Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Taba border - Israel taxa iesire

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Citeam ca la iesirea din Israel pe la granita cu Egipt (Taba border) trebuie platita o taxa 101 ILS.

Pot plati aceasta taxa cu cardul? Cine a mai fost prin Taba curand?
Ms

Edited by MembruAnonim, 18 December 2018 - 11:05.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Ti-a murit internetul ?
DA - se poate plati cu credit card dar platesti in plus 5 NIS
https://en.wikipedia...Border_Crossing

#3
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
vezi ca la intoarcere platesti tot atat - la egipteni, dar in lire egiptene si doar cash!

Edited by atomcat, 18 December 2018 - 11:37.


#4
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Daca mergi la cele 3 hoteluri de langa granita (Movenpick, Hilton si inca unul cu un cazino) nu trebuie sa platesti nici taxa de iesire din Israel nici taxa de viza in Egipt.
In rest da, dupa cum ti-a explicat si colegul si scrie peste tot pe internet, platesti in plus 5 shekeli daca vrei plata cu card.

#5
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 MembruAnonim, on 18 decembrie 2018 - 11:04, said:

Citeam ca la iesirea din Israel pe la granita cu Egipt (Taba border) trebuie platita o taxa 101 ILS.

Pot plati aceasta taxa cu cardul? Cine a mai fost prin Taba curand?
Ms

Depinde ce pasaport ai. Daca nu e israelian, taxa e $25. E zic sa dai un telefon la ambasada Egiptului in Tel Aviv, sa-i intrebi pe ei cit si cum se plateste.
https://www.embassyp...ns/embassy8635/

Ai mai multe informatii aici:
https://www.lavidavi...sa-information/

Ei spun ca nu se poate obtine viza pentru Egipt la Taba, numai o stampila valabila pentru teritoriul dintre Taba si Sharm El Sheikh pentru o perioada de maximum 15 zile. Dupa cite stiu nu se plateste viza pentru asta, dar intereseaza-te la ambasada. Inca o data, depinde ce pasaport ai.

#6
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ai un topic despre ISRAEL poate gasesti acolo raspuns

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Citisem pe siteul punctului de frontiera, dar nu vazusem plata cu cardul. Bine ca am aflat ca se poate si cu cardul direct la ei.

O sa trec de peninsula Sinai. Viza o iau de pe net (eVisa).

Dupa ce trec de partea Israeliana, ajung pe teritoriul egiptean unde voi plati taxa de intrare in Egipt 400 lire egiptene (punctul de plata se afla la vreo 400m de granita).


"La intoarcere pe teritoriul israelian, voi plati taxa de parasire Egipt vreo 5 lire egiptene. La israelieni nu voi plati nimic. " (?)
Imi puteti confirma fraza bolduita, va rog.

Edited by MembruAnonim, 19 December 2018 - 02:32.


#8
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 MembruAnonim, on 19 decembrie 2018 - 02:29, said:


La israelieni nu voi plati nimic. " (?)


Daca ai rezervare la Hotelul Mvenpick din Taba si numai in cazul asta

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vio69a, on 19 decembrie 2018 - 08:02, said:

Daca ai rezervare la Hotelul Mvenpick din Taba si numai in cazul asta

Se plateste 106 ILS cand parasesti teritoriul israelian. Daca stai in zona Taba (sunt doar 3 hoteluri daca nu ma insel) nu platesti cei 106 ILS. Taxa de parasire Israel prin punctul de frontiera TABA.

Eu intrebam daca vii din Egipt si intri pe teritoriu israelian. Ar fi culmea sa platesti. Totusi, cine stie sigur, rog sa ne informeze. Taxa intrare in Israel.

Edited by MembruAnonim, 19 December 2018 - 08:30.


#10
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 MembruAnonim, on 19 decembrie 2018 - 02:29, said:

"La intoarcere pe teritoriul israelian, voi plati taxa de parasire Egipt vreo 5 lire egiptene. La israelieni nu voi plati nimic. " (?)
Imi puteti confirma fraza bolduita, va rog.

Nu-ti poate confirma nimeni nimic fara mai multe detalii.

Daca ai pasaportul unei tari pentru care nu se cere si nu se plateste viza la intrarea in Israel, si daca nu ai depasit maximum de 90 de zile (sau cit ai primit la intrare - nu stiu daca ai venit ca turist sau nu) in Israel inainte de excursia in Egipt, nu vei avea probleme.

Poti sa verifici cerintele pentru visa in functie de pasaport pe site-ul oficial al Ministerului de Interne:
https://mfa.gov.il/M...ages/Visas.aspx

Cred ca poti primi informatii la orice agentie de turism.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Pisa4you, on 19 decembrie 2018 - 11:15, said:

Nu-ti poate confirma nimeni nimic fara mai multe detalii.

Ce detalii?

edit:
Am sa explic fiecare pas pe care o sa il fac ca sa nu existe neintelegeri.

Zbor din Bucuresti catre Israel si aterizez pe aeroportul OVDA. De acolo plec catre Egipt (punctul de frontiera TABA). Am deja viza de Egipt (eVisa). Ies de pe teritoriul israelian si platesc taxa de iesire 106 ILS. Intru pe teritoriul egiptean si platesc taxa de intrare 400EGP. Plec in Cairo. Ma intorc din Cairo si trec iar granita - punct de froentiera TABA. Platesc taxa de parasire Egipt 5 EGP. Intrebare: se mai plateste ceva in acel moment pt israelieni?

Edited by MembruAnonim, 19 December 2018 - 11:28.


#12
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 MembruAnonim, on 19 decembrie 2018 - 11:19, said:


Ce detalii?

Ce pasaport ai, daca esti turist sau nu, cit timp ai voie sa stai in Israel, cit timp ai stat deja in Israel.

Daca ai pasaport romanesc, de exemplu, nu ai nevoie de viza, asa ca nu trebuie sa platesti nimic la intrarea in Israel. Dar daca ai venit ca turist, ai stat deja trei luni, si acum vrei sa dai o raita prin Egipt si sa te intorci in Israel, nu sint sigura ca n-o sa-ti faca probleme la intrare. Daca ai venit cu viza de lucru, angajatorul trebuie sa-ti rezolve problema prin canalele oficiale.

Ti-am dat link la site-ul Ministerului de Externe, ai acolo un link la un PDF cu lista tarilor si tipul de viza pentru fiecare.

Banuiesc ca nu trebuie sa platesti nimic daca esti in limita termenului stabilit pentru vizita in Israel, chiar daca ai pasaportul unei tari ai carei cetateni platesc viza (in care caz ai platit deja viza), dar nu sint foarte sigura.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pasaport romanesc, sunt turist. Dar nu are legatura cu ce intreb eu.

Nedumerirea mea vine din faptul ca punctul de frontiera TABA este unul atipic. Este singurul punct de fontiera unde:
1. Nu poti lua viza de Egipt.
2. Trebuie sa platesti ca sa iesi din Israel (taxa de iesire, nu are legatura cu viza)
3. Trebuie sa platesti ca sa intri in Egipt (taxa de intrare, nu are treaba cu viza). Esti obligat sa platesti 400 EGP (doar daca nu stai in zona respectiva, cele 3 hoteluri).

Exact cum este faza cu plata a 400 egp (pt egipteni) doar pt faptul ca intri terestru prin acel punct de frontiera in Egipt. Din cauza asta ma gandesc sa nu existe ceva asemanator si pt Israel.

Edited by MembruAnonim, 19 December 2018 - 12:29.


#14
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 MembruAnonim, on 19 decembrie 2018 - 12:25, said:

Pasaport romanesc, sunt turist. Dar nu are legatura cu ce intreb eu.

Nedumerirea mea vine din faptul ca punctul de frontiera TABA este unul atipic. Este singurul punct de fontiera unde:
1. Nu poti lua viza de Egipt.
2. Trebuie sa platesti ca sa iesi din Israel (taxa de iesire, nu are legatura cu viza)
3. Trebuie sa platesti ca sa intri in Egipt (taxa de intrare, nu are treaba cu viza). Esti obligat sa platesti 400 EGP (doar daca nu stai in zona respectiva, cele 3 hoteluri).

Exact cum este faza cu plata a 400 egp (pt egipteni) doar pt faptul ca intri terestru prin acel punct de frontiera in Egipt. Din cauza asta ma gandesc sa nu existe ceva asemanator si pt Israel.

Am inteles. Din moment ce pasaportul romanesc iti da dreptul sa intri in Israel fara viza si fara plata, ma indoiesc ca va trebui sa platesti la intoarcere. O sa incerc totusi sa obtin un raspuns oficial. Cind vrei sa pleci?

Egipt si Israel au un acord privind trecerea prin Taba, probabil ca egiptenii au pus niste conditii care sa limiteze afluxul de turisti israelieni. Timp de citiva ani dupa ce a fost semnat tratatul de pace erau autobuze care plecau spre Cairo din Tel Aviv. Au disparut rapid.

Egipt nu e inca o democratie infloritoare. Ca toate dictaturile, e paranoid si schizofrenic. Logica are propriile ei cai misterioase in Levant. Ai grija la preturi, daca se prind ca esti strain te storc de bani.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Pisa4you, on 19 decembrie 2018 - 14:18, said:

Am inteles. Din moment ce pasaportul romanesc iti da dreptul sa intri in Israel fara viza si fara plata, ma indoiesc ca va trebui sa platesti la intoarcere. O sa incerc totusi sa obtin un raspuns oficial.

Nu-i problema, nu te deranja. Oricum o sa am cash la mine in caz ca mi se cere ceva. Totusi eram curios.

Cred ca ai dreptate. Israelul vrea sa faca viata grea israelienilor care au de gand sa paraseasca Israelul prin punctul de frontiera Taba. Totusi, o consider stupida, de exemplu, taxa de iesire de 106 shekel.

Edited by MembruAnonim, 19 December 2018 - 15:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate