Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Hot prins in curte de proprietar

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Post41ex, on 17 decembrie 2018 - 11:51, said:

de unde stii ca e hot? poate i-a sarit smartfonul la tine in curte..si daca el nu te loveste/curenteaza, tu de ce ai avea dreptul?

Is curios ce smartphone ai tu de-ti sare din mana in curtile oamenilor.

View Postivalii, on 17 decembrie 2018 - 11:52, said:

Dar lui Iovan nu I s-a deschis dosar penal?

Cazul Iovan nu e un exemplu elocvent, l-a impuscat pe hot in timp ce ala fugea din casa.

#38
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 28.02.2006

View PostAlexEn, on 17 decembrie 2018 - 11:58, said:

Vezi ca autoapararea la noi este complet diferita de autoaparare din filmele americane.
La noi trebuie sa ripostezi cu o forta cel mult egala cu a atacatorului (apărarea este proporţională cu atacul) ca sa ramai sub legitima aparare.
S-a scos prostia asta!

#39
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostSTARTREK1, on 17 decembrie 2018 - 12:30, said:

am prieten gardian care a urmat cursuri de prim ajutor tocmai pt. chestia asta;
nu stii niciodata cum reactioneaza organismu si inima celui impuscat cu electro-socuri

Pai poate ar fi util sa introducem in lege somatia inainte de folosirea electrosocurilor, si intrebari standard, de exemplu "hotule suferi cu inima"? "hotule ai alergie la electricitate "? "hotule imi permiti sa te electrosochez" ?

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-Jinx-, on 17 decembrie 2018 - 12:31, said:

Vatamarea corporala trebuie dovedita cu certificat medicolegal.

Avand in vedere ca aparatele cu electrosocuri nu creaza "pagube" permanente cara sa poata fi constatate sansele sunt practic inexistente sa se impute ceva.

De asemenea aparatele cu electrosocuri sun interzise pe domeniul public.... legea nu zice nimic de propria ta curte/casa deci esti safe si din pctul asta de vedere
In masina ta, in barca ta, pe orice proprietate a ta!

View Postkarapok, on 17 decembrie 2018 - 12:36, said:

Pai poate ar fi util sa introducem in lege somatia inainte de folosirea electrosocurilor, si intrebari standard, de exemplu "hotule suferi cu inima"? "hotule ai alergie la electricitate "? "hotule imi permiti sa te electrosochez" ?
Eu cred ca ii ajunge o descarcare electrica in gol ...

Edited by MembruAnonim, 17 December 2018 - 12:41.


#41
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostMirceaDWC, on 17 decembrie 2018 - 12:36, said:

S-a scos prostia asta!

Nu s-a scos...dar s-a adaugat ca: "Este de asemenea în legitimă apărare şi acela care din cauza tulburării sau temerii a depăşit limitele unei apărări proporţionale cu gravitatea pericolului şi cu împrejurările în care s-a produs atacul"

Atata timp cat nu esti prost sa declari ...da nene...am premeditat sa il omor....nu ar trebui sa ai probleme

View PostMembruAnonim, on 17 decembrie 2018 - 12:39, said:

In masina ta, in barca ta, pe orice proprietate a ta!


Eu cres ca ii ajunge o descarcare electrica in gol ...
Alea nu cred ca sunt considerate "proprietate privata" atata timp cat sunt pe domeniul public....din pacate

Eu asa stiu.

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 12:41.


#42
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkarapok, on 17 decembrie 2018 - 11:50, said:


Si daca moare ce se intampla? Deci hotul vine peste tine, intra la tine in casa, tu poti sa faci infarct de spaima, dar eu daca mangai hotul cu lopata trebuie sa raspund nu ? Ciudate legi avem, de asta ne tot vaitam ca hotii sunt favorizati, culmea ca uite domne, chiar sunt
Legea protejeaza viata. Se poate intampla ca un individ sa ademeneasca pe cineva si sa-l ucida, ca apoi sa spuna ca era un hot si l-a surprins pe proprietate , s-a aparat de el si din pacate lucrurile au luat-o razna si a murit.
Un hot nu vine sa te ucida, si de fel e mascat, sau e unul pe care cu greu l-ai descoperi. Fura ce e de furat si fuge.

#43
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu ai voie domnule sa cauti tu sa imobilizezi hotu cu nimic, nici coada de lopata nici electrosoc, doar verbal. in schimb ai voie sa folosesti alea pentru autoapărare. e o diferență.

#44
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postpacopaco1967, on 17 decembrie 2018 - 12:41, said:

Legea protejeaza viata. Se poate intampla ca un individ sa ademeneasca pe cineva si sa-l ucida, ca apoi sa spuna ca era un hot si l-a surprins pe proprietate , s-a aparat de el si din pacate lucrurile au luat-o razna si a murit.
Un hot nu vine sa te ucida, si de fel e mascat, sau e unul pe care cu greu l-ai descoperi. Fura ce e de furat si fuge.

Asa zici tu....?

https://stirileprotv...at-iubitul.html

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 12:44.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-Jinx-, on 17 decembrie 2018 - 12:40, said:


Alea nu cred ca sunt considerate "proprietate privata" atata timp cat sunt pe domeniul public....din pacate

Eu asa stiu.
ori crezi ori stii, te hotarasti ?

#46
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostMembruAnonim, on 17 decembrie 2018 - 12:45, said:

ori crezi ori stii, te hotarasti ?
Cod penal
Art. 44 (21) Se prezumă că este în legitimă apărare, şi acela care săvârşeşte fapta pentru a respinge pătrunderea fără drept a unei persoane prin violenţă, viclenie, efracţie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ori delimitat prin semne de marcare.

Nu...nu ma hotarasc pentru ca legea e ambigua in privinta asta si in functie de politist/judecator poate fi interpretata

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilesax, on 17 decembrie 2018 - 12:42, said:

nu ai voie domnule sa cauti tu sa imobilizezi hotu cu nimic, nici coada de lopata nici electrosoc, doar verbal. in schimb ai voie sa folosesti alea pentru autoapărare. e o diferență.
Pai daca fuge nu ai ce-i face, bafta lui... iar daca nu sta cuminte il imobilizezi cu grija sa nu sangereze prea tare. E pacat sa facem si mizerie :)

#48
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Alta lume, alta tara...

#49
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
Daca ti cont de legile noastre, poti fi atacat de hot pe propitatea ta si poti fi omorat, si hotul pleaca cu bunurile furate si nu va fi pedepsit, find ca suntem in Romania tara hotilor....

#50
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Dap.
Trebuie sa stii sa negociezi: "bre, lasa si mie juma' de porc"

#51
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
la americani a fost un caz mediatizat cu niste copii care au intrat la un tip in casa sa fure si apoi ala i-a executat, exact asa cum vedeti in filme gen halloween.
parca erau si niste inregistrari audio in care una se roaga de el sa nu o impuste chiar inainte sa-i bage un glont in frunte.

pana la urma tipul a fost condamnat pt crima cu premeditare si a luat inchisoare pe viata.
deci chiar si americani care-s adeptii doctrinei castelului, tot se face investigatie si se judeca in functie de circumstante.

#52
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostMembruAnonim, on 17 decembrie 2018 - 12:51, said:


Pai daca fuge nu ai ce-i face, bafta lui... iar daca nu sta cuminte il imobilizezi cu grija sa nu sangereze prea tare. E pacat sa facem si mizerie :)
exact domnule. nu ai voie sa l omori doar pentru faptul ca l ai prins la furat.
Iovan trebuie sa bage puscarie, pentru că el l a împușcat in timp ce ala fugea.

#53
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
De ar veni legea din SUA, pentru ucidere din culpa 25-30 de ani.
Omor calificat inchisoare pe viata cu posibilitate de eliberare dupa 25-30 de ani, iar in functie de gravitate fara eliberare!
Atunci sa vezi ordine si disciplina.
Dar, din pacate, in Romanica noastra cel care fura o paine ia cu executare, iar cei care fura milioane de euro, inselaciuni, falsuri in acte iau cu suspendare!

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilesax, on 17 decembrie 2018 - 13:11, said:

exact domnule. nu ai voie sa l omori doar pentru faptul ca l ai prins la furat.
Iovan trebuie sa bage puscarie, pentru că el l a împușcat in timp ce ala fugea.
Pai e vina hotului ca nu a fugit suficient de repede...

Ce crezi ca daca incepe hotu incepe sa fuga in cerc trebuie sa il pasuim ?

Edited by MembruAnonim, 17 December 2018 - 13:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate