Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Analiză spectru

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ro_mafiotu

ro_mafiotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.08.2007
Singurul lucru pe care il stiu pentru a analiza calitatea muzicii e spectrul, ce e peste peste 20k hz pana in 22k hz e calitate cd (ce e peste 22k vinyl), adica muzica lossless - fara pierderi si ce e pana in 20k e un un aac sau mp3 la 320kbps muzica lossy, pana aici e corect? Asa, problema sta in felul urmator, zilele trecute am zis sa renunt la adobe audition si sa caut un program mai simplu pentru a verifica muzica sa am doar acel spectru, bun si dau peste oceanaudio si ma apuc sa verific niste muzica, dau peste niste piese care nu mi se pareau a fi chiar ok si ma apuc sa convertesc piese in aac si dupa rezultat le convertesc si in mp3 sa fiu sigur de rezultat.

aac la 320 - 256 kbps aproximativ aceiasi calitate cu wav/alac
mp3 la 320 kbps ajunge la 20k
mp3 la 256 kbps un pic mai slab decat cel de 320 si la aceiasi calitate cu un aac la 192 kbps

Piesele au fost convertite cu xACT (X Audio Compression Toolkit)
am incercat si cu un program mai mic care stie doar aac/mp3 la 256kbps si spectrul arata identic cu rezultatele prezentate
pentru test am ales bug mafia - bani bani bani luata de pe site-ul oficial si 2pac - hit em up (live) rip-uita de mine de pe cd

mai sunt si alte metode de a analiza daca muzica e de calitate?

Attached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.27.45 a.m..png   1.15MB   17 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.28.12 a.m..png   1.05MB   18 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.28.25 a.m..png   1.16MB   10 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.28.36 a.m..png   1.16MB   10 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.28.52 a.m..png   1.17MB   6 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.31.01 a.m..png   1.14MB   5 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.31.07 a.m..png   1.09MB   3 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.31.13 a.m..png   1.15MB   3 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.31.19 a.m..png   1.15MB   3 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 9.31.25 a.m..png   1.15MB   3 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 11.06.40 a.m..png   1.33MB   7 downloadsAttached File  Captură de ecran din 2018-12-17 la 11.06.50 a.m..png   1.31MB   4 downloads

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Urechea ?

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Plaja de frecvente e doar un indicator. Calitatea unei inregistrari depinde de mai multi factori , nu doar de frecventa. La fel de importanta(sau chiar mai importanta) este dinamica. Nu mai zic de calitatea masterizarii materialului respectiv.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Raportul semnal-zgomot. Lantul inregistrare/redare. Si asa cum a scris colegul de mai sus, dinamica, cea care da senzatia de spatialitate si prezenta in fata semnalului.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

ce e peste peste 20k hz pana in 22k hz e calitate cd (ce e peste 22k vinyl), adica muzica lossless - fara pierderi si ce e pana in 20k e un un aac sau mp3 la 320kbps muzica lossy, pana aici e corect?
Pardon ?
Daca vorbim de inregistrari atata vreme cat sunt intre 20Hz-20kHz sunt ok. Asta ca plaja de frecvente.
22kHz nu aude nimeni,. Chiar si 20kHz e la limita - un copil poate auzi, un adult cu cat e mai batran scade frecventa.
Conteaza SNR-ul si dinamica cel mai mult. Nu prea ai ce face cu un analizor de spectru.

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postmyshyk, on 17 decembrie 2018 - 13:18, said:

Raportul semnal-zgomot. Lantul inregistrare/redare. Si asa cum a scris colegul de mai sus, dinamica, cea care da senzatia de spatialitate si prezenta in fata semnalului.
asta era pe vremea noastra ! ... acum, tinerii nu stiu sa faca deosebirea intre muzica si zgomot ! ... :)

#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Un test de manele ai facut ?

#8
ro_mafiotu

ro_mafiotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.08.2007

View Posteiffel, on 17 decembrie 2018 - 13:34, said:

Pardon ?
Daca vorbim de inregistrari atata vreme cat sunt intre 20Hz-20kHz sunt ok. Asta ca plaja de frecvente.
22kHz nu aude nimeni,. Chiar si 20kHz e la limita - un copil poate auzi, un adult cu cat e mai batran scade frecventa.
Conteaza SNR-ul si dinamica cel mai mult. Nu prea ai ce face cu un analizor de spectru.

Asta stiu ca nu auzim mai mult 20k Hz, de asta probabil si limita la mp3/aac, si totusi de ce cautam muzica de calitate CD/Vinyl sau hi-res mai nou si nu cumparam muzica de pe itunes si sa o ascultam pe scule de mii de euro?

Probabil trebuia sa mai pun o intrebare pe langa cum analizam calitatea.

De ce spectrul unui aac la 320kbps arata aproape ca un wav si nu ca un mp3 tot la 320?

Imi para rau danyel61 dar nu ascult manele

Edited by ro_mafiotu, 17 December 2018 - 14:54.


#9
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Nu ma declar cunoscator, dar de multa vreme am apreciat sunetul de calitate si pana si la masina playerul incorporat a fost inlocuit cu un sistem Tesla Style facut in US, nu din cele fabricate in China si amplificator cu boxe  Focal. Muzica o caut cat mai mult in format .flac nativ. Acum, conteaza tare mult la ce asculti muzica si ce este capabil sistemul tau sa redea. DAC-ul unui sistem de calitate ar trebuii sa faca putin diferenta. Un calculator cu o placa de sunet incorporata este cea mai neinspirata alegere. Sensibilitatea difuzoarelor, SNR-ul, dinamica nu se pot castiga alterand digital formatul analizat, adaugand frecvente fie joase sau inalte, cum multe softuri de gen sunt capabile, pentru ca nu faci decat sa distrugi si mai rau modelul initial prin reconversie.
Eu personal am facut un test audio la medicina muncii si va spun sincer ca nu aud mai sus de 16000HZ. Si nici unul din cei 15 colegi ai mei nu are urechea mai fina.

View Postro_mafiotu, on 17 decembrie 2018 - 14:54, said:

Asta stiu ca nu auzim mai mult 20k Hz
In teorie, dar in practica un adult este considerat sanatos cu auzul, daca aude pana la cel mult 14500Hz.

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posteiffel, on 17 decembrie 2018 - 13:34, said:

Pardon ?
Daca vorbim de inregistrari atata vreme cat sunt intre 20Hz-20kHz sunt ok. Asta ca plaja de frecvente.
22kHz nu aude nimeni,. Chiar si 20kHz e la limita - un copil poate auzi, un adult cu cat e mai batran scade frecventa.
Conteaza SNR-ul si dinamica cel mai mult. Nu prea ai ce face cu un analizor de spectru.
Nu contează dacă auzi sau nu frecvențele înalte. Cu cât frecvența de tăiere e mai mare, cu atât ai ,ai puțime distorsiuni, ceea ce se simte la calitatea audiției.

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010

View Postcostin001, on 17 decembrie 2018 - 15:00, said:


Eu personal am facut un test audio la medicina muncii si va spun sincer ca nu aud mai sus de 16000HZ. Si nici unul din cei 15 colegi ai mei nu are urechea mai fina.


In teorie, dar in practica un adult este considerat sanatos cu auzul, daca aude pana la cel mult 14500Hz.

Este perfect adevatat ca nu auzim in medie peste 15Khz insa surpriza este ca urechea face distinctie ce fel de semnal este cel de 15Khz, sinusoidal, dreptunghiular triunghiular, etc...
Asta tradus in analiza spectrala spune ca dispoziticul care reda sunetul trebuie sa aiba banda mult ma larga pentru a putra sa receptioneze urechea armonicele semnalului, macar de 5 ori banda
pentru o auditie aproximativ corecta.
Prin urmare ar trebui ca sistemul audio sa redea minimum frecvente de 75Khz pentru ca auditia sa se apropie de cea dintr`o sala de concert.
Ajuta Fourier aici pentru a intelege fenomenul.

View PostDaculScoril0, on 17 decembrie 2018 - 15:15, said:

Nu contează dacă auzi sau nu frecvențele înalte. Cu cât frecvența de tăiere e mai mare, cu atât ai ,ai puțime distorsiuni, ceea ce se simte la calitatea audiției.
Corect!
Asta este ceea ce simt auditorii cu ureche muzicala.
Explicatia vulgara este mai sus.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004
Eu aud pana la 17500Hz. Da nu mai sunt deloc tanar.

Quote

Nu contează dacă auzi sau nu frecvențele înalte. Cu cât frecvența de tăiere e mai mare, cu atât ai ,ai puțime distorsiuni, ceea ce se simte la calitatea audiției.   
Nu se poate face diferentiere a calitatii muzici inregistrate in baza unui spectru de frecventa.
In cel mai bun caz iti poate arata ceva compresii sau lipsa/atenuarea unor frecvente.

Aparatele pot sa redea frecvente mai ridicate - aici este bine ca plaja sa fie mai mare, ptr o calitate mai buna a redarii frecventelor audibile. Asta e altceva fata de o inregistrare.

#13
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostDaculScoril0, on 17 decembrie 2018 - 15:15, said:


Nu contează dacă auzi sau nu frecvențele Ăźnalte. Cu cĂąt frecvența de tăiere e mai mare, cu atĂąt ai ,ai puțime distorsiuni, ceea ce se simte la calitatea audiției.
Dacă sesizezi diferențe, înseamnă că auzi frecvențe superioare. Analiza în domeniul timp și cea în domeniul frecvență sunt echivalente. Trebuie să te hotărăști care dintre ele e, omul aude sau nu peste 20 kHz, nu merge să faci simultan afirmații din care rezultă că nu aude și unele care implică faptul că aude.

Edited by Jean-Luc_Picard, 17 December 2018 - 17:24.


#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, citeste ce a scris, aude si distinge forma semnalului.
Doar semnalul sinusoidal este pur fara armonice.
Nu inseamna ca trebuie sa auda la 100Khz ca sa sesizeze un semnal ca`i dreptunghiular, urechea este un organ ciudat, aude pina la 20Khz sunete de diverse forme
chiar daca intr`un sistem electric asta inseamna ca pentru a reda semnalul spre ureche banda necesara este mult mai mare.

#15
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Păi forma semnalului este dată de armonici, asta înseamnă să le auzi. Dacă auzi doar fundamentala, nu poți deosebi sinusiodal de dreptunghiular și de triunghiular.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, urechea nu merge ca analizorul de spectru, ala`l folosim noi in masuratori si in traducerea in forma matematica a semnalelor repetitive de forme complexe in sume de semnale sinusoidale armonice, asa ne invata Fourier.
Urechea simte diferenta de forma fara sa`si bata capul de analiza Fourier.
Este simplu de verificat daca aveti o pereche de casti bune si un generator de semnale.
Toata lume spune si cunoaste, omul nu aude peste 20Khz dar nu neaparat doar semnal pur sinusoidal, aude si face diferenta intre unu sinus si altul de forma complexa.

#17
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Păcat că nu există reacţie "haha" pe forum, că au început să se afirme lucruri savuroase pe topic. :)

Dar da, MP4 (AAC) e un upgrade faţă de MP3 şi păstrează mai multă informaţie la acelaşi bitrate - aia a şi fost proiectat să facă. Mai ales dacă faci codarea VBR şi nu CBR, la aceeaşi mărime a fişierului. Eu mi le fac M4A cam cât nişte MP3-uri de 320 şi mă cuminţesc pe la nivelul ăla. Nu-mi trebuie FLAC doar ca să stea spaţiul de stocare ocupat.

#18
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostIon_Bumbu, on 17 decembrie 2018 - 19:33, said:

Este simplu de verificat daca aveti o pereche de casti bune si un generator de semnale.
Eu am verificat, de abia mai aud 20 kHz, dacă are intensitate foarte mare, sunt absolut convins că nu pot deosebi forma semnalului.
Care e complexitatea urechii, nu sunt niște piese mecanice care formează traductorul? Unde e partea care nu se încadrează în propagarea clasică a oscilațiilor, unde e neliniaritatea marcată, care să justifice afirmația că analiza Fourier nu se aplică? Un studiu științific (nu audiofil, aceia aud multe) aș aprecia dacă mi s-ar prezenta.
Presupun că nu se aplică atunci nici teorema de eșantionare Nyquist-Shannon, pe baza căreia se înregistrează digital cu eșantionare la 44,1 sau 48 kHz de zeci de ani deja.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate