Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Radiere S.R.L.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
Salutare, am un srl si am demarat procedurile de radiere, problema e ca asa zisul avocat pe care mi l-a recomandat contabila mi-a dat doar o hartie prin care il desemnez ca si imputernicit.. nu ar fi trebuit sa imi dea si o copie dupa cartea lui de identitate? Ca eu i-am dat copie dupa cartea mea de identitate si dupa certificatul de inregistrare al firmei srl.
Nu l-am gasit nicaieri pe internet ca si avocat, nici pe facebook sau pe vreun alt site de genul asta, nu m-a chemat la un birou cum ar fi normal ci a venit la un loc stabilit de intalnire si m-a pus sa semnez niste hartii in masina lui.
I-am zis contabilei ca mi se pare suspect ca nu il gasesc nicaieri ca si avocat si ca nu ma cheama la un birou cum ar fi normal si ea dansa mi-a zis ca daca nu am incredere atunci sa ma duc la altcineva, pana la urma am apelat la el.
Cand am semnat mi-a zis ca atunci cand se va incheia procedura de radiere trebuie sa ii predau actele firmei srl in original ca sa le depuna la registrul comertului si ma intreb daca asta e procedura legala? Pentru ca am mai avut un srl pe care l-am radiat printr-o avocata dar ea mi-a dat toate actele in original inapoi.
Si inca o intrebare: cat ar trebui sa pastrez aceste actele?.. am inteles ca 5 ani - e adevarat? As dori sa stiu de ce trebuie sa le pastrez asa de mult.
Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Deci ai mai radiat un SRL dar nu stii care este procedura Posted Image
In fine
Despre avocat nu am ce sa-ti spun. Ai semnat - ura si la gara
Despre procedura;
ETAPA 1. Prima etapa este cea propriu-zisa a dizolvarii si lichidarii voluntare. In aceasta etapa, mai simpla, avocatul iti va cere sau va completa el:
- Cerere de inregistrare a mentiunii – o completeaza avocatul
- Hotararea AGA sau decizia asociatului unic – o face avocatul, asociatii doar o semneaza
- Dovada achitarii taxelor.
Se asteapta 30 de zile de la data publicarii in monitorul oficial a hotararii aga. Hotararea AGA se publica in monitor intr-un timp care variaza intre 2 si 4 saptamani.
ETAPA 2. A doua etapa care se numeste radierea, este un pic mai dificila. Aici avocatul iti va cere sau va completa el:
- Cerere de radiere – o face avocatul
- Certificatul de inregistrare si certificatele constatatoare de autorizare (alea cu codurile caen autorizate la sediu sau la punctele de lucru) – daca nu le ai, trebuiesc declarate pierdute intr-un ziar;
- Bilantul de lichidare – acesta este intocmit de un expert contabil care practic tine locul lichidatorului
- Hotararea de repartizare a activelor societatii comerciale ( copie ) – o face tot contabilul care intocmeste bilantul de lichidare
- Certificat de la Administratia Financiara din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale – ar fi bine sa nu mai vechi de 30 de zile de la data depunerii actelor pentru faza 2
- Dovada achitarii taxelor
http://www.luizadane...-sunt-necesare/

Edited by Naijax, 19 December 2018 - 11:15.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica nu te-ai interesat mai intai si vii acuma aici sa ceri sfaturi? Sfatul meu e s-o iei de  gat pe contabila care ti l-a recomandat.

#4
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
Off trebuia sa scriu mai pe scurt, mai pe inteles.. N-am intrebat care e procedura de radiere ca de aia se ocupa el, (avocat sau intermediar ce o fi) ci am intrebat daca nu ar fi trebuit cumva sa imi dea si o copie dupa cartea lui de identitate avand in vedere ca eu i-am dat lui copie dupa cartea mea de identitate si dupa certificatul de inregistrare al firmei srl si daca e normal, daca asta e procedura legala sa imi ceara actele firmei srl in original atunci cand se va incheia procedura de radiere ca sa le depuna la registrul comertului in conditiile in care am mai radiat un srl printr-o avocata dar ea mi-a dat toate actele inapoi in original.
Referitor la ultima intrebare - contabila a zis ca o sa imi dea un dosar cu acte ale firmei care trebuie pastrate 5 ani si am intrebat de ce trebuie sa le pastrez asa de mult... 5 ani mi se pare o perioada exagerat de mare de timp totusi pentru a pastra niste acte de care nu mai am nevoie, care nu imi mai folosesc.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Se pastreaza 5 ani conform legii din cauza mai multor hartii si in principal alea financiar-contabile
Unde-i lege, nu-i tocmeala
Vezi detalii aici
https://www.avocatne...ele-firmei.html

Avocatul nu trebuie sa-ti dea nici o copie dupa CI dar, ar fi trebuit sa ai cu el un contract de colaborare sau similar

#6
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 10.09.2018
Ok, multumesc dar e normal / legal sa imi ceara actele firmei srl in original atunci cand se va incheia procedura de radiere ca sa le depuna la registrul comertului in conditiile in care am mai radiat un srl printr-o avocata dar ea mi-a dat toate actele inapoi in original.

#7
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
https://www.onrc.ro/...-scs-srl-si-gie
Etapa a doua pct.5.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Winc, on 19 decembrie 2018 - 11:00, said:

problema e ca asa zisul avocat pe care mi l-a recomandat contabila mi-a dat doar o hartie prin care il desemnez ca si imputernicit..
Scria că e împuternicire avocațială? Trebuia să aibă forma asta:

Quote

Domnul/doamna avocat.......………  se împuterniceşte de către clientul …………………… . în baza contractului de asistenţă juridică nr. .................... din ........, să exercite următoarele activităţi ..........
şi să asiste/ să reprezinte clientul în faţa ………………  

Dacă nu a fost așa + nu ai semnat un contract de reprezentare caută altul, nu-i da actele firmei.

Edited by althea, 21 December 2018 - 06:26.


#9
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostWinc, on 19 decembrie 2018 - 12:30, said:

Ok, multumesc dar e normal / legal sa imi ceara actele firmei srl in original atunci cand se va incheia procedura de radiere ca sa le depuna la registrul comertului in conditiile in care am mai radiat un srl printr-o avocata dar ea mi-a dat toate actele inapoi in original.
Omule, ce nu intelegi? certificatul acela de inregistrare emis de ONRC se va depune in ORIGINAL la ONRC odata cu etapa finala de radiere

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate