Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

U.E. este de acord cu noi reguli privind îmbunătățirea accesului transfrontalier online la programele ......

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Publicul se așteaptă din ce în ce mai des să aibă acces online oriunde și oricând la programele de televiziune și radio.......
Pentru ca astfel de servicii fie transfrontaliere, televiziunile și posturile de radio sunt obligate să respecte drepturile de difuzare și să blocheze în mediul online, pentru telespectatorii din alte țări, toate programele pentru care au drepturi de difuzare doar în statul membru unde au sediul principal.
Din aceste motive, Uniunea Europeană a început un nou proces de reglementare, care va facilita un acces mai ușor la programele de televiziune și de radio online pe întreg teritoriul UE.

Sursa - https://www.hdsateli...li-privind.html

Asta vis-a-vis de serverele ilegale sau pay-tv care functioneaza sau au fost inchise

#2
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Serverele ilegale au fost inchise pentru ca ...erau ilegale...furau unii canale tv si le vindeau prostilor...

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E vrajeala curata.. Ca aia din UK pot pune drepturi de difuzare doar pentru UK si atunci nu poate sa-i oblige nimeni sa difuzeze in Romania...

Deci e fix pixu aceasta lege.

#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Prea târziu, deja m-am dezobișnuit să mai urmăresc filme pe TV, prefer Netflix unde aleg ce văd și nu mă stresează cu reclame, dacă m-aș uita acum pe PRO TV ca să văd secvențe de film în pauza dintre reclame aș face criză de nervi Posted Image

#5
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015

View Posteugeniusro, on 18 decembrie 2018 - 22:10, said:

Prea târziu, deja m-am dezobișnuit să mai urmăresc filme pe TV, prefer Netflix unde aleg ce văd și nu mă stresează cu reclame, dacă m-aș uita acum pe PRO TV ca să văd secvențe de film în pauza dintre reclame aș face criză de nervi Posted Image

Asa e.  Odata ce ai intrat pe Netflix nu mai e cale de intoarcere la televiziunea clasica.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postborhot, on 18 decembrie 2018 - 22:14, said:


Asa e.  Odata ce ai intrat pe Netflix nu mai e cale de intoarcere la televiziunea clasica.
Nu tot ce e la tv e pe netflix. Mama și fratele meu au o plăcere ciudată în a lăsa televizorul mergând pe Tv Paprika și țin morțiș să aibă acest canal. Nu știu de ce dar cert e că Netflix nu e pentru toți.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
cand te uiti la netflix chiar te uiti, nu poti lasa televizorul "pe fundal" si tu sa faci alta activitate. pt asta merg bine posturile de stiri, muzica si paprika de care spune colegul mai sus. mai se preteaza si travel-ul romanesc.

#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010

View Posteugeniusro, on 18 decembrie 2018 - 22:10, said:

dacă m-aș uita acum pe PRO TV ca să văd secvențe de film în pauza dintre reclame aș face criză de nervi Posted Image

Ha-ha, era o vreme cand chiar imi placea sa vad filme la Pro TV, aveam destul timp sa fac dus in prima pauza publicitara si apoi sa mananc cina intr-a doua pauza...  Posted Image

on: chiar ar fi bine, degeaba platesc factura la UPC in Ro si-mi ofera horizon si voyo, ca nu le pot vedea, nu stiu sa schimb IP-ul...

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Nici meciurile de fotbal nu se transmit pe aplicatiile online.
CM nu mergea pe OrangeTV.

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Netflixul asta cum este ? Unde fac abonament ? Am auzit de el dar habar n-am unde platesti si unde te abonezi .Posted Image

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Cu cardul direct la ei.
Se face plata recurenta apoi.

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostGingisHan2015, on 19 decembrie 2018 - 00:02, said:

Netflixul asta cum este ? Unde fac abonament ? Am auzit de el dar habar n-am unde platesti si unde te abonezi .Posted Image
vezi ca ai o luna gratuit de test.

e suficient sa realizezi ca e fix ca si hbo, dupa o luna nu te mai uiti la el dar continui sa il platesti

reclamele au si ele rolul lor, mai respiram, mai aducem la masa, mai schimbam o vorba.
Altfel privitul la tv devine un pic stresant

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
poti sa pui pauza. da' parca nu-ti vine... :)

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postxeleron, on 18 decembrie 2018 - 22:19, said:

cert e că Netflix nu e pentru toți.
Pentru mine nu e, desi sunt abonat. iata de ce:

- nu ma uit la seriale (actiunea e prea diluata + calitatea serialelor e mult mai slaba ca a filmelor obisnuite + trebuie sa aloci foarte mult timp: unele ajung la seria a VI-a x10-20 episoade/serie, pentru ce?!).
- filmele prezente in listele lor sunt mult prea vechi (in sensul ca le-am vazut demult...) sau sunt de categoria B.

Daca ma uit la 1-2 filme artistice pe saptamana, prefer sa vad ceva de foarte buna calitate.
Canalele HBO mi se par o alegere mai buna decat Netflix.

Edited by Quantum, 19 December 2018 - 04:53.


#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Cred că am mai auzit povestea asta că au filme vechi, eu sunt mulțumit de ce opțiuni sunt dar eu folosesc Netflix în Germania și am auzit că ofertele sunt diferite de la țară la țară, e posibil ca Netflix să nu ofere în România aceleași filme, probabil că reglementarea asta o să uniformizeze oferta la nivel european ceea ce ar fi un câștig și pentru abonații din România. Culmea că pe HBO îmi pare că sunt filme vechi comparativ cu Netflix, despre meciuri așa e nu le găsești pe Netflix dar nu sunt fan, chiar nu mi-am pus problema asta.

#16
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015

View Postxeleron, on 18 decembrie 2018 - 22:19, said:

Nu tot ce e la tv e pe netflix. Mama și fratele meu au o plăcere ciudată în a lăsa televizorul mergând pe Tv Paprika și țin morțiș să aibă acest canal. Nu știu de ce dar cert e că Netflix nu e pentru toți.

Eu am facut referire strict la segmentul filme. Cu toate ca, pe Netflix, exista si emisiuni culinare.

#17
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Confirm si eu ca Netflix-ul NU este pt toata lumea
Ca este o alternativa la televiziunea clasica nici asta nu prea e corect , fiind vorba de doua domenii strict diferite
Eu foloseam Netflix-ul mai mult pt 4K , dar cum oferta actuala e foarte saraca la full option am renuntat la ei
HBO GO il am gratis fiind ab la hbo si prefer din cand in cand sa mai vad eventual niste filme vechi
Cat despre cele noi....... e alta mancare de peste
Legat de subiectul thread-ului eu cred ca acesta va face un bine intr-un viitor apropiat mai mult romanilor din diaspora care doresc sa receptioneze/vada prg tv autohtone , dar in prezent se lovesc de varii motive
Teoretic nu ar trebui sa existe bariere in acest domeniu ( a televiziunilor ) insa goana dupa bani intotdeauna va dauna pt unii dintre noi
Atata timp cat tu ai prg tv online , e clar ca respectivele televiziuni si-au dat acceptul de a transmite si on-line
Prb apare la limitarile nationale si de aici si viitoarea lege poate mai elibereaza din actualele constrangeri , vom vedea.....

Edited by wather, 19 December 2018 - 11:29.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
În zona unde bat emiţătoarele de frontieră ar fi interesant ca televiziunile să difuzeze programe în limbile ţărilor vecine   :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate