Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Stergeri postari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
As propune ca postarile care incalca anumite reguli sa nu fie sterse complet ci doar partea incriminata. Sa stim si noi ce am gresit si cine a editat postarea sa putem cere eventual explicatii in PM.
Ma trezesc cu postari sterse fara jigniri sau alte contraventii doar pentru ca un anumit moderator nu ii place ce am scris!
Spre exemplu : Daco_get mi-a sters postare (banuiesc ca el) pentru ca i-am spus ca are inclinatii xenofobe sau Catalina1 ca i-am spus ca postarile ei miros a pesedism... Alt moderator a sters postarea unui coleg care povestea o faza violenta cu niste hoti..- Dar postarea disparand total nu stii cine a facut-o sau de ce...noroc ca unele notificarile pe mail contin si ultima postare (care ulterior te trezesti ca de fapt nu mai exista fiind stearsa)
Parerea mea e ca editand postarea la partea incriminata ajutam si userii sa inteleaga anumite treburi si moderatorul isi asuma responsabilitatea editarii. Asa mi se pare corect!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
3. Recomandari
g. sa respecte deciziile moderatorilor si sa nu le comenteze pe forumul public; pentru aceste probleme se va folosi PM (personal message)

Tocmai ai incalcat regulamentul Posted Image

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 19 decembrie 2018 - 11:15, said:

As propune ca postarile care incalca anumite reguli sa nu fie sterse complet ci doar partea incriminata.

Alt moderator a sters postarea unui coleg care povestea o faza violenta cu niste hoti..- Dar postarea disparand total nu stii cine a facut-o sau de ce...noroc ca unele notificarile pe mail contin si ultima postare (care ulterior te trezesti ca de fapt nu mai exista fiind stearsa)

Nu e ca și cum n-ai înțelege de ce a fost ștearsă postarea despre care vorbești. Cu toate astea, tu o pui înapoi pe forum și dup-aia te minunezi că a fost ștearsă din nou.

View PostMembruAnonim, on 19 decembrie 2018 - 11:15, said:

As propune ca postarile care incalca anumite reguli sa nu fie sterse complet ci doar partea incriminata.

Parerea mea e ca editand postarea la partea incriminata ajutam si userii sa inteleaga anumite treburi si moderatorul isi asuma responsabilitatea editarii. Asa mi se pare corect!
Exact asta am făcut, și dup-aia ți-am dat explicații exact cum ceri.

Nu aveai motiv să deschizi topicul.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
si sa nu mai ai dreptul ca moderator sa faci ce vrei??? huh...n-ai sa vezi asa ceva

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjimi91, on 19 decembrie 2018 - 11:34, said:

si sa nu mai ai dreptul ca moderator sa faci ce vrei???  
Ce trebuie. Nu-i același lucru cu ce vrei.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca cel  inscris din 2006, n-a inteles asta, ce pretentii poti avea sa inteleaga un jimi inscris in 2018?Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 19 December 2018 - 11:39.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
domn' lucian, daca te simti abuzat poti scrie pe abuzuri....

pe de alta parte daca un moderator isi exprima opinia intr-un mod ce incalca regulamentul, poti raporta postarea fara nici o problema.


View Postmyshyk, on 19 decembrie 2018 - 11:38, said:

...
eu sunt inscris de prin 2005 dar postez de prin 2015....

+  ca gimi poate sa fie un reinviat...

Edited by arg, 19 December 2018 - 11:44.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Este o recomandare pentru buna functionare a conversatiilor din topice.
Nu-l consider abuz ci doar regulament aplicat simplist de moderatori... Nu-mi place ce citesc sterg! Scapa de comentarii de explicatii de responsabilitate iar autorul nu intelege care e problema...

View Postalthea, on 19 decembrie 2018 - 11:32, said:

Nu e ca și cum n-ai înțelege de ce a fost ștearsă postarea despre care vorbești. Cu toate astea, tu o pui înapoi pe forum și dup-aia te minunezi că a fost ștearsă din nou.


Exact asta am făcut, și dup-aia ți-am dat explicații exact cum ceri.

Nu aveai motiv să deschizi topicul.
Tu ai sters postarea total - fara sa lasi urma de ea! Eu am recuperat postarea din notificarile pe mail., ca nu era postarea mea. DEci autorul postarii a ramas in ceata de fapt! Asa am ramas eu cu Catalina si Daco-Get . Daca nu ai inteles idee topicului ti-o explic ca am rabdare. E in interesul forumului la o adica...

Edited by MembruAnonim, 19 December 2018 - 11:48.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pesedismul de care o acuzi pe Cătălina este o opinie. De acord, o opinie incomodă, dar, totuşi, o opinie. Nu-ţi place, nu mai posta pe arii care miros a pesedism, căci ale tale vor fi sancţiunile.
Este ca şi cum te duci în mijlocul unui grup de motociclişti şi spui că motocicleta nu e bună de nimic, iar cei care o folosesc sunt nişte rataţi. Ei bine, cam ce crezi tu că vor face acei motociclişti când îţi vor auzi părerea?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Oricine are dreptul la o opinie. Aria pe care eram era dedicata USR nu pesede...  Catalina (culmea ca e un topic deschis de ea) parea ca era in plus acolo de aia am si atentionat-o! Asta nu explica de ce mi-a sters postul, sau poate ca nu ea... Nu am de unde stii pentru ca nu si-a asumat acest lucru nimeni! Nu am dovada si deci nu pot posta nici la abuz...

iata cum procedeaza alti moderatori la gsp.ro de exemplu:

Quote

Bercean asta ESTE UN ***! Chiar daca o singura victima are dreptate, dar sunt zeci, poate sute in toata activitatea lui. Toate medaliile sunt un *** fata de crimele comise! Nu le doresc, celor care-l apara, sa-si dea copiii pe mana unuia ca el.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Quote

Lasati ba fetele si baietii sa fumeze, sa ia ***, sa manance ce vor, cat vor, ***, eventual. Lotul Romaniei de Judo este un fel de Untold, ca tot este la Cluj-Napoca. Voi, de fapt, urmariti sa ajungeti la un eventual abuz sexual. Acolo ar fi #metoo-ul complet. Numai ca lucrul asta, nedovedit, are consecinte serioase pentru acuzator, asa ca nimeni nu risca. Dar, niste penibilitati precum cordoane pe spate, o palma, foame, injuraturi, merg pentru ca pentru un om din afara unui sport de lupta par barbarii.
Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

https://www.gsp.ro/g...lot-555713.html la comentarii!

Edited by MembruAnonim, 19 December 2018 - 12:01.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 19 decembrie 2018 - 11:45, said:

Tu ai sters postarea total - fara sa lasi urma de ea! Eu am recuperat postarea din notificarile pe mail., ca nu era postarea mea. DEci autorul postarii a ramas in ceata de fapt! Asa am ramas eu  ......
Și acolo ai rămas, în ceață totală dar din cauză că nu știi regulamentul. Un mesaj care îndeamnă la acțiuni ilegale se șterge.
Te puteam sancționa pentru că l-ai repostat, te puteam sancționa și pentru că ai insistat să ceri explicații în topic referitor moderare chiar și după ce ți-am spus să n-o faci... care e supărarea ta, că nu înțeleg? Că nu ai primit explicații detaliate? Folosește PM și, dacă sau când este timp, și se va răspunde!  Degeaba nu-ți șterge nimeni mesajele.  

View PostMembruAnonim, on 19 decembrie 2018 - 11:45, said:

Daca nu ai inteles idee topicului ti-o explic ca am rabdare. E in interesul forumului la o adica...
Eu zic că e în interesul tău să te porți pe Softpedia conform regulamentului nostru.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPSC, on 19 decembrie 2018 - 11:51, said:

Pesedismul de care o acuzi pe Cătălina este o opinie. .... Nu-ţi place, nu mai posta pe arii care miros a pesedism, căci ale tale vor fi sancţiunile.
fix definitia abuzului


View PostPSC, on 19 decembrie 2018 - 11:51, said:

Este ca şi cum te duci în mijlocul unui grup de motociclişti şi spui că motocicleta nu e bună de nimic, iar cei care o folosesc sunt nişte rataţi. Ei bine, cam ce crezi tu că vor face acei motociclişti când îţi vor auzi părerea?
va fi santionat doar pentru ca face trollul

sper ca faci diferenta dintre ele.

lucian14 said:

vezi ca althea raspunde la p.m. si explica frumos ce si cum.

Edited by arg, 19 December 2018 - 12:07.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Althea tu postezi offtopic, iti dai seama|? Ce am recomandat eu in topic si ce postezi tu aici nu au legatura. Tu insisti sa stergi topice, eu recomand sa nu se stearga ci doar sa se editeze... Incearca sa iesi din pielea moderatorului sa privesti obiectiv nu din prisma a ceea ce ai facut tu sau eu pe respectivul topic ca nu e reclamatie de abuz! Acum intelegi?!
Eu nici nu am pomenit de tine in deschiderea topicului...

@ PSC, ai dreptate doar ca ai confundat personajele - moderatorul era in grupul de motociclisti si facea talente ;)

Edited by MembruAnonim, 19 December 2018 - 12:11.


#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Ca fost moderator pot sa-ti spun ca exista niste regulamente pe care trebuie sa le respecte si moderatorii. Altfel adminii te vor degrada. De altfel, moderatorii, fac acest lucru benevol, nu au niciun folos material, si sunt alesi in baza postarilor pertinente pe forum (din cate stiu eu). Am renuntat pentru ca exista multi "bizoni" care nu sunt de acord cu deciziile tale (desi respecti acel regulament - regulament adaugat si decis de catre admin; admin care plateste pentru intretinerea si gazduirea serverului, si unde tu probabil ca nu contribui cu nimic), si ai tot timpul useri de multumit, useri care se plang de alti useri, useri care te ameninta, useri care ti-au aflat IP-ul sau adresa de mail si care, profitand de o pozitie mai avantajata au acces la providerii de internet si iti mai afla si adresa de acasa...
Eu de exemplu daca dadeam de cate un Gica-contra (nu e cazul aici), il faceam pe el moderator, in 24 ore renunta singur.

PS. Din cate stiu exista o fraza in regulament unde adminii isi rezerva dreprul sa faca modificari in el fara a anunta in prealabil, asa ca nu prea ai cu cine sa te certi. Singura optiune e sa parasesti forum-ul sau sa respecti regulamentul care de regula e facut sa se pastreze un forum curat, continand discutii de bun simt. Insa fii sigur ca propunerea ta va fi analizata! :)

Edited by 2Unlimited, 19 December 2018 - 12:19.


#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,284
  • Înscris: 29.04.2008
@OP

Se poate, si se practica, dar de la caz la caz. Nu intotdeauna e fezabil sa editezi o postare eliminand partile care contravin regulamentuluio dar pastrand sensul afirmatiilor. De cele mai multe ori e imposibil. Asa ca de cele mai multe ori solutia aceasta nu functioneaza.

Edited by iladi, 19 December 2018 - 12:16.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPSC, on 19 decembrie 2018 - 11:51, said:

Este ca și cum te duci în mijlocul unui grup de motocicliști și spui că motocicleta nu e bună de nimic, iar cei care o folosesc sunt niște ratați. Ei bine, cam ce crezi tu că vor face acei motocicliști când îți vor auzi părerea?
Diferenta e ca aici nu e forum psd :)

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiladi, on 19 decembrie 2018 - 12:15, said:

@OP

Se poate, si se practica, dar de la caz la caz. Nu intotdeauna e fezabil sa editezi o postare eliminand partile care contravin regulamentuluio dar pastrand sensul afirmatiilor. De cele mai multe ori e imposibil. Asa ca de cele mai multe ori solutia aceasta nu functioneaza.

De acord cu tine, dar si in acest caz se poate sterge doar textul, pastrand doar referirea ca a fost editat de cutare pentru injurii, atac, cod penal, etc...
O asemenea abordare este educativa, profesionala si responsabila si reprezinta un moderator serios! Parearea mea...

Pe cand stergand orice urma a postarii ce rezulta, spune tu ce intelegi din asta...? Eu de multe ori ma gandesc ca am uitat unde am postat sau ca nu a mers netul sau mai stiu eu ce incurcatura am facut...

Edited by MembruAnonim, 19 December 2018 - 12:25.


#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,284
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMembruAnonim, on 19 decembrie 2018 - 12:23, said:

De acord cu tine, dar si in acest caz se poate sterge doar textul, pastrand doar referirea ca a fost editat de cutare pentru injurii, atac, cod penal, etc...


E o parere de care voi tine cont in viitor. Dar cu mentiunea ca in cazul in care exista un numar semnificativ de postari succesive care trebuie editate solutia iese din calcul din motive evidente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate