Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Accident usor fara amiabila

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La noi e pe sistem cine e corect si vrea sa actioneze legal si-o fura cel mai tare. Smecherul o ia pe sub bariera, bazatul sare bariera, fraierul/corectul da cu capu in ea si plateste si amenda.

#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,495
  • Înscris: 30.08.2017
Am fost eu in situatia asta si am ramas fara permis. Declara accidentul...daca crezi ca ala nu se va duce si nu vrei sa-l lasi fara permis, spune ca nu ai retinut numarul de inmatriculare.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 giovani_x7, on 20 decembrie 2018 - 00:41, said:

Am avut cu cineva un accident si ala a refuzat sa facem amiabila si a plecat. Parerea mea e ca am fost ambii vinovati.
Părerea ta ar trebui să fie că ăla era singurul vinovat, altfel de ce să fi dat bir cu fugiţii? I-a fost frică şi de martori, probabil.
N-am citit tot: cum a fost accidentul?

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,495
  • Înscris: 30.08.2017
In cazul meu am fost vinovat...l-am atins usor cu portiera pe bara din spate...pe moment nu realizasem si nici el nu a oprit. Am aflat ulterior de la politie ca l-am atins.

#23
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 giovani_x7, on 20 decembrie 2018 - 00:41, said:

Am avut cu cineva un accident si ala a refuzat sa facem amiabila si a plecat. Parerea mea e ca am fost ambii vinovati.
La mine nu e ceva grav dar nici nu vreau sa ma trezesc ca ala se duce la politie. Ce risc daca el se duce si declara accidentul si nu ma duc eu? Dar daca declaram amandoi accidentul?

Simplu!
Daca nu te duci in 24 de ore si celalalt se duce, iti iei amenda (vreo 900 de lei cred) si ramai fara permis 1 luna - grantat 100%. Mai bine te duci tu frumusel, declari ce si cum, politia stabileste daca esti de vina sau nu si scapi cel putin de o amenda.

Cazul cel mai rau e cand ramaneti amandoi fara permis si platiti si amenzi.

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ia uite o parere "autorizata":
http://mariangodina....ePtTy_9uLEF3kX8

#25
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Am fost si l-am declarat, fara nr celuilalt :)

 PSC, on 20 decembrie 2018 - 11:34, said:

Părerea ta ar trebui să fie că ăla era singurul vinovat, altfel de ce să fi dat bir cu fugiţii? I-a fost frică şi de martori, probabil.
N-am citit tot: cum a fost accidentul?
Am iesit dintr-o parcare amandoi cu spatele, el era pe partea opusa

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

 PSC, on 20 decembrie 2018 - 11:34, said:

Părerea ta ar trebui să fie că ăla era singurul vinovat, altfel de ce să fi dat bir cu fugiţii? I-a fost frică şi de martori, probabil.
N-am citit tot: cum a fost accidentul?
Nu pare să fie vorba de dat bir cu fugiții. Pentru o tamponare în parcare. Unii nu au chef de sîcîieli birocratice pentru o îndoitură, mai ales dacă e culpă comună și oricum ajunge ca fiecare sa își facă pe CASCO propriu. Aș pune pariu că pur și simplu e vorba de cineva care a vrut să scape de bătăi inutile de cap.

#27
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 george_alexandru, on 20 decembrie 2018 - 10:02, said:

Am fost eu in situatia asta si am ramas fara permis. Declara accidentul...daca crezi ca ala nu se va duce si nu vrei sa-l lasi fara permis, spune ca nu ai retinut numarul de inmatriculare.
Foarte corect.

#28
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Sa inteleg ca tu nu ai pretentii in a-ti repara masina pe asigurarea lui ? Nu inteleg de ce nu ati lamurit problema pe loc si a ramas asa,. in coada de peste ? Nu iti recomand sa minti ca nu i-ai retinut numarul, daca prin absurd celalalt merge la politie si declara altfel de cum au stat lucrurile, pentru a te scoate vinovat, vei fi nevoit sa arati filmarea pentru a te disculpa si intri la "marturie mincinoasa, fals in declaratii" . Personal cred ca celalalt sofer nu va merge la politie sa declare accidentul si asta nu pentru ca ar avea vreo problema cu RCA-ul , cu permisul sau alte chestii care s-au mentionat pe aici, ci pur si simplu il considera un accident minor datorat neatentiei , atat a ta cat si a lui.

In astfel de cazuri, cand aveti un accident in trafic si celalalt incearca sa va amane mai mult de 24 de ore, spunand ca e foarte ocupat sau invocand alte motive, va recomand sa mergeti la politie, sa spuneti ca solicitati o declaratie pe care agentul o va inregistra (in alb) cu data si ora la care v-ati prezentat . Astfel nu riscati suspendarea permisului in cazul in care celalalt urmarea sa va santajeze ulterior .

Edited by titoo, 20 December 2018 - 15:47.


#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

 giovani_x7, on 20 decembrie 2018 - 01:33, said:

As putea sa il declar dar fara sa precizez nr lui de inmatriculare? Astfel nu au cum sa il gaseasca.
Sincer nici nu i-am retinut numarul, dar apare pe inregistrarea camerei de bord.
Le zic ce marca de masina e si ca nu mai stiu nr, dar ca s-ar putea sa am filmarea cu el, daca e nevoie (adica daca declara si ala)

Ce te tot fofilezi atat.
Daca ai sange in instalatie (dar vad ca nu ai) te duci si declari,asa cum prevede legea,la politie in termenul legal.
Dupa cum scrii,am impresia ca-i vai si amar de capul vostru,amandoi fiind la limita legalitatii cu actele,masinile si actiunile.

#30
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 giovani_x7, on 20 decembrie 2018 - 13:21, said:

Am fost si l-am declarat, fara nr celuilalt Posted Image

Am iesit dintr-o parcare amandoi cu spatele, el era pe partea opusa

De declarat, l-ai declarat. Politia ce zice in cazul de fata ? Vinovat tu, el sau amandoi?
Asta cu culpa comuna... ma amuza tare !

#31
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Adevarul e ca doi berbecuti care dau cu spatele simultan pana fac poc sunt vinovati in egala masura.

#32
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,611
  • Înscris: 10.08.2009
Wtf,n-am inteles niciodata de ce daca declar masina lovita in parcare ma pune garcea sa suflu in fiola cand declar.

#33
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
Asa e procedura, când te duci sa declari un accident. Dacă ești beat, iei amenda, ți se mai ridica permisul 3 luni, numai bunătăți.

#34
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ultimul care m-a împins din spate a vrut sa îmi plătească 200 de lei ca "nu e mare lucru " și sa nu mai declarăm accidentul.
Am refuzat categoric.  I-am dat două variante.  Politie sau amiabilă. A ales amiabilă. Despăgubirea a fost 1980 de lei.
Haion îndreptat plus vopsit,  bară spate schimbată și stop schimbat.  Asta a considerat asiguratorul lui ca e paguba. Bara spate a vazut-o asiguratorul,  eu nici nu văzusem ca are niște prinderi rupte în urma impactului.

#35
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

 aris86, on 23 decembrie 2018 - 08:45, said:

Asa e procedura, când te duci sa declari un accident. Dacă ești beat, iei amenda, ți se mai ridica permisul 3 luni, numai bunătăți.
E drept că e o tîmpenie, io odată m-am dus fără mașină și tot m-a pus să suflu. I-am și zis că am venit pe jos, că locuiesc la 2 străzi, degeaba, cică e obligat să mă testeze de alcool. Bine că nu băgasem vreo țuică înainte.
(Mașina o văzuseră cu o zi înainte, dar era coadă mare și am revenit a doua zi pe jos doar ca să ridic hîrtiile, asta a fost speța).
Practic ei testează dacă ai condus băut cînd ai venit la secție, nu cînd a avut loc tamponarea.

#36
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,611
  • Înscris: 10.08.2009

 abancor, on 23 decembrie 2018 - 14:11, said:


Practic ei testează dacă ai condus băut cînd ai venit la secție, nu cînd a avut loc tamponarea.

da ce , sunt doctori de familie?
mie mi s-a intamplat sa fie lovita masina unde era mama proprietara si ea nu are carnet.
daca sa zicem prin absurd ca bea o tuica de dimineata ce ii suspenda?
ii da si amenda?
cacaturi de militieni nu ca as fi de accord cu condusul baut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate