Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radet - din avarie in avarie !

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3377 replies to this topic

#847
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
A venit aseară. După 2 zile am reuşit şi eu să fac un duş. A venit fără multă rugină şi în scurt timp a fost limpede.
Nu mai stau cu crătiţele.
Dar se avariază mai ceva decât în anii '90. Pe atunci erau însă conductele mai tinere...

Edited by djl, 23 January 2019 - 12:36.


#848
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 unbrutus, on 23 ianuarie 2019 - 05:43, said:

aici sint banii dvs! se duc pe aburu ala in sus, dar canalele alea dau in schimb gandaci si sobolani si o aroma speciala orasului, ii dau caracter

Sunteti hateri ma, v-a facut duamna frumy la la New York si voi numa sa caraiti stiti

[ https://i.postimg.cc/L5TVhq9K/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#849
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
S-a tras concluzia fireasca, vinovati sunt consilierii ca nu ii aproba planul de a sifona sute de milioane de euro in buzunarele prietenilor firesti sub pretextul "salvam radet".
Sa imparta si ea partea fireasca cu consilierii nu i-a dat prin cap? Dar nu, ea vrea totul doar pentru ea, i se pare fireasca treaba, deaceea este, firesc, primar, sa incaseze doar ea, firesc.

Daca am avea niste procurori nelegati cu lanturi, ce dosare penale s-ar face pentru aceste intreruperi intentionate ale caldurii la ordin pentru a avea pretext de sifonare de sute de milioane.

#850
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Si-a pus cineva intrebarea cit la % din avarii sint reale, daca tevile sint distruse, daca......, daca......, daca???

Edited by eugenb, 23 January 2019 - 14:35.


#851
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 eugenb, on 23 ianuarie 2019 - 14:21, said:

Si-a pus cineva intrebarea daca avariile sint reale, daca tevile sint distruse, daca......, daca......, daca???

Poate n-or fi.
Da totusi...vedem deja la toate sistemele importante de infrastructura din tara cum se face praf lent totul pentru ca de 30 de ani suntem prea imbecili sa facem ce trebuie facut, intretinere, modernizare, reparatii, extinderi, etc. Reteaua de termoficare din capitala e in aceeasi situatie. Daca avem >1000 de poduri si podete CFR care stau sa pice...de ce n-ar fi la fel cu tevile de sub oras?

#852
eugenb

eugenb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 13.06.2003
Bucuresti - 23.01.2019

- De ce le schimbati?
- Pentru ca asa ne-a zis sefu' si erau in program de schimbare inca de anul trecut.
- Dar nu au nimic!
- Noi facem ce ni se spune.

Attached Files



#853
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pt tine poate nu au nimic ...
Nu trebuie așteptat să crape . Exista o durata de exploatare .

#854
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 eugenb, on 23 ianuarie 2019 - 14:21, said:

Si-a pus cineva intrebarea cit la % din avarii sint reale, daca tevile sint distruse, daca......, daca......, daca???
nooo, esti singurul si unicul care a descoperit ceva la care nimeni nu s-a mai gandit, felicitari
Nici autostrazile nu fac gropi an de an, si nu se surpa in mod real, sint trucaje pe calculator
Iar tevile din casele oamenilor nu sint colmatate de abia mai trece apa, din nou, doar butaforie

 86-APP, on 23 ianuarie 2019 - 15:48, said:

Pt tine poate nu au nimic ...
Nu trebuie așteptat să crape . Exista o durata de exploatare .
Între timp, CET-urile din Bucureşti au devenit precum nişte bombe cu ceas. Cazanele nr. 1 şi 2 din CTE Grozăveşti vor epuiza numărul de ore de funcţionare alocat în anul 2020, la fel ca şi CAF-urile nr. 1 şi 2 din CTE Bucureşti Sud.

Practic, acestea nu vor mai putea funcţiona, în condiţii de siguranţă, după expirarea numărului de ore de funcţionare alocat.

Fără investiţii susţinute în următorii 4-5 ani, CET-urile vor mai putea produce maxim 370 Gcal/h în 2023 (Ciclul Combinat de la CTE Bucureşti Vest şi cele două CAF-uri de câte 100 Gcal/h), mult sub necesarul de energie termică al Capitalei, acoperit din sursele ELCEN, de circa 1800 Gcal/h.

În acest moment, necesarul de investiţii în sistemul de termoficare al Bucureştiului este de peste 3 miliarde de euro”, arată analiza Frames. Numai în cazul ELCEN, este nevoie de investiţii de peste 515 milioane de euro în retehnologizarea şi refacerea CET-urilor, investiţii fără de care producţia la nivelul scontat va fi sub semnul întrebării.
Investiţiile sunt necesare, totodată, şi pentru a respecta legislaţia de mediu, conform angajamentelor luate faţă de UE.

Iar pentru RADET, investiţiile în refacerea conductelor şi a punctelor termice sunt cifrate la alte câteva miliarde de euro.
https://adevarul.ro/...f2c9/index.html

#855
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Deja ne-au demonstrat ca nu le pasa de regulile europene. Subventii, mediu, justitie, nimic. Cel putin pana nu vin altii, dar chiar ALTII, care sa faca lucrurile altfel.

Edited by MediumPlayer, 23 January 2019 - 17:29.


#856
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
bine ar fi daca ar fi inchis, altfel radet doar ar inghiti miliarde de euro, nu se poate "repara" cancerul

Daca de 30 de ani nu sintem in stare sa avem o autostrada fara gropi, la suprafata, cum am putea spera sa avem undeva pe sub pamant probleme rezolvate, unde nu prea filmeaza nici televiziunea nici lumea sa puna pe facebook... se lucreaza la intuneric, ca hotii

nu merge sistemul asta in ro, pur si simplu

#857
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 86-APP, on 23 ianuarie 2019 - 15:48, said:

Pt tine poate nu au nimic ...
Nu trebuie așteptat să crape . Exista o durata de exploatare .
Cum se fac in Romania investitiile? Avem un pod subreb care a depasit perioada de exploatare (cam toate din ro sint in situatia asta).

In schimb, ne apucam si tragem niste marcaje noi, si publicam asta ca realizare in ziarul primariei (e la moda acum sa aiba ziar propriu fiecare primarie)

Avem o sosea plina de gauri in care isi rup rotile oamenii, mai moare un motociclist etc. Investitia insa va fi tot in ceva vopsea pe sosea.

Apoi aflam ca vopseaua de pe sosea este mai ingusta decat prevede legea, si ca au costat sute de mii de euro.
Au masurat la Romania te iubesc grosimea si latimea dungilor de marcaj rutier si erau mai inguste semnificativ

DRUMUL INCOMPETENTEI, episodul 3. 1 miliard de lei in ultimii 5 ani: e o adevarata afacere sa trasezi marcaje rutiere in Romania.
https://stirileprotv...conditiile.html

Cu tevile, cred ca lumea se asteapta sa fie  inlocuite cele cu gauri, pt ca sint totusi 4000 avarii oficial in 2018, deci peste 10 pe zi!
Evident se alege sa se sifoneze banii inlocuind ce e mai simplu, in raportajul despre radet pe care l-am mai postat dar cred ca nu l-ai vazut? se arata exact asta, cum au fost cumparate tevi neconforme, metal prost etc de la firme de apartament

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ANHc6ckPoVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#858
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

 unbrutus, on 23 ianuarie 2019 - 19:43, said:

bine ar fi daca ar fi inchis, altfel radet doar ar inghiti miliarde de euro, nu se poate "repara" cancerul

Daca de 30 de ani nu sintem in stare sa avem o autostrada fara gropi, la suprafata, cum am putea spera sa avem undeva pe sub pamant probleme rezolvate, unde nu prea filmeaza nici televiziunea nici lumea sa puna pe facebook... se lucreaza la intuneric, ca hotii

nu merge sistemul asta in ro, pur si simplu
Sa nu uitam si de problemele de la metrou, cu liniile si statiile in constructie, cine stie ce calitate au lucrarile pe acolo. Imi aduc aminte ce probleme au fost in zona Eroilor cateva luni pt ca nu erau in stare sa opreasca infiltratiile de apa. Cine stie ce pericole se ascund pe acolo, care vor fi descoperite cand se va da drumul circulatiei? Asta ca tot vorbim de lucrari sub pamant. Dar asta e alt subiect.

#859
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
atat

Attached Files



#860
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006
las si eu aici niste date:
centrala termica in condensare
bloc nou(bucuresti)
3 cam 85 mp
temp setata pe 22-23 gr in camera de pe nord
120 mc ~210 lei pe decembrie

#861
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 unbrutus, on 23 ianuarie 2019 - 19:43, said:

nu merge sistemul asta in ro, pur si simplu

Si eu zic acelasi lucru, da' nu despre radet.

#862
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 razzvann, on 25 ianuarie 2019 - 13:48, said:

las si eu aici niste date:
centrala termica in condensare
bloc nou(bucuresti)
3 cam 85 mp
temp setata pe 22-23 gr in camera de pe nord
120 mc ~210 lei pe decembrie
multumim, eventual posteaza si acolo: https://forum.softpe.../#entry24125337

#863
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

 razzvann, on 25 ianuarie 2019 - 13:48, said:

las si eu aici niste date:
centrala termica in condensare
bloc nou(bucuresti)
3 cam 85 mp
temp setata pe 22-23 gr in camera de pe nord
120 mc ~210 lei pe decembrie
121mc am de achitat 212 lei la engie :))

#864
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

 MicroEdge, on 25 ianuarie 2019 - 19:49, said:

121mc am de achitat 212 lei la engie Posted Image)
la radet se platesc in jur de 300 de lei, unde este marea economie, avand in vedere ca avem o investitie initiala de minim 60 mil lei vechi.. va las pe dvs sa socotiti...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate