Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Receptionare satelit Thor 6 0.8° Vest

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Bogdanb_20

Bogdanb_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2005
Buna ziua
Vrau sa receptionez satelitul Thor 6.
Am o antena parabolica circulara de 1.8m pe care este montat un actuator. Montajul antenei a fost facut cu multi ani inainte. Antena se poate muta, in configuratia actuala incepand cu 5°, 7°, 10°, 13°, 16°, 19.2°.....40° est. Cum as putea sa misc antena pe 0.8° west?
Daca desfac suruburile de prindere si o rotesc in jurul axei spre vest reusesc sa prind 0.8vest?
Necesita un alt actuator mai mare sa aiba o cursa mai mare? Sau trebuie refacuta pozitionarea antenei.
Pe mine nu ma mai intereseaza satelitii din partea estica ultimul care as vrea sa-l prind este de 19.2° est.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in mod normal, ar trebui sa reusesti. in functie de ce sateliti te intereseaza, fixezi centrul aquatorului ca sa ai cursa in standa-dreapta.

#3
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Fara a deregla pozitia antenei, se repozitioneaza doar actuatorul mai jos sa poata ajunge antena in pozitia dorita. Daca montura polara a antenei este ok ar trebui sa fie foarte usor de realizat. Trebiuesc rememorate pozitiile actuale ale satelitilor in functie de noua pozitie a actuatorului.

#4
Bogdanb_20

Bogdanb_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2005
Nu cred ca reusesc sa pozitionez actuatorul pe o alta pozitie, nu am alte prinderi ptr el. Acum imi mai trebuie doar cateva grade si ajunge in pozitia dorita de mine dar actuatorul are tija la maxim in interior. Ptr deplasarea antenei pe traictoria dorita (Thor 0.8° west) ar trebui sa dau jos actuatorul ptr a mari cursa de miscare a antenei. Nu cred ca reusesc cu actuatorul si montura pe care o am sa misc antena pe 0.8°. Am sa revin cu niste poze poate aveti voi o solutie mai simpla ptr a-mi rezolva problema.


#5
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,966
  • Înscris: 06.09.2004
Du antena pe 5 est si fa o poza motorului, in care sa se vada si prinderile lui pe montura si antena.

Edited by isr2002, 18 December 2018 - 14:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate