Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Relocarea multinationalelor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018
La prima vedere economia Romaniei arata foarte. bine. Somajul este la nivel minim, companiile se bat pentru angajati, salariile au crescut, toata lumea eate fericita.
Dar exista un mare pericol care pandeste dupa usa si anume relocarea multinationalelor. .
Este posibil ca peste un an doi garniturile de metrou pline cu piperisti dimineata la 9 cand sr intra in șut sa devina amintire.
Tari precum India, Rusia ba chiar Ucraina sau Moldova ameninta sa prea o parte din lucrarile executate de romani.
Si in curand vom duce dorul uzinelor comuniste hulite de toata lumea.  In tari ca Polonia, Ungaria , Slovacia impactul nu e atat de mare pentru ca acolo  exista un puternic capital autohton , exista o anumita maturitate a patronatului. Noi vom ramane in izmene , oamenii nostri de afaceri ocupandu-se doar cu smenuri .

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post_carpatos, on 19 decembrie 2018 - 17:50, said:

La prima vedere economia Romaniei arata foarte. bine. Somajul este la nivel minim, companiile se bat pentru angajati, salariile au crescut, toata lumea eate fericita.

Nu stiu unde vezi tu ca toata lumea e fericita. Stai linistit.. Peste 80% din corporatisti au doar bani de mancare.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu vede, ii trebuie postari . Inca n-are suta si trage tare.

Edited by myshyk, 19 December 2018 - 18:02.


#4
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postrosix, on 19 decembrie 2018 - 17:59, said:

Nu stiu unde vezi tu ca toata lumea e fericita. Stai linistit.. Peste 80% din corporatisti au doar bani de mancare.
noroc ca ITistii nu platesc impozite.

#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Post_carpatos, on 19 decembrie 2018 - 17:50, said:

.......
Tari precum India, Rusia ba chiar Ucraina sau Moldova ameninta sa prea o parte din lucrarile executate de romani.
Si in curand vom duce dorul uzinelor comuniste hulite de toata lumea.......
Cine sa le duca dorul , aia care n-au invata o meserie ???

#6
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Post_carpatos, on 19 decembrie 2018 - 17:50, said:

La prima vedere economia Romaniei arata foarte. bine. Somajul este la nivel minim, companiile se bat pentru angajati, salariile au crescut, toata lumea eate fericita.
Dar exista un mare pericol care pandeste dupa usa si anume relocarea multinationalelor. .
Este posibil ca peste un an doi garniturile de metrou pline cu piperisti dimineata la 9 cand sr intra in șut sa devina amintire.
Tari precum India, Rusia ba chiar Ucraina sau Moldova ameninta sa prea o parte din lucrarile executate de romani.
Si in curand vom duce dorul uzinelor comuniste hulite de toata lumea.  In tari ca Polonia, Ungaria , Slovacia impactul nu e atat de mare pentru ca acolo  exista un puternic capital autohton , exista o anumita maturitate a patronatului. Noi vom ramane in izmene , oamenii nostri de afaceri ocupandu-se doar cu smenuri .
In Romania producatorii autohtoni dispar din cauza ca sunt sufocati cu taxe mari iar multinationalele platesc taxe foarte mici, daca si multinationalele ar plati taxe nu s-ar mai ajunge in situatia in care producatorii romani dispar din cauza ca sunt sufocati de taxe.

Edited by diegodanny, 19 December 2018 - 18:16.


#7
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Poate asa vom fi nevoiti sa dezvoltam capitalul autohton.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmyshyk, on 19 decembrie 2018 - 18:02, said:

Nu vede, ii trebuie postari . Inca n-are suta si trage tare.
Zici ca e clona pusa la dospit?

#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
de indieni nu mi-e teama ca ne vor lua job-urile prea curand. au un mod de gandire prea diferit: sunt lenesi, nu ies din proceduri/reguli, nu au pic de creativitate.
cine a lucrat cu indieni imi va da dreptate !!!

noi est-europenii suntem mai apropiati cultural si ca mod de gandire de vestici decat indienii sau asiaticii.
iar momentan suntem cam cea mai ieftina tara din UE, ptr ca rusia si ucraina nu sunt in UE si nici nu vor fi prea curand.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdiegodanny, on 19 decembrie 2018 - 18:15, said:

In Romania producatorii autohtoni dispar din cauza ca sunt sufocati cu taxe mari iar multinationalele platesc taxe foarte mici, daca si multinationalele ar plati taxe nu s-ar mai ajunge in situatia in care producatorii romani dispar din cauza ca sunt sufocati de taxe.

deci autohtonii vor putea rasufla usurati vazand ca moare si capra vecinului?

#11
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la mine la serviciu se lucreza cu firme din toata lumea. numai in ultimii 2 ani au fost 2-3 clienti din UK si US care si-au mutat partea de suport din india in Romania.
nu i-am intrebat de ce, dar s-a inteles foarte bine.

#12
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
In Romania capitalul autohton inseamna retail, adica simpla bisnita, cumperi ieftin din afara si vinzi scump in tara.
Sau cumperi ieftin de la producatorul sarac si neconectat politic si vinzi scump pentru ca ai exclusivitate sau avantaje competitive oferite politic.

#13
nando1

nando1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.12.2018
Prostii sa mai munceasca in multinationale pe salarii de 1200-2000 lei. Din partea mea, sa le umple cu imigranti, cu roboti, sau sa plece, nu le va duce nimeni lipsa.Si asa produsele si serviciile sunt de cacao, iar angajatii niste nulitati care fac munci de rutina pentru firmituri pe pe care nu le merita. Mi-e sila sa  vorbesc la telefon cu operatorii  aia din call-centere...nu stiu cum de se pot uita astia in oglinda.  

Pentru vanzari e suficient sa   vina Amazon si i-a ingropat pe toti amatorii  damboviteni ca alde emag, pc garbage, altex, cel.ro etc.

Ca sa faci bani multi in tara asta din nemunca fie te apuci de bisnita...pardon business pe OLX, fie te angajezi ca bugetar,  te faci preot  sau parlamentar.  Dar pentru astea trebuie doar sa stii sa minti oamenii.

Edited by nando1, 19 December 2018 - 18:48.


#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View Postgeobut, on 19 decembrie 2018 - 18:41, said:

In Romania capitalul autohton inseamna retail, adica simpla bisnita, cumperi ieftin din afara si vinzi scump in tara.
Sau cumperi ieftin de la producatorul sarac si neconectat politic si vinzi scump pentru ca ai exclusivitate sau avantaje competitive oferite politic.
si multinaționalele ce fac?

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postgeobut, on 19 decembrie 2018 - 18:41, said:

In Romania capitalul autohton inseamna retail, adica simpla bisnita, cumperi ieftin din afara si vinzi scump in tara.
Sau cumperi ieftin de la producatorul sarac si neconectat politic si vinzi scump pentru ca ai exclusivitate sau avantaje competitive oferite politic.

Foarte bine punctat! Posted Image

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar nu pleacă, stai liniștit, unde mai găsesc ele ca aici... scutiri, facilitati, profit 0..

#17
nando1

nando1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.12.2018

View Postsilesax, on 19 decembrie 2018 - 18:47, said:

si multinaționalele ce fac?
Nu stiu cum presteaza multinationalele in afara, stiu ca au servicii mai de calitate.

Dar in Romania nu se poate face treaba, nu cand majoritatea patronilor sunt niste ciubucari cu mecle de manelari care angajeaza toti ineptii cu diplome de jurnalism/drept/sociologie  in posturi de operatori de vanzari sau chelneri fast-food ( profesie care presupune niste competente  si experienta) ca sa se laude ca au "forta de munca" si aia platita prost.
Mi-e sila sa mai duc si la simplul McDonald's si KFC cand vad ce idioti angajeaza pe acolo, pleci de acolo cu comanda gresita sau cu mancare expirata ca angajatii sunt niste ingradamiti total, dar la Mega Image.  Curierii iti aduc comenzile gresite,  operatoarele telefonice din call-center iti vorbesc cu sictir cand vrei sa returnezi produsul.  
Iar ca sa avansezi in posturi de senior, trebuie sa pupi nu stiu cate funduri ca altfel nu-ti mareste salariul nici dupa 5-10 ani de munca oricat de bine ai munci.  
Ce mi-e  cu  multinationalele, ce mi-e cu institutiile de stat, cand ambele sunt in Romania.

View Postsilesax, on 19 decembrie 2018 - 18:49, said:

dar nu pleacă, stai liniștit, unde mai găsesc ele ca aici... scutiri, facilitati, profit 0..

Ucraina, Serbia, Belarus, Macedonia, Moldova, poate chiar Rusia ?
Pariez ca in 10 ani, dupa ce se pensioneaza Putin,  o sa inceapa sa se mute toate in tarile respective si vor uita de Romania.
Mai sunt India, Brazilia, China, Africa de Sud unde sunt destui fraieri dispusi sa sclavageasca pe salarii mizerabile.

Edited by nando1, 19 December 2018 - 19:00.


#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
oi vrea sa fii servit de unu cu master la sorbona..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate