Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dieta Zero Carb

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! În ce consta dieta Zero Carb(zero carbohidrați) și ce avantaje/dezavantaje aduce aceasta dieta organismului uman? Poate fi susținută aceasta dieta pe termen lung?
Unii spun ca ar vindeca anumite boli ale pielii cum ar fi eczeme, acnee sau altele cum ar fi anxietatea, anemia, etc.
Ați încercat așa ceva?

Edited by MembruAnonim, 17 December 2018 - 11:05.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Toate produsele alimentare - DAR ABSOLUT TOATE - contin carbohidrati
Unele in cantitate mai mica, altele in cantitate mai mare

Deci - aceasta dieta "minune", face exact ce fac toate dietele
MINTE

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
E posibil sa reusesti sa-ti dai organismul peste cap si sa te lipesti de alte boli.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce? Lipsa celorlalți nutrienti?

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Exista diete cu continut redus de carbohidrati, gen Atkins. Ajuta la slabit.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
uite eu am slabit 10 kg in aproximativ 4 luni de zile, prin o astfel de dieta. Tin sa mentionez ca nu am renuntat la carbohidrati deloc, pentru ca asta ar fi o nebunie. Ci am redus cantitatea de carbohidrati.

Pe termen lung o sa iti fie greu si mi se pare enervant, pentru ca mereu trebuie sa cauti mancarea potrivita, retetele potrivite si asa mai departe. Cateva luni este ok si te obisnuiesti, dar nu stiu daca ti-ai dori sa o ti pe termen lung si aici intrebarea este ce inseamna pentru tine termen lung.

4 luni de zile (in perioada verii 2018) am renuntat la micul dejun lucru care inca il fac si acum, prefer sa mananc uneori fructe pe stomacul gol, sau pur si simplu apa si sa evit sa mananc micul dejun. La pranz mancam salata multe (in general greceasca, cu branza de oaie/vaca slaba si ulei de masline; dar si alte tipuri gen cu tun, cu ou, de varza, etc.), uneori schimbam meniul la pranz pentru diversificare cu un piept de pui la gratar si legume fierte, etc. Seara in general mancam o mica chifla integrala cu sunca de pui/curcan, sau doar cascaval slab, sau diferite alte lucruri.

Cantitatea de carbohidrati foarte scazuta, si in general incercam sa tin proteina destul de ridicata (si prin shake-uri). Cum am spus, am reusit treptat si fara urme (pe piele sau alte tampenii) sa slabesc si sa stii ca inainte mai imi apareau un cos, o chestie pe piele, dupa dieta asta chiar nu mai apareau.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Face la fel ca si celelalte diete la care apeleaza majoritatea domnisoarelor fara sa consulte un nutritionist: nimic (in cel mai fericit caz).

Daca vrei sa urmezi o anumita dieta (nu conteaza pentru ce e), consulta un doctor/nutritionist si o sa-ti recomande ceva pentru tine.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Poate low carb, 0 carb are doar apa.

#9
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostMembruAnonim, on 17 decembrie 2018 - 11:03, said:

Ați încercat așa ceva?

Am incercat ( low carb, nu se poate fara ). Slabesti foarte mult initial pentru ca retii mai putina apa in organism dupa care devine tot mai greu sa mai slabesti.
Am dat jos 3 kg in 2 saptamani si m-am lasat dupa 2 luni pentru ca doar ma mentineam, nu mai slabeam deloc.

#10
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Idee nu e sa renunti compet la carbo ci doar la o buna parte din ei. Iar atunci cand mananci carbo , evita-i pe cei simpli (zahar , faina alba, cartof alb , orez , paste albe) ci alege-i pe cei complecsi (faina integrala,orez integral ,cartof dulce , paste integrale ). Fructele de asemenea contin carbohidrati , la dieta asta maxim 1 fruct pe zi. Ideal ar fi sa nu depasesti 25-30 g carbo pe zi , daca combini si cu sport te-ai scos :).

#11
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostNaijax, on 17 decembrie 2018 - 11:10, said:

Toate produsele alimentare - DAR ABSOLUT TOATE - contin carbohidrati
Unele in cantitate mai mica, altele in cantitate mai mare

Deci - aceasta dieta "minune", face exact ce fac toate dietele
MINTE

View PostAlexEn, on 17 decembrie 2018 - 11:18, said:

Poate low carb, 0 carb are doar apa.

Carnea uleiurile si multe alte produse alimentare nu contin carbohidrati in nici o cantitate demna de luat in considerare....doar proteine si grasimi

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 11:45.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
O cantitate mica de carb nu inseamna 0 carb.

#13
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostMembruAnonim, on 17 decembrie 2018 - 11:03, said:

Salut! În ce consta dieta Zero Carb(zero carbohidrați) și ce avantaje/dezavantaje aduce aceasta dieta organismului uman? Poate fi susținută aceasta dieta pe termen lung?
Unii spun ca ar vindeca anumite boli ale pielii cum ar fi eczeme, acnee sau altele cum ar fi anxietatea, anemia, etc.
Ați încercat așa ceva?

ZERO carb nu e recomandat. Nu deoarece corpul tau nu ar reusi sa traiasca fara carbohidrati in sine ci deoarece majoritatea surselor de fibre micronutrienti(vitamine, minerale) contin carbohidrati.

O dieta cu continut minim de carbohidrati Ketogenica e ok pe perioade scurte ...acel minim de carbohidrati zilnic trebuie sa provina toti din surse cu continut mare de fibre si nutrienti(de obicei diverse frunze verzi )

View PostAlexEn, on 17 decembrie 2018 - 11:46, said:

O cantitate mica de carb nu inseamna 0 carb.

Mica inseamna ca e subunitara ...suficient de subunitara incat sa apara ca ZERO in orice tabel cu valori de nutritie.

Grasimea animala contine ZERO ABSOLUT carbohidrati daca vrei sa mergem pe tehnicalitati

View Postrazvansd, on 17 decembrie 2018 - 11:32, said:

Idee nu e sa renunti compet la carbo ci doar la o buna parte din ei. Iar atunci cand mananci carbo , evita-i pe cei simpli (zahar , faina alba, cartof alb , orez , paste albe) ci alege-i pe cei complecsi (faina integrala,orez integral ,cartof dulce , paste integrale ). Fructele de asemenea contin carbohidrati , la dieta asta maxim 1 fruct pe zi. Ideal ar fi sa nu depasesti 25-30 g carbo pe zi , daca combini si cu sport te-ai scos Posted Image.


Fructele nu au ce cauta in diete super-low carb.

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 11:52.


#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Zic ca unul care stie o treaba:Organu ala-Stomacul,e ca un acordeon,bila de bowling!  Da are proprietatea de a se mari fantastica!  Daca bagi fara numar 2 saptamani si dupa incerci sa reduci---Te ia o foame de vezi negru.  Tre sa reduci treptat,sa umpli pe  respectivul cu false alimente. Diferenta e intre ala de sta la birou( si parca ar rontai ceva pana se incarca proghramul+ore de scaun)  si ala de face ceva activ fizic.  Ps. eu bine,la voi cum e ?

#15
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Putina educatie nutritiva.

Corpul uman poate obtine energie din 2 surse ...grasimi sau carbohidrati.

Proteinele trebuiesc convertite prin glucogeneza pentru a fi folosite ca si surse de energie deci teoretic intra tot la cateforia carbohidrati ca sursa de energie.

Singurul organ din corp care nu poate procesa grasimi ca si sursa de energie e creierul....o sa revin pe tema asta mai jos(bariera hematoencefalica nu permite trecerea grasimilor )

Diferenta dintre cele 2 surse de energie e viteza de convertire in energie.

Imagineaza-ti ca carbohidratii sunt kerosen si grasimea este pacura.

Corpul uman este totusi foarte adaptabil. In lipsa carbohidratilor din dieta teoretic creierul nu ti-ar mai functiona....dar corpul uman intra in Ketosis.... Ketosis inseamana ca organismul converteste grasimea in corpi cetonici pe care creierul tau (si restul organelor) ii poate folosi ca sursa de energie.

Dureaza cam 2-3 zile in conditii ideale pana corpul tau se adapteaza la continutul super redus de carbs din dieta ta si intra in ketosis. In perioada asta te vei simti de cacat si ti se va parea foarte greu inclusiv sa gandesti.... fenomenul se numeste keto fever

Odata ce intri in ketosis lucrurile vor reveni la normal....de fapt nu numai vor reveni la normal ci te vei simti mai "energizat " decat cand mancai carbohidrati deoarece carbohidratii depind de insulina pentru procesare si tot mecanismul asta furnizeaza energie inconsistent (cu perioade de high si low)

Problema e ca orice sursa considerabila de carbohidrati (i.E. un fruct) poate convinge organismul tau sa iasa din ketosis si in momentul ala o iei de la capat.

Si excesul de proteine te poate scoate din ketosis datorita unui mecanism numit glucogeneza in care organismul tau converteste proteine in carbohidrati.

E o dieta foarte dificil de tinut care neceista monitorizare constanta si cunostinte avansate de nutritie.

Nu e o dieta pentru incepatori.

Avantajele sunt faptul ca organismul tau va invata sa foloseasca grasimile ca surse primare de energie si vei putea sa slabesti mult mai usor decat in mod normal.

De asemenea grasimile sunt mult mai satioase dpdv alimentar asa ca nu vei avea aceeasi senzatie de foame chiar daca mananci un numar redus de calorii.

Pericolele sunt clare daca nu o tii ca la carte....deficit de fibre( constipatie), deficit de micronutrienti (sistem imunitar slabit), daca nu iti calculezi cu atentie numarul zilnic de carbohidrati (25-30 g max) risti sa iesi din ketosis si sa o iei de la capat cu keto fever

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 12:11.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Grasimea animala contine ZERO ABSOLUT carbohidrati daca vrei sa mergem pe tehnicalitati
Doar daca nu e procesata. Toate mezelurile din comert contin si zahar, unele si amidon, altele si soia...
Chiar si slanina din comert are zahar in ea.

#17
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Posteiffel, on 17 decembrie 2018 - 12:11, said:

Doar daca nu e procesata. Toate mezelurile din comert contin si zahar, unele si amidon, altele si soia...
Chiar si slanina din comert are zahar in ea.
Corect...vorbesc de surse neprocesate de carne si grasimi.

Carnea macra cu tot cu grasimea cu care vine la pachet, seu de oaie/vita , untura de porc. etc

Si uleiurile vegetale pot fi considerate ca si continand zero carbohidrati dpdv practic

View PostPololica, on 17 decembrie 2018 - 11:16, said:

Face la fel ca si celelalte diete la care apeleaza majoritatea domnisoarelor fara sa consulte un nutritionist: nimic (in cel mai fericit caz).

Daca vrei sa urmezi o anumita dieta (nu conteaza pentru ce e), consulta un doctor/nutritionist si o sa-ti recomande ceva pentru tine.

Nutritia e si ea o meserie la fel ca altele..... poti intalni oameni care stiu ce fac/zic si poti intalni imbecili.

Din pacate Romania este plina de imbecili care au intrat in anumite domenii deoarece au avut impresia ca se face un ban usor.

Nu zice nimeni sa nu apelezi la serviciile unui nutritionist....dar dupa ce ai primit informatia ar fi bine sa te interesezi si singur(temeinic) si sa o treci printr-un filtru personal.

Edited by -Jinx-, 17 December 2018 - 12:17.


#18
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015

View Post-Jinx-, on 17 decembrie 2018 - 11:53, said:

Fructele nu au ce cauta in diete super-low carb.


Au ce cauta atata timp cat nu-ti depasesti targetul de X carbohidrati. Cum s-a tot zis este vorba de o dieta low carb nu 0 carb.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate