Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Ulefone Armor 3 și Ulefone Armor 3T - impresii și probleme

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
Creez topicul pentru deținătorii acestor modele, pentru cei care vor să pună întrebări despre ele și pentru cei care au probleme cu aceste două modele.

Eu îl dețin din 19 decembrie 2018, venit direct de la producător. Deocamdată pare că funcționează binișor, dar am depistat două probleme: WI-FI și VOLTE-VoWIFI.

Dețin router asus n18u și conexiune la internet de 500mbps. Setările sunt pe n și doar 2,4GHZ știe routerul. Nivel de emisie la putere maximă. Pe xiaomi redmi note 2 am viteză de 150mbps pe wi-fi. Pe laptop vede 300mbps pe wi-fi. Pe alte dispozitive, la fel, viteză mare. Pe ulefone armor 3t: 65 mbps. Cum îl fac să meargă cu maximul? Cu 300 mbps sau măcar 150 mbps?

De asemenea: VOLTE și VoWIFI. Dețin cartelă abonament DIGI. 4G funcționează foarte bine, puterea semnalului e foarte bună și viteza pare foarte bună pe 4G. Dar VOLTE și VoWIFI? Cum le activez? Pe telefon apar activate, dar nu-mi scrie nimic lână rețea cum că funcționează VOLTE și VoWIFI!

Încă ceva, vreau să aflu cum pun lângă simbolul de rețea sau wi-fi, viteza cu care funcționează conexiunea la internet. Și aș vrea să văd la semnal, liniuțe. Nu un triunghi.


Ceea ce am mai observat iar: difuzorul de sus se aude cu 60-70%% mai încet față de cel de jos. Cum pot egaliza nivelurile sau așa trebuie? Constat asta când pun degetul pe unul din difuzoare. Când iau degetul de pe el, se aude bine, stereo și foarte tare încât trebuie să țipi pentru a le acoperi și a te auzi cu cel cu care vorbești în timp ce se aude o melodie.

Cam acestea sunt deocamdată problemele pe care le am și vreau să le rezolv.

#2
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,943
  • Înscris: 17.03.2005
Data viitoare cumpara Nokia cu Android si scapi de probleme !

Nu mai da banii pe pocnitori ! :))

#3
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@alseeme macar ai dat un search pe google sa vezi despre ce telefon e vorba?

#4
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,943
  • Înscris: 17.03.2005

 carmenclara1, on 20 decembrie 2018 - 15:31, said:

@alseeme macar ai dat un search pe google sa vezi despre ce telefon e vorba?
Stiu, de pe Aliexpress. :D

Cat timp si-a revenit Nokia si ofera Android curat nu are rost sa ma mai uit la pocnitori chinezesti. :))

#5
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 alseeme, on 20 decembrie 2018 - 15:24, said:

Data viitoare cumpara Nokia cu Android si scapi de probleme !

Nu mai da banii pe pocnitori ! Posted Image)
Nokia nu merge pe DIGI și nu are foarte multe din specificațiile acestuia. Xiaomi mi note 2 6GB RAM 128 GB memorie le mai are, dar nu are baterie mare și nu se mai fabrică, nu se mai găsește. Era ceva pe amazon de black friday România pe la 200 euro, într-o zi de sâmbătă, după care a crescut prețul la 500 euro și nu a mai scăzut sub 350 euro, ceea ce e mult! M-am hotărât greu, trebuia poate să-l iau pe ăla, dar îmi era frică de baterie că iar mă lasă telefonul în drum, după 2 ore de la încărcarea completă.

Deci, e ok telefonul. Merge în toate tipurile posibile de rețele globale, dar trebuie rezolvate cumva aceste probleme. Deocamdată nu are actualizări de soft. Nici pe android, nici pe ui (ui parcă e softul ulefone).

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
asta parca e de pe radio erevan, :lol:

 alseeme, on 20 decembrie 2018 - 15:33, said:

Cat timp si-a revenit Nokia si ofera Android curat nu are rost sa ma mai uit la pocnitori chinezesti. Posted Image)
... numai ca nokia nu si-a revenit, a trebuit sa vanda divizia de telefoane ca sa nu dea faliment, si... tot niste chinezi produc acum telefoane sub numele nokia

#7
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
Specificațiile sunt (de obicei nu ai voie să pui link-uri aici și de asta nu am pus):
https://www.devicesp.../model/f8a24cf2
https://www.pdevice....-3t-price-specs

Deci, soluții?

Edited by D-Nblog, 20 December 2018 - 15:50.


#8
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,943
  • Înscris: 17.03.2005

 born2lose, on 20 decembrie 2018 - 15:46, said:

asta parca e de pe radio erevan, Posted Image


... numai ca nokia nu si-a revenit, a trebuit sa vanda divizia de telefoane ca sa nu dea faliment, si... tot niste chinezi produc acum telefoane sub numele nokia
Telefoanele NOKIA sunt proiectate de catre HMD Global, fosti angajati NOKIA si firma este tot Finlandeza. Asamblarea telefoanelor se face in fabricile Foxcon unde se asambleaza si telefoanele Iphone.

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@d-nblog seteaza te rog pe router pentru frecventa de 2.4ghz latimea canalului pe wifi pe 40Mhz si refa testul

 alseeme, on 20 decembrie 2018 - 15:33, said:

Cat timp si-a revenit Nokia si ofera Android curat nu are rost sa ma mai uit la pocnitori chinezesti. Posted Image)

compari mere cu pere si vb din auzite. misto, ce sa zic!
de cand produce nokia smartphoneuri rugged gandite pentru utilizare outdoor si sa functioneze la alte temperaturi decat un smartphone standard

Edited by carmenclara1, 20 December 2018 - 17:13.


#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu nu vreau sa dau bani multi pe telefoane si drept urmare cumpar pocnitori.

In urma cu mai multi ani am cumparat un Nokia X (ca tot lauda cineva Nokia). Acum sta in sertar ca nu mai exista suport pentru el. Pot doar sa sun sau sa primesc apeluri. Altceva nu mai stie sa faca
Dupaia am luat un Ulefone S7 (tot o pocnitoare) si m-am folosit de el pina acum o saptamina.
Acum am o pocnitore de Ulefone Armor X. Deocamdata sint multumit de pocnitore. Daca bateria o sa ma tina in urmatorul an tot aproape o saptamina, eu ma declar multumit.

Eu nu am probleme ca si initiatorul cu functionarea net-ului. Eu prefer sa ma tina bateria cit mai multe zile posibil, cum ma tinea la jegurile alea vechi, fara net.

#11
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 carmenclara1, on 20 decembrie 2018 - 16:59, said:

@d-nblog seteaza te rog pe router pentru frecventa de 2.4ghz latimea canalului pe wifi pe 40Mhz si refa testul



compari mere cu pere si vb din auzite. misto, ce sa zic!
de cand produce nokia smartphoneuri rugged gandite pentru utilizare outdoor si sa functioneze la alte temperaturi decat un smartphone standard
Cam astea-s setările de pe wi-fi. Văd că și pe meizu m3 note tot 65 mbps îmi dă... Pe xiaomi redmi note 2 am 150 mbps și pe asus rog: 300 mbps pentru că e banda n, routerul... dacă era ac, vedeam mai mult pe laptop. Să fie de la faptul că are „n” telefonul? Totuși, pe n ar trebui să ducă și 300 mbps! N-am alte routere să pot testa. Ar trebui poate utilizate niște aplicații și văzut exact cam care e situația în „Bios” sau cum să numesc.?.?!...:..

 florin71_skoda, on 20 decembrie 2018 - 20:24, said:

Eu nu vreau sa dau bani multi pe telefoane si drept urmare cumpar pocnitori.

In urma cu mai multi ani am cumparat un Nokia X (ca tot lauda cineva Nokia). Acum sta in sertar ca nu mai exista suport pentru el. Pot doar sa sun sau sa primesc apeluri. Altceva nu mai stie sa faca
Dupaia am luat un Ulefone S7 (tot o pocnitoare) si m-am folosit de el pina acum o saptamina.
Acum am o pocnitore de Ulefone Armor X. Deocamdata sint multumit de pocnitore. Daca bateria o sa ma tina in urmatorul an tot aproape o saptamina, eu ma declar multumit.

Eu nu am probleme ca si initiatorul cu functionarea net-ului. Eu prefer sa ma tina bateria cit mai multe zile posibil, cum ma tinea la jegurile alea vechi, fara net.
Deci și tu te-ai dat pe ulefone... Înseamnă că trebuie să ne împrietenim. Sunt utilizator nou și când voi avea întrebări, probleme, să ți le pun Posted Image

Și tu ai același tip de wi-fi. Conexiunea e tot așa, de 65 mbps? Ai vreo rezolvare? Și VOLTE văd că n-ai. Și acolo trebuia făcut ceva. Poate e de la DIGI că lumea se tot plânge că e din cauza lor.
Ulefone Armor X: https://www.devicesp.../model/00154877

Attached Files


Edited by D-Nblog, 20 December 2018 - 20:45.


#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
problema e mai degraba routerul si nu telefonul. incearca sa setezi si canal de control 1 si canal de extindere 5. vezi daca ajuta.
daca nu testeaza si pe alt router mai performant.

Edited by carmenclara1, 20 December 2018 - 20:36.


#13
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
Canal de extindere, am doar above. Nu pot să trec altceva. Update-uri de soft mai trebuie făcute, dar nu mai merge deloc routerul că am făcut update în trecut. Aveam mai multe opțiuni la update. Puteam să pun și 5GHz. Nah, pe laptop funcționează foarte bine routerul. Pe xiaomi la fel. Pe acesta îmi dă doar 65 mbps și cred că e ceva de la telefon. Am activat și opțiunile de dezvoltator și am făcut o setare ca pe youtube de forțare a rețelei/semnalului. Tot 65 mbps arată telefonul.

Am pus pe control 1, tot 65 scrie pe telefon! Posted Image

Edited by D-Nblog, 20 December 2018 - 20:51.


#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 D-Nblog, on 20 decembrie 2018 - 20:33, said:

... Sunt utilizator nou și când voi avea întrebări, probleme, să ți le pun  ....

Degeaba ca nu o sa stiu sa-ti raspund. :D
Asa cum am mai spus, pe mine ma intereseaza sa tina bateria cit mai multe zile posibil. Restul nu ma prea intereseaza si nici nu ma pricep. Sint afon la telefoane moderne.

#15
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 florin71_skoda, on 20 decembrie 2018 - 20:50, said:

Degeaba ca nu o sa stiu sa-ti raspund. Posted Image
Asa cum am mai spus, pe mine ma intereseaza sa tina bateria cit mai multe zile posibil. Restul nu ma prea intereseaza si nici nu ma pricep. Sint afon la telefoane moderne.
Și ție îți arată viteza de descărcare în bara de sus de lângă rețea? Sau nici asta nu știi? La meizu fac setarea parcă de la afișaj și notificări bara de stare și acolo ating pe: vreau viteza de conexiune. Aici nu e așa ceva. Cam la fel fac și pe xiaomi.

#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mie nu-mi arata viteza de descarcare. Sau poate ca nu stiu eu unde sa ma uit.

#17
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 florin71_skoda, on 20 decembrie 2018 - 21:01, said:

Mie nu-mi arata viteza de descarcare. Sau poate ca nu stiu eu unde sa ma uit.
Înseamnă că tot așa n-ai setat să apară și nici tu nu știi de unde să faci asta. Stau prost cu engleza și cu limbile străine. O să întreb pe la chinez, atunci, cred...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate