Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pot sa folosesc GPON personal cu Digi fiberlink 1000?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017
Poveste lunga, dar pe scurt, compania prin care ma conectam la internet prin fibra, a fost cumparata de UPC. UPC a taiat fibra si a pus coaxial pt internet de cacat. GPON-ul de la compania originala mi-a ramas mie. E unu' de ala care functioneaza doar in "bridge mode" .  I-am concediat pe aia de la UPC si i-am angajat pe astia de la Digi.
Ma lasa Digi sa-l folosesc pe ala si nu gpon/routerul lor?

Multam

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu!

#3
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Sunt multe motive pentru care nu accepta,unul din ele insa,este si pentru ca niciun ONT(aka GPON) nu poate fi in proprietatea clientului,toate sunt date in custodie pe perioada contractului.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
Si daca ai renuntat la UPC ca mergea prost si ai bagat Digi fiberlink 1000 ce are gpon-ul ala al lor, nu merge netul cu el sau cum ?  Pe mine unul ma intereseaza doar sa mearga netul bine, nu ce echipamente folosesc aia

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
pai va fi nevoie de alta infrastructura, cabluri trase si etc. in aceste conditii, firele alea vechi si astea de la UPC nu vor avea sens pt tine.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Pai nu e mai simplu sa intrebi la Digi? Adica indiferent ce ti-ar zice lumea aici, la Digi poti sa iti dea eject just for fun :)

#7
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
O sa fie cam asa: digi iti da aparatul, tu suni la digi pina te plictisesti/gasesti pe cineva capabil sa-ti puna gpon-ul in bridge mode, iti legi router-ul tau si uiti de poveste.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cu ce te deranja UPC?

Iti vor aduce cei de la Digi aparatura compatibila cu ce au ei. Nu vad de ce te-ai chinui sa montezi aparatul tau din moment ce vine (fara costuri) aparatura lor.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Pololica, on 18 decembrie 2018 - 09:44, said:

Cu ce te deranja UPC?

Iti vor aduce cei de la Digi aparatura compatibila cu ce au ei. Nu vad de ce te-ai chinui sa montezi aparatul tau din moment ce vine (fara costuri) aparatura lor.
Cu uploadul jalnic.

#10
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 Pololica, on 18 decembrie 2018 - 09:44, said:

Cu ce te deranja UPC?

Iti vor aduce cei de la Digi aparatura compatibila cu ce au ei. Nu vad de ce te-ai chinui sa montezi aparatul tau din moment ce vine (fara costuri) aparatura lor.
Cind omul zice clar ca avea fibra, si cind a preluat upc i-a taiat fibra si i-a pus coaxial, tu mai intrebi cu ce l-a deranjat?

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hai sa fac offtopic:
  • fibra Digi: variatii upload si download grave de la 60-70 Mbps la 1-2 mega si iarasi urca la 30-40 si iar coboara la 3-4, va dati seama ce fibra e? Si da, fibra este noua (blocul nu a facut inca un an de cand a fost construit). Nu am un stress prea mare (din cauza fluctuatiilor) deoarece nu scot torente, doar youtube pe tv (care, apropos, mai da din cand in cand buffer la IBSF cand are transmisie live)
  • coaxial UPC: constanta de 70-80 Mbps (abonament de 120, dar nu am utilaje care sa traga mai mult).
Ca sa va faceti idee: blocul are 85 apartamente (doua scari) si aproximativ 300 de consumatori de internet (telefoane, laptop-uri si stablete) si nimeni nu trage torenti (chiar ne-am vorbit intre noi sa facem un consum constant luna asta, fara sa tragem fisiere grele (torenti) si tot mai sacadeaza). La UPC, la un numar mai mic de consumatori (40 apartamente, si 100 de consumatori, dar cu torenti activi la majoritatea), fluctuatiile erau minime.
Mai discutam de diferentele de viteza cand vecinii mai intreaba daca merge netul?

Acum, baieti, daca asa se face un serviciu, e o problema. Prefer o constanta la 25Mbps upload decat sa-mi fluctueze.

#12
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu zic ca compari merre cu pere, dar in fine daca atat ai inteles din fibra rds.....

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce ar fi de inteles? Nu sunt hater, nu sunt fan, doar constat o chestie. Stiu ca la coaxial e o limitare fata de fibra (care e mai buna pentru cantitate), dar nu se rezuma doar la a dat la kilogram. Nu regret decizia de a incheia un abonament la Digi, aveam alternative (Telekom cu 25 Mbps si DTH), dar nu sunt solutii optime, cel putin nu acum. Nu-mi convine sa-mi gauresc casa (stiu, toti au monopol pe zone, nu e nevoie de teorie la asta, stiu ce cabluri sunt la parinti UPC, Teleko, Orange si pe deasupra blocului DIgi, dar niciun abonat in bloc si sunt cativa doritori), stiu ce cabluri sunt la mine in bloc (doar Digi prin fibra, in rest doua antene parabolice), stiu ce cabluri sunt la soacra in bloc (UPC, Orange, Telekom)).

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Stai la capătul lumii de-ți dă Telekom doar 25?

#15
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017

 Pololica, on 18 decembrie 2018 - 09:44, said:

Cu ce te deranja UPC?

Iti vor aduce cei de la Digi aparatura compatibila cu ce au ei. Nu vad de ce te-ai chinui sa montezi aparatul tau din moment ce vine (fara costuri) aparatura lor.

Dupa cum am zis, am avut fibra cu 200 mbps upload si 200 mbps download si a venit UPC, a taiat fibra si au pus coaxial: upload 6mbps download ~50-80 mbps. Pt acelasi pret am luat de la digi fibra cu 1000 mbps download (speedtest arata cam 980mbps) si upload 500 mbps.

Doar ca fapt divers, asta e in Bârghiș, un sat din judetul Sibiu.

Edited by e1ioan, 18 December 2018 - 20:36.


#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 xeleron, on 18 decembrie 2018 - 17:58, said:

Stai la capătul lumii de-ți dă Telekom doar 25?

Doar aproape de Piata Pucheni, Sector 5...

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 xeleron, on 18 decembrie 2018 - 11:04, said:

Cu uploadul jalnic.

La Gigi e patetic, stai calm....de upload este vorba..

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu cunosc zona dar ar fi de răsul curcilor ca telekom să n-aibă fibră în capitală peste tot.

 Platon, on 18 decembrie 2018 - 21:17, said:


La Gigi e patetic, stai calm....de upload este vorba..
Jalnic în peeringul extern? Da, au fost ceva probleme, nu mergea nici pe departe ca și în contract, dar față de UPC e bijuterie. Păi stai cu zilele să faci un backup pe icloud unui maldăr de poze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate