Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Accident usor fara amiabila

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Am avut cu cineva un accident si ala a refuzat sa facem amiabila si a plecat. Parerea mea e ca am fost ambii vinovati.
La mine nu e ceva grav dar nici nu vreau sa ma trezesc ca ala se duce la politie. Ce risc daca el se duce si declara accidentul si nu ma duc eu? Dar daca declaram amandoi accidentul?

#2
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Du-te si declara accidentul. Daca declara el si tu nu risti sa te trezesti cu politia la usa.
In mod normal esti obligat sa declari orice accident fara victime in termen de 24 de ore.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
daca nu ai amiabila semnata de el singura rezolvare legala e sa te duci la politie sa-l declari (accidentul). daca el nu vine sa-l declare => nasol pt el. daca vine o sa se faca un proces verbal in care unul dintre voi va fi declarat vinovat si va suporta costurile reparatiei iar celalt va repara masina pe asigurarea primului.

Edited by Fane, 20 December 2018 - 00:48.


#4
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 giovani_x7, on 20 decembrie 2018 - 00:41, said:

Am avut cu cineva un accident si ala a refuzat sa facem amiabila si a plecat. Parerea mea e ca am fost ambii vinovati.
La mine nu e ceva grav dar nici nu vreau sa ma trezesc ca ala se duce la politie. Ce risc daca el se duce si declara accidentul si nu ma duc eu? Dar daca declaram amandoi accidentul?
Du-te si declara accidentul ca e mai bine. Daca il declara el si tu nu, o patesti.

Edited by ccdsah, 20 December 2018 - 00:52.


#5
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Daca ma duc sa il declar si le zic ca nu mai retin numerele de inmatriculare ale celuilalt, ar fi ok? Primesc ceva amenda?

#6
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018

 DdorinN, on 20 decembrie 2018 - 00:52, said:

Și..dacă ăla nu declara nimic, a vrut fără amiabila, ai fost de-acord, iar tu apoi te duci la poliție, cum te numești?
Nu cumva..mui$t?
Pa de aceea nu as vrea sa ii fac probleme, dar nici eu nu am siguranta ca el nu va face la fel.
I-am zis la om sa completam amiabila si puteam sa mergem impreuna la asigurator ca era aproape, dar nu a vrut, ca ii incarca asigurarea

Edited by giovani_x7, 20 December 2018 - 00:55.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 DdorinN, on 20 decembrie 2018 - 00:52, said:

Și..dacă ăla nu declara nimic, a vrut fără amiabila, ai fost de-acord, iar tu apoi te duci la poliție, cum te numești?
Nu cumva..mui$t?
ai vreun text de lege pe tema asta? de unde le scoti? legea e clara. daca nu o cunosti, documenteaza-te inainte sa te apuci de mistouri.

on-topic, singura solutie, in cazul in care n-ai amiabila, e sa mergi la politie. cum ti-a zis mai toata lumea.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ti a lasat macar un nr de telefon sa mai vb, parea o persoana de incredere?
e treaba delicata. dar pana la urma e vina lui ca nu a înțeles sa faca o amiabila. aveti daune mari?

#9
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
As putea sa il declar dar fara sa precizez nr lui de inmatriculare? Astfel nu au cum sa il gaseasca.
Sincer nici nu i-am retinut numarul, dar apare pe inregistrarea camerei de bord.
Le zic ce marca de masina e si ca nu mai stiu nr, dar ca s-ar putea sa am filmarea cu el, daca e nevoie (adica daca declara si ala)

#10
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 giovani_x7, on 20 decembrie 2018 - 01:33, said:

As putea sa il declar dar fara sa precizez nr lui de inmatriculare? Astfel nu au cum sa il gaseasca.
Sincer nici nu i-am retinut numarul, dar apare pe inregistrarea camerei de bord.
Le zic ce marca de masina e si ca nu mai stiu nr, dar ca s-ar putea sa am filmarea cu el, daca e nevoie (adica daca declara si ala)

Da...poti sa declari ca ai omis sa notezi nr de inmatriculare....ca erai speriat

Edited by Dany_Darke, 20 December 2018 - 08:47.


#11
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018

 DdorinN, on 20 decembrie 2018 - 01:27, said:

Ok..așa bănuiam și eu, nu vrea amiabila pentru ca va plăti mai mult, deci e vinovat. Acum, de ce crezi ca se va duce la poliție ?


Am fost amandoi vinovati, sau mai bine zis nevinovati Posted Image
El nu avea cum sa ma vada in timpul manevrei, eu la fel, unghi mort, amandoi plecati in acelasi timp, eu m-am asigurat inainte, probabil si el (dar in acelasi timp)...

Edited by giovani_x7, 20 December 2018 - 01:40.


#12
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Mai nu stiu ce sa zic... in primul rand as intreba daca are cineva un exemplu elocvent cum ca ti-ar ridica permisul si ti-ar da amenda in cazul asta? Ca pana la urma e cuvantul tau impotriva cuvantului lui.
Eu stiu un caz de anul asta din februarie al nasului meu. Masina e pe numele lui dar o conduce nevasta, ma rog. A primit un plic printr-un curier intr-o zi cum sa se prezinte la politia rutiera accidente minore pe Iuliu Maniu in 24 de ore. Se duce asta dupa vreo 3 zile ca nu a avut timp si cu hartia aia in brate a intrebat vreo 3 politisti ce sa faca cu ea pana l-a bagat unu' in seama. Asta o intrebase pe nevasta daca a luat vreun radar sau ceva si ea ii zisese ca nu stie de asa ceva.
Deschide politistul un dosar si ce sa vezi? Cineva declarase ca a fost tamponat de masina cu numarul B  XX XXX, adica aia. Descrierea era ok, masina rosie marca buna. In schita se vedea de fapt ca el era parcat si ca cica asta l-ar fi lovit in parcare ca avea "urme rosii pe bara spate".
Asta normal ca i-a spus politistului ca nu exista urme de lovitura pe masina lui si ca sa vina sa verifice. Au iesit, s-au uitat, politistul a notat ca nu sunt semne de lovire si l-a lasat sa plece. Fara sa ii dea amenda si sa ii ia vreun permis! NImic!

Ulterior situatia a fost mai cmplicata ca casco aluia l-a dat in judecata iar asta cu procesul verbal al politistului a castigat ca nu existau urme de lovire pe masina lui.

Mie oricum mi se pare aiuristica faza asta cu declararea la politi a ce vrei tu. Pana mea, am boala pe vecin, ii dau una in parcare sa ramana urme si ma duc eu sa declar primul si daca ala nu vede in 24 de ore e vinovat, nu? Si isi ia si amenda si ii suspenda si permisul, nu?
Sau spun un numar random de pe strada si sta politia sa il caute pe ala sa ii dea amenda si sa ii ia permisul?

Edited by IpsilanteCucuruz, 20 December 2018 - 01:52.


#13
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 giovani_x7, on 20 decembrie 2018 - 00:53, said:

Pa de aceea nu as vrea sa ii fac probleme, dar nici eu nu am siguranta ca el nu va face la fel.
I-am zis la om sa completam amiabila si puteam sa mergem impreuna la asigurator ca era aproape, dar nu a vrut, ca ii incarca asigurarea

Fața, numărul de telefon, scosul la o amandină și Netflix & chill sunt tâmpenii. Cei care lucrează cu așa ceva merită toate nasoalele care li se pot întâmpla.

 giovani_x7, on 20 decembrie 2018 - 01:33, said:

As putea sa il declar dar fara sa precizez nr lui de inmatriculare? Astfel nu au cum sa il gaseasca.
Sincer nici nu i-am retinut numarul, dar apare pe inregistrarea camerei de bord.
Le zic ce marca de masina e si ca nu mai stiu nr, dar ca s-ar putea sa am filmarea cu el, daca e nevoie (adica daca declara si ala)

Primul lucru la care te uiți după un accident (în caz că mai apuci momentul) e numărul de înmatriculare. Nu-i trata pe cei de la Rutieră ca și când s-ar fi născut ieri, chiar nu e cazul. E posibil ca respectivul să nu fi avut RCA sau chiar să fi condus cu permisul suspendat.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
Eu m-as duce la politie si as declara ca ne-am lovit si ala a fugit.
Nu as risca PENTRU NIMENI sa raman fara permis.

Ia zi cum s-a intamplat?

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
MERGI LA POLITIE!
Cateva motive:
- baut
- fara asigurare
- fara itp valabil
- fara permis
- permis suspendat
- masina "imprumutata"
- fumat
- ceva restante la politie
etc
etc

Personal m-am lovit de unul "de incredere" si m-a interesat doar reparatia masinii mele. Dupa o luna de alergare pe banii mei, am rezolvat-o.
Poti declara la Politie ca te-ai lovit cu unul si unde s-a intamplat si tot asa, chiar fara numarul lui de inmatriculare. Daca vine si el si declara accidentul, Politia le va pune cap la cap si gata. Recomandarea mea, n-o face (sa declari ca nu stii numarul, mai ales daca l-ai filmat).

Edited by sorin147, 20 December 2018 - 06:42.


#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De la acest fel de "mici rahaturi" incepe incalcarea sistematica a legilor. Ca sa.... ca sa nu,.... Rahat. Dar vreti legislatie corecta. Pentru ce, daca tot nu aveti de gand s-o respectati?
Problema e clara, legea la fel. Ce te impiedica sa actionezi legal?

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Art. 79. - (1) Conducatorii de vehicule implicati intr-un accident de circulatie in urma caruia au rezultat numai avarierea vehiculelor si/sau alte pagube materiale sunt obligati:
a) sa scoata imediat vehiculele in afara partii carosabile ori, daca starea vehiculelor nu permite acest lucru,sa le deplaseze cat mai aproape de bordura sau acostament, semnalizandu-le prezenta;
b) sa se prezinte la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs accidentul in termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru intocmirea documentelor de constatare.
   (2) Se excepteaza de la obligatiile prevazute la alin. (1) lit. b):
a) conducatorii vehiculelor care incheie o constatare amiabila de accident, in conditiile legii;
b) conducatorul de vehicul care detine o asigurare facultativa de avarii auto, iar accidentul de circulatie aavut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.@


Art. 100 (3) g

(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
g) neprezentarea la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 79 alin. (2).@   ___________
    @Pct. 4 al alin. (1) a fost modificat prin art. I, pct. 38 din O.U.G. nr. 69/2007.
- Lit. g) a alin. (3) a fost modificata prin art. I, pct. 39 din O.U.G. nr. 69/2007.

#18
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Anul trecut prin martie m-au tamponat 3, fiecare la distanta cam de o saptamana. Bara fatza, bara spate, usa stanga spate infundata. Am facut amiabila cu toti 3, nici nu am stat la discutii. Primul urla la mine ca, desi el daduse cu spatele, era vina mea ca n-am oprit. Desi eu vazusem ca e "bizon" si stateam pe loc. A accelerat brusc si a dat cu spatele, n-am apucat sa dau inapoi. A venit unchi-su care era proprietarul masinii si a inteles ca ala risca mult daca vine politia si a zis ca face amiabila. Altfel chemam politia. Oricum m-am chinuit, 2 aveau asigurare la euroins, programare peste o luna, apoi, desi am ales sa o repar cu service-ul lor, si m-am dus la ei cu o decizie din service ca usa era foarte deteriorata si trebuie schimbata nu au vrut sa plateasca, imi dadeau 300 ron pentru vopsit si chituit...
Pana la urma am sunat un sef mare pe la Bucuresti si in 30 minute m-au sunat de la service ca s-a aprobat inlocuirea, 2000 ron. La Uniqa nu am avut probleme, programat a 2-a zi, banii intrati intr-o saptamana... Si eu tot la Uniqa aveam, insa am schimbat-o. Acum am la Omniasig, si am optiunea aceea sa-si recupereze ei banii de la alti asiguratori. Sa nu mai aud de euroins cat traiesc.

PS. Chiar daca nu aveti timp sa faceti amiabila, poze dupa talonul si buletinul lui trebuie sa faci. Unii asiguratorii (Euroins) mai cer si poze cu incidentul, trebuie si alea, altfel nu-ti aproba decat sume mici. Uniqa n-a cerut poze, s-a uitat putin la masina mea, celalalt n-a venit ca facusem hartie ca-si asuma vina, si gata.

Edited by 2Unlimited, 20 December 2018 - 08:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate