Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Decizie privind achizitionarea unui Receiver AV

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.08.2007
Buna

As avea nevoie de sfaturile voastre privind inlocuirea batranului SONY - DN840 , din imaginea atasata mai jos.
Boxele sunt Heco Aleva GT402, cu impedanta 4-8 ohmi, puterea RMS 140 W.  Cum se vde in poza este legat inclusiv de un Samsung Qled.
Initial m-am gandit la fratele mai mare SONY STR-DN1080, insa cum am citit pe AV Forums are incompatibilitati mari cu televizoarele Samsung, lucru recunoscut si de Sony.
In vizor am doua modele de facute de Denon : AVR -2500H si AVR 3500 H, fiind totusi o diferenta semnificativa de pret.
Merita aceasta diferenta in favoarea lui AVR -3500H?
Ar fi solutii mai bune pana in 3800-4000 lei?
In afara de filme, mai ascult mult Spotify sau inregistrari flac. Sistem sourround am in alta camera si nu intra aici in discutie, prin urmare ramane varianta cu 2 boxe, la care eventual am sa mai adaug un subwoffer.

Attached Files



#2
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Poți lua fratele mai mare, mai bine proiectat și lucrat și mai scump al lui Denon, anume Marantz. Eu am oscilat indelung daca merita sa dau banii pe seria 6000 sau imi ajunge seria 5000 (am avut 5008, acum am 6012), până la urmă l-am cumpărat pe cel mai scump de motiv de intrare de pick-up și alte mărunțișuri nu neapărat necesare, dar dacă tot am dat niște bani...

Dar la 2.1 de ce vrei receiver multicanal? Pentru decodarea de semnale digitale? Poți căuta și un amplificator stereo cu bass management.

Edited by Jean-Luc_Picard, 17 December 2018 - 19:27.


#3
alin78rom

alin78rom

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.12.2018
ONKYO TX-RZ720 este recomandarea mea.

YAMAHA AVENTAGE RX-AS710D ar mai fi o optiune.

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
ONKYO TX-8270, doar stereo.

#5
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Daca il vrei pentru muzica, sistem stereo, de ce nu te uiti la un amplituner?

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Onkyo TX 8270 are management de bas. La fel are si Yamaha RN 802/803.
La Onkyo ai in plus conectica HDMI ,similara cu cea de la receiverele multicanal.

Edited by edigee, 18 December 2018 - 11:51.


#7
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am un AVR Denon, fratele mai mic de acum vreo 2 ani, x1400h, legat la un TV Samsung.
Inteelg că vrei AV Receiver ca să-l legi la un TV, altfel ar fi fost mai bun un aplificator stereo.

OK, nu stiu la ce vrei exact sa-l folosesti dar dacă puterea de amplificare e importantă atunci mergi pe cel mai mare, dacă nu. merge si X2500H.
In privinta conexiunilor observ că 3500 are mai multe posibilitati pentru conexiuni mai vechi, daca ai aparate mai vechi care trebuie conectate.
Dacă nu te intereseaza decât stereo trecem peste procesarea multicanal, oricum e la fel.
Pentru pickup au amandoua intrare Phono.
până la urmă cea mai importantă diferentă e puterea de amplificare.

Ce pot sa spun despre X1400H, care e tot un 7.2, desi eu il folosesc 5.1, este că l-am cumpărat special pentru filme dar am ajuns să ascult mai mult muzică fiindcă este absolut superb în varianta stereo 2.1. Îl controlez direct de pe telofn. Merge si cu Android si cu Apple. Ai posibilitatea să te conectezi direct la cele mai populare servicii de streaming ca Dezeer, Tidal, Spotify etc. Merge foarte bine si prin Bluetooth, de pe Youtube de ex. Eu ascult mult si radio care e disponibil prin TuneIn, tot prin telefon.
Despre putere pot sa-ti spun urmatoarele. In configuratia mea de 5.1 (boxe Q Acoustics de raft + un sub Emotiva BAs x12) la un volum intre -20 si -10 efectiv se zguduie canapeaua, simt vibratii in canapea.

Sper ca te ajuta informatiile

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mergi pe ce ti-a recomandat colegu Edi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate