Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Dieta Zero Carb

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

View PostNaijax, on 17 decembrie 2018 - 11:10, said:

Toate produsele alimentare - DAR ABSOLUT TOATE - contin carbohidrati
Ei, nu chiar.

#20
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postrazvansd, on 17 decembrie 2018 - 12:56, said:

Au ce cauta atata timp cat nu-ti depasesti targetul de X carbohidrati. Cum s-a tot zis este vorba de o dieta low carb nu 0 carb.
25-30 g de carbo pe zi nu e low carb....e Keto

Nu au ce cauta pentru ca nu contin suficiente fibre si micronutrienti ca sa iti acoperi necesarul zilnic si sa si respecti cantitatea aia maxima  de carbs si in plus au si o densitate mare de carbohidrati pe 100 gr...intre 11 si 25gr pe 100 gr.

Aia 30 gr de carbs ar trebui sa vina din spanac, rucola, brocolli conopida avocado etc.... ca altfel mananci o bucatica de 100 gr de banana si ai mancat toti carbs pe ziua aia fara sa ai vreunul din beneficiile pe care ar trebui sa le obtii

Exact ce ziceam mai sus....genul asta de dieta nu se tine dupa ureche.....

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 13:12.


#21
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Nu vreau sa te contrazic ,sunt de acord. dar cine te pune sa mananci o banana ? daca te bagi in asa ceva , iti calculezi caloriile si vezi care fruct are mai multi carbo si care are mai putini. daca tu vrei sa mananci toti carbo pe o zi din juma de banana , cam nasol...
Eu cand am slabit din motive de bulking - cuting :) , la capitolul fructe , am folosit fructele de padure .

#22
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postrazvansd, on 17 decembrie 2018 - 13:12, said:

Nu vreau sa te contrazic ,sunt de acord. dar cine te pune sa mananci o banana ? daca te bagi in asa ceva , iti calculezi caloriile si vezi care fruct are mai multi carbo si care are mai putini. daca tu vrei sa mananci toti carbo pe o zi din juma de banana , cam nasol...
Eu cand am slabit din motive de bulking - cuting Posted Image , la capitolul fructe , am folosit fructele de padure .

Mai...ca iti faci o placere e o chestie.
Dar pur si simplu nu sunt ideale fructele pe genul asta de dieta.

Fructele de padure(exceptie facand zmeura) intra tot la categoria 10gr de carbo NET /100 de gr

Net inseamna fara sa iei in considerare fibrele.

Ca si comparatie conopida contine  3 gr de carbo net pe 100 de gr (plus 2 de fibre) , sparanghel  contine 2 gr de carbo net plus 2 de fibre.

Poti manca  500 gr de sparanghel pentru fiecare 100gr de fructe si aici discutam strict de fructele cele mai slabe in carbohidrati....vezi problema...se poate si ca tine doar ca e mai bine ca mine :)

Teoretic poti sa faci ce vrei tu....nu inseamna ca este ideal.

Ai mai zis si de high protein....vezi ca pe keto cantitatea de proteina nu e aceeasi ca pe celelalte diete .....

Nu ai nevoie de 2-3 gr de proteina /kg de masa corporala(ca tot intram in bodyuilding) deoarece intri pe glucogeneza si iesi din keto.

Pe keto se sta in jur de 1.6 gr de proteine pe 100gr...suficient sa promovezi protein synthesis si suficient de putin sa nu iti afecteze ketosis

Ti-ai facut testele de urina sa vezi daca ai stat pe keto ?

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 13:31.


#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am ținut keto câteva săptămâni și m-am simțit bine. În primele zile a fost mai aiurea, dar eu am început cu post negru timp de două zile, după care keto. După primele zile m-am simțit excelent, cel mai mult am sesizat lipsa senzației de foame, mâncam efectiv pentru că "trebuia", dar dacă m-aș fi luat după senzația de foame, n-aș fi mâncat nimic toată ziua.

Am renunțat la ea din considerente practice, pentru că prăjituri. E foarte restrictivă, pentru că multe alimente conțin carbohidrati, și nici nu poți face exces de alimentele care îi conțin în cantități mici.

#24
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostSmurfK, on 17 decembrie 2018 - 13:40, said:

În primele zile a fost mai aiurea, dar eu am început cu post negru timp de două zile, după care keto.

Indiferent ca tineai sau nu post negru tot nasol era...

Pana nu invata corpul sa converteasca corpii cetonici si sa ii foloseasca , practic creierul intra in subzistenta.

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015

View Post-Jinx-, on 17 decembrie 2018 - 12:07, said:

Putina educatie nutritiva.

Corpul uman poate obtine energie din 2 surse ...grasimi sau carbohidrati.

Proteinele trebuiesc convertite prin glucogeneza pentru a fi folosite ca si surse de energie deci teoretic intra tot la cateforia carbohidrati ca sursa de energie.

Singurul organ din corp care nu poate procesa grasimi ca si sursa de energie e creierul....o sa revin pe tema asta mai jos(bariera hematoencefalica nu permite trecerea grasimilor )

Diferenta dintre cele 2 surse de energie e viteza de convertire in energie.

Imagineaza-ti ca carbohidratii sunt kerosen si grasimea este pacura.

Corpul uman este totusi foarte adaptabil. In lipsa carbohidratilor din dieta teoretic creierul nu ti-ar mai functiona....dar corpul uman intra in Ketosis.... Ketosis inseamana ca organismul converteste grasimea in corpi cetonici pe care creierul tau (si restul organelor) ii poate folosi ca sursa de energie.

Dureaza cam 2-3 zile in conditii ideale pana corpul tau se adapteaza la continutul super redus de carbs din dieta ta si intra in ketosis. In perioada asta te vei simti de cacat si ti se va parea foarte greu inclusiv sa gandesti.... fenomenul se numeste keto fever

Odata ce intri in ketosis lucrurile vor reveni la normal....de fapt nu numai vor reveni la normal ci te vei simti mai "energizat " decat cand mancai carbohidrati deoarece carbohidratii depind de insulina pentru procesare si tot mecanismul asta furnizeaza energie inconsistent (cu perioade de high si low)

Problema e ca orice sursa considerabila de carbohidrati (i.E. un fruct) poate convinge organismul tau sa iasa din ketosis si in momentul ala o iei de la capat.

Si excesul de proteine te poate scoate din ketosis datorita unui mecanism numit glucogeneza in care organismul tau converteste proteine in carbohidrati.

E o dieta foarte dificil de tinut care neceista monitorizare constanta si cunostinte avansate de nutritie.

Nu e o dieta pentru incepatori.

Avantajele sunt faptul ca organismul tau va invata sa foloseasca grasimile ca surse primare de energie si vei putea sa slabesti mult mai usor decat in mod normal.

De asemenea grasimile sunt mult mai satioase dpdv alimentar asa ca nu vei avea aceeasi senzatie de foame chiar daca mananci un numar redus de calorii.

Pericolele sunt clare daca nu o tii ca la carte....deficit de fibre( constipatie), deficit de micronutrienti (sistem imunitar slabit), daca nu iti calculezi cu atentie numarul zilnic de carbohidrati (25-30 g max) risti sa iesi din ketosis si sa o iei de la capat cu keto fever
Nu proteinele dar aminoacizii si nici ei nu toti. TREBUIE nu trebuiesc convertiti in glucoza si procesul se numeste gluconeogeneza nu glucogeneza.

"De asemenea grasimile sunt mult mai satioase dpdv alimentar asa ca nu vei avea aceeasi senzatie de foame chiar daca mananci un numar redus de calorii"
Cum ai determinat asta? E discutabil, multi sunt de parere ca proteinele sunt cele mai satioase, despre grasimi se stie cert ca au mai multe calorii.

"E o dieta foarte dificil de tinut care neceista monitorizare constanta si cunostinte avansate de nutritie"
Ai dreptate, este o dieta foarte dificil de tinut, inutila pentru oamenii normali, ba chiar problematica.
"Pericolele sunt clare" Ai dreptate si aici Posted Image

"Pe keto se sta in jur de 1.6 gr de proteine pe 100gr...suficient sa promovezi protein synthesis si suficient de putin sa nu iti afecteze ketosis" Fii mai explicit domnule ca nu am inteles nimic, chiar sunt interesat sa promovez protein synthesis ( ce fain suna, sinteza proteinelor sa rosteasca/scrie taranii Posted Image ).

#26
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postvinciun, on 17 decembrie 2018 - 20:17, said:

Nu proteinele dar aminoacizii si nici ei nu toti. TREBUIE nu trebuiesc convertiti in glucoza si procesul se numeste gluconeogeneza nu glucogeneza.

"De asemenea grasimile sunt mult mai satioase dpdv alimentar asa ca nu vei avea aceeasi senzatie de foame chiar daca mananci un numar redus de calorii"
Cum ai determinat asta? E discutabil, multi sunt de parere ca proteinele sunt cele mai satioase, despre grasimi se stie cert ca au mai multe calorii.

"E o dieta foarte dificil de tinut care neceista monitorizare constanta si cunostinte avansate de nutritie"
Ai dreptate, este o dieta foarte dificil de tinut, inutila pentru oamenii normali, ba chiar problematica.
"Pericolele sunt clare" Ai dreptate si aici Posted Image

"Pe keto se sta in jur de 1.6 gr de proteine pe 100gr...suficient sa promovezi protein synthesis si suficient de putin sa nu iti afecteze ketosis" Fii mai explicit domnule ca nu am inteles nimic, chiar sunt interesat sa promovez protein synthesis ( ce fain suna, sinteza proteinelor sa rosteasca/scrie taranii Posted Image ).

1. Vezi ca sunt ambele corecte
GLUCOGENEZA GLUCOGENEZA, s f. / glucogenese, s. f. / glucogenesis. [Qr. glykys = duice; genesis = producere, de. [a gennan = a produce.} 1) Formarea de glucoza In organism din alte surse. Sin. (rar): glucogenezie......... mai pe scurt geneza glucozei

2.Clar proteinele se descompun in aminoacizi in organism si aminoacizii sunt transformati mai departe. Nu am considerat necesar sa intru atat de adanc in fenomen pe topicul asta in care sunt multi cei care traiesc cu impresia ca nu exista alimente fara carbohidrati

3. Nu a comparat nimeni grasimile cu proteinele ca si senzatie de satietate ci cu carbohidratii pe care ii inlocuiesc ca sursa de energie.
Perioada de digestie a grasimilor este dubla practic fata de carbohidratii complecsi ....fata de carbohidratii simpli nici nu mai discutam.

4. Nu stiu ce nu ai inteles.

Se consuma mai putine proteine in timpul dietelor ketogenice datorita aparitiei fenomenului de la punctul 1. Excesul de proteine duce la productia de glucoza care te va scoate din starea de cetoza.

Cantitatea mentionata de mine e suficienta pentru a determina sinteza proteinelor (bineinteles in combinatie cu antrenamente cu greutati)in organism fara sa te scoata din cetoza.

Sinteza proteinelor este unul din procesele de baza din organism prin care "fiecare celulă își sintetizează proteinele proprii, prin intermediul unui proces care include multe etape, sinteza începand cu procesul de transcripție și terminand cu procesul de translație. Procesul deși similar, este diferit în funcție de celulă: eucariotă sau procariotă"

In contextul actual e vorba de sinteza de celule musculare din moment ce colegul vorbea de bulking/cutting.

5 Daca folosesc termeni in limba engleza ii folosesc pentru ca majoritatea cunostintelor despre nutritie si culturism le-am obtinut din surse in limba engleza (i.E. Lyle Mcdonald - The Ketogenic Diet)

Sursele in limba romana sunt destul de rare si de obicei invechite

P.S. Dieta nu e chiar inutila pentru toata lumea.....ca si exemplu nevestimii i-a ameliorat acneea dieta aceasta si a si slabit mai usor dupa un bulk.
Odata intrata in cetoza i-a taiat complet pofta de dulce pe care o avea in mod normal cand slabea.

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 22:32.


#27
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Oare au ce cauta dietele extreme într-o viata sanatoasa? Eu cred ca nu:)

#28
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMembruAnonim, on 17 decembrie 2018 - 11:03, said:

Salut! În ce consta dieta Zero Carb(zero carbohidrați) și ce avantaje/dezavantaje aduce aceasta dieta organismului uman? Poate fi susținută aceasta dieta pe termen lung?
NU!!!
O alimentație sănătoasă trebuie să fie echilibrată în lipide, proteine și carbohidrați.
Poți elimina una-două componente pe termen scurt și obții o dietă yoyo: scazi multe kilograme repede, pui și mai multe și mai repede după ce întrerupi zisa ”dietă”.

#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
"1. Vezi ca sunt ambele corecte
GLUCOGENEZA GLUCOGENEZA, s f. / glucogenese, s. f. / glucogenesis. [Qr. glykys = duice; genesis = producere, de. [a gennan = a produce.} 1) Formarea de glucoza In organism din alte surse. Sin. (rar): glucogenezie......... mai pe scurt geneza glucozei"

Ambele corecte insa glucogeneza e biosinteza glucozei din alte monozaharide dar cand ne referim la conversia aminoacizilor in glucoza, fenomenul se numeste gluconeogeneza. Asa se folosesc termenii in domeniu, nu-i vorba de traducere mot a mot.

"Pe keto se sta in jur de 1.6 gr de proteine pe 100gr" nu am inteles ce-i cu suta aia de gr? De asta te-am rugat sa fii mai explicit.

Ma gandeam ca ai avut in vedere 1.6g de proteina per kg de masa corporala dar cum ai scris altceva.. nu pot sa stiu.

In orice caz multi guru ai dietei ketogenice recomanda in jur de un gram, eu oricum nu ma leg de cifre fiindca probabil sunt scoase din burta. Nu exista cifre magice in dieta. Sinteza proteinelor are loc mereu in organism cane introducem o cantitate oarecare de aminoacizi. Daca o sa creasca muschii sau nu, in final, depinde de raportul anabolism/catabolism muscular care trebuie sa fie peste 1 daca vrei sa cresti in masa musculara. Pentru ca acel raport sa fie supraunitar nu doar cantitatea de proteine ingerata conteaza, poti sa ai si 2g de proteine per kg de masa corporala dar daca esti bine in deficit caloric muschii nu o sa prea creasca, cateva exceptii sunt dar vezi ca sunt exceptii si nu ele fac regula.

Edited by vinciun, 18 December 2018 - 08:25.


#30
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postvinciun, on 18 decembrie 2018 - 08:34, said:

"1. Vezi ca sunt ambele corecte
GLUCOGENEZA GLUCOGENEZA, s f. / glucogenese, s. f. / glucogenesis. [Qr. glykys = duice; genesis = producere, de. [a gennan = a produce.} 1) Formarea de glucoza In organism din alte surse. Sin. (rar): glucogenezie......... mai pe scurt geneza glucozei"

Ambele corecte insa glucogeneza e biosinteza glucozei din alte monozaharide dar cand ne referim la conversia aminoacizilor in glucoza, fenomenul se numeste gluconeogeneza. Asa se folosesc termenii in domeniu, nu-i vorba de traducere mot a mot.

"Pe keto se sta in jur de 1.6 gr de proteine pe 100gr" nu am inteles ce-i cu suta aia de gr? De asta te-am rugat sa fii mai explicit.

Ma gandeam ca ai avut in vedere 1.6g de proteina per kg de masa corporala dar cum ai scris altceva.. nu pot sa stiu.

In orice caz multi guru ai dietei ketogenice recomanda in jur de un gram, eu oricum nu ma leg de cifre fiindca probabil sunt scoase din burta. Nu exista cifre magice in dieta. Sinteza proteinelor are loc mereu in organism cane introducem o cantitate oarecare de aminoacizi. Daca o sa creasca muschii sau nu, in final, depinde de raportul anabolism/catabolism muscular care trebuie sa fie peste 1 daca vrei sa cresti in masa musculara. Pentru ca acel raport sa fie supraunitar nu doar cantitatea de proteine ingerata conteaza, poti sa ai si 2g de proteine per kg de masa corporala dar daca esti bine in deficit caloric muschii nu o sa prea creasca, cateva exceptii sunt dar vezi ca sunt exceptii si nu ele fac regula.


Pfff...acum am vazut ce imbecilitate am scris cu 1.6gr/100gr . Mi-a scapat si la a doua trecere cand am raspuns. Evident vroiam sa scriu 1.6gr proteina/kilocorp(pentru un culturist)

Pentru oamenii normali 1 gr/kilocorp e suficient.

Cifra e usor de determinat daca e corecta sau nu testand urina pentru a afla "nitrogen balance"(bilantul azotat ??). Metoda e acceptata la nivel mondial ca fiind cea mai buna metoda de a determina daca corpul e intr-o stare anabolica/catabolica/de echilibru

Clar nu vei putea sa cresti in masa musculara in deficit caloric decat daca esti incepator sau folosesti "ajutoare" farmaceutice. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ii oferi organismului suficiente proteine(complete, care sa fie surse de aminoacizi esentiali) pentru a repara tesuturile existente si a tinti o stare macar de echilibru sau macar de catabolism redus.

Ingerarea unei cantitati suficiente de proteine combinate cu scaderea deficitului caloric pana la un nivel pe care organismul tau este capabil sa il tolereze mai usor sunt cele 2 solutii ce pot fi aplicate.

Multumesc pentru atentionarea cu glucogeneza/gluconeogeneza....in incercarea mea de a traduce din lb engleza am omis aceasta diferenta. Pur si simplu a fost termenul care mi-a venit in minte la momentul respectiv si cand l-am verificat in dictionar mi s-a parut potrivit.

Edited by -Jinx-, 18 December 2018 - 11:08.


#31
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostDaculScoril0, on 18 decembrie 2018 - 06:10, said:

NU!!!
O alimentație sănătoasă trebuie să fie echilibrată în lipide, proteine și carbohidrați.
Poți elimina una-două componente pe termen scurt și obții o dietă yoyo: scazi multe kilograme repede, pui și mai multe și mai repede după ce întrerupi zisa ”dietă”.
Asa zici?

Nu sunt un fan al acestei diete pentru masele de oameni care nu au idee ce fac deoarece se pot imbolnavi usor facand prostii....asta nu inseamna ca ce spui tu e adevarat

Bine zici in semnatura ...."oricine e liber să creadă ce prostii dorește"

#32
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postionutzitaly, on 18 decembrie 2018 - 00:07, said:

Oare au ce cauta dietele extreme într-o viata sanatoasa? Eu cred ca nu:)

Au ce cauta...in momentele potrivite....la oamenii potriviti.

Dieta asta e preluata din medicina unde era folosita in principiu ca metoda de control a epilepsiei la copii.

Mai are si alte beneficii

Majoritatea dintre noi ne-am desensitivat la efectele insulinei mancand carbohidrati simpli cu indice glicemic mare in exces.

E o problema generala a societatii in care traim, in care mare parte din dulciurile procesate contin cantitati enorme de zahar, glucoza, HFCS(high fructose corn syrup) etc,

O astfel de dieta practic te poate ajuta sa iti resetezi rezistenta la insulina, ajutandu-ti organismul sa proceseze mult mai eficient carbohidratii atunci cand te reintorci la o dieta normala.

Edited by -Jinx-, 18 December 2018 - 11:15.


#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Post-Jinx-, on 18 decembrie 2018 - 11:14, said:

E o problema generala a societatii in care traim, in care mare parte din dulciurile procesate contin cantitati enorme de zahar

Eu cred că problema nu-i la dulciuri, cât e la restul alimentelor care conțin zahăr adăugat, dar care nu sunt dulci. De la salam la iaurt, se toarnă zahăr peste tot, ca potențiator de gust, așa că ajungi să înghiți mult mai mult zahăr decât crezi tu că înghiți, mâncând tot felul de alimente care nu sunt dulci.
Când mănânci dulciuri știi ce mănânci, dar când mănânci pește cu zahăr adăugat, nu iei în calcul acei carbohidrați, pentru că mănânci pește și nu prăjituri.

#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostSmurfK, on 18 decembrie 2018 - 12:14, said:


Eu cred că problema nu-i la dulciuri, cât e la restul alimentelor care conțin zahăr adăugat, dar care nu sunt dulci. De la salam la iaurt, se toarnă zahăr peste tot, ca potențiator de gust, așa că ajungi să înghiți mult mai mult zahăr decât crezi tu că înghiți, mâncând tot felul de alimente care nu sunt dulci.
Când mănânci dulciuri știi ce mănânci, dar când mănânci pește cu zahăr adăugat, nu iei în calcul acei carbohidrați, pentru că mănânci pește și nu prăjituri.

Asta unu la mana, dar doi la mana, popoarele sarace in general fost comuniste, balcanice, au o cultura proasta in alimentatie. Se mananca foarte multa paine, foarte mult cartof. Uneori vad oameni care mananca cartofi prajiti cu paine. Pe langa asta se face exces la produsele mentionate de tine, procesate, cu un adaos ridicat al zaharului. In Romani o cultura a alimentatiei nu prea exista, se mananca ce prinde.

#35
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015

View PostSmurfK, on 18 decembrie 2018 - 12:14, said:



Eu cred că problema nu-i la dulciuri, cât e la restul alimentelor care conțin zahăr adăugat, dar care nu sunt dulci. De la salam la iaurt, se toarnă zahăr peste tot, ca potențiator de gust, așa că ajungi să Ă®nghiți mult mai mult zahăr decât crezi tu că Ă®nghiți, mâncând tot felul de alimente care nu sunt dulci.
Când mănânci dulciuri știi ce mănânci, dar când mănânci pește cu zahăr adăugat, nu iei Ă®n calcul acei carbohidrați, pentru că mănânci pește și nu prăjituri.

Cam cat zahar poate fi in peste sau in salam?

#36
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postbusiness11, on 18 decembrie 2018 - 13:12, said:



Asta unu la mana, dar doi la mana, popoarele sarace in general fost comuniste, balcanice, au o cultura proasta in alimentatie. Se mananca foarte multa paine, foarte mult cartof. Uneori vad oameni care mananca cartofi prajiti cu paine. Pe langa asta se face exces la produsele mentionate de tine, procesate, cu un adaos ridicat al zaharului. In Romani o cultura a alimentatiei nu prea exista, se mananca ce prinde.

Ai uitat de paste...paste cu paine :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate