Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Air Moldova

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Nici nu stiam ca exista compania asta decat cand mi s-a anulat un zbor si asta era singura mea optiune sa ajung acasa in aceeasi zi.

Am luat ruta BRU-KIV (Chisinau).

Din cate stiu au 7 aeronave. Cea pe care am mers eu era mai mica, un fel de ATR de la Tarom (sunt mai atehnic in astea). Totul a mers ok, mancarea a fost mult mai buna decat pe TAROM. O chestie care mi-a placut este ca imparteau carti sa citesti pe drum.

Se vorbea in ruseste si romana cand se dadeau informatii, probabil nu erau pasageri straini. Dar stewardesele mie imi vorbeau in engleza pana le raspundeam in romana.

Cateva chestii care m-au mirat pe mine si prietenii cu care am calatorit au fost faptul ca nu s-a facut niciun instructaj de siguranta la inceput, nu a verificat nimeni daca avem centurile puse etc.

Inainte de aterizare la fel, nimic, nu au verificat. Prietena mea dormea pe 3 scaune si a trebuit sa ma ridic eu sa o trezesc sa nu-si sparga capul cand aterizeaza avionul.

Aterizarea a fost super ok, smooth, nu am simtit mai nimic. Au piloti ok, nu ca la Ryan.

Apoi, cand avionul inca facea taxi pe pista si trebuia sa ramanem pe scaun, TOTI s-au ridicat sa isi ia bagajele, si inca se misca bine avionul. Nimeni nu a zis nimic, doar cei din grupul nostru ne uitam speriati unul la altul.

Usa s-a deschis super repede, lumea a iesit si mai repede, probabil erau nerabdatori basarabenii sa ajunga acasa. Bagajul de cala si el a iesit repede. Probabil a fost cel mai smooth zbor al meu.

#2
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Air Moldova urmeaz asa fie cumparata de wizz air parca, lipsa procedurilor de siguranta va disparea,impreuna cu micile avantaje(carti,debarcare la viteza luminii)

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
A fost deja luata de Blue Air plus altii investitori: https://www.digi24.r...-canada-1006920

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
A fost cumparata deja de Civil Aviation Group  SRL
Adica Blue Air Posted Image

#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postliviu121314, on 18 decembrie 2018 - 15:49, said:

Air Moldova urmeaz asa fie cumparata de wizz air parca, lipsa procedurilor de siguranta va disparea,impreuna cu micile avantaje(carti,debarcare la viteza luminii)

Dar procedurile de siguranta nu sunt obligatorii?

De ce au ei debarcare mai rapida decat altii?

#6
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Probabil in UE sunt si penalizari pentru nerespectare, la ei nu se aplica si mai e si firma de stat, sun curios cum va evolua dupa preluare, va imaginati tarom-ul devenind ryan de exemplu?

#7
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View PostVillefort, on 18 decembrie 2018 - 15:32, said:

Nici nu stiam ca exista compania asta decat cand mi s-a anulat un zbor si asta era singura mea optiune sa ajung acasa in aceeasi zi.

Am luat ruta BRU-KIV (Chisinau).

Din cate stiu au 7 aeronave. Cea pe care am mers eu era mai mica, un fel de ATR de la Tarom (sunt mai atehnic in astea). Totul a mers ok, mancarea a fost mult mai buna decat pe TAROM. O chestie care mi-a placut este ca imparteau carti sa citesti pe drum.

Se vorbea in ruseste si romana cand se dadeau informatii, probabil nu erau pasageri straini. Dar stewardesele mie imi vorbeau in engleza pana le raspundeam in romana.

Cateva chestii care m-au mirat pe mine si prietenii cu care am calatorit au fost faptul ca nu s-a facut niciun instructaj de siguranta la inceput, nu a verificat nimeni daca avem centurile puse etc.

Inainte de aterizare la fel, nimic, nu au verificat. Prietena mea dormea pe 3 scaune si a trebuit sa ma ridic eu sa o trezesc sa nu-si sparga capul cand aterizeaza avionul.

Aterizarea a fost super ok, smooth, nu am simtit mai nimic. Au piloti ok, nu ca la Ryan.

Apoi, cand avionul inca facea taxi pe pista si trebuia sa ramanem pe scaun, TOTI s-au ridicat sa isi ia bagajele, si inca se misca bine avionul. Nimeni nu a zis nimic, doar cei din grupul nostru ne uitam speriati unul la altul.

Usa s-a deschis super repede, lumea a iesit si mai repede, probabil erau nerabdatori basarabenii sa ajunga acasa. Bagajul de cala si el a iesit repede. Probabil a fost cel mai smooth zbor al meu.
Dar nu avea elice ca ATR-ul nu? Din ce-am gasit pe net e vorba de Embraer 190 (avioane cu reactie braziliene).

#8
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostEMotanuIO, on 18 decembrie 2018 - 16:39, said:

Dar nu avea elice ca ATR-ul nu? Din ce-am gasit pe net e vorba de Embraer 190 (avioane cu reactie braziliene).
Ala e, sigur.

#9
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.08.2013
A mai calatorit cineva cu Air Moldova intre timp? Posted Image
Planuiesc sa iau bilete pe ruta Chisinau -> Moscova si Sankt Petersburg -> Chisinau (Bucuresti - Moscova cu Aeroflot ma ajunge la 300-400 euro daca vreau si bagaj, si Sankt Petersburg n-are rute directe cu Romania).

Edited by sftpdt, 17 June 2019 - 17:48.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Nu. Dar poți sa ne spui cum e și eventual cum ai rezolvat cu viza ruseasca.

Ma Paște și pe mine de-o vizita prin zona anul viitor

Mai vezi la LOT ce preturi au din București sau Cluj

View PostVillefort, on 18 decembrie 2018 - 15:56, said:



Dar procedurile de siguranta nu sunt obligatorii?

De ce au ei debarcare mai rapida decat altii?

In tarile din lumea 2.8 procedurile de siguranță sunt opționale.
Plus ca și pasagerii se comporta ca atare. Deși majoritatea știu ca tre sa stea țapeni pe scaun ei o iau aiurea la debarcare.

Plus mai multe chestii. De ex plecat cu bagaje în plus în loc sa le debarce. Staff peste program (in EU și America sunt niște amenzi imense dacă staff-ul sta peste orele de zbor)


#11
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si eu vreau sa stiu cum e cu viza de Rusia, as vrea sa dau o fuga p’acolo :)

#12
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Viza de Rusia se obtine relativ simplu, nu e niciun bau-bau :).
Pe site-ul ambasadei gasiti ce aveti nevoie pentru dosar  (pasaport, poze, invitatie , asigurare medicala, etc).

Trebuie invitatie de la cineva din Rusia , dar sunt pe net o gramada de firma care cu asta se ocupa ( multe inregistrate prin Marea Britanie).
Din ce imi aduc aminte am platit 30 de euro si am primit invitatia pe mail in 5 minute de la efectuarea platii (online pe site-ul lor) .

Te duci cu dosarul la ambasada , platesti taxele ( cca 500 lei am platit cu tot cu invitatie)  si peste o saptamana ai viza .
Viza ti-o da  exact pe  perioada ceruta ( maxim 30 de zile parca) .
NU este interviu ca la ambasada SUA, lasi dosarul , primesti numar de inregistrare si iti spune cand sa vii dupa pasaport .
Daca mergi cu masina  trebuie sa declari si un traseu si ai niste limitari ( maxim 500 de km pe zi de ex)  dar din ce am citit pe net nu verifica nimeni chestiile astea.  Pana la urma noi am mers cu avionul, desi am cochetat si cu ideea de a merge cu masina.

Edited by kriiss, 19 June 2019 - 15:22.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Mersi. Știi cumva dacă exista viza cu întrări multiple? Ca în China. 1 an cu întrări multiple.

Mie o sa îmi fie super ieftin sa ajung în Rusia însă să aplic pentru viza de fiecare data e meh

#14
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.08.2013

View PostLex404, on 20 iunie 2019 - 07:41, said:

Mersi. Știi cumva dacă exista viza cu întrări multiple? Ca în China. 1 an cu întrări multiple.

Viza de turist parca are maxim 2 intrari, dar si acolo cu cazuri speciale ..

https://romania.mid....romania_ro/vize
Spoiler

Initial voiam sa merg doar in Moscova dar cand am vazut ca viza e cu data fixa de intrare / iesire am zis sa trec si prin Sankt Petersburg :)

Edited by sftpdt, 20 June 2019 - 08:22.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Mulțumesc

Deci cred ca le fac pe rand sau câte doua. Am o lista lunga de orașe rusești :)

Dacă aveau ceva ca în China era perfect. Ca mergeau lunar 4 zile per oraș.

Asa e mai complicat de planificat

#16
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Ar mai fi de spus ca viza se acorda pe o perioada limitata ( din ziua x in ziua y) dar nu trebuie sa respecti exact datele x si y !  
Acesta e intervalul maxim in care poti sta in Rusia ; dar poti intra in Rusia mai tarziu de x si iesi mai devreme de y. Invers nu e posibil Posted Image ( de intrat inainte sigur nu poti , de iesit dupa probabil merge, ca nu te sechestreaza acolo , dar te alegi cu ceva amenzi/interdictii).

Edited by kriiss, 20 June 2019 - 09:27.


#17
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
Se iau amprente la ambasafa sau cand intri in Rusia?

#18
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
La ambasada sigur nu , de fapt nici nu mergi la ambasada propriu zisa, e un centru de vize separat ; nu mai tin minte daca au luat la intrare (au trecut 2 ani ), dar parca nici pe aeroport nu au luat.
Dar nu sunt sigur.

Edited by kriiss, 21 June 2019 - 17:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate