Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Carnea de porc de la Lidl

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 r_murphy, on 17 decembrie 2018 - 20:32, said:

......
am luat pentru niste jumari / pomana decedatului suin
Jumari  ? Jumarile se fac din slanina , si numai slanina , iar aia este marfa de contrabanda . Eu fac rost numai la comanda !

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 jimi91, on 17 decembrie 2018 - 20:44, said:


stiu...nici mie nu-mi vine sa cred....Adica, imi imaginam ca are cel putin 2-3 vile cu piscine, 2 etaje fiecare, mansarda....huh...ce chestie domne'
Si cu cotet in spatele lor.

#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 86-APP, on 17 decembrie 2018 - 20:45, said:

Jumari  ? Jumarile se fac din slanina , si numai slanina , iar aia este marfa de contrabanda . Eu fac rost numai la comanda !
Soriciul+slanina prefer sa le mananc ca slanina (sunca) nu ca jumari!

Edited by stlk, 17 December 2018 - 20:50.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu v-am zis ca piata romaneasca bubuie de marfa contrafacuta...

Eu mai cumpar uneori din Auchan si Metro dar ma uit atent la aspect. Numai carne vrac, exclus casolete.

Achtung, carnea de prin magazine nu prea e maturata corect. Ar mai trebui tinuta vreo 2 zile la 0-4 grade.  Carnea de porc industrializat se matureaza greu. Porcul e hranit de asa natura incat bacteriile de maturare sa nu fie foarte interesate de carne, sa reziste cat mai mult in galantar.
O carne corect maturata are culoare rosie, nu roz, maroniu sau alte nuante. Carnea ne-maturata corect nu are gust.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Adm, on 17 decembrie 2018 - 20:18, said:

Asadar, de acest Craciun mancari porc Made in Spain!
Au si de la noi gramada dar au si stocuri din afara pentrru ca se va vinde mult si nu vor sa ramana cu rafturile goale. In plus Lidl prin natura lui aduce specialitati nemtesti la carnuri... din pacate in ultima vreme lipsesc carnatii albi... care-mi placeau mult.
In rest e invazie de porci de la tara ca de frica multi taie chiar si anticipat asa ca nu putem vorbi de vreo penurie...

In rest gustul carnii este excelent... sper ca nu insinuezi ca nu ar avea acelasi gust ca totusi nu vorbim de specii diferite de animale nu ? :P

Edited by andreic, 17 December 2018 - 20:52.


#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Mie mereu mi-a plăcut carnea de la Lidl, am luat porc, pasăre, curcan, nu mi s-a părut niciodată ciudată sau fără gust. Ce-i drept, habar n-am de prin ce țări era, chiar nu m-am uitat.

Odată am primit un porc de la o crescătorie, întreg, dar micuț, pe la 50kg, nu era crescut complet. Mă credeți că l-am aruncat? Avea un gust oribil, presupun că era chestia cu porc necastrat, nu știu, dar avea un gust groaznic. N-am pățit niciodată asta cu porc din magazin.

Presupun că și alimentația poate schimba gustul cărnii, i-or hrăni altfel ăștia de prin alte țări, cu toate că rețetele de nutrețuri sunt cam aceleași la nivelul UE.

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 86-APP, on 17 decembrie 2018 - 20:45, said:

Jumari  ? Jumarile se fac din slanina
fac niste jumari fusion, haida bre, ma prostesc si eu la ceaon (ceaon-ceaon, d'ala da fonta, da la iemailu' rosu), sa-mi puta si mie a craciun in casa, nu ma jurizeaza nimeni si-mi pot iesi din tipar ;)

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 SmurfK, on 17 decembrie 2018 - 20:50, said:

Odată am primit un porc de la o crescătorie, întreg, dar micuț, pe la 50kg, nu era crescut complet. Mă credeți că l-am aruncat? Avea un gust oribil, presupun că era chestia cu porc necastrat, nu știu, dar avea un gust groaznic.
E treaba de obisnuinta.

Eu de ex, de cand m-am "dezradacinat" nu mai suport ouale de la "tara". Mi se pare ca put si imi cad greu.

#27
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

 stlk, on 17 decembrie 2018 - 20:49, said:

Soriciul+slanina prefer sa le mananc ca slanina (sunca) nu ca jumari!
Jumarile nu se fac din sunca... ci din ce e sub ea...

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Adm, on 17 decembrie 2018 - 20:18, said:

Cum porcii romanesti s-au sinucis la gandul pestei porcine, prin galantarele Lidl gasim inca carne de porc Made in Germania si Made in Spania.

Nu m-a interesat aspectul regional, dar m-am bucurat de avantajele globalizarii.
Problema este alta:
- am facut ardei umpluti, si n-aveau niciun gust, oricat am incercat sa dreg lucrurile
- facut ciorba de perisoare, si parca mancam carne de vita
- am facut tochitura, si parca mancam vita fiarta, cu prea putin gust.

Imi e era frica ca imi pierd puterile de vrajitoare in bucatarie, dar pana la urma m-am prins de problema: e carnea de porc Made in Germania, care nu prea are gust de porc.
De obicei, problema vine de la alimentatia porcului si rasa, dar eu presupun ca e de la alimentatie si specificul p-tei germane.

Am avut si o pulpa de porc Made in Spania, iar tochitura a iesit mult mai aproape ca gust de porcul romanesc.

Asadar, de acest Craciun mancari porc Made in Spain!
Chiar nu aveti niciun magazin care vinde produse de carmangerie din zonele apropiate? Diferenta de pret se justifica tocmai prin diferenta de gust a produselor autohtone.

#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 pasilla, on 17 decembrie 2018 - 20:54, said:

E treaba de obisnuinta.
Eu de ex, de cand m-am "dezradacinat" nu mai suport ouale de la "tara". Mi se pare ca put si imi cad greu.

Eu am fost crescut cu porc de țară, sincer, nu văd diferențe de gust față de ăla al țăranilor și de ăsta din comerț, nu perceptibile, cum sunt diferențele între puiul de crescătorie și ăla din bătătură, de exemplu.
Nu e de obișnuință, era ceva cu porcul ăla, am dat și eu și altcuiva să guste și tot așa, i s-a părut nasol la gust.

#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 r_murphy, on 17 decembrie 2018 - 20:52, said:

fac niste jumari fusion, haida bre, ma prostesc si eu la ceaon (ceaon-ceaon, d'ala da fonta, da la iemailu' rosu), sa-mi puta si mie a craciun in casa, nu ma jurizeaza nimeni si-mi pot iesi din tipar Posted Image
UIte aici : sare cit cuprinde , piper + ardei iute si piine rupta cu mina ....

Attached Files



#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 myshyk, on 17 decembrie 2018 - 21:07, said:

Chiar nu aveti niciun magazin care vinde produse de carmangerie din zonele apropiate? Diferenta de pret se justifica tocmai prin diferenta de gust a produselor autohtone.

Și ăia de unde crezi că-i iau? În general, carmangeriile sunt afiliate fabricilor de mezeluri. De unde cumpără ăia, de-acolo îți vând și ție carnea. Și de multe ori cumpără de prin Ungaria, sau de prin alte țări decât România.

#32
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 vio1971, on 17 decembrie 2018 - 20:40, said:

sa mi fie cu iertare !! esti ADM aici si cumperi carne de porc de la lidel ? wooaw ,nu ma steptam la asa ceva !!

Da tu ce crezi ca au un cotet in spatele curtii unde cresc porci si gaini_
Ii si vad pe vecinii lor donandu-le resturile de mancare si iarba tunsa.

ADM, tot sunt in tara, nu vrei sa va connstruiesc un cotet?

La carnea de porc, ca si la cea de pui, conteaza rasa si mancarea in primul rand si, in al doilea rand, varsta la care e sacrificat animalul.
Mi-a dat mama niste oua de gaina de tara cu galbenusul portocaliu spre rosu si o gaina de 3,5-4 kg de nu vrea fii-miu sa manance carnea pentru ca e atoasa.

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 pasilla, on 17 decembrie 2018 - 20:26, said:

Eu sunt suparat ca ciolanele afumate, nu mai au aproape de loc grasime, iar slanina care se gaseste de cumparat, e atat de subtire, incat nu se preteaza la afumat..
Ciolanele accelea "afumate" n-au vazut cum arata o afumatoare in viata lor. Dar au fost vopsite cu spay-ul cu "miros de fum, identic natural".Daca vreti sa mancati carne de porc cat mai apropiata de ceea ce stiti ca este adevarata carne de porc, nu aveti ce cauta la super/hipermarket-uri.

#34
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 business11, on 17 decembrie 2018 - 20:24, said:

scrie cu siguranta pe ambalaj de unde provine carnea.

Nu sunt mancator de carne de porc, dar cand mananc prin Romania mi se pare foarte grasa si foarte proasta calitativ. Cred ca esti obisnuit/a cu gustul si ai impresia ca nu era buna, dar cred ca tine si de grasimea ridicata din carnea romaneasca.
De ce-si dau oare cu parerea mancatorii de altceva despre carnea de porc?

#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 stlk, on 17 decembrie 2018 - 20:36, said:

Aia e fleica si ceea de la Lidl arata la fel! (habar nu am tara de provenienta), m-am uitat doar la ea ca arata bine dar nu am cumparat ca pentru altceva nu-mi  trebuia iar pentru jumari nici atat ca am mancat de curand de la CRISTIM, sunt excelente!
La 50-60 de lei kg de jumari? Cand slanina e 6-9 lei kg? E o porcarie, o adevarata porcarie!

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 myshyk, on 17 decembrie 2018 - 21:14, said:

La 50-60 de lei kg de jumari? Cand slanina e 6-9 lei kg? E o porcarie, o adevarata porcarie!
Daca le cumperi au pret bomba , si nu sint jumari ci bucati de piept prajit . Nu merita .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate