Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Prima masina

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
As vrea sa cumpăr o masina pt oras, n-am mai condus de vreo 7 luni de cand am luat permisul.

Nu ma pricep la masini, dar as vrea sa fie benzinar, ma gasesc ca e mai ieftin si usor de întreținut, nu?

Sa zicem ca gasesc masina pe autovit, eu nu cunosc pe nimeni priceput la masini, cum verific eu sa nu fie cu probleme mari masina?

Eu am facut scoala pe o corsa c din 2003, dar masina era cazan, iarna în loc de aer cald, baga are rece... , cand luam viraje în parcare se auzea un sunet de fier pe fier...  intra extraordinar de greu in viteza 1tot felul de probleme din astea.
În schimb mi se părea usor de condus.
Am mai condus putin un golf 4, mi se părea avion față de corsa.

Ceva recomandări?

P.s.
Sa zicem ca dau 2k pe mașină, ar trebui sa mai am de-o parte încă 1000 euro pt reparații și înmatriculare, nu?

Edited by robert8197, 17 December 2018 - 13:20.


#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View Postrobert8197, on 17 decembrie 2018 - 13:16, said:

P.s.
Sa zicem ca dau 2k pe mașină, ar trebui sa mai am de-o parte încă 1000 euro pt reparații și înmatriculare, nu?

Mai bine dai 500 si 2500 ai pentru reparatii.

#3
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

View Postrobert8197, on 17 decembrie 2018 - 13:16, said:

eu nu cunosc pe nimeni priceput la masini,

Nu exista. Mai ales prima masina o iei cu cineva langa tine, nu cu pareri online.
Daca intr-adevar ai numai "fete" pe langa tine, vorbeste cu un mecanic, da-i 100 de lei, sa vina cu tine la verificat. Solutii exista, insa nu online.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Orice masina ai lua (SH), ai nevoie de bani pentru revizie (inclusiv distributie). Motivul: nu stii ce si cum a schimbat cel de la care cumperi (cred ca stii faptul ca se pot manevra cartile de service, deci nu repreinta garantia suprema). Asta ca sa-ti faci  idee ce bani trebuie sa ai pe langa masina cumparata.

Ca model, greu de zis. Eu am facut scoala pe Logan, n-am condus 3 ani si m-am urcat pe un Spark. Am mai condus un Lodgy, dar mi s-a parut autobuz (1 metru diferenta in lungime...).

Incearca sa mergi mai intai la un dealer de masini rulate (meridian e cel care imi vine acum in cap) si prefa-te ca esti interesat de o masina cat mai ieftina. Nu o sa fie preturile ca in targ, dar macar ar trebui sa-ti spuna ceva despre model.

Apoi cauti pe net modelul pe care il vrei si vezi ce probleme pot fi si in ce gama de pret se incadreaza.

PS: te-ai gandit la un buget?

#5
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postrobert8197, on 17 decembrie 2018 - 13:16, said:

Salut,
As vrea sa cumpăr o masina pt oras, n-am mai condus de vreo 7 luni de cand am luat permisul.

Nu ma pricep la masini, dar as vrea sa fie benzinar, ma gasesc ca e mai ieftin si usor de întreținut, nu?

Sa zicem ca gasesc masina pe autovit, eu nu cunosc pe nimeni priceput la masini, cum verific eu sa nu fie cu probleme mari masina?

Eu am facut scoala pe o corsa c din 2003, dar masina era cazan, iarna în loc de aer cald, baga are rece... , cand luam viraje în parcare se auzea un sunet de fier pe fier...  intra extraordinar de greu in viteza 1tot felul de probleme din astea.
În schimb mi se părea usor de condus.
Am mai condus putin un golf 4, mi se părea avion față de corsa.

Ceva recomandări?

P.s.
Sa zicem ca dau 2k pe mașină, ar trebui sa mai am de-o parte încă 1000 euro pt reparații și înmatriculare, nu?

Cu 2000 nu gasesti mai mult decat "un cazan de corsa" care sa fie utilizabil si sa nu te lase in drum dupa 50 de km

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
eu m-am riscat si m-am casatorit cu ea ! ...
fara revizii sau sa-i schimb distributia ! ...
bafta !

Edited by realduc, 17 December 2018 - 13:42.


#7
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Ca prima masina la 2000 de euro mi-as lua un sfant Logan. E suficient de puturoasa cat sa nu te apuce nebunia vitezei, iti faci treaba cu ea si capeti experienta. Plus ca mi se pare decent ca si costuri de intretinere / reparatii.

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Pentru nevasta am gasit un VW Fox, 1.4 benzina, 2009, 9750 lei  (2100 euro).
Fara pic de rugina pe ea. Adusa in 2015 de la nemti, 119k km acum.
Distributie schimbata de proprietar (are acte de la cei care i-au schimbat-o, plus piesele).
Mi-a dat si filtrele si uleiul cumparate de el, pentru schimb.
Eu am luat placute frana si cauciucuri iarna (avea, dar nu am fost multumit de ele).
In bugetul asta, pe la 2000 euro, am mai vazut cateva masini, cam petarde ... mai gasisem un Auris, dar nu l-am mai vizionat.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostApostolulAndrei, on 17 decembrie 2018 - 13:43, said:

E suficient de puturoasa cat sa nu te apuce nebunia vitezei...
Un nebun poate omora oameni indiferent ca are sub cur un Audi RS6 de 600cp, sau Aixam City de 9cp.
Iar sa-i recomanzi unui incepator un Logan, care poate nici nu are ESP sau ceva asemanator e chiar inconstienta.

"Carutele" alea pe care le desconsiderati unii (Golf 4 sau Opel Corsa) au de prin 2000 sau mai demult dotari esentiale pentru siguranta incluse in echiparea standard.

Edited by Hider141, 17 December 2018 - 13:54.


#10
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Am 3k euro, dar as vrea sa iau ceva la 2k ca sa stau eu sigur că am bani sa repar la ea.

Daca iau o corsa sau un polo,fabia, cam ce ar trebui sa schimb la ea, oare ajung 1k euro?
Distribuția, sau mai ce?

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postshymano, on 17 decembrie 2018 - 13:52, said:

Pentru nevasta am gasit un VW Fox, 1.4 benzina, 2009, 9750 lei  (2100 euro).
Fara pic de rugina pe ea. Adusa in 2015 de la nemti, 119k km acum.
Distributie schimbata de proprietar (are acte de la cei care i-au schimbat-o, plus piesele).
Mi-a dat si filtrele si uleiul cumparate de el, pentru schimb.
Eu am luat placute frana si cauciucuri iarna (avea, dar nu am fost multumit de ele).
In bugetul asta, pe la 2000 euro, am mai vazut cateva masini, cam petarde ... mai gasisem un Auris, dar nu l-am mai vizionat.

Cum e fox-ul ? Nu se gasesc greu piesele la el ?

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Distribuție ulei filtre de aer și ulei și polen + curele accesorii + eventual pivoți planetare telescoape etc.

Iei un mecanic cu tine la vizionare ca să nu schimbi după aia tot.

Vezi că ai bani de un Golf 4 decent. Benzinar.

Din ce oraș ești ?

#13
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Bucuresti

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
La 2000 de euro gasesti un Citroen C3 cu motor pe benzina, sunt masini bune, placute la condus.

#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

View Postrobert8197, on 17 decembrie 2018 - 13:16, said:

As vrea sa cumpăr o masina pt oras,
as vrea sa fie benzinar,
ma gasesc ca e mai ieftin si usor de întreținut
Te poti uita la unu' din cei 3 frati gemeni - distributie "pe lant", servodirectie "electrica" (deci costuri ceva mai mici la intretinere) ...

#16
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
+1 Pt tripleta. Sunt extraordinare de simple si de usor de condus/intretinut.
Alternativa la Corsa/Fabia/Fox ar mai fi Mitsubishi Colt.

Incearca sa cauti masinile pe forumurile specifice. Ai sanse sa gasesti chiar de la proprietari si nu samsar.

Edited by elbjorn, 17 December 2018 - 16:31.


#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View PostTruculMagic, on 17 decembrie 2018 - 14:20, said:

Cum e fox-ul ? Nu se gasesc greu piesele la el ?
Deloc.
Placute am luat din primul magazin in care am intrat, am mai intrebat de una-alta si la magazinul de unde iau de obicei piese ... magazine micute, nu uriase, care au de toate.

#18
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Am fost prin târgul vitan, ca eram prin trecere si m-am uitat la masini sub 3k euro,  majoritatea arătau foarte bine în interior,  de exemplu era un golf 4 la 2150 euro, cu tapiteria in stare foarte buna, zici ca erau noi scaunele.
La exterior din ce mi-am dat eu seama , avea un far spart,lipit cu silicon parca,  si discurile de frână erau terminate , mai ales alea de pe spate .

Asta era masina, https://www.olx.ro/o...rt-IDbTYrQ.html
Era de la samsari.
Ce ziceți de ea?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate