instalatiile pe gaz, se duce naibii tot. Cine v-a pus sa va luati de actiunile lui la purtator????

Edited by sonnydellmarco, 20 December 2018 - 18:26.


#22
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 sonnydellmarco, on 20 decembrie 2018 - 18:25, said:

Baga Dragnea o acciza, se scumpesc si gazul si instalatiile pe gaz, se duce naibii tot

Editeaza-ti postul, sa nu vada ca ii dai idei :D

#23
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Tu nu-ti mai monta,  mai asteapta, poate se ieftinesc.
O sa-ti para rau ca nu ai avut gaz la pretul asta, indiferent care o sa fie el!

#24
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am peste 100.000 km mersi pe GPL (la 300 km pe gaz mai merg si 80-100 km pe benzina) cu 3 masini: o Dacie 1310, un Fiat Linea si actualul Opel Mokka (turbo). Nu pot decit sa ma felicit ca am ales acest combustibil alternativ, am facut o economie foarte serioasa.

#25
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 jadcomp, on 20 decembrie 2018 - 17:02, said:

Mai ramane sa schimb talonul, mai e si ala cateva zeci de lei.....
De ce sa schimbi talonul???Mie la RAR mi-au spus ca nu se trece in talon,doar in carte si sa am o copie a cartii dupa mine ca sa dovedesc ca a fost omologat in caz ca sunt intrebat de instalatie.

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 marcusdefeis, on 20 decembrie 2018 - 17:48, said:


exceptand faptul ca umbli cu bomba in portbagaj
Ca la benzina nu umbli cu bomba in portbagaj ci sub portbagaj.

#27
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
La mine e trecuta in talon instalatia de GAZ. Pe carte nu-mi amintesc sa fie trecuta.

 dan1980_25, on 20 decembrie 2018 - 22:32, said:

Ca la benzina nu umbli cu bomba in portbagaj ci sub portbagaj.

Unii fac abstractie de faptul ca, de cele mai multe ori, rezervorul de benzina e de plastic si la o lovitura mai puternica poate crapa lejer. Butelia de gaz e facuta sa permita o deformare decenta in caz de impact, deformare care permite gazului sa fie retinut in interior.

#28
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu va creste niciodata pretul la GPL atat de mult cat sa nu fie profitabila o instalatie. Iarna e un pic mai scump, insa de ani buni de zile este cam 40% din pretul benzinei. Acum vreo 4 ani se scumpise pana pe la 60% din pretul benzinei, insa nu a fost asa decat o perioada scurta de timp. Cel mai ieftin GPL este in Bucuresti si Ploiesti, cel mai scum am vazut ca e in zona Constanta.

Consumul creste cam cu 10% dupa estimarile celor ce monteaza instalatii de gaz, cu 15% dupa estimarile proprietarilor si cam cu 20% dupa un studiu statistic in Marea Britanie.

In Grecia nu e asa profitabil, in vara asta GPL era cam 1 euro/l, motorina 1,4 iar benzina 1,6.

#29
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
GPL-ul e ieftin pentru ca nu are accize, sau in alte tari, acciza la gpl e mai mica decat la benzina.
Se poate scumpi daca baga guvernul/parlamentul accize pe GPL (probabil cand o sa creasca mult cota lor de piata si/sau restul UE ia aceeasi decizie).
Imi amintesc pe la inceputul anilor 90, cand motorina era fara accize pentru ca se spunea ca se foloseste la lucrari agricole. Daca se scot accizele, benzina si motorina ar costa cam la fel ca GPL-ul - sub 3 lei litrul.

#30
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 14.12.2007
În contextul actual,o instalație gpl se amortizează tot mai greu,chiar si în regim taxi/uber.La preturile acestea,benzina co95, 5,95 lei, gpl minim 3,75 lei,plus consum mărit gpl din cauza raportului procentual propan/butan modificat în anotimp rece față de anotimp cald,duce la ineficiența instalatiei gpl.Rămâne de văzut cât timp se vor menține aceste prețuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate