Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Situatie ciudata angajare.

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Salutare,

Speta este in felul urmator:

> Noul angajator la care urmeaza sa lucrez, mi-a oferit o oferta in format electronic pe care am acceptat-o in sistemul lor.
> Mi-am prezentat demisia la actualul angajator.
> Am fost programat pentru examenul medical la noul angajator.
> Am fost programat pentru semnarea contractului peste 1 saptamana, cu noul angajator (deci in momentul actual nu am contract semnat, am doar oferta acceptata in sistemul lor).
> Noul angajator au cerut niste documente (cele care se cer de obicei, diploma, cazier, etc) pe care le-am oferit deja.
> Aditional, s-a cerut o adeverinta de la locul actual de munca in care se specifica (sunt niste casute de bifat) daca am avut probleme disciplinare/penale/administrative.

> Locul actual de munca a refuzat (verbal) in doua randuri eliberarea acestei adeverinte pe motiv ca acele informatii sunt confidentiale si ei nu pot oferi aceste date altor angajatori.

Am doua intrebari:

1. Care dintre angajatori are dreptate? Cel viitor , ca vrea aceste date, sau cel actual pentru ca nu are voie dpdv. legal sa le ofere?
2. Am comunicat noului angajator refuzul actualului angajator de a elibera aceaste date.

Ce pot face? Sunt in pericol sa nu se mai continue procesul de recrutare cu noul angajator? Sa iau in scris de la vechiul angajator refuzul de a elibera acele informatii ?

Multumesc !

EDIT: am uitat sa mentionez, este vorba de doua multinationale extrem de cunoscute cu mii de angajati - deci mi se pare ciudat ca "se bat cap in cap" unii cu altii. Nu ar trebui deja sa cunoasca ambii legislatia?

EDIT2: rog mutare la sectiune corecta, am observat abia acum ca aici sunt probleme legislative doar din domeniul AUTO.

Edited by Proiectil, 20 December 2018 - 07:38.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostProiectil, on 20 decembrie 2018 - 07:35, said:

Sunt in pericol sa nu se mai continue procesul de recrutare cu noul angajator?


Crezi ca putem citi in globul de cristal ce va decide noul angajator, daca continua sau nu procesul de angajare?

Sfatul meu este sa primesti in scris faptul ca vechiul angajator refuza eliberarea acelor informatii. Cu acel document te prezinti la noul angajator. Tu ti-ai facut datoria.

Edited by MembruAnonim, 20 December 2018 - 07:50.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View PostProiectil, on 20 decembrie 2018 - 07:35, said:

> Aditional, s-a cerut o adeverinta de la locul actual de munca in care se specifica (sunt niste casute de bifat) daca am avut probleme disciplinare/penale/administrative.

> Locul actual de munca a refuzat (verbal) in doua randuri eliberarea acestei adeverinte pe motiv ca acele informatii sunt confidentiale si ei nu pot oferi aceste date altor angajatori.

spune-le ca adeverinta o ceri tu, nu alt angajator. e problema ta ce faci mai departe cu ea sau cui o dai.
citeste art.8 din HG 500/2011

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View PostProiectil, on 20 decembrie 2018 - 07:35, said:

Aditional, s-a cerut o adeverinta de la locul actual de munca in care se specifica (sunt niste casute de bifat) daca am avut probleme disciplinare/penale/administrative


Asta e o prostie. Poti da o declaratie pe proprie raspundere. In plus de asta, nu vad ce probleme penale ai putea avea din moment ce aduci cazierul, care reprezinta documentul suprem prin care dovedesti ca nu ai avut un astfel de istoric. Cred ca noii angajatori s-au cam razgandit si acum iti cer tot felul de tampenii inventate ad-hoc.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe scurt, ti-a cerut recomandari de la fostul angajator. Nu cred ca poti obliga sa iti elibereze recomandarea (nu cred ca e o adeverinta pentru conflictele din interiorul firmei) .La eliberarea documentelor de lichidare, o sa-ti ofere si adeverinta de vechime, unde sunt scrise eventualele penalitati banesti/concedii fara plata/scaderi de salarii (cu motivatia de rigoare prin articolul din lege) si angajatorul poate trage o concluzie (generala, sa zicem).

In general, recomandarile se fac atunci cand te intelegi bine cu cineva de la firma de la care pleci si te recomanda pentru pasul urmator (adica esti ajutor contabil, sa zicem, si ti s-a propus postul de contabil in alta parta. Contabilul de la firma de la care pleci iti poate face o recomandare), dar la fel de bine, un refuz poate da informatii pentru noul angajator (nu se mai merge chiar pe incredere).

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cine isi sa demisia fara sa semneze contractul nou de munca?

#7
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostProiectil, on 20 decembrie 2018 - 07:35, said:

  Nu ar trebui deja sa cunoasca ambii legislatia?  

Da' tu?  Nu trebuie sa dai vrabia din mana pentru ce de pe gard, ar fi frumos sa cunosti si tu niste chestiuni ca banuiesc nu e vorba de un job de impins roaba cu moloz!

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu! Si chiar am inceput la doua zile de la terminarea preavizului.

Acum, cred ca situatia dintre mine si colegul nostru nu cred ca a fost similara. Eu am plecat oarecum la nervi (intarzieri de salariu, oricum eram chitit sa plec), vorbisem cu cineva, dar n-am mai semnat cu respectivul, am semnat cu alta firma la doua zile dupa ce mi s-a terminat preavizul.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De la fostul loc de munca trebuie sa obtii adeverinta de vechime
Acolo, trebuie sa le rogi pe fetele de la HR, sa scrie - NU A AVUT ABATERI DISCIPLINARE

Asta-i tot
Restul e gargara si nu prea este acoperit legal

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostPololica, on 20 decembrie 2018 - 08:52, said:

La eliberarea documentelor de lichidare, o sa-ti ofere si adeverinta de vechime, unde sunt scrise eventualele penalitati banesti/concedii fara plata/scaderi de salarii  
Adeverința trebuie să cuprindă doar atât:
Art. 8 din HG 500/2011  
(4^1) La încetarea activităţii salariatului/persoanei plătite din fonduri publice, angajatorii au obligaţia să îi elibereze acestuia o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate.

Inițiator, ți-au dat un formular pe care să-l completeze cei de la fostul loc de muncă? Ai scris că sunt niște căsuțe de bifat. Dacă da, sunt absurzi. Fostul angajator nu are voie să dea asemenea informații și cred că nici dacă ți-ai exprima acordul în scris n-ar face asta.

Edited by althea, 20 December 2018 - 09:35.


#11
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 06.09.2017

View PostMembruAnonim, on 20 decembrie 2018 - 09:02, said:

Cine isi sa demisia fara sa semneze contractul nou de munca?
Cine s-a saturat de un job de rahat.

#12
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View PostProiectil, on 20 decembrie 2018 - 07:35, said:



> Locul actual de munca a refuzat (verbal) in doua randuri eliberarea acestei adeverinte pe motiv ca acele informatii sunt confidentiale si ei nu pot oferi aceste date altor angajatori.


Vechiul „angajator” e condus de niste idioti.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostKaffir2018, on 20 decembrie 2018 - 09:35, said:

De ce?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu a respectat preavizul si acum fostul angajator nu "coopereaza". Nasol momentul sau job de rahat cum ar spune cool_kick... :D

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostMembruAnonim, on 20 decembrie 2018 - 09:02, said:

Cine isi sa demisia fara sa semneze contractul nou de munca?
Lefter Popescu

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Le ceri adeverinta aia prin adresa oficiala. Daca ai un prieten avocat sa-ti faca el adresa cu antetul lui.

Pe partea cealalta, cata vreme in oferta noul angajator nu ti-a precizat aceasta conditie, poti sa-l presezi putin.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,334
  • Înscris: 01.12.2001
Pune o foto cu textul de la bifele respective de pe adeverinta.
Nu cred ca vechiul angajator e obligat sa completeze nus ce chestionar de feed-back.

#18
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
probabil fisa de lichidare, care o prezinti la noul angajator !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate