Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cum e la facultatea de arhitectură interioră în București?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
litlewarior

litlewarior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.12.2018
Veau să știu în primul rând, dacă e mai grea decât arhitectura simplă și dacă am nevoie de mai mult desen acolo (specializarea arhitactură de interior) decât la celălalt? Nu cred că am talent la desen liber, dar gândesc logic și am foarte bună vedere în spațiu. Știu că asta (și pregătirea serioasă) este de ajuns pentru arhitectură, dar este deajuns și pentru a. interioară? Sau acolo am nevoie și de talent? Și mai vreau să șiu că cum e atmosfera în general? :)

Edited by litlewarior, 18 December 2018 - 10:10.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 litlewarior, on 18 decembrie 2018 - 10:02, said:

gândesc logic
Atunci de ce mai intrebi?!

 litlewarior, on 18 decembrie 2018 - 10:02, said:

Sau acolo am nevoie și de talent?

Arhitectură interioră
Arhitectură
Arhitectură
...

Edited by neagu_laurentiu, 18 December 2018 - 10:19.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,012
  • Înscris: 28.10.2006
Nu sunt diferente semnificative la examene.
Fi-miu a dat examen la ambele facultati si a intrat la ambele, la buget.
Normal ca a ales arhitectura mare, de 6 ani.
La Interior, totul se bazeaza pe desen de mana, deci...
Pentru admitere la Arhitectura, fara cel putin 2 ani de pregatire sansele sa fii admis sunt infime, tind spre ZERO, indiferent de talent!

#4
litlewarior

litlewarior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.12.2018

 viceroy56, on 18 decembrie 2018 - 10:48, said:

Nu sunt diferente semnificative la examene.
Fi-miu a dat examen la ambele facultati si a intrat la ambele, la buget.
Normal ca a ales arhitectura mare, de 6 ani.
La Interior, totul se bazeaza pe desen de mana, deci...
Pentru admitere la Arhitectura, fara cel putin 2 ani de pregatire sansele sa fii admis sunt infime, tind spre ZERO, indiferent de talent!
Știu, de aceea am început să fac pregătire cu un profesor. Dar mă interesează dacă din punc de vedere de desen va fi mai grea pentru mine decât arhitectura așa că nu am talent la desen dar știu că pot să învăț perspectiva destul de bine (cu riglă)?

Edited by litlewarior, 18 December 2018 - 11:33.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Tu trebuie sa-mi propui, mie client, solutii placute ochiului. Cu rigla?! Acelasi talent trebuie sa-l ai. Cauta-ti alta meserie.

Edited by neagu_laurentiu, 18 December 2018 - 11:36.


#6
litlewarior

litlewarior

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.12.2018
Atunci am ceva din același talent pentru că nu de mult az început și mi se pare că merge..

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Tu stii ce merge si ce nu. La fel daca vrei sa te iei la "lupta" cu unii care s-au nascut cu aplecare spre asa ceva, aici doar slefuiesc una-alta. Si nu e vorba de scoala, asta o mai treci, ci in productie unde concurenta te duce in faliment daca nu te ridici la nivelul cerut de client.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 litlewarior, on 18 decembrie 2018 - 10:02, said:

Veau să știu în primul rând, dacă e mai grea decât arhitectura simplă și dacă am nevoie de mai mult desen acolo (specializarea arhitactură de interior) decât la celălalt? Nu cred că am talent la desen liber, dar gândesc logic și am foarte bună vedere în spațiu. Știu că asta (și pregătirea serioasă) este de ajuns pentru arhitectură, dar este deajuns și pentru a. interioară? Sau acolo am nevoie și de talent? Și mai vreau să șiu că cum e atmosfera în general? Posted Image
1. nu.
2. ai nevoie de desen la ambele. Desenul e modalitatea de exprimare a ambelor domenii. Cînd ești în fața clientului/colaboratorilor trebuie să poți face schițe pe loc.
3. gîndirea logică și vederea în spațiu sînt necesare dar nu suficiente. Trebuie mult mai multe începînd cu o cultură generală serioasă și terminînd cu un dram de talent.
4. atmosfera... vezi după ce intri.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,012
  • Înscris: 28.10.2006
+1 pentru @2radunic
Fi-miu are un enorm avantaj datorita culturii generale foarte solide. Mai ales ISTORIE, dar nici celelalte discipline nu sunt de ignorant.
El a facut uman la liceu si I-a fost mai greu cu disciplinele "exacte", dar a  pus osu' la treaba si a luat cu brio examenele.

#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
e putin mai bine ca la cea de arhitectura exterioara. adica e mai cald acum

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate