Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Au aparut si la voi colindatorii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
De vreo saptamana incoace tot bantuie prin oras cateva grupuri de "colindatori" - cam in genul alora care umbla cu ursul, numai ca nu au urs si nici costumatii specifice, par de fapt doar niste boschetari cu niste tobe improvizate in care duduie in continuu, de se cutremura geamurile cand ajung in cartier.
Au aparut din astia si la voi in oras, si de ce nu face nimic politia locala sa ii potoleasca?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-vKKQzk8Ltk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Da, stateau ieri in mijlocu strazii prin spatele blocului fix dupa o curba si era sa-i iau pe capota.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In Bucuresti i-am vazut saptamana trecuta ! ieseau din metrou.
Eram afara langa gura de metrou, cand i-am vazut m-am speriat; erau multi, vreo 8-9-10 insi am numarat.
Insa nu pareau boschetari ci tineri veniti din alt oras.

Apoi cand am mers cu metroul am vazut colindatori, de fapt o mama cu cateva fete dupa ea  :(
Si nu erau de etnie.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Au fost sambata cu capra pe la mine. Au fost relativ ok fata de altii.
Muzicantii stiau sa cante si capra arata a capra.

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,529
  • Înscris: 01.08.2006
Uneori am senzatia ca astia nici nu pleaca deloc, raman tot anul in acelasi loc :)).
Ceea ce poate fi posibil. Sunt sezonieri: iarna cu capra, vara cu japca... sau agricultura, sau ce or face ei... ca sa nu fiu rasist.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostPopaXXX, on 17 decembrie 2018 - 16:30, said:

De vreo saptamana incoace tot bantuie prin oras cateva grupuri de "colindatori" - cam in genul alora care umbla cu ursul, numai ca nu au urs si nici costumatii specifice, par de fapt doar niste boschetari cu niste tobe improvizate in care duduie in continuu, de se cutremura geamurile cand ajung in cartier.
Au aparut din astia si la voi in oras, si de ce nu face nimic politia locala sa ii potoleasca?
....youtube.com/watch?v=-vKKQzk8Ltk[/media]
Daca aia sunt "boschetari" plimba tu ursul prin localitati cu blana de firma, ca sa te primesc! De bine de rau, aia duc acolo o traditie mai departe (costumatiile le au in functie de bugetul lor), tu doar stai si te plangi pe forumuri! Ei sunt cu capra, cu ursul etc prin localitati, tu cu ce esti?  cu miorlaitul (pe forumuri)?

Edited by stlk, 17 December 2018 - 16:52.


#7
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Astia sunt mai degraba cersetori cu tupeu, nu colindatori. Nu cred absolut deloc ca au in inima vreo emotie legata de vreo nastere mesianica, in timp ce colinda. Mai degraba se gandesc la cat iese din vrajeala asta, cat fraieri vor jumuli in fiecare zi. Mos Craciuni grotesti cu pantaloni rosii rupti in cur, cu barbi false din poliester, imbracati in costume de mus murdare de noroi, care-si numara cu maini murdare bancnotele de 1 leu.
Pe vremea cand eram eu copil, mergeam cu "steaua"la colindat, pe drum ne gandeam la cei trei magi, cantam un cantec frumos "Steaua sus rasare, ca o taina mare...", si primeam de la cei pe care ii colindam mere, nuci, gutui, rar de tot bomboane, sau cate o moneda-doua.
Nerusinatii astia de canta prin metrou "deschide usa crestineeee", par niste ocnasi dezgustatori care ironizeaza scarbos pe naivii ce le dau bani.Ar trebui ca Politia sa-i duca la sectie si sa le dea o amenda strasnica pentru vagabondaj si cersetorie, mai degraba decat sa-i rasplatim noi pentru lalaiala lor jalnica de cersetori obraznici!

#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
N-au venit inca dar in fiecare an la noi in oras apar niste tineri superbi care canta la instrumente tip fanfara, ca sa zic asa . Canta superb, indraznesc sa cred ca sunt fie elevi fie absolventi de la liceul de arta din oras .
Colinde si cantece americane vad mai mult ca au in repertoriu .Jingle Bell si restul pe care le stim cu totii, Silent night, si celelalte .
Daca ma ajuta bunul Dumniezo dragutul si ii prind, promit ca incerc sa fac o filmare cu telefonul si sa o postez aicisa !

#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Poststlk, on 17 decembrie 2018 - 16:48, said:

Daca aia sunt "boschetari" pleaca plimba tu ursul prin localitati cu blana de firma, ca sa te primesc! De bine de rau aia duc acolo o traditie mai departe (costumatiile le au in functie de bugetul lor), tu doar stai si te plangi pe forumuri! Ai sunt cu capra, cu ursul etc prin localitati, tu cu ce esti?  cu miorlaitul (pe forumuri)?
N-auzi bre, ca astia n-au niciun urs si nicio capra? Unul avea o toba improvizata facuta dintr-un cerc pe care pusese un plastic de la o punga de dero, ceva mai boschetaresc nu am vazut.
Si am mai vazut o faza boschetareasca, cand au incoltit un om intr-o parcare, abia iesise omul din masina si deja a fost inconjurat de astia, care bubuiau din tobe, in timp ce seful lor cu mana intinsa ii spunea: "La multi ani, sa traiti, sa fiti fericiti, sa aveti tot ce va doriti!".

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostH6D-100c, on 17 decembrie 2018 - 16:51, said:

Astia sunt mai degraba cersetori cu tupeu, nu colindatori. Nu cred absolut deloc ca au in inima vreo emotie legata de vreo nastere mesianica, in timp ce colinda. Mai degraba se gandesc la cat iese din vrajeala asta, cat fraieri vor jumuli in fiecare zi. Mos Craciuni grotesti cu pantaloni rosii rupti in cur, cu barbi false din poliester, imbracati in costume de mus murdare de noroi, care-si numara cu maini murdare bancnotele de 1 leu.
Pe vremea cand eram eu copil, mergeam cu "steaua"la colindat, pe drum ne gandeam la cei trei magi, cantam un cantec frumos "Steaua sus rasare, ca o taina mare...", si primeam de la cei pe care ii colindam mere, nuci, gutui, rar de tot bomboane, sau cate o moneda-doua.
Nerusinatii astia de canta prin metrou "deschide usa crestineeee", par niste ocnasi dezgustatori care ironizeaza scarbos pe naivii ce le dau bani.Ar trebui ca Politia sa-i duca la sectie si sa le dea o amenda strasnica pentru vagabondaj si cersetorie, mai degraba decat sa-i rasplatim noi pentru lalaiala lor jalnica de cersetori obraznici!
Poate asa te vedeau si altii pe tine cand te duceai "sa canti un cantec frumos "Steaua sus rasare, ca o taina mare..." Eu nu am auzit pe niciunul din astia care canta pe strazi: "imi dai nenea si mie un leu? " canta acolo ce stiu ei sa cante (sunt destui care din diverse motive nu au apucat  sa faca o scoala) si daca vrei sa le dai ceva bine! daca nu, merg mai departe si isi vad de drum.

Edited by stlk, 17 December 2018 - 17:12.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
:|...LOL....cersetori? voi sunteti intregi la cap? vin sa colinde, nu trebuie sa le dai bani...si se vede clar ca au urs si costumatii, nu conteaza daca sunt rromi:)...nu vad care e problema?

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Au venit și pe la mine.
Mă scot din sărite, dau drumul la casetofon și colinda străzile

Sâmbătă o baba le-a dat 10 lei


Eu le-aș da un caca de la pisica.

Au venit și sâmbătă și duminică parca și vineri de nu mai scăpăm de ei

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostPopaXXX, on 17 decembrie 2018 - 16:56, said:

N-auzi bre, ca astia n-au niciun urs si nicio capra? Unul avea o toba improvizata facuta dintr-un cerc pe care pusese un plastic de la o punga de dero, ceva mai boschetaresc nu am vazut.
Si am mai vazut o faza boschetareasca, cand au incoltit un om intr-o parcare, abia iesise omul din masina si deja a fost inconjurat de astia, care bubuiau din tobe, in timp ce seful lor cu mana intinsa ii spunea: "La multi ani, sa traiti, sa fiti fericiti, sa aveti tot ce va doriti!".
Daca pui o punga pe un "cerc " se numeste tot toba, tu ai vrea sa iti vina cu o toba mare Premier si maciuci Kaufmann!? nu esti  pretentios si ceri cam mult unor persoane sarmane?   (unii dintre ei nu au sa puna o paine pe masa de Craciun).
Numai bogatanii zic, "stai taticule acasa, nu te duce cu steaua, cu plugusorul etc. ca-ti da taticu bani cati vrei!" si uite asa traditia se stinge definitiv.

Edited by stlk, 17 December 2018 - 17:20.


#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YZK6rrmdCSA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred că dacă ar fi difuzate pe undeva prin occident s-ar speria aia.

Ar zice că sunt veniți din epoca primitivă.



#15
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Ce traditie! Sa-ti terorizeze cainele cu petarde, sa-ti scoata portile din balamale daca nu-i primesti, sa te tina o jumatate de ora cu intrebari cu un inteles mai mult imperativ:,,Da, primiti cu colindul?",,Da, primiti cu uratul?"

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postescher, on 17 decembrie 2018 - 17:08, said:

Ce traditie! Sa-ti terorizeze cainele cu petarde, sa-ti scoata portile din balamale daca nu-i primesti, sa te tina o jumatate de ora cu intrebari cu un inteles mai mult imperativ:,,Da, primiti cu colindul?",,Da, primiti cu uratul?"
Asta e partea doua, cu asta nu sunt nici eu de acord! Oricum cu petarde dau tot vecinii, nu cei veniti din alte localitati (din ce am vazut au bici, nu petarde! multi nici nu au bani de petarde).

Edited by stlk, 17 December 2018 - 17:16.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Singurele colinde adevarate sunt cele arhaice, din batrani si care se canta cu gloata pe la case... nu printre blocuri, in metrou, in scari de bloc, etc.

Toate alea cu "tara de Sus unde s-a nascut Iisus" sunt contrafaceri care au, desigur legatura cu Craciunul dar nu sunt colinde adevarate.

In caz ca nu stiati, traim o epoca a contrafacerii.

Edited by rosix, 17 December 2018 - 17:30.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Colindatori NU.
Dar au aparut tot soiul de ciudati cum sunt in clipul ala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate