Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Situatie ciudata angajare.

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
te duci la noul angajator si ii spui clar ca vechiul angajator refuza sa iti ofere acea hartie ca nu e prevazuta in legislatie.
si ca daca accepta sa te angajeze asa bine, altfel iar bine.

nu cred ca noul angajator o sa iti refuze angajarea, sa inceapa din nou procesul de recrutare sau sa continue interviurile cu cei pe care i-a verificat anterior (poate dura de la cateva sapt la cateva luni), apoi sa mai astepte inca 1 luna pana isi da demisia noul recrut ca sa ajunga in aceeasi situatie, ptr ca nici alt angajator nu o sa le dea hartia aceea.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Al3csutzul, on 20 decembrie 2018 - 12:23, said:

probabil fisa de lichidare, care o prezinti la noul angajator !
Nu are nicio legătură ce spune el cu nota de lichidare.

#21
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sunt  unele firme care cer pe dracu si pe tacsu' sa se acopere cu hartii.

la mine la firma mi-a cerut 2 recomandari si un raport de la biroul de credit, cu toate ca raportul de la biroul de credit n-are nici o legatura cu ce ai facut ca si angajat.
de vreun an la noii angajati le cer si o recomandare de la fostul sef/manager.
sincer daca imi cereau asa ceva le spuneam sa si-o bage undeva, ca din cauza sefulul am plecat de acolo, nu o sa ma duc sa ma rog de el sa imi dea o hartie cum ca am fost baiat cuminte.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
cand cartea de munca era document de hartie, noul angajator vedea pe carte cu ce articol s-a inchis contractul precedent
acum cand e carte electronica, banuiesc ca nu are de unde sa ia aceasta informatie
dai mail oficial catre vechiul angajator si faci fwd la noul anagajator ca dovada ca tu ai cerut

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Bogotta, on 20 decembrie 2018 - 08:40, said:

Asta e o prostie. Poti da o declaratie pe proprie raspundere. In plus de asta, nu vad ce probleme penale ai putea avea din moment ce aduci cazierul, care reprezinta documentul suprem prin care dovedesti ca nu ai avut un astfel de istoric. Cred ca noii angajatori s-au cam razgandit si acum iti cer tot felul de tampenii inventate ad-hoc.

Te inseli amice.  In special bancile din Romania, solicita in mod expres acea adeverinta iar vechiul angajator nu vrea s-o elibereze nici mort (nu-l obliga legea).  Astfel, angajatul este prins la inghesuiala reamintindui-se astfel ca nu e decat un sclav.

 Pololica, on 20 decembrie 2018 - 08:52, said:

Pe scurt, ti-a cerut recomandari de la fostul angajator. Nu cred ca poti obliga sa iti elibereze recomandarea (nu cred ca e o adeverinta pentru conflictele din interiorul firmei) .La eliberarea documentelor de lichidare, o sa-ti ofere si adeverinta de vechime, unde sunt scrise eventualele penalitati banesti/concedii fara plata/scaderi de salarii (cu motivatia de rigoare prin articolul din lege) si angajatorul poate trage o concluzie (generala, sa zicem).

Nu intelegi ca nu e vorba nici de adeverinta de vechime, nici de fisa de lichidare si nici de recomandare (pe care oricum le duci) ci de un document nou inventat de unii angajatori care sa umileasca salariatul - o adeverinta din care sa rezulte negru pe alb ca nu a avut probleme disciplinare la vechiul loc de munca.  Aceasta adeverinta este un document distinct de cele mentionate de tine (ne prevazut de lege) si se cere expres, tocmai ca angajatul sa se duca sa se caciuleasca la vechiul angajator.

 rex, on 20 decembrie 2018 - 12:41, said:

te duci la noul angajator si ii spui clar ca vechiul angajator refuza sa iti ofere acea hartie ca nu e prevazuta in legislatie.
si ca daca accepta sa te angajeze asa bine, altfel iar bine.

Daca nu accepta ai pus-o, ca dincolo ti-ai dat demisia... ajungi pe drumuri de n-ai aer.   Treaba tembela este ca aceasta "adeverinta disciplinara" NU e prevazuta de lege si e abuziva cap-coada si DA, se cere in mai multe locuri chiar de catre multinationale.

 overseas, on 20 decembrie 2018 - 10:40, said:

Le ceri adeverinta aia prin adresa oficiala. Daca ai un prieten avocat sa-ti faca el adresa cu antetul lui.

Nu sunt obligati prin lege sa o elibereze si cei mai multi refuza, intrucat e vorba de un request in plus de la firma la care le pleaca angajatul.  Deci, nu-ti vor raspunde la adresa, poti s-o trimiti si prin avocat, ca nu e in baza legala.

Repet, e o cerinta abuziva, care pune in dificultate candidatul la un post nou.

Edited by rosix, 20 December 2018 - 13:57.


#24
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la ce criza de angajati e acum pe piata muncii la noi nu cred ca un angajator te va refuza doar ca nu poti sa livrezi acea hartie care nu apare in nici un fel in legislatie.
gandeste-te ca orice proces de recrutare inseamna niste costuri ptr angajator: de la costul anuntului pe bestjobs/ejobs/hipo, pana la timpul recruter-ului si a celor care te intervieveaza pe partea tehnica.

solutia ptr cel care a ridicat problema e sa ii explice clar noului angajator ca vechiul angajator refuza eliberarea acelei hartii ptr ca nu e prevazuta in legislatia muncii.
ca el a incercat, dar nu are cum face rost de aceasta hartie si daca il accepta asa bine, altfel iar bine.

si apropo de cerinte tampite: la un moment dat am gasit la niste anunturi publicate pe un site de job-uri de oracle Romania ca inainte de a incepe procesul de recrutare le va cere printre altele si un extras de cont ca sa dovedeasca ca intr-adevar lucreaza la acea firma.
doar ca din acel extras ei vor afla salariul exact pe care il are la vechea firma, asa ca nu mai poate cere cu 50-60% mai mult decat la vechiul job, va primi maxim un 20-25% in plus.

in plus ei isi fac o baza de date cu salariile ptr diverse pozitii ale angajatilor din Romania si pe viitor vor sti exact cat sa ofere ptr o anumita pozitie.

#25
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Cel mai probabil noul angajator vrea sa stie motivul pentru care ai plecat si de ce ai plecat, ca sa nu pleci si de la ei.

#26
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Daca bife cu penal si nu stiu ce, nu e fisa de lichidare iar sa ceara asta nu prea e legal. Cred ca au imprumutat idei stupide din alte tari.

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 rex, on 20 decembrie 2018 - 15:09, said:

la ce criza de angajati e acum pe piata muncii la noi nu cred ca un angajator te va refuza doar ca nu poti sa livrezi acea hartie care nu apare in nici un fel in legislatie.
gandeste-te ca orice proces de recrutare inseamna niste costuri ptr angajator: de la costul anuntului pe bestjobs/ejobs/hipo, pana la timpul recruter-ului si a celor care te intervieveaza pe partea tehnica.

solutia ptr cel care a ridicat problema e sa ii explice clar noului angajator ca vechiul angajator refuza eliberarea acelei hartii ptr ca nu e prevazuta in legislatia muncii.
ca el a incercat, dar nu are cum face rost de aceasta hartie si daca il accepta asa bine, altfel iar bine.

si apropo de cerinte tampite: la un moment dat am gasit la niste anunturi publicate pe un site de job-uri de oracle Romania ca inainte de a incepe procesul de recrutare le va cere printre altele si un extras de cont ca sa dovedeasca ca intr-adevar lucreaza la acea firma.
doar ca din acel extras ei vor afla salariul exact pe care il are la vechea firma, asa ca nu mai poate cere cu 50-60% mai mult decat la vechiul job, va primi maxim un 20-25% in plus.

in plus ei isi fac o baza de date cu salariile ptr diverse pozitii ale angajatilor din Romania si pe viitor vor sti exact cat sa ofere ptr o anumita pozitie.


Iti dai seama ca as fi pus markerul pe suma (daca era situatia mea), nu?

On topic, e atipic completarea hartiei respective de catre fostul angajator, dar nici ilegala nu este cererea de completare (nici zona gri, sa zicem). Colegul nostru sa zica faptul ca nu i se completeaza si cu asta basta.

#28
Gallente

Gallente

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 08.06.2009
Oferta de angajare transmisa si acceptata (chiar si in format electronic) produce obligatii legale pentru angajator. Stiu pentru ca fac angajari. Nu te stresa ca inca nu ai semnat contractul.

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ce obligatii legale? Avind in vedere ca oricum ai perioada de proba in care poate sa te zboare fara nici un motiv...

#30
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 Proiectil, on 20 decembrie 2018 - 07:35, said:

> Aditional, s-a cerut o adeverinta de la locul actual de munca in care se specifica (sunt niste casute de bifat) daca am avut probleme disciplinare/penale/administrative.
Dubios! Foarte dubios! De ce oare se cere asa ceva abia dupa ce ai dat interviu si ai batut palma cu ei? Am mai auzit sa se ceara referinte dar sa-ti dea formular sa te duci la fostul angajator sa-l completeze... Nu ma mira ca acesta a zis nu.

#31
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Update! nu am mai postat demult aici, deci ce s-a mai intamplat:

> Mi-a confirmat HR-ul noului angajator data si ora cand sa vin sa semnez contractul, cu mentiunea ca fara acea  adeverinta, nu pot semna contractul.
> Eu am oferit HR-ului noului angajator, confirmare in scris de la HR-ul vechiului angajator, cum ca HR-ul vechiului angajator nu elibereaza aceste informatii ei rezervandu-si acest drept si fiind confidentiale.
> Eu am mai oferit HR-ului noului angajator, confirmare in scris de la Managera vechiului angajator cum ca: nu am adus prejudicii,administrative/penale, si ca am detinut respectivele functii in ultimii 2 ani.

Totusi, HR-ul noului angajator... mi-a cerut acea adeverinta cum am zis la inceput, zicandu-mi ca fara ea nu se semneaza contractul (desi mi-au zis acum cateva minute la ce data si la ce ora sa vin sa semnez) ... Tensiunea continua.

Edited by Proiectil, 28 December 2018 - 18:23.


#32
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
cauta in alta parte ce tot te tii de astia  ? ar trebui sa-ti dai seama ca astea sunt semnele unui management defectos, care te va afecta si mai tare daca vei
fi angajat la tampitii astia. Gen sa vii Sambata si Dumnica la munca ?

Edited by BraviaAmpero, 29 December 2018 - 12:26.


#33
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017
Eu zic sa-ti cauti job la o companie normala.

#34
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Apropos ce companie este asta, ca sa stiim s-o evitam din start ?

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 BraviaAmpero, on 29 decembrie 2018 - 12:24, said:

Gen sa vii Sambata si Dumnica la munca ?
raspunsul este da, vin si fac si ore suplimentare.
dar cum sunte-ti o firma serioasa trebuie sa intreb daca le platiti triplu sau doar dublu conform legii.

#36
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
apropo, zi-ne si noua la ce companie vrei sa te angajezi ca sa stim sa ii evitam pe viitor.

oricum regula de aur e ca nu iti dai demisia pana nu semnezi contractul cu noul angajator, altfel esti la mana lor.
acum vreo 5-6 ani un cunoscut a facut aceeasi gresela ca tine: a primit oferta, s-au inteles verbal, dar nu a semnat contractul - fiind incepator l-au aburit de la HR ca semneaza contractul la inceperea noului job.

dupa ce si-a dat demisia, a trecut perioada de proba, apoi s-a dus la noul angajator sa inceapa lucrul si sa semneze contractul, a avut surpriza ca salariul din noul contract sa fie mai mic decat ce s-au inteles initial.
cand a cerut explicatii, fatucile de la HR l-au aburit ca n-a inteles bine, ca salariul oferit de ei e brut si nu net (adica l-au ars cam cum 30-40%).
asta si-a bagat picioarele si a plecat. a stat pe bara 1-2 luni pana si-a gasit altceva.

i-am zis ca in locul lui acceptam salariul ala pana imi gaseam altceva, apoi imi dadeam demisia.
chiar daca nu as fi gasit nimic, imi dadeam demisia cu putin inainte sa se termine cele 90 zile de proba. oricum in primele 2-3 luni in general nu faci nimic la noul loc de munca asa ca aia l-ar fi platit degeaba.

Edited by rex, 31 December 2018 - 01:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate